Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Wadköpingsloppet
2015-02-15
Deltävling i
Björn Dählie Ski Challenge
<<< Skinnarloppet
Skinnarloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
1:59:01.714030
78.3p
2
Magnus Hedlund
Granbergsdals IF
2:00:46.724560
+1:45.10430
76.8p
3
Niclas Andersson
SK Ringen
2:04:06.744550
+5:05.30420
74.1p
4
Daniel Danielsson
Sya SK
2:05:02.750100
+6:00.35970
73.3p
5
Per Olov Andersson
IFK Västerås SK
2:05:04.750310
+6:02.36180
73.3p
6
Jesper Halvarsson
Björkfors GOIF
2:05:05.750400
+6:03.36270
73.3p
7
Martin Eklöf
Björkfors GOIF
2:06:58.761760
+7:57.47630
71.8p
8
Fredrik Skaremyr
IFK Skövde SK
2:07:00.761930
+7:59.47800
71.8p
9
Patrik Ullstrand
Söderköpings SK
2:07:21.764010
+8:19.49880
71.6p
10
Tomas Pettersson Hjelmkvist
IF Hallby SOK
2:07:26.764500
+8:24.50370
71.5p
11
Ola Warrén
Turebergs IF
2:07:27.764690
+8:26.50560
71.5p
12
Ulf Tingström
Föreningen IKJ Haninge
2:07:41.766020
+8:39.51890
71.3p
13
Staffan Thörne
Hagfors SF
2:07:49.766830
+8:48.52700
71.2p
14
Daniel Olsson
Garphyttans IF
2:08:22.770120
+9:20.55990
70.8p
15
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
2:09:01.774060
+10:00.59930
70.3p
16
Anders Stenberg
Burseryds IF
2:09:56.779570
+10:55.65440
69.7p
17
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
2:10:25.782440
+11:24.68310
69.3p
18
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
2:10:45.784480
+11:44.70350
69.1p
19
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:10:58.785700
+11:56.71570
69.0p
20
Mikael Munther
Broby GOIF
2:11:01.786000
+11:59.71870
68.9p
21
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:11:22.788130
+12:21.74000
68.7p
22
Henrik Dahlén
Kristinehamns OK
2:11:50.790940
+12:49.76810
68.4p
23
Kent Lindgren
Östansjö SK
2:12:12.793120
+13:10.78990
68.1p
24
Tomas Berg
Källbottens IK
2:13:18.799720
+14:16.85590
67.4p
25
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:13:22.800190
+14:21.86060
67.3p
26
Christer Pertun
Kristinehamns OK
2:13:50.802970
+14:49.88840
67.0p
27
Jonas Johansson
IK Stern
2:13:57.803670
+14:56.89540
67.0p
28
Ulf Lekeborn
IFK Lindesberg
2:13:59.803890
+14:58.89760
66.9p
30
Rikard Knutsson
Kumla SF
2:15:38.813720
+16:36.99590
65.9p
31
Kristian Stenshamn
Turebergs IF
2:17:00.821950
+17:59.107820
65.0p
32
Håkan Nilsson
Karlslunds IF SF
2:18:41.832000
+19:39.117870
64.0p
33
Mats Lundh
OK Kolmården
2:20:15.841420
+21:13.127290
63.1p
34
Mikael Axelsson
Hällefors SK
2:21:28.848790
+22:27.134660
62.4p
35
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
2:21:34.849310
+22:32.135180
62.4p
36
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:21:36.849590
+22:35.135460
62.3p
37
Krister Nyrén
Heds IF
2:23:36.861590
+24:35.147460
61.2p
38
Niklas Dannewitz
Järfälla SK
2:23:42.862180
+24:41.148050
61.2p
39
Tomas Boman
Sya SK
2:23:49.862870
+24:48.148740
61.1p
40
Jörgen Sundholm
Strömtorps IK
2:23:54.863320
+24:52.149190
61.1p
41
Fredrik Larsson
Skogspojkarnas OK
2:24:06.864590
+25:05.150460
60.9p
42
Jörgen Aurén
Hagfors SF
2:24:14.865340
+25:13.151210
60.9p
43
Henrik Törnqvist
Axa SC
2:24:18.865730
+25:16.151600
60.8p
44
Thomas Dahlin
I3 IF
2:26:13.877250
+27:12.163120
59.8p
45
Johan Andersson
Berber IS
2:26:14.877370
+27:13.163240
59.8p
46
Peter Ringstad
OK Kolmården
2:26:27.878600
+27:25.164470
59.7p
47
Per Edlund
Sigtuna OK
2:27:38.885760
+28:37.171630
59.1p
48
Magnus Svensson
Team Golvabia
2:27:55.887480
+28:54.173350
59.0p
49
Mathias Nilsson
Boxholm-Ekeby SK
2:28:27.890600
+29:25.176470
58.7p
50
Pasi Väisänen
Karlslunds IF SF
2:28:45.892480
+29:44.178350
58.5p
51
Robert Johansson
Främmestads IK
2:28:49.892850
+29:48.178720
58.5p
52
Jim Persson
Karlslunds IF SF
2:29:00.893900
+29:58.179770
58.4p
53
Anders Haglund
Norabygdens SK
2:29:17.895640
+30:16.181510
58.3p
54
Mathias Landin
Granbergsdals IF
2:29:37.897630
+30:35.183500
58.1p
55
Martin Lasu
Fmv-Sport
2:29:56.899540
+30:55.185410
58.0p
56
Kenth Pettersson
Karlslunds IF SF
2:30:05.900460
+31:04.186330
57.9p
57
Krister Anntila Egeryd
Meritor FK
2:30:57.905690
+31:56.191560
57.5p
58
Henrik Alsbäck
IFK Västerås SK
2:31:23.908250
+32:22.194120
57.3p
59
Lars-erik Johansson
Garphyttans IF
2:31:46.910560
+32:45.196430
57.1p
60
Peter Jarl
Axa SC
2:32:04.912360
+33:03.198230
56.9p
61
Krister Sandström
Karlslunds IF SF
2:32:12.913170
+33:11.199040
56.9p
62
Michael Jansson
Roslagsbro IF
2:32:31.915030
+33:29.200900
56.7p
63
Ari Hyvönen Berg
Karlslunds IF SF
2:32:39.915850
+33:38.201720
56.7p
64
Patrik Nilsen
Sisu Forshaga SK
2:32:59.917850
+33:58.203720
56.5p
65
Tomas Nestor
Himmeta IF
2:34:25.926460
+35:24.212330
55.8p
66
Kristoffer Gerhardsson
Roslagsbro IF
2:35:01.930020
+35:59.215890
55.6p
67
Per Seltborg
IFK Västerås SK
2:35:12.931180
+36:11.217050
55.5p
68
Jakob Carlsson
Länsförsäkringar IF
2:36:07.936650
+37:06.222520
55.1p
69
Tony Berger
Heds IF
2:36:24.938330
+37:22.224200
55.0p
70
Johan Ederönn
Axa SC
2:37:07.942680
+38:06.228550
54.6p
71
Stefan Johansson
Svartå IF
2:37:20.943980
+38:19.229850
54.6p
72
Daniel Larsson
Norrbärke SK
2:38:18.949780
+39:17.235650
54.1p
73
Anders Nordzell
Rävdun SK
2:38:36.951520
+39:34.237390
54.0p
74
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
2:39:29.956840
+40:28.242710
53.6p
75
Peter Torgen
Istrums SK
2:39:45.958470
+40:44.244340
53.5p
76
Bruno Bystrand
Sveaskogs IF
2:40:05.960420
+41:03.246290
53.4p
77
Stefan Poohl
Filipstads SF
2:40:17.961660
+41:16.247530
53.3p
78
Jonas Johansson
Rolls-Royce IF
2:40:27.962630
+41:25.248500
53.2p
79
Jonas Elf
Broby GOIF
2:40:33.963290
+41:32.249160
53.2p
80
Nicklas Pettersson
Sya SK
2:40:56.965540
+41:55.251410
53.0p
81
Kjell Eriksson
Strängnäs-Malmby OL
2:41:15.967480
+42:14.253350
52.9p
82
Stefan Sundholm
Strömtorps IK
2:41:32.969150
+42:31.255020
52.8p
83
Fredrik Svensson
Karlslunds IF SF
2:42:15.973450
+43:14.259320
52.5p
84
Martin Wallin
Norabygdens SK
2:42:31.975070
+43:30.260940
52.4p
85
Johan Nilsson
Karlslunds IF SF
2:42:39.975860
+43:38.261730
52.4p
86
Martin Ekström
Svartå IF
2:43:21.980080
+44:20.265950
52.1p
87
Ulf Björklund
Spirit IF
2:43:39.981840
+44:38.267710
52.0p
88
Patrik Lantto
IK Nocout.se
2:43:41.982090
+44:40.267960
51.9p
89
Svenerik Skoglund
Köla AIK
2:44:14.985390
+45:13.271260
51.7p
90
Per-anders Eklund
Arvika IS
2:44:32.987100
+45:30.272970
51.6p
91
Lars Hinders
Axa SC
2:44:41.988010
+45:39.273880
51.6p
92
Robert Jonasson
Handelsbankens IF
2:44:49.988850
+45:48.274720
51.5p
93
Tord Pettersson
Himmeta IF
2:45:28.992710
+46:26.278580
51.3p
94
Mattias Belin
Stora Skedvi IK
2:45:33.993230
+46:31.279100
51.2p
95
Hans Karlsson
Strömtorps IK
2:46:21.998000
+47:19.283870
50.9p
96
Håkan Sjöberg
Karlslunds IF SF
2:46:57.1001600
+47:55.287470
50.7p
97
Mikael Caesar
Godegårds SK
2:46:58.1001730
+47:56.287600
50.7p
98
Johannes Wingborg
Nacka Värmdö SK
2:47:06.1002550
+48:05.288420
50.6p
99
Anders Lindkvist
Almby IK
2:47:28.1004790
+48:27.290660
50.5p
100
Paul Skoglund
Norway
2:48:13.1009250
+49:12.295120
50.2p
101
Magnus Gustavsson
IFK Lidingö SOK
2:49:00.1013970
+49:59.299840
49.9p
102
Per Ängsås
Stockholms RK
2:49:53.1019260
+50:52.305130
49.6p
103
Jimmy Brunvall
Strömtorps IK
2:51:46.1030560
+52:45.316430
49.0p
104
Peter Johansson
IFK Västerås SK
2:52:13.1033280
+53:12.319150
48.8p
105
Urban Carlsson
Grava SK
2:54:35.1047490
+55:34.333360
48.0p
106
Stefan Johansson
IFK Västerås SK
2:55:00.1049980
+55:59.335850
47.9p
107
Johan Dahlgren
Karlslunds IF SF
2:55:42.1054150
+56:41.340020
47.6p
108
Henrik Sjövall
Karlslunds IF SF
2:55:46.1054520
+56:44.340390
47.6p
109
Magnus Rostedt
Broby GOIF
2:56:14.1057390
+57:13.343260
47.4p
110
Sten Erik Gustafsson
Strömtorps IK
2:56:15.1057470
+57:14.343340
47.4p
111
Torbjörn Marell
Karlslunds IF SF
2:56:36.1059580
+57:35.345450
47.3p
112
Per Sannemalm
Axa SC
2:58:21.1070000
+59:19.355870
46.8p
113
Daniel Jönsson
Råneå SK
2:58:55.1073430
+59:53.359300
46.6p
114
Anders Lundström
Ericsson IK
3:00:37.1083610
+1:01:35.369480
46.1p
115
Thomas Gröndahl
Karlslunds IF SF
3:06:09.1116880
+1:07:08.402750
44.4p
116
Marcus Forsling
Enebybergs IF
3:06:50.1120910
+1:07:48.406780
44.2p
117
Gabriel Wetter
Saltsjöbadens SLK
3:12:03.1152250
+1:13:02.438120
42.8p
118
Patrik Oskarsson
Sya SK
3:12:44.1156370
+1:13:43.442240
42.6p
119
Fredrik Wikman
Axa SC
3:14:39.1167860
+1:15:38.453730
42.1p
120
Alf Hulldin
Garphyttans IF
3:17:20.1183970
+1:18:19.469840
41.4p
121
Herman Haglund
Visborgs OK
3:17:29.1184880
+1:18:28.470750
41.4p
122
Lars Eriksson
Karlslunds IF SF
3:23:00.1217910
+1:23:58.503780
40.1p
123
Mikael Jansson
Garphyttans IF
3:26:43.1240280
+1:27:42.526150
39.2p
124
Tobias Andersson
Billerudkorsnäs Korpförenin
3:29:28.1256730
+1:30:26.542600
38.6p
125
Peter Martinsson
Broby GOIF
3:31:49.1270800
+1:32:47.556670
38.1p
126
Stefan Larsson
Sya SK
3:34:45.1288470
+1:35:44.574340
37.5p