Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Evertsbergsrännet
2016-01-30
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:01:25.728400
66.8p
2
Lotten Sjödén
Älvdalens IF SK
2:06:04.756300
+4:39.27800
64.0p
3
Linda Hansson
Axa SC
2:08:18.769700
+6:53.41200
62.7p
4
Kristina Lycke
Malungs IF
2:08:58.773700
+7:33.45200
62.3p
5
Anna Johansson
SK Hylte
2:12:40.795900
+11:15.67400
60.3p
6
Susanne Hedlund
Granbergsdals IF
2:15:05.810400
+13:40.81900
59.1p
7
Linnéa Nallgård
Rättvik
2:30:25.902400
+29:00.173900
52.4p
8
Lisa Heens
Vansbro AIK SK
2:33:55.923400
+32:30.194900
51.0p
9
Johanna Blomqvist
Ufk
2:37:28.944700
+36:03.216200
49.7p
10
Agneta Öster
Uddevalla IS
2:37:42.946100
+36:17.217600
49.7p
11
Anne Mörk Mörk
Älvdalens IF SK
2:45:04.990300
+43:39.261800
47.2p
12
Agnes Bratt
IFK Mora SK
2:49:38.1017700
+48:13.289200
45.8p
13
Erika Danielsson
Axa SC
2:49:52.1019100
+48:27.290600
45.7p
14
Lena Löfenborg
Axa SC
2:50:57.1025600
+49:32.297100
45.4p
15
Malin Glad
IK Jarl Rättvik
2:54:12.1045100
+52:47.316600
44.5p
16
Anna Karin Axellie
Team Jonellie
2:54:25.1046400
+53:00.317900
44.4p
17
Malin Stenhols
Svaide-Roma SOK
3:04:46.1108500
+1:03:21.380000
41.7p
18
Caroline Svärd
Stockholm
3:10:10.1140900
+1:08:45.412400
40.4p
19
Lisa Eriksson
Orsa SK
3:16:43.1180200
+1:15:18.451700
38.9p
20
Susanne Norgren
Huddinge SK LF
3:17:33.1185200
+1:16:08.456700
38.8p
21
Jennie Mörk
Älvdalens IF SK
3:18:45.1192400
+1:17:20.463900
38.5p
22
Kristina Backlund
Stora Tuna IK SK
3:18:51.1193000
+1:17:26.464500
38.5p
23
Cecilia Leffler
Järfälla SK
3:21:54.1211300
+1:20:29.482800
37.8p
24
Kajsa Olsson
Hagfors SF
3:24:11.1225000
+1:22:46.496500
37.4p
25
Sofie Eklund
Solna
3:47:58.1367700
+1:46:33.639200
33.2p
-
Emma Strandberg
Korsnäs IF SK
23:59:58.8639700
-
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
1:41:22.608100
82.5p
2
Håkan Löfström
IFK Mora SK
1:41:59.611800
+37.3600
81.9p
3
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:43:03.618200
+1:41.10000
80.9p
4
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
1:43:07.618600
+1:45.10400
80.8p
5
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:44:22.626100
+3:00.17900
79.7p
6
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:44:45.628400
+3:23.20200
79.3p
7
Håkon Breistrand
IFK Mora SK
1:45:24.632300
+4:02.24100
78.8p
8
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
1:45:45.634400
+4:23.26200
78.5p
9
Anders Johansson
Ryda SK
1:45:53.635200
+4:31.27000
78.3p
10
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
1:48:48.652700
+7:26.44500
75.9p
11
Tobias Johansson
Axa SC
1:48:51.653000
+7:29.44800
75.8p
12
David Lingfors
IF Hallby SOK
1:49:06.654500
+7:44.46300
75.6p
13
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:49:35.657400
+8:13.49200
75.2p
14
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
1:49:50.658900
+8:28.50700
75.0p
15
Tim Magnusson
IFK Mora SK
1:49:55.659400
+8:33.51200
75.0p
16
Oskar Lundqvist
Nybro Ski
1:50:57.665600
+9:35.57400
74.1p
17
Martin Bratt
IFK Mora SK
1:52:24.674300
+11:02.66100
73.0p
18
Petter Larsson
Storådalens SK
1:52:30.674900
+11:08.66700
73.0p
19
Thomas Strid
IFK Mora SK
1:52:49.676800
+11:27.68600
72.7p
20
Mickael Boberg
Älvdalens IF SK
1:53:08.678700
+11:46.70500
72.5p
21
Micael Nilsson
Sundbybergs IK
1:53:43.682200
+12:21.74000
72.0p
22
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
1:53:58.683700
+12:36.75500
71.9p
23
Peter Henningsson
Föreningen IKJ Haninge
1:54:40.687900
+13:18.79700
71.4p
24
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
1:55:12.691100
+13:50.82900
71.0p
25
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
1:55:24.692300
+14:02.84100
70.8p
26
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
1:56:19.697800
+14:57.89600
70.2p
27
Jan Sarenmark
Brudpiga RK
1:56:21.698000
+14:59.89800
70.2p
28
Tommy Karlsson
Ulrika IK
1:57:03.702200
+15:41.94000
69.7p
29
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
1:57:48.706700
+16:26.98500
69.2p
30
David Czuczor
Korsnäs IF SK
1:57:56.707500
+16:34.99300
69.1p
31
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
1:58:35.711400
+17:13.103200
68.6p
32
Viktor Johansson
Sundbybergs IK
1:58:35.711400
+17:13.103200
68.6p
33
Göran Andersson
Strömtorps IK
1:59:29.716800
+18:07.108600
68.0p
34
Andreas Sembrant
Ufk
2:00:02.720100
+18:40.111900
67.7p
35
Henrik Johnsson
Hällbybrunns IF
2:00:28.722700
+19:06.114500
67.4p
36
Martin Andersson
IFK Mora SK
2:00:48.724700
+19:26.116500
67.2p
37
Martin Eriksson
Lima IF
2:01:11.727000
+19:49.118800
66.9p
38
Pontus Johansson
Brittatorps Tk
2:02:22.734100
+21:00.125900
66.2p
39
Joakim Koski
Axa SC
2:02:40.735900
+21:18.127700
66.0p
40
Tobias Hendén
IK Nocout.se
2:02:51.737000
+21:29.128800
65.9p
41
Per Melèn
Falu IK
2:03:05.738400
+21:43.130200
65.7p
42
Niclas Hammar
Falu IK
2:03:09.738800
+21:47.130600
65.7p
43
Lars Åkerman
Särna SK
2:03:13.739200
+21:51.131000
65.7p
44
Otto Linderborg
Ufk
2:03:45.742400
+22:23.134200
65.3p
45
Adam Sonehag
IK Stern
2:04:38.747700
+23:16.139500
64.8p
46
Jonas Lundmark
Ufk
2:04:45.748400
+23:23.140200
64.7p
47
Carl Abrahamsson
IFK Mora SK
2:04:55.749400
+23:33.141200
64.6p
48
Viktor Junell
IK Jarl Rättvik
2:05:03.750200
+23:41.142000
64.6p
49
John Elofsson
Brovallens IF
2:05:05.750400
+23:43.142200
64.5p
50
Björn Persson
No Club
2:06:07.756600
+24:45.148400
63.9p
51
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
2:06:18.757700
+24:56.149500
63.8p
52
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:06:54.761300
+25:32.153100
63.5p
53
Jörgen Hugosson
if
2:07:49.766800
+26:27.158600
63.0p
54
Ulf Westlund
Anderstorps OK
2:07:53.767200
+26:31.159000
62.9p
55
Joakim Folkesson
Dala XC Ski Team
2:08:00.767900
+26:38.159700
62.8p
56
Andreas Bertilsköld
Ufk
2:08:05.768400
+26:43.160200
62.8p
57
Mats Lövgren
Rembo IK
2:08:06.768500
+26:44.160300
62.8p
58
Anders Eriksson
Hagfors SF
2:08:28.770700
+27:06.162500
62.6p
59
Emil Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:09:03.774200
+27:41.166000
62.3p
60
Anders Grop
Axa SC
2:09:03.774200
+27:41.166000
62.3p
61
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:09:24.776300
+28:02.168100
62.1p
62
Stefan Sjöberg
IFK Mora SK
2:09:34.777300
+28:12.169100
62.0p
63
Mats Nilsson
Ekshärads SF
2:09:36.777500
+28:14.169300
62.0p
64
Christian Bjernér
IFK Mora SK
2:09:44.778300
+28:22.170100
61.9p
65
John Andersson Gull
AB Karl Hedin IF
2:09:50.778900
+28:28.170700
61.8p
66
Joakim Florentinsson
Axa SC
2:09:54.779300
+28:32.171100
61.8p
67
Krister Nyrén
Heds IF
2:10:08.780700
+28:46.172500
61.7p
68
Tomas Persson
Åtvidabergs IF
2:11:15.787400
+29:53.179200
61.1p
69
Erik Bergman
IFK Mora SK
2:11:27.788600
+30:05.180400
61.0p
70
Berg Tomas
Norrbärke SK
2:11:42.790100
+30:20.181900
60.8p
71
Petter Skåret
Norge
2:11:46.790500
+30:24.182300
60.8p
72
Thomas Ekhammer
Korsnäs IF SK
2:12:11.793000
+30:49.184800
60.6p
73
Daniel Lind
if
2:13:04.798300
+31:42.190100
60.1p
74
Nils-Arvid Olofsson
Eslövs FK
2:13:29.800800
+32:07.192600
59.9p
75
Erik Björklund
Bjursås IK
2:13:34.801300
+32:12.193100
59.9p
76
Lennart Holmer
Lima IF
2:14:03.804200
+32:41.196000
59.6p
77
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
2:15:07.810600
+33:45.202400
59.1p
78
Clas Göran Öster
Uddevalla IS
2:15:58.815700
+34:36.207500
58.7p
79
Tobias Krümmling
Mora
2:16:01.816000
+34:39.207800
58.6p
80
Fredric Dahlgren
Svaide-Roma SOK
2:16:08.816700
+34:46.208500
58.6p
81
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:16:19.817800
+34:57.209600
58.5p
82
Micke Larsson
Malungs IF
2:16:31.819000
+35:09.210800
58.4p
83
Anders Rennermalm
Lima IF
2:18:42.832100
+37:20.223900
57.4p
84
Anders Hemlin
Ufk
2:18:59.833800
+37:37.225600
57.2p
85
Gunnar Sneve
Norge
2:19:25.836400
+38:03.228200
57.0p
86
Oskar Eriksson
Norrköping
2:19:45.838400
+38:23.230200
56.9p
87
Erik Carlsson
Wedevågs IF
2:20:23.842200
+39:01.234000
56.6p
88
Gert Johansson
OK Alehof
2:20:29.842800
+39:07.234600
56.5p
89
Peter Johannessen
IK Stern
2:21:48.850700
+40:26.242500
55.9p
90
Andreas Lundquist
IK Rex
2:22:02.852100
+40:40.243900
55.8p
91
Samuel Lindberg
Hagfors SF
2:23:11.859000
+41:49.250800
55.3p
92
Henrik Edholm
Järfälla SK
2:24:32.867100
+43:10.258900
54.8p
93
Douglas Hamilton
Stockholm
2:24:46.868500
+43:24.260300
54.7p
94
Robin Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:25:11.871000
+43:49.262800
54.5p
95
Fredrik Hedbys
Nusnäs IF
2:25:18.871700
+43:56.263500
54.4p
96
Pekka Heino
Västerås Skidklubb
2:25:53.875200
+44:31.267000
54.2p
97
Karl-Henry Andersson
Vingåkers OK
2:25:59.875800
+44:37.267600
54.1p
98
Tobias Selkman
Abb IF SK
2:26:11.877000
+44:49.268800
54.1p
99
Johan Olsson
Hjobygdens OK
2:26:19.877800
+44:57.269600
54.0p
100
Martin Karlsson
Öregrunds IK
2:26:20.877900
+44:58.269700
54.0p
101
Bo Fredriksson
Sundborns GOIF
2:26:35.879400
+45:13.271200
53.9p
102
Jens Reichert
Sundbybergs IK
2:26:39.879800
+45:17.271600
53.9p
103
Michael Swärd
Tidaholm SOK Sisu
2:26:49.880800
+45:27.272600
53.8p
104
Oskar Hultgren
Sveden Trä IF
2:27:39.885800
+46:17.277600
53.5p
105
Peter Nykvist
IFK Mora SK
2:28:07.888600
+46:45.280400
53.3p
106
Torbjörn Söderlund
SK Leksand
2:28:09.888800
+46:47.280600
53.3p
107
Rune Gerdtman
Vingåkers OK
2:28:22.890100
+47:00.281900
53.2p
108
Johan Gardelius
Svaide-Roma SOK
2:28:22.890100
+47:00.281900
53.2p
109
Fredrik Lundell
Team s
2:28:24.890300
+47:02.282100
53.2p
110
Tomas Nestor
Himmeta IF
2:28:31.891000
+47:09.282800
53.1p
111
Tommy Karlsson
Rembo IK
2:28:37.891600
+47:15.283400
53.1p
112
Håkan Lundberg
Svaide-Roma SOK
2:28:41.892000
+47:19.283800
53.0p
113
Hampus Lundell
Team s
2:28:43.892200
+47:21.284000
53.0p
114
Göran Bylund
Svaide-Roma SOK
2:28:55.893400
+47:33.285200
53.0p
115
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:30:11.901000
+48:49.292800
52.5p
116
BO Nyberg
Broby GOIF
2:30:22.902100
+49:00.293900
52.4p
117
Calle Johansson
Grycksbo IF OK
2:30:46.904500
+49:24.296300
52.2p
118
Håkan Danielsson
Dala XC Ski Team
2:30:46.904500
+49:24.296300
52.2p
119
Andreas Martinsson
Lima IF
2:30:52.905100
+49:30.296900
52.2p
120
Pär Alm
Skyttorp IF
2:31:07.906600
+49:45.298400
52.1p
121
Magnus Danielsson
Himmeta IF
2:31:23.908200
+50:01.300000
52.0p
122
Johan Sparring
Dala XC Ski Team
2:31:30.908900
+50:08.300700
51.9p
123
Björn Alm
Skyttorp IF
2:31:37.909600
+50:15.301400
51.9p
124
Jan Utterberg
Klintehamn
2:32:11.913000
+50:49.304800
51.7p
125
Magnus Pålsson
Axa SC
2:32:43.916200
+51:21.308000
51.5p
126
Fredrik Leffler
Järfälla SK
2:32:46.916500
+51:24.308300
51.5p
127
Glenn Carlsson
Broby GOIF
2:33:39.921800
+52:17.313600
51.1p
128
Joachim Hugosson
Landsbro IF SK
2:34:45.928400
+53:23.320200
50.7p
129
Pontus Mattsson
Öregrunds IK
2:34:50.928900
+53:28.320700
50.7p
130
Olof Hemmingsson
Axa SC
2:34:55.929400
+53:33.321200
50.7p
131
Sven Andersson
Sveden Trä IF
2:35:11.931000
+53:49.322800
50.6p
132
Andreas Marcusson
Slussfors IK
2:35:47.934600
+54:25.326400
50.3p
133
Johan Lisspers
IFK Mora SK
2:36:24.938300
+55:02.330100
50.1p
134
Ola Backlund
Orsa SK
2:39:56.959500
+58:34.351300
48.9p
135
Björn Henriksson
Norrbärke SK
2:40:59.965800
+59:37.357600
48.5p
136
Jan-Olof Björklund
Sågmyra SK
2:41:14.967300
+59:52.359100
48.5p
137
Kristoffer Hoffsten
Järfälla SK
2:41:38.969700
+1:00:16.361500
48.3p
138
Leif Larsson
Västerås Skidklubb
2:42:13.973200
+1:00:51.365000
48.1p
139
Per-Erik Björklund
Bjursås IK
2:43:14.979300
+1:01:52.371100
47.8p
140
Niclas Evestedt
Axa SC
2:43:34.981300
+1:02:12.373100
47.7p
141
Anders Alm
Skyttorp IF
2:43:45.982400
+1:02:23.374200
47.6p
142
Daniel Tenn Hägersten
Axa SC
2:43:46.982500
+1:02:24.374300
47.6p
143
Anders Flodberg
Järpens SK
2:44:33.987200
+1:03:11.379000
47.4p
144
Eyvind Johansson
IFK Mora SK
2:45:02.990100
+1:03:40.381900
47.2p
145
Kari Alanen
Älvdalens IF SK
2:45:05.990400
+1:03:43.382200
47.2p
146
Jan Hernelind
Västerås Skidklubb
2:45:28.992700
+1:04:06.384500
47.1p
147
Jonas Karlsson
Ufk
2:46:56.1001500
+1:05:34.393300
46.6p
148
Håkan Hugosson
Hvetlanda SK
2:48:01.1008000
+1:06:39.399800
46.3p
149
Dennis Hultman
IK Nocout.se
2:48:20.1009900
+1:06:58.401700
46.2p
150
Andreas Gerle
Axa SC
2:49:21.1016000
+1:07:59.407800
45.9p
151
Jan Swenningson
Linköpings SK
2:50:22.1022100
+1:09:00.413900
45.6p
152
Magnus Johansson
Mora
2:50:23.1022200
+1:09:01.414000
45.6p
153
Peter Eriksson
Orsa SK
2:50:53.1025200
+1:09:31.417000
45.4p
154
Daniel Larsson
Axa SC
2:50:57.1025600
+1:09:35.417400
45.4p
155
Dennis Sohlin
Rembo IK
2:52:40.1035900
+1:11:18.427700
44.9p
156
Lars Johansson
OK Alehof
2:53:18.1039700
+1:11:56.431500
44.7p
157
Niklas Isacsson
Täby
2:53:50.1042900
+1:12:28.434700
44.6p
158
BO Jonsson
Team Jonellie
2:54:27.1046600
+1:13:05.438400
44.4p
159
Staffan Gustavsson
Linköpings SK
2:56:17.1057600
+1:14:55.449400
43.9p
160
Björn Lifvergren
MF IL
2:56:33.1059200
+1:15:11.451000
43.8p
161
Fabian Hästbacka
Rembo IK
2:56:55.1061400
+1:15:33.453200
43.7p
162
Tomas Leffler
Seb IF
2:58:32.1071100
+1:17:10.462900
43.3p
163
Mats Jonsson
Falun
2:59:14.1075300
+1:17:52.467100
43.1p
164
Joakim Engström
IFK Mora SK
3:00:34.1083300
+1:19:12.475100
42.8p
165
Dan Nordqvist
Linköpings SK
3:01:28.1088700
+1:20:06.480500
42.5p
166
Mauritz Gyllenbern
Sollentuna
3:05:24.1112300
+1:24:02.504100
41.5p
167
Rolf Mührer
Svaide-Roma SOK
3:07:55.1127400
+1:26:33.519200
40.9p
168
Robin Jansson
Venjans AIK
3:09:05.1134400
+1:27:43.526200
40.7p
169
Chris Henning Christiansen
Holte Ski
3:09:52.1139100
+1:28:30.530900
40.5p
170
Tobias Lindgren
Orsa SK
3:16:43.1180200
+1:35:21.572000
38.9p
171
Jerry Fri
Volvo IF
3:20:35.1203400
+1:39:13.595200
38.1p
172
Mikael Norgren
Huddinge SK LF
3:26:17.1237600
+1:44:55.629400
37.0p
-
Terje Nyland
Nordbygda Løten Ski
23:59:58.8639700
-
-
Hans Sjöstedt
Abb IF SK
23:59:58.8639700
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
27km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulrica Persson
Sunne SLF
1:20:26.482500
72.6p
2
Frida Peterson
Älvdalens IF SK
1:25:44.514300
+5:18.31700
68.1p
3
Carolina Olsson
Älvdalens IF SK
1:30:36.543500
+10:10.60900
64.5p
4
Marie Mörk
Älvdalens IF SK
1:30:38.543700
+10:12.61100
64.4p
5
Linn Hellström
SK Bore
1:34:55.569400
+14:29.86800
61.5p
6
Sarah Persson
Åtvidabergs IF
1:37:43.586200
+17:17.103600
59.8p
7
Malin Barrulf
Karlstad
1:40:28.602700
+20:02.120100
58.1p
8
Louise Bergfeldt
IFK Mora SK
1:42:57.617600
+22:31.135000
56.7p
9
Lena Björklund
Bjursås IK
1:44:14.625300
+23:48.142700
56.0p
10
Maria Gustafsson
Garphyttans IF
1:44:50.628900
+24:24.146300
55.7p
11
Jennie Halvarsson
SK Ringen
1:46:36.639500
+26:10.156900
54.8p
12
Maria Hultgren
Dala-Järna IK
2:05:52.755100
+45:26.272500
46.4p
13
Hanna Bylund
Svaide-Roma SOK
2:07:00.761900
+46:34.279300
46.0p
14
Anne-marie Karlsson
Svaide-Roma SOK
2:10:40.783900
+50:14.301300
44.7p
15
Anette Barrulf
Karlstad
2:14:01.804000
+53:35.321400
43.6p
16
Margareta Östensson
Sälens IF
2:15:17.811600
+54:51.329000
43.2p
17
Petra Bloemendal
IFK Mora SK
2:19:08.834700
+58:42.352100
42.0p
18
Madeleine Barrulf
Grums SK
2:25:45.874400
+1:05:19.391800
40.1p
19
Fanny Larsson
Katrineholm
2:33:06.918500
+1:12:40.435900
38.2p
20
Carin Larsson
Oxelösund
2:38:28.950700
+1:18:02.468100
36.9p
H 21
27km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
1:11:29.428800
81.7p
2
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
1:12:33.435200
+1:04.6300
80.5p
3
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
1:14:00.443900
+2:31.15000
78.9p
4
Albin Persson
Tranemo IF
1:15:28.452700
+3:59.23800
77.4p
5
Jens Filipsson
Sunne SLF
1:15:35.453400
+4:06.24500
77.3p
6
Albert Carling
Falu IK
1:18:35.471400
+7:06.42500
74.3p
7
Adam Östling
Sundbybergs IK
1:21:59.491800
+10:30.62900
71.2p
8
Mattias Modéen
Forsmo IF
1:29:58.539700
+18:29.110800
64.9p
9
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
1:42:36.615500
+31:07.186600
56.9p
10
Kenneth Carling
Falu IK
1:47:15.643400
+35:46.214500
54.5p
11
Niclas Jaråker
Sundborn
1:55:24.692300
+43:55.263400
50.6p
12
Henrik Larsson Thunholm
Svaide-Roma SOK
2:02:53.737200
+51:24.308300
47.5p
13
Edward Hamilton
Lidingö
2:14:29.806800
+1:03:00.377900
43.4p