Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2015-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johan Holmgren
Volvo FK
2:10:27.782600
61.5p
2
Dennis Westermark
Axa SC
2:12:59.797800
+2:32.15100
60.0p
3
Håkan Södren
Agnäs IK
2:15:29.812800
+5:02.30100
58.7p
4
Jon Brännström
Fredrika IK
2:15:31.813000
+5:04.30300
58.7p
5
Jan-anders Karlsson
Hägglunds Ski Team SK
2:15:43.814200
+5:16.31500
58.6p
6
Ulf Häggblad
IK Studenterna
2:16:17.817600
+5:50.34900
58.3p
7
Jon Gabrielsson
Norsjö SK
2:17:46.826500
+7:19.43800
57.5p
8
Anders Körning
Stöcke Ts Järnet
2:18:09.828800
+7:42.46100
57.3p
9
Mikael Olsson
Sävar IK
2:20:02.840100
+9:35.57400
56.4p
10
Simon Johansson
Nyåkers IK
2:20:28.842700
+10:01.60000
56.2p
11
Jonas Wikström
Skivsjöbygdens IF
2:20:35.843400
+10:08.60700
56.1p
12
Johan Henriksson
IFK Umeå
2:21:01.846000
+10:34.63300
55.9p
13
Anders Gustavsson
Norrfors IK
2:21:27.848600
+11:00.65900
55.7p
14
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:21:29.848800
+11:02.66100
55.7p
15
Andre Nygård
Håknäs IF
2:22:56.857500
+12:29.74800
55.0p
16
Anders Larsson
Jalles Tc Umeå
2:23:10.858900
+12:43.76200
54.9p
17
Anders Lyrén
Norum-Djäkneboda SK
2:23:23.860200
+12:56.77500
54.8p
18
Jonas Starck
Kassjö IF
2:23:35.861400
+13:08.78700
54.7p
19
Olof Thelberg
Umedalens IF
2:23:41.862000
+13:14.79300
54.6p
20
Ulf Jacobsson
Överboda SK
2:23:55.863400
+13:28.80700
54.5p
21
Jan Öman
Hägglunds Ski Team SK
2:24:14.865300
+13:47.82600
54.4p
22
Per Öman
Hägglunds Ski Team SK
2:24:48.868700
+14:21.86000
54.1p
23
Leif Sjödin
Österforse IF
2:24:49.868800
+14:22.86100
54.1p
24
Magnus Jonsson
Öre-Långsele IF
2:25:18.871700
+14:51.89000
53.9p
25
Johan Sandström
Team Esplanad
2:25:19.871800
+14:52.89100
53.9p
26
Per-Jonas Norberg
Volvo FK
2:25:29.872800
+15:02.90100
53.8p
27
Thomas Lilja
IFK Umeå
2:26:06.876500
+15:39.93800
53.5p
28
Bengt Strömqvist
Rödåbygdens IK
2:26:22.878100
+15:55.95400
53.4p
29
Lars Nilsson
Telia IoFF
2:28:28.890700
+18:01.108000
52.5p
30
Martin Renberg
Arvidsjaur
2:28:31.891000
+18:04.108300
52.5p
31
Joel Lindegren
Axa SC
2:29:51.899000
+19:24.116300
51.9p
32
Patrik Viberg
Umeå
2:29:52.899100
+19:25.116400
51.9p
33
Anders Hermansson
IFK Umeå
2:30:14.901300
+19:47.118600
51.8p
34
Hans Olofsson
Rödåbygdens IK
2:33:03.918200
+22:36.135500
50.6p
35
Johannes Wretell
Rödåbygdens IK
2:33:31.921000
+23:04.138300
50.5p
36
Lars Lundberg
IK Studenterna
2:34:14.925300
+23:47.142600
50.2p
37
Björn Sundblad
Täfteå IK
2:35:24.932300
+24:57.149600
49.7p
38
Mathias Björkén
Telia IoFF
2:35:25.932400
+24:58.149700
49.7p
39
Kenneth Koskenniemi
Täfteå IK
2:35:32.933100
+25:05.150400
49.7p
40
Anders Dahlgren
Axa SC
2:37:33.945200
+27:06.162500
48.9p
41
Petter Wangby
Skellefteå SK
2:38:01.948000
+27:34.165300
48.8p
42
Olov Häggström
Team Skogsbrynet
2:38:16.949500
+27:49.166800
48.7p
43
Jens Pettersson
Team Esplanad
2:38:23.950200
+27:56.167500
48.6p
44
Markus Ragnarsson
Lycksele IF
2:40:40.963900
+30:13.181200
47.8p
45
Robin Bäckström
IFK Rundvik
2:40:58.965700
+30:31.183000
47.7p
46
Johan Hallberg
Umeå
2:41:46.970500
+31:19.187800
47.4p
47
Daniel Billingham
Umeå
2:41:52.971100
+31:25.188400
47.4p
48
Simon Isberg
Mariehems IK
2:43:00.977900
+32:33.195200
47.0p
48
Erik Isberg
Mariehems IK
2:43:00.977900
+32:33.195200
47.0p
50
Leif Eriksson
IFK Rundvik
2:43:17.979600
+32:50.196900
46.9p
51
Svante Drugge
IFK Umeå
2:44:10.984900
+33:43.202200
46.6p
52
Janne Engman
Volvo FK
2:44:26.986500
+33:59.203800
46.5p
53
Petter Conradsson
Brälappen
2:44:37.987600
+34:10.204900
46.5p
54
Johan Sandberg
Axa SC
2:44:58.989700
+34:31.207000
46.3p
55
Richard Ramnefält
IK Studenterna
2:45:05.990400
+34:38.207700
46.3p
56
Mats Svanefjord
Spöland Vännäs IF
2:45:39.993800
+35:12.211100
46.1p
57
Daniel Ekdahl
Axa SC
2:47:09.1002800
+36:42.220100
45.6p
58
Marcus Friberg
Umedalens IF
2:47:46.1006500
+37:19.223800
45.4p
59
Jan Lundström
Volvo FK
2:49:47.1018600
+39:20.235900
44.8p
60
Tommy Vennman
Jalles Tc Umeå
2:50:05.1020400
+39:38.237700
44.7p
61
Marko Savela
Axa SC
2:50:25.1022400
+39:58.239700
44.6p
62
Markus Isaksson
Röbäcks SK
2:51:29.1028800
+41:02.246100
44.3p
63
Mats Persson
Röbäcks SK
2:54:20.1045900
+43:53.263200
43.4p
64
Victor Lundgren
Skellefteå SK
2:55:02.1050100
+44:35.267400
43.2p
65
Gunnar Falck
Wc
2:55:30.1052900
+45:03.270200
43.1p
66
Fredrik Göransson
Sweden
2:55:45.1054400
+45:18.271700
43.0p
67
Stig Westbergh
Lycksele IF
2:57:25.1064400
+46:58.281700
42.6p
68
Simon Leonardsson
IK Studenterna
2:59:02.1074100
+48:35.291400
42.1p
69
Håkan Helmersson
Telia IoFF
2:59:19.1075800
+48:52.293100
42.0p
70
Sven Stigenlöv
Högåkers OK
3:00:12.1081100
+49:45.298400
41.8p
71
Stefan Nordin
Axa SC
3:01:20.1087900
+50:53.305200
41.5p
72
Tobias Ågren
IK Klintarna
3:06:20.1117900
+55:53.335200
40.2p
73
Per-ola Lidström
Axa SC
3:10:27.1142600
+1:00:00.359900
39.2p
74
Jonas Älmeblad
IK Studenterna
3:12:39.1155800
+1:02:12.373100
38.7p
75
Jan Frostvinge
Umeå
3:14:07.1164600
+1:03:40.381900
38.4p
76
Fredrik Nilsson
IK Studenterna
3:20:41.1204000
+1:10:14.421300
36.9p
77
Roine Åström
Spöland Vännäs IF
3:26:41.1240000
+1:16:14.457300
35.7p
77
Mattias Norberg
Axa SC
3:26:41.1240000
+1:16:14.457300
35.7p
79
Jukka Linna
Axa SC
3:28:13.1249200
+1:17:46.466500
35.4p
80
Henrik Strömberg
Umedalens IF
3:28:44.1252300
+1:18:17.469600
35.3p
81
Per Josephson
Axa SC
3:36:12.1297100
+1:25:45.514400
33.9p
82
Erik Jakobsson
Röbäcks SK
3:45:37.1353600
+1:35:10.570900
32.3p
83
Joakim Jansson
Umeå
4:10:26.1502500
+1:59:59.719800
28.8p