Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic cup Piteå Sprint Klassiskt
2014-12-06
Deltävling i
Scandic Cup 2015
<<< Scandic Cup Final
Scandic Cup Piteå Fristil >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
H 18
Final
1
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
2
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
3
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
4
Adam Persson
Borås SK
5
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
6
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
Semifinal
1
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
2
Adam Persson
Borås SK
3
Sebastian Samuelsson
Sollefteå Skidor IF
4
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
5
Adam Gillman
Garphyttans IF
6
Simon Stenberg
Kalix SK
Kvartsfinal
1
Adam Persson
Borås SK
2
Sebastian Samuelsson
Sollefteå Skidor IF
3
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
4
Elias Olofsson
Vårby IK
5
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
6
Joel Åström
Bodens SK
Kvartsfinal
1
Adam Gillman
Garphyttans IF
2
Simon Stenberg
Kalix SK
3
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
4
Carl Schogster
Täfteå IK
5
Oscar Johansson
Linköpings SK
6
Erik Lieback
Ulricehamns IF
Semifinal
1
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
2
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
3
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
4
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
5
Eric Jansson
Tranemo IF
6
Hannes Liljedal
Östersunds SK
Kvartsfinal
1
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
2
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
3
Hannes Liljedal
Östersunds SK
4
Oscar Lindell
Stockviks SF
5
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
6
Marcus Karlsson
Kalix SK
Kvartsfinal
1
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
2
Eric Jansson
Tranemo IF
3
Oscar Lindholm
Ljusne AIK SK
4
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
5
Johan Nilsson
Byske SK
6
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
Kvartsfinal
1
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
2
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
3
Alexander Karlsson
Källbottens IK
4
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
5
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
6
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
Kval
1
Adam Persson
Borås SK
2:49.16870
2
Oscar Lindholm
Ljusne AIK SK
2:53.17290
3
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
2:54.17320
4
Carl Schogster
Täfteå IK
2:54.17350
5
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
2:54.17390
6
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
2:55.17470
7
Adam Gillman
Garphyttans IF
2:56.17530
8
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
2:57.17620
9
Eric Jansson
Tranemo IF
2:58.17730
10
Elias Olofsson
Vårby IK
2:58.17750
11
Sebastian Samuelsson
Sollefteå Skidor IF
2:58.17760
12
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
2:59.17810
13
Alexander Karlsson
Källbottens IK
2:59.17810
14
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
2:59.17810
15
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
3:00.17920
16
Oscar Lindell
Stockviks SF
3:00.17930
17
Simon Stenberg
Kalix SK
3:00.17940
18
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
3:00.17950
19
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
3:00.17950
20
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
3:01.18000
21
Johan Nilsson
Byske SK
3:01.18030
22
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
3:01.18030
23
Tobias Bjernulf
Sundbybergs IK
3:01.18060
24
Erik Lieback
Ulricehamns IF
3:02.18100
25
Marcus Karlsson
Kalix SK
3:03.18200
26
Hannes Liljedal
Östersunds SK
3:03.18210
27
Oscar Johansson
Linköpings SK
3:03.18250
28
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
3:03.18290
29
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
3:04.18360
30
Joel Åström
Bodens SK
3:04.18380
31
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
3:05.18410
32
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
3:05.18430
33
Arvid Jonsson
Duveds IF
3:05.18440
34
Anton Sålder
Älvdalens IF SK
3:06.18510
35
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
3:06.18520
36
Jacob Stark
Stockviks SF
3:06.18540
37
David Larsson
Hudiksvalls IF
3:06.18560
38
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
3:06.18560
39
Karl Ingard
IK Rex
3:06.18570
40
Anton Eriksson
Stuguns SOK Gjurd
3:09.18870
41
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
3:11.19020
42
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
3:11.19020
43
Carl Rotvold
Åsarna IK
3:11.19040
44
Arvid Vänn
Stockviks SF
3:11.19060
45
Elias Andersson
Sunderby SK
3:12.19130
46
Tobias Lindman
Stockviks SF
3:12.19170
47
Viktor Strömberg
Täfteå IK
3:12.19190
48
John Leander
Åsarna IK
3:13.19250
49
Filip Åslin
Stockviks SF
3:13.19260
50
Simon Eriksson
Täfteå IK
3:13.19280
51
Erik Holmgren
Stuguns SOK Gjurd
3:14.19300
52
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
3:14.19320
53
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
3:14.19340
54
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
3:14.19340
55
Felix Erlander
Norrala IF
3:14.19360
56
Anders Roos
Östersunds SK
3:14.19360
57
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
3:14.19360
58
Emil Sångberg
Hudiksvalls IF
3:15.19420
59
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
3:15.19430
60
Johan Forslund
Lycksele IF
3:16.19560
61
Erik Bertilsson
IF Hallby SOK
3:17.19630
62
Christoffer Lindberget
Älvdalens IF SK
3:17.19670
63
Jesper Matti
Bodens SK
3:19.19840
64
Vaino Paakkola
Finland
3:20.19900
65
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
3:20.19920
66
Ludvig Karlsson
Järpens SK
3:20.19950
67
Filip Halldén
Garphyttans IF
3:20.19980
68
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
3:20.19980
69
Albin Larsson
Sunderby SK
3:21.20010
70
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
3:22.20110
71
Lukas Dewolfe
Duveds IF
3:23.20250
72
Axel Jutterström
IFK Mora SK
3:26.20520
73
Markus Norman
Kalix SK
3:28.20700
74
Adam Östling
Sundbybergs IK
3:28.20710
75
Jack Sjödin
Junsele IF
3:29.20810
76
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
3:29.20870
77
Albin Eriksson
Husums IF SK
3:29.20880
78
Gabriel Strid
Sunne SLF
3:34.21310
79
Erik Björkman
Täfteå IK
3:34.21330
80
Simon Lundberg
Hagfors SF
3:34.21350
81
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
3:36.21580
82
Oscar Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
3:39.21860
83
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
3:41.22000
84
Jonas Granlund
Hudiksvalls IF
3:46.22550
85
Jonatan Palander
Sellnäs IF
3:58.23710
86
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
4:09.24830
87
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
4:12.25130
-
Anton Elvseth
Norway
23:59:59.8639800
-
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Lukas Sondell
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
-
André Mattei
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Mattias Sundin
Kramfors Alliansen
23:59:59.8639800