Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2014-12-28
Deltävling i
Björn Dählie Ski Challenge
<<< Skinnarloppet
Intersportloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emilia Lindstedt
Sundbybergs IK
2:00:49.724870
78.6p
2
Julia Svan
Vansbro AIK SK
2:01:33.729260
+43.4290
78.1p
3
Annika Löfström
Årsunda IF
2:05:48.754790
+4:59.29820
75.1p
4
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
2:07:37.765670
+6:48.40700
73.8p
5
Frida Erkers
Sundbybergs IK
2:11:33.789250
+10:43.64280
71.3p
6
Karin Vemhäll
Rembo IK
2:15:07.810610
+14:17.85640
69.2p
7
Olivia Hansson
Garphyttans IF
2:21:08.846740
+20:18.121770
65.9p
8
Lena Wiklund
Högbo GOIF
2:21:36.849520
+20:46.124550
65.6p
9
Anna-Carin Söderström
Malungs IF
2:22:40.855960
+21:50.130990
65.1p
10
Elin Löfås
Turebergs IF
2:24:53.869240
+24:03.144270
64.0p
11
Madelen Carlzon
Etixx Skiteam
2:25:17.871630
+24:27.146660
63.8p
12
Sanna Tykesson
Sya SK
2:38:25.950430
+37:35.225460
57.9p
13
Frida Börjesson
Stockholms RK
2:40:53.965220
+40:03.240250
56.9p
14
Freya Orban
IF Ski Team Skåne
3:10:08.1140770
+1:09:19.415800
47.3p
15
Therese Hellström
Ornäs IK
4:10:09.1500880
+2:09:20.775910
35.2p
-
Sandra Hänninen
Ockelbo SK
23:59:59.8639800
-
-
Catharina Ramhult
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Emilie Cedervärn
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Frida Persson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
D 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniela Profir
Sundbybergs IK
3:01:47.1090610
49.7p
-
Anna-karin Jonsson
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
D 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
-
Maira Slokenbergs
Rembo IK
23:59:59.8639800
-
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Fredrik Byström
Orsa SK
1:46:14.637320
91.3p
2
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
1:46:14.637360
+0
91.3p
3
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:46:14.637380
+0
91.3p
4
Jimmie Johnsson
Axa SC
1:46:15.637480
+1.60
91.3p
5
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:46:20.637900
+5.480
91.2p
6
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:46:20.637960
+6.540
91.2p
7
Jens Burman
Åsarna IK
1:46:21.638030
+7.610
91.2p
8
Jack Impola
SK Bore
1:46:22.638110
+7.690
91.2p
9
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
1:46:34.639310
+19.1890
91.0p
10
Anders Solin
IFK Mora SK
1:46:34.639370
+20.1950
91.0p
11
Lars Suther
IFK Mora SK
1:46:36.639580
+22.2160
90.9p
12
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:47:35.645470
+1:21.8050
90.0p
13
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:47:36.645550
+1:22.8130
90.0p
14
Petter Engdahl
Östersunds SK
1:47:37.645680
+1:23.8260
89.9p
15
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:47:38.645730
+1:24.8310
89.9p
16
Axel Bergsten
Axa SC
1:47:38.645750
+1:24.8330
89.9p
17
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:47:42.646160
+1:28.8740
89.9p
18
Marcus Ruus
Åsarna IK
1:48:49.652810
+2:34.15390
88.8p
19
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
1:49:19.655810
+3:04.18390
88.3p
20
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:49:24.656360
+3:10.18940
88.2p
21
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:49:26.656580
+3:12.19160
88.2p
22
Tobias Hansson
IFK Mora SK
1:49:27.656630
+3:13.19210
88.2p
23
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
1:50:07.660660
+3:53.23240
87.6p
24
Daniel Nordebo
Göteborgs Slalomklubb
1:50:55.665450
+4:41.28030
86.8p
25
Bob Impola
SK Bore
1:52:44.676390
+6:30.38970
85.2p
26
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:52:47.676630
+6:33.39210
85.1p
27
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:52:47.676640
+6:33.39220
85.1p
28
Emil Svensson
IFK Skövde SK
1:52:49.676830
+6:35.39410
85.1p
29
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:52:51.677030
+6:37.39610
85.1p
30
Samuel Norlén
IK Stern
1:52:52.677140
+6:38.39720
85.1p
31
Anton Persson
SK Bore
1:53:45.682440
+7:31.45020
84.3p
32
Andrei Lamov
Russia
1:53:51.683050
+7:37.45630
84.2p
33
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
1:54:08.684790
+7:54.47370
84.0p
34
Pontus Hermansson
Ulricehamns IF
1:54:11.685010
+7:56.47590
83.9p
35
Gustav Niord
Boxholm-Ekeby SK
1:54:20.685940
+8:06.48520
83.8p
36
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:54:22.686160
+8:08.48740
83.8p
37
Håkan Löfström
Årsunda IF
1:54:25.686480
+8:11.49060
83.7p
38
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:54:27.686660
+8:13.49240
83.7p
39
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:54:27.686670
+8:13.49250
83.7p
40
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:54:59.689870
+8:45.52450
83.3p
41
Emil Johansson
IK Jarl Rättvik
1:55:03.690210
+8:48.52790
83.2p
42
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
1:55:14.691390
+9:00.53970
83.0p
43
Björn Hänninen
Högbo GOIF
1:55:52.695160
+9:38.57740
82.5p
44
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:56:13.697200
+9:58.59780
82.2p
45
Andreas Argårds
IFK Mora SK
1:57:13.703230
+10:59.65810
81.4p
46
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
1:57:26.704550
+11:12.67130
81.2p
47
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
1:57:26.704560
+11:12.67140
81.2p
48
Stefan Palm
Ulricehamns IF
1:57:33.705220
+11:19.67800
81.2p
49
Elis Weslien
Nybro Ski
1:57:37.705610
+11:22.68190
81.1p
50
Patrik Lind
Tunafors SK
1:57:38.705720
+11:24.68300
81.1p
51
Mattias Widmark
Svegs IK
1:57:40.705990
+11:26.68570
81.1p
52
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
1:57:44.706330
+11:30.68910
81.0p
53
Johan Kanto
Etixx Skiteam
1:57:55.707430
+11:41.70010
80.9p
54
Jens Rönnols
Sundbybergs IK
1:58:20.709940
+12:06.72520
80.5p
55
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:58:32.711150
+12:18.73730
80.4p
56
Martin Damm
Björkfors GOIF
1:58:36.711570
+12:22.74150
80.3p
57
Erik Johansson
Tranemo IF
1:58:37.711620
+12:23.74200
80.3p
58
Jonas Böhlmark
Högbo GOIF
1:59:02.714140
+12:48.76720
80.0p
59
Patrik Karlsson
Karlslunds IF SF
1:59:49.718800
+13:34.81380
79.4p
60
Martin Gotting
Ulricehamns IF
2:00:34.723300
+14:19.85880
78.8p
61
Jesper Brofjärd
Borås SK
2:00:34.723310
+14:19.85890
78.8p
62
Johan Nilsson
Edsbyns SK
2:00:42.724170
+14:28.86750
78.7p
63
Claes Steimert
Stockholms RK
2:01:05.726420
+14:51.89000
78.4p
64
Pontus Rygh
Ulricehamns IF
2:01:06.726530
+14:52.89110
78.4p
65
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:01:08.726710
+14:53.89290
78.4p
66
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:01:20.727990
+15:06.90570
78.2p
67
Joakim Eriksson
IFK Mora SK
2:01:49.730880
+15:35.93460
77.9p
68
Erik Ohlström
IK Rex
2:01:59.731840
+15:45.94420
77.8p
69
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:02:25.734440
+16:11.97020
77.4p
70
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:02:32.735180
+16:18.97760
77.4p
71
Ronnie Löf
Högbo GOIF
2:02:38.735700
+16:23.98280
77.3p
72
Håkon Breistrand
IFK Mora SK
2:02:42.736110
+16:27.98690
77.2p
73
Andreas Nilsson
IK Stern
2:02:49.736880
+16:35.99460
77.1p
74
Mathias Myrén
OK Alehof
2:03:34.741380
+17:20.103960
76.6p
75
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
2:04:50.748910
+18:35.111490
75.7p
76
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:05:06.750540
+18:52.113120
75.5p
77
Jonas Öhrn
Stockholms RK
2:05:08.750760
+18:54.113340
75.5p
78
Pontus Karlsson
Turebergs IF
2:05:25.752490
+19:11.115070
75.3p
79
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:05:27.752620
+19:13.115200
75.3p
80
Calle Sjöstrand
Sollefteå SK
2:07:21.764020
+21:07.126600
74.0p
81
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:07:31.765090
+21:17.127670
73.9p
82
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:07:47.766670
+21:33.129250
73.7p
83
David Erixon
IF Hallby SOK
2:08:11.769040
+21:57.131620
73.5p
84
Marcus Vestlund
IF Ski Team Skåne
2:08:13.769210
+21:58.131790
73.4p
85
Johan Lennartsson
IFK Skövde SK
2:08:14.769390
+22:00.131970
73.4p
86
Henry Churchill
IF Ski Team Skåne
2:08:19.769890
+22:05.132470
73.4p
87
Ronny Larsson
Estuna IF
2:08:57.773640
+22:43.136220
73.0p
88
Christofer Stevenson
Säffle SK
2:09:27.776690
+23:13.139270
72.6p
89
Gustaf Ljunberg
Ulricehamns IF
2:09:33.777230
+23:19.139810
72.6p
90
Ola Jönsson
Nacka Värmdö SK
2:10:18.781720
+24:04.144300
72.1p
91
Andreas Degerfeldt
Turebergs IF
2:11:11.787040
+24:57.149620
71.6p
92
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:11:25.788480
+25:11.151060
71.4p
93
Daniel Karlsson
Turebergs IF
2:11:27.788600
+25:12.151180
71.4p
94
Björn Lystedt
Vassunda IF
2:12:12.793150
+25:58.155730
70.9p
95
Erik Finnskog
Tranemo IF
2:13:06.798580
+26:52.161160
70.4p
96
Andreas Hermansson
IFK Mora SK
2:13:07.798620
+26:53.161200
70.4p
97
Lars Ekegård
Stockholms RK
2:15:29.812810
+29:14.175390
69.0p
98
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
2:15:46.814580
+29:32.177160
68.8p
99
Andreas Sandgren
Hofors Aif
2:16:00.815980
+29:46.178560
68.7p
100
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:17:08.822730
+30:54.185310
68.0p
101
Nils Ullberg
Dala XC Ski Team
2:18:06.828510
+31:51.191090
67.5p
102
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:18:13.829280
+31:59.191860
67.4p
103
Fredrik Andersson
Ryda SK
2:19:22.836120
+33:08.198700
66.8p
104
David Bergkvist
Vitsands IF
2:19:44.838340
+33:30.200920
66.6p
105
Nicklas Bergström
Täby OK
2:19:50.838970
+33:36.201550
66.6p
106
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:19:57.839620
+33:43.202200
66.5p
107
Magnus Nygren
Axa SC
2:19:58.839770
+33:44.202350
66.5p
108
Albin Bergkvist
Högbo GOIF
2:21:02.846130
+34:48.208710
65.9p
109
Oskar Henriksson
IF Ski Team Skåne
2:21:48.850790
+35:34.213370
65.5p
110
Peter Larsson
Axa SC
2:23:24.860390
+37:10.222970
64.7p
111
Andre Rhodin
Grycksbo IF OK
2:23:25.860440
+37:11.223020
64.7p
112
Marcus Laggar
Orsa SK
2:23:49.862890
+37:35.225470
64.5p
113
Jonas Wikström
IFK Mora SK
2:23:55.863440
+37:41.226020
64.4p
114
Johan Söderblom
Nybro Ski
2:24:17.865620
+38:03.228200
64.3p
115
Daniel Hillgren
Stockholms RK
2:24:36.867500
+38:21.230080
64.1p
116
Mattias Tängerby
Axa SC
2:25:03.870220
+38:49.232800
63.9p
117
Martin Ivarsson
OK Skogshjortarna
2:25:45.874450
+39:31.237030
63.5p
118
Jon Kleppenes
Axa SC
2:26:13.877260
+39:59.239840
63.3p
119
Mikael Erlandsson
Magra IS
2:27:04.882330
+40:50.244910
62.9p
120
Johan Bäck
Dala XC Ski Team
2:27:08.882760
+40:54.245340
62.9p
121
Markus Isaksson
Sya SK
2:27:35.885440
+41:21.248020
62.6p
122
Martin Eriksson
Axa SC
2:28:16.889510
+42:01.252090
62.3p
123
Per-ove Torstensson
Dala XC Ski Team
2:28:20.889940
+42:06.252520
62.3p
124
Mattias Johansson
Axa SC
2:31:40.909950
+45:26.272530
60.8p
125
Andreas Erlingsjö
Nacka Värmdö SK
2:32:45.916420
+46:31.279000
60.3p
126
Olle Kvick
Norconsult
2:34:44.928310
+48:29.290890
59.4p
127
Johan Fornander
IK Rex
2:35:10.930970
+48:56.293550
59.2p
128
Joakim Persson
Vallsta SK
2:36:25.938420
+50:11.301000
58.7p
129
Fredrik Malmfors
Skogspojkarnas OK
2:36:39.939800
+50:24.302380
58.6p
130
David Unnersjö-jess
Axa SC
2:37:15.943410
+51:00.305990
58.4p
131
Erik Lindberg
Svaide-Roma SOK
2:38:40.951980
+52:26.314560
57.8p
132
Jens Persson
Axa SC
2:40:37.963650
+54:23.326230
57.0p
133
Pelle Mattson
IK Rex
2:41:14.967350
+55:00.329930
56.8p
134
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:42:22.974180
+56:08.336760
56.3p
135
Petter Larsson
Axa SC
2:42:52.977160
+56:38.339740
56.1p
136
Jonas Björk
Team Sockertoppen
2:43:21.980010
+57:06.342590
55.9p
137
Lewi Köppler
Skogis IF
2:44:17.985630
+58:03.348210
55.6p
138
Andreas Ehlis
Axa SC
2:44:31.987030
+58:17.349610
55.5p
139
Martin Grysell
Täby IS SK
2:46:12.997100
+59:57.359680
54.9p
140
Tobias Kruemmling
Axa SC
2:51:23.1028220
+1:05:09.390800
53.1p
141
Karl-Johan Magnusson
SK Bore
2:51:59.1031870
+1:05:45.394450
52.8p
142
Olof Höglin
Gävle SK
2:52:36.1035580
+1:06:22.398160
52.6p
143
Martin Norlin
Stockholms RK
2:54:07.1044690
+1:07:53.407270
52.1p
144
Andreas Hellström
Ornäs IK
2:54:38.1047790
+1:08:24.410370
52.0p
145
Henrik Pettersson
Axa SC
2:56:38.1059790
+1:10:24.422370
51.3p
146
Henrik Karlsson Nääs
Axa SC
2:58:23.1070200
+1:12:08.432780
50.8p
147
Mats Rodin
Vallsta SK
3:00:20.1081960
+1:14:06.444540
50.2p
148
Stefan Sens
Nusnäs IF
3:01:37.1089680
+1:15:23.452260
49.8p
149
Fredrik Westerberg
Axa SC
3:02:28.1094780
+1:16:14.457360
49.5p
150
Niklas Engblom
Storvreta IK
3:06:35.1119430
+1:20:21.482010
48.3p
151
Waldmar Fagerberg
Axa SC
3:12:21.1154060
+1:26:07.516640
46.7p
152
Magnus Vikström
IFK Mora SK
3:16:34.1179380
+1:30:20.541960
45.7p
153
Daniel Vikström
IFK Mora SK
3:23:47.1222680
+1:37:33.585260
43.9p
154
Henrik Lindqvist
Axa SC
3:26:21.1238090
+1:40:07.600670
43.3p
155
Rikard Nyhrén
Oxvretens SK
3:29:26.1256530
+1:43:12.619110
42.6p
156
Magnus Bäckström
Svaide-Roma SOK
3:35:21.1292040
+1:49:07.654620
41.4p
157
Daniel Damm
Axa SC
3:46:57.1361680
+2:00:43.724260
39.1p
-
Henrik Alm
Etixx Skiteam
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Andersson
Malungs IF
23:59:59.8639800
-
-
Lars Andersson
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Argårds
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Björck
IK Rex
23:59:59.8639800
-
-
Erik Halvarsson
Kalaspaketet Kuf
23:59:59.8639800
-
-
Martin Herbert
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Markus Jönsson
Tranemo IF
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Lindberg
Ockelbo SK
23:59:59.8639800
-
-
Joacim Lindstedt
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
-
Olof Sundblad
Swedbank IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Thor Olsen
København SK
23:59:59.8639800
-
-
John Wiklund
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Andersson
Malungs IF
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Ax
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
-
Olle Axelsson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Berggren
Storviks IF
23:59:59.8639800
-
-
Simon Bjurén
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Blom
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Per Carlsson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Engström
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Karl Ericsson
Täby IS SK
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Eriksson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Anders Hallgren
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
23:59:59.8639800
-
-
Bill Impola
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Jakobson
Bravuras Skidvänner
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Karlsson
Tunafors SK
23:59:59.8639800
-
-
Mathias Lindgren
Vassunda IF
23:59:59.8639800
-
-
David Olofsson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
-
-
Oscar Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
-
-
Johannes Ringsby
SK Bore
23:59:59.8639800
-
-
Per Sandberg
Filipstads SF
23:59:59.8639800
-
-
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
23:59:59.8639800
-
-
Claes Tamm
Bålsta SK
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Wallin
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Jim Zetterberg
Axa SC
23:59:59.8639800
-
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:01:51.731050
77.9p
2
Anders Wånell
Sundbybergs IK
2:02:56.737540
+1:04.6390
77.1p
3
Anders Johansson
Ryda SK
2:04:14.745320
+2:22.14170
76.1p
4
Ola Warrén
Turebergs IF
2:06:51.761070
+5:00.29920
74.3p
5
Leif Eklund
Tierps IF
2:06:59.761880
+5:08.30730
74.3p
6
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:09:08.774780
+7:17.43630
72.8p
7
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:10:13.781290
+8:22.50140
72.2p
8
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:11:15.787440
+9:23.56290
71.5p
9
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:12:01.792090
+10:10.60940
71.0p
10
Magnus Carlsson
Nacka Värmdö SK
2:12:07.792680
+10:16.61530
71.0p
11
Stefan Carlen
OK Landehof
2:12:52.797130
+11:00.65980
70.5p
12
Thomas Gustafsson
IK Rex
2:13:40.801970
+11:49.70820
70.0p
13
Ambjörn Lannergård
Lidköpings VSK
2:14:46.808590
+12:55.77440
69.4p
14
Magnus Karlsson
Häverödals IF
2:15:06.810560
+13:15.79410
69.2p
15
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:15:11.811020
+13:19.79870
69.2p
16
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:15:37.813650
+13:46.82500
68.9p
17
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:15:37.813670
+13:46.82520
68.9p
18
Martin Andersen
Falu IK
2:16:09.816860
+14:18.85710
68.6p
19
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
2:16:20.817970
+14:29.86820
68.5p
20
Patrik Valberg
Uddevalla IS
2:16:22.818180
+14:31.87030
68.5p
21
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:17:11.823050
+15:20.91900
68.0p
22
Fredrik Skaremyr
IFK Skövde SK
2:18:06.828570
+16:15.97420
67.5p
23
Kennet Berglund
Axa SC
2:19:23.836200
+17:31.105050
66.8p
24
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:20:08.840770
+18:17.109620
66.4p
25
Martin Törnqvist
Ica-Handlarnas IF
2:21:57.851600
+20:05.120450
65.4p
26
Kent Lindgren
Östansjö SK
2:23:54.863340
+22:02.132190
64.4p
27
Tomas Berg
Källbottens IK
2:24:14.865320
+22:22.134170
64.3p
28
Johan Byström
Gävle SK
2:24:16.865540
+22:24.134390
64.3p
29
Håkan Sandahl
Axa SC
2:24:37.867660
+22:46.136510
64.1p
30
Kristian Stenshamn
Turebergs IF
2:25:56.875590
+24:05.144440
63.4p
31
Peter Hilmersson
Göteborgs Slalomklubb
2:26:51.881060
+25:00.149910
63.0p
32
Staffan Ahlandsberg
IF Ski Team Skåne
2:32:34.915310
+30:42.184160
60.4p
33
Mikael Sandzelius
Älvdalens IF SK
2:34:21.926080
+32:30.194930
59.6p
34
Jonas Axelsson
Intersport IF
2:34:58.929770
+33:07.198620
59.3p
35
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:36:00.935970
+34:09.204820
58.9p
36
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:38:54.953340
+37:02.222190
57.7p
37
Mikael Fridholm
Axa SC
2:41:04.966310
+39:12.235160
56.8p
38
Erik Mattson
Sweden
2:41:44.970390
+39:53.239240
56.6p
39
Fredrik Lennmark
Grip OK
2:44:26.986510
+42:34.255360
55.5p
40
Mikael Magnér
Sweden
2:45:10.990920
+43:18.259770
55.3p
41
Martin Moldin
Azif
2:48:29.1010880
+46:38.279730
54.1p
42
Erik Malmfors
Skogspojkarnas OK
2:52:37.1035610
+50:45.304460
52.6p
43
Stefan Fredriksson
Nyköpings OK
2:56:11.1057040
+54:19.325890
51.5p
44
Magnus Åhl
Domnarvets GOIF
2:58:13.1069240
+56:21.338090
50.8p
45
Mats Pettersson
IFK Mora SK
2:59:54.1079330
+58:02.348180
50.3p
46
Pär Petterson
Axa SC
3:00:16.1081500
+58:24.350350
50.2p
47
Per Finnhammar
Axa SC
3:00:52.1085160
+59:01.354010
50.0p
48
Fredrik Nilsson
Gnosjö FK
3:01:29.1088820
+59:37.357670
49.8p
49
Lars Gunnarsson
Malungs IF
3:04:01.1104050
+1:02:10.372900
49.1p
50
David Wästlund
OK Tyr
3:04:15.1105440
+1:02:23.374290
49.0p
51
Jonas Lexell
IFK Gnesta
3:14:30.1166960
+1:12:39.435810
46.2p
52
Per-anders Eklund
Arvika IS
3:21:15.1207460
+1:19:24.476310
44.5p
53
Henrik Rosencrantz
Lk Uppsala
3:23:52.1223180
+1:22:01.492030
43.9p
54
Jan Gustavsson
Roslagsbro IF
3:40:58.1325770
+1:39:07.594620
40.2p
55
Lars Karlsson
Axa SC
3:59:09.1434880
+1:57:18.703730
36.9p
-
Björn Boström
Järbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Eriksson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Olof Hansson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Hult
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Kylebäck
IK Stern
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Strandell
Vassunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Hans Andersson
Rehns BK
23:59:59.8639800
-
-
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Berglund
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Folkesson
Dala XC Ski Team
23:59:59.8639800
-
-
Johan Hultner
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Michael Jacobson
Saltsjöbadens SLK
23:59:59.8639800
-
-
Michael Jansson
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Jernström
OK Alehof
23:59:59.8639800
-
-
Lasse Nylund
Rävdun SK
23:59:59.8639800
-
-
Lars-erik Odén
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Christer Sehlstedt
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Pär Sundqvist
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:06:54.761310
74.3p
2
Mikael Svensson
IFK Skövde SK
2:12:48.796710
+5:54.35300
70.6p
3
Håkan Degselius
Svegs IK
2:14:21.806040
+7:27.44630
69.6p
4
Göran Andersson
Strömtorps IK
2:16:01.816000
+9:06.54590
68.7p
5
Mats Nilsson
Ekshärads SF
2:18:36.831550
+11:42.70140
67.2p
6
Hans Lissdaniels
Malungs IF
2:19:14.835310
+12:20.73900
66.9p
7
Jonas Häger
Trollhättans SOK
2:19:24.836350
+12:30.74940
66.8p
8
Gert Lind
Team Esplanad
2:21:38.849700
+14:43.88290
65.6p
9
Jan Johansson
Uddevalla IS
2:24:07.864640
+17:13.103230
64.3p
10
Jan Willman
Vansbro AIK SK
2:27:20.883910
+20:26.122500
62.8p
11
Anders Backman
Turebergs IF
2:29:36.897590
+22:42.136180
61.7p
12
Michael Johansson
IK Stern
2:33:17.919640
+26:23.158230
60.0p
13
Anders Ersbjörs
Vansbro AIK SK
2:36:30.938990
+29:36.177580
58.7p
14
Lars G Johansson
IFK Göteborg
2:37:47.946690
+30:53.185280
58.1p
15
Håkan Jarskog
Orsa SK
2:39:43.958260
+32:49.196850
57.4p
16
Kalle Lennartsson
Vattudalens Ldk
2:40:52.965160
+33:58.203750
56.9p
17
Mikael Johansson
Gillberga SK
2:41:15.967420
+34:21.206010
56.7p
18
Johan Engström
IK Stern
2:45:01.990040
+38:07.228630
55.3p
19
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:49:33.1017200
+42:38.255790
53.7p
20
Anders Nordenfors
Gävle SK
2:51:48.1030780
+44:54.269370
52.9p
21
Ola Selvin
Östgöta Helikopterskola IF
2:52:16.1033530
+45:22.272120
52.8p
22
Sven Erik Fredlund
Axa SC
3:00:12.1081160
+53:18.319750
50.2p
23
Stefan Frank
Björnstorps IF
3:06:24.1118320
+59:30.356910
48.4p
24
Roy Johansson
Axa SC
3:06:41.1120090
+59:47.358680
48.3p
25
Sven Erik Möllberg
Källbottens IK
3:09:46.1138530
+1:02:52.377120
47.4p
26
Harry Tängmark
IFK Strömsund
3:12:42.1156190
+1:05:48.394780
46.7p
27
Lennart Hägg
Axa SC
3:14:43.1168220
+1:07:49.406810
46.1p
28
Leif Wigge
Axa SC
3:18:54.1193320
+1:12:00.431910
45.1p
29
Bengt Persson
IF Ski Team Skåne
3:25:13.1231210
+1:18:19.469800
43.6p
30
Thomas Akerberg
Mälarö SOK
3:29:59.1259820
+1:23:05.498410
42.5p
-
Anders Axelsson
Trollhättans SOK
23:59:59.8639800
-
-
Gunnar Johannes
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Michael Karlsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Jan Fernö
Rembo IK
23:59:59.8639800
-
-
Dan Lerström
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
-
Nils Pers
Långshyttans AIK SK
23:59:59.8639800
-
-
Göran Persson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Nilsson
Valbo Aif
2:17:55.827450
67.6p
2
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:19:27.836630
+1:31.9080
66.8p
3
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:24:18.865740
+6:22.38190
64.2p
4
Stig Orre
IF Åland
2:26:16.877570
+8:21.50020
63.3p
5
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:26:46.880560
+8:51.53010
63.0p
6
Stefan Bergkvist
Högbo GOIF
2:30:57.905660
+13:02.78110
61.1p
7
Lennart Klingberg
IFK Helsingborg
2:43:15.979480
+25:20.151930
56.0p
-
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
23:59:59.8639800
-
-
Freddy Tengberg
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ellen Scheidegger
Axa SC
3:12:12.1153180
46.8p
2
Anna Törnqvist
Sweden
3:51:53.1391290
+39:41.238010
38.2p
-
Fanny Strand
Sweden
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
2:11:10.786920
71.6p
2
Joakim Koski
Axa SC
2:27:50.886960
+16:40.99940
62.5p
3
Jockum Beck-Friis
Björneborgs SK
2:35:12.931160
+24:02.144140
59.2p
4
Adam Gustafsson
Eksjö SOK
2:38:36.951570
+27:26.164550
57.8p
5
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
2:42:58.977700
+31:47.190680
56.1p
6
Johan Ståhlberg
Axa SC
2:49:45.1018430
+38:35.231410
53.6p
7
Stellan Österberg
Ufk
2:58:57.1073600
+47:46.286580
50.6p
8
Jörgen Nilsson
FK Åsen
3:04:09.1104830
+52:59.317810
49.0p
9
Fredric Andersson
Axa SC
3:11:37.1149640
+1:00:27.362620
46.9p
10
Göran Styhr
Gustafs GOIF
3:23:16.1219500
+1:12:05.432480
44.0p
11
Daniel Wennergren
Sweden
3:24:13.1225280
+1:13:03.438260
43.8p
12
Peter Haglund
IFK Västerås SK
3:35:14.1291370
+1:24:04.504350
41.4p
13
Eric van Gerpen
Axa SC
3:38:37.1311600
+1:27:26.524580
40.7p
-
Joachim Grip
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Kristian Holmberg
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Johansson
Kalaspaketet Kuf
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Määttä
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Ågren
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Pär Dahlqvist
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Nordin
Axa SC
23:59:59.8639800
-