Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bergebo Skimaraton
2009-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Björn Holmberg
Räddningstjänsten Dala Mitt
1:47:50.646900
82.7p
2
Simon Andersson
Domnarvets GOIF
1:50:35.663400
+2:45.16400
79.9p
3
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
1:50:46.664500
+2:56.17500
79.7p
4
Jimmy Birklin
OK Alehof
1:52:01.672000
+4:11.25000
78.5p
5
Adam Larsson
Domnarvets GOIF
1:53:46.682500
+5:56.35500
76.9p
6
Andreas Elgesjö
Domnarvets GOIF
1:54:44.688300
+6:54.41300
76.0p
7
Daniel Olsson
Falu IK
1:56:25.698400
+8:35.51400
74.5p
8
Stefan Boremyr
Kvarnsvedens GOIF SK
1:57:53.707200
+10:03.60200
73.3p
9
Magnus Andersson
City Wolfs SC
1:58:02.708100
+10:12.61100
73.1p
10
Jan Sarenmark
Brudpiga RK
1:58:07.708600
+10:17.61600
73.1p
11
Tomas Wiker
Dalregementets IF
1:58:09.708800
+10:19.61800
73.0p
12
Joacim Lindstedt
Domnarvets GOIF
2:00:25.722400
+12:35.75400
71.2p
13
Erik Martinsson
Dalstorps IF
2:01:55.731400
+14:05.84400
70.1p
14
Thomas Rasmussen Lawaetz
København SK
2:02:38.735700
+14:48.88700
69.5p
15
Lars Sarenmark
Brudpiga RK
2:03:47.742600
+15:57.95600
68.7p
16
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
2:03:49.742800
+15:59.95800
68.6p
17
Claes Sandström
Falu IK
2:04:16.745500
+16:26.98500
68.3p
18
Daniel Edqvist
Storvreta IK
2:04:36.747500
+16:46.100500
68.1p
19
Henrik Hellman Paperin
Korsnäs IF SK
2:04:39.747800
+16:49.100800
68.0p
20
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:04:44.748300
+16:54.101300
68.0p
21
Jacob Lissars
IFK Hedemora SK
2:04:49.748800
+16:59.101800
67.9p
22
Ola Andersson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:05:38.753700
+17:48.106700
67.3p
23
Johan Eriksson
Korsnäs IF SK
2:05:40.753900
+17:50.106900
67.3p
24
Peter Mattsson
Brudpiga RK
2:05:45.754400
+17:55.107400
67.3p
25
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:05:52.755100
+18:02.108100
67.2p
26
Magnus Nilsson
Eskilstuna IK
2:06:04.756300
+18:14.109300
67.0p
27
Jukka Loukura
Nacka Värmdö SK
2:06:11.757000
+18:21.110000
67.0p
28
Martin Rasmussen Lawaetz
København SK
2:06:54.761300
+19:04.114300
66.5p
29
Karl Tiselius
OK Kåre
2:08:50.772900
+21:00.125900
65.2p
30
Jesper Lundström
Nasdaq Omx
2:10:15.781400
+22:25.134400
64.2p
31
Anders Hellman
Leksands SK
2:10:28.782700
+22:38.135700
64.1p
32
Fredrik Jansson
Stora Tuna IK SK
2:10:32.783100
+22:42.136100
64.1p
33
Lasse Samuelsson
Bålsta SK
2:10:39.783800
+22:49.136800
64.0p
34
Morgan Åkesson
Ssik
2:11:40.789900
+23:50.142900
63.4p
35
Lars Janlöv
IF Åland
2:11:44.790300
+23:54.143300
63.3p
36
Erik Strand
Dalregementets IF
2:12:03.792200
+24:13.145200
63.1p
37
Rolf Lindgren
Brovallens IF
2:12:17.793600
+24:27.146600
63.0p
38
Tomas Jelinek
Axa SC
2:12:22.794100
+24:32.147100
62.9p
39
Joel Peclard
Räddningstjänsten Dala Mitt
2:13:05.798400
+25:15.151400
62.5p
40
Anders Nordahl
Åf SK
2:13:16.799500
+25:26.152500
62.4p
41
Karl-Erik Eriksson
Ornäs IK
2:13:19.799800
+25:29.152800
62.3p
42
Mats Edvardsson
IK Jarl Rättvik
2:13:28.800700
+25:38.153700
62.3p
43
Oskar Djärv
Rembo IK
2:14:33.807200
+26:43.160200
61.6p
44
Bo Fredriksson
Sundborns GOIF
2:14:35.807400
+26:45.160400
61.6p
45
Johan Thalin
Östervåla IF
2:15:25.812400
+27:35.165400
61.1p
46
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:15:59.815800
+28:09.168800
60.8p
47
Martin Andersen Rasbøl
Brudpiga RK
2:16:27.818600
+28:37.171600
60.5p
48
Anders Lindberg
Veidekke IF
2:16:35.819400
+28:45.172400
60.4p
49
Stefan Eriksson
Dalregementets IF
2:17:15.823400
+29:25.176400
60.1p
50
Kent Törnblom
Domnarvets GOIF
2:17:27.824600
+29:37.177600
59.9p
51
Hans-Olof Bjurman
Domnarvets GOIF
2:17:41.826000
+29:51.179000
59.8p
52
Peter Lundin
Östervåla IF
2:17:46.826500
+29:56.179500
59.8p
53
Magnus Knuts
Leksands SK
2:17:50.826900
+30:00.179900
59.7p
54
Evert Olsson
Falu IK
2:18:23.830200
+30:33.183200
59.4p
55
Kenneth Stenqvist
Domnarvets GOIF
2:19:45.838400
+31:55.191400
58.7p
56
Nils-Erik Björkbacka
Domnarvets GOIF
2:20:13.841200
+32:23.194200
58.4p
57
Eric Karlefeldt
Kvarnsvedens GOIF SK
2:21:12.847100
+33:22.200100
57.9p
58
Magnus Johnsson
Östgöta Helikopterskola IF
2:21:15.847400
+33:25.200400
57.9p
59
Peter Magnusson
Korsnäs IF SK
2:22:11.853000
+34:21.206000
57.4p
60
Anders Ahlström
Dalregementets IF
2:22:51.857000
+35:01.210000
57.1p
61
Daniel Bengtsson
City Wolfs SC
2:23:15.859400
+35:25.212400
56.9p
62
Örjan Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:23:19.859800
+35:29.212800
56.9p
63
Harry Äijö
Stockholms-Postens IK
2:24:26.866500
+36:36.219500
56.3p
64
Martin Bjurner
Bromma Vällingby SOK
2:25:00.869900
+37:10.222900
56.0p
65
Hans-Olov Andersson
Krylbo OK
2:25:04.870300
+37:14.223300
56.0p
66
Gunnar Olsson
Stora Tuna IK SK
2:25:32.873100
+37:42.226100
55.8p
67
Mikael Jansson
Hällbybrunns IF
2:26:18.877700
+38:28.230700
55.4p
68
Tomas Eriksson
Rembo IK
2:26:31.879000
+38:41.232000
55.3p
69
Leif Myhr
Vasaloppsklubben Hedemora
2:26:34.879300
+38:44.232300
55.3p
70
Leif Wigert
Abb IF SK
2:27:38.885700
+39:48.238700
54.8p
70
Håkan Sjögren
Axa SC
2:27:38.885700
+39:48.238700
54.8p
72
Magnus Ehström
Korsnäs IF SK
2:28:13.889200
+40:23.242200
54.5p
73
Mats Bäck
Räddningstjänsten Dala Mitt
2:28:35.891400
+40:45.244400
54.3p
74
Olafur Helgason
Island
2:28:42.892100
+40:52.245100
54.3p
75
Niclas Odermatt
Broby GOIF
2:28:57.893600
+41:07.246600
54.2p
76
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
2:29:03.894200
+41:13.247200
54.1p
77
Anders Åberg
IFK Västerås SK
2:29:05.894400
+41:15.247400
54.1p
78
Hans Skoog
Forsbacka IK
2:29:16.895500
+41:26.248500
54.0p
79
Sven Ivar Holmgren
IFK Västerås SK
2:29:39.897800
+41:49.250800
53.8p
80
Jan Brangefält
City Wolfs SC
2:29:52.899100
+42:02.252100
53.7p
81
Magnus Forshällen
Turebergs IF
2:29:55.899400
+42:05.252400
53.7p
82
Yngve Perjons
Dala-Floda IF
2:30:10.900900
+42:20.253900
53.6p
83
Sven-Olov Andersson
Orsa SK
2:31:16.907500
+43:26.260500
53.1p
84
Lars Forsgren
Sundbybergs IK
2:31:22.908100
+43:32.261100
53.1p
85
Tommy Mattsson
Vasaloppsklubben Hedemora
2:31:34.909300
+43:44.262300
53.0p
86
Magnus Ros
SK Gruvspårets Vänner
2:32:17.913600
+44:27.266600
52.7p
87
Thomas Lantz
Rembo IK
2:32:41.916000
+44:51.269000
52.5p
88
Christian Olgerfelt
Rembo IK
2:33:38.921700
+45:48.274700
52.1p
89
Peder Holst
Tellustalk
2:33:52.923100
+46:02.276100
52.0p
90
Fredrik Lindblad
Falun Borlänge SK
2:33:58.923700
+46:08.276700
52.0p
91
Mauri Liikamaa
Fagersta Backhopparklubb
2:34:10.924900
+46:20.277900
51.9p
92
William Nilsson
Tärnsjö IF
2:34:12.925100
+46:22.278100
51.9p
93
Göran Karlsson
Domnarvets GOIF
2:34:29.926800
+46:39.279800
51.8p
94
Peter Jäderström
OK Linné
2:34:35.927400
+46:45.280400
51.7p
95
Lars Lind
Dalregementets IF
2:35:09.930800
+47:19.283800
51.5p
96
Rasmus Grönlund
Helsingborgs SOK
2:37:15.943400
+49:25.296400
50.6p
97
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
2:38:07.948600
+50:17.301600
50.3p
98
Martin Råman
Kvarnsvedens GOIF SK
2:38:19.949800
+50:29.302800
50.2p
99
Thomas Andersson
Korsnäs IF SK
2:38:27.950600
+50:37.303600
50.2p
100
Anders Richardsson
Falu IK
2:40:38.963700
+52:48.316700
49.3p
101
Gunnar Högman
Vattkoma IK
2:41:59.971800
+54:09.324800
48.8p
102
David Aspelin
Hallstahammars SK SOFK
2:42:00.971900
+54:10.324900
48.8p
103
Gunnar Tiselius
OK Kåre
2:42:12.973100
+54:22.326100
48.7p
104
Niklas Rådberg
Spirit IF
2:42:13.973200
+54:23.326200
48.7p
105
Jimmie Furunäs
IFK Mariefred
2:42:18.973700
+54:28.326700
48.7p
106
Tomas Johansson
Domnarvets GOIF
2:43:10.978900
+55:20.331900
48.4p
107
Birger Ivarsson
Krylbo OK
2:43:39.981800
+55:49.334800
48.2p
108
Mats Jonsson
Säters IF SK
2:44:45.988400
+56:55.341400
47.8p
109
Raine Heikkilä
Nacka Värmdö SK
2:44:47.988600
+56:57.341600
47.8p
110
Anders Lundqvist
Sundborns GOIF
2:44:51.989000
+57:01.342000
47.8p
111
Björn Lindberg
Ornäs IK
2:45:27.992600
+57:37.345600
47.6p
112
Bengt Norberg
Mälarö SOK
2:46:09.996800
+58:19.349800
47.3p
113
Hans Hedin
Karlsbyhedens IK
2:46:38.999700
+58:48.352700
47.2p
114
Sebastien Jacquier
Frankrike
2:47:29.1004800
+59:39.357800
46.9p
115
Linus Grönlund
Helsingborgs SOK
2:49:24.1016300
+1:01:34.369300
46.2p
116
Anders Håkansson
Abb IF SK
2:49:41.1018000
+1:01:51.371000
46.1p
117
Mattias Almroth
Creator SK
2:49:56.1019500
+1:02:06.372500
46.1p
118
Christer Ekström
Banverkets FF
2:51:44.1030300
+1:03:54.383300
45.5p
119
Jan Andersson
Domnarvets GOIF
2:52:34.1035300
+1:04:44.388300
45.2p
120
Per-Olov Danielsson
Borlänge Polisens IK
2:55:20.1051900
+1:07:30.404900
44.3p
121
Mikael Sandström
Fagersta Backhopparklubb
2:55:58.1055700
+1:08:08.408700
44.2p
122
Torben Dabrowski
Scania IF
2:56:02.1056100
+1:08:12.409100
44.1p
123
Jonas Hedlund
Östervåla IF
2:56:16.1057500
+1:08:26.410500
44.1p
124
Carl-Henrik Jansson
Stora Tuna IK SK
2:57:34.1065300
+1:09:44.418300
43.7p
125
Hans Nyström
Åf SK
2:59:36.1077500
+1:11:46.430500
43.1p
126
Hans Lindstedt
Stora Tuna IK SK
2:59:46.1078500
+1:11:56.431500
43.0p
127
Jan-Erik Wiberg
Järla IF SK
3:00:56.1085500
+1:13:06.438500
42.7p
128
Mikael Asplund
Linköpings SK
3:04:51.1109000
+1:17:01.462000
41.6p
129
Jan Andersson
Brändöns IF
3:07:41.1126000
+1:19:51.479000
40.9p
130
Hans Hellgren
Fagersta Backhopparklubb
3:07:57.1127600
+1:20:07.480600
40.8p
131
Henrik Backolars
Stora Tuna IK SK
3:09:16.1135500
+1:21:26.488500
40.5p
132
Alexander Åström-Karlsson
Stockholm City Triathlon
3:09:26.1136500
+1:21:36.489500
40.4p
133
Lars Lundgren
Häggenås SK
3:10:20.1141900
+1:22:30.494900
40.2p
134
Sture Larsson
Almunge IK
3:13:31.1161000
+1:25:41.514000
39.4p
135
Andreas Berthov
Abb IF SK
3:16:05.1176400
+1:28:15.529400
38.8p
136
Bo Lundkvist
Brändöns IF
3:18:10.1188900
+1:30:20.541900
38.3p
137
Jens Stenberg
Domnarvets GOIF
3:18:16.1189500
+1:30:26.542500
38.3p
138
Andreas Carlsson
Östgöta Helikopterskola IF
3:18:32.1191100
+1:30:42.544100
38.2p
139
David Andersson
Trafikverket FF
3:31:43.1270200
+1:43:53.623200
35.5p
140
Robert Jansson
Stocksunds IF
3:38:59.1313800
+1:51:09.666800
34.1p
141
Mikael Lagerqvist
Brändöns IF
3:52:08.1392700
+2:04:18.745700
31.9p