Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
USM Sprint
2014-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
H 16
Final
1
Adam Persson
Eksjö SOK
2
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
3
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
4
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
5
Erik Lieback
Ulricehamns IF
6
Joel Åström
Bodens SK
B-Final
1
Viktor Strömberg
Täfteå IK
2
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
3
Jacob Nystedt
Sundbybergs IK
4
Eric Jansson
Tranemo IF
5
Albin Eriksson
Husums IF SK
6
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
Semifinal
1
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
2
Adam Persson
Eksjö SOK
3
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
4
Eric Jansson
Tranemo IF
5
Viktor Strömberg
Täfteå IK
6
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
Kvartsfinal
1
Adam Persson
Eksjö SOK
2
Viktor Strömberg
Täfteå IK
3
Linus Lillsjö
Torshälla-Nyby IS
4
Tobias Engberg
Mörsils IF
5
Arvid Vänn
Stockviks SF
6
Anton Eriksson
Östersunds SK
Kvartsfinal
1
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
2
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
3
Eric Jansson
Tranemo IF
4
Henning Sjökvist
Stora Tuna IK SK
5
Simon Stenberg
Kalix SK
6
Gustaf Berglund
Storvreta IK
Kvartsfinal
1
Erik Lieback
Ulricehamns IF
2
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
3
Albin Persson
Tranemo IF
4
Elis Strömbäck
Husums IF SK
5
Alexander Karlsson
Källbottens IK
6
Carl Rotvold
Åsarna IK
Semifinal
1
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
2
Erik Lieback
Ulricehamns IF
3
Joel Åström
Bodens SK
4
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
5
Jacob Nystedt
Sundbybergs IK
6
Albin Eriksson
Husums IF SK
Kvartsfinal
1
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
2
Joel Åström
Bodens SK
3
Albin Eriksson
Husums IF SK
4
Karel Novak
Offerdals SK
5
Jacob Stark
Stockviks SF
6
William Eriksson
Täfteå IK
Kvartsfinal
1
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
2
Jacob Nystedt
Sundbybergs IK
3
Elis Berg
Sunne SLF
4
Emil Sångberg
Hudiksvalls IF
5
Mattias Wedin
Stockviks SF
6
Adam Östling
Sundbybergs IK
Kval
1
Adam Persson
Eksjö SOK
1:34.9347
2
Lukas Adolfsson
Täfteå IK
1:35.9473
3
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
1:37.9619
4
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
1:37.9643
5
Erik Lieback
Ulricehamns IF
1:37.9650
6
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
1:38.9705
7
Eric Jansson
Tranemo IF
1:39.9806
8
Jacob Nystedt
Sundbybergs IK
1:39.9812
9
Joel Åström
Bodens SK
1:39.9828
10
Tobias Engberg
Mörsils IF
1:39.9873
11
Viktor Strömberg
Täfteå IK
1:41.10034
12
Albin Eriksson
Husums IF SK
1:41.10079
13
Emil Sångberg
Hudiksvalls IF
1:42.10123
14
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
1:42.10167
15
Albin Persson
Tranemo IF
1:42.10182
16
Alexander Karlsson
Källbottens IK
1:43.10205
17
Simon Stenberg
Kalix SK
1:43.10218
18
Adam Östling
Sundbybergs IK
1:43.10225
19
Karel Novak
Offerdals SK
1:43.10230
20
Arvid Vänn
Stockviks SF
1:43.10264
21
Linus Lillsjö
Torshälla-Nyby IS
1:43.10275
22
William Eriksson
Täfteå IK
1:44.10309
23
Elis Berg
Sunne SLF
1:44.10322
24
Henning Sjökvist
Stora Tuna IK SK
1:44.10334
25
Elis Strömbäck
Husums IF SK
1:44.10360
26
Carl Rotvold
Åsarna IK
1:44.10365
27
Gustaf Berglund
Storvreta IK
1:44.10370
28
Mattias Wedin
Stockviks SF
1:44.10380
29
Jacob Stark
Stockviks SF
1:45.10412
30
Anton Eriksson
Östersunds SK
1:45.10472
31
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
1:46.10523
32
Markus Norman
Kalix SK
1:46.10574
33
Lukas Högfelt
Borås SK
1:47.10605
34
Tobias Olsson
Åsarna IK
1:47.10622
35
Elias Edvinsson
Hagfors SF
1:47.10624
36
Tobias Lindman
Stockviks SF
1:47.10680
37
Simon Eriksson
Täfteå IK
1:47.10694
38
Jesper Matti
Bodens SK
1:47.10698
39
Petter Persson
Borås SK
1:48.10734
40
Ludvig Karlsson
Järpens SK
1:48.10739
41
Arvid Jonsson
Duveds IF
1:48.10751
42
Felix Erlander
Norrala IF
1:48.10757
43
Tom Forsberg
Zinkgruvans IF
1:48.10790
44
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
1:49.10801
45
Hampus Millestu
Utrikes SK
1:49.10803
46
Albin Larsson
Sunderby SK
1:49.10804
47
Erik Holmgren
Stuguns SOK Gjurd
1:50.10967
48
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
1:50.10981
49
Simon Lundberg
Hagfors SF
1:50.10990
50
Rasmus Konradsson
Stockviks SF
1:50.10998
51
Karl Ingard
IK Rex
1:51.11026
52
Albert Carling
Falu IK
1:52.11191
53
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
1:53.11270
54
Erik Bertilsson
IF Hallby SOK
1:54.11310
55
Christoffer Marjeta
Kalix SK
1:54.11389
56
Axel Jutterström
IFK Mora SK
1:55.11497
57
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
1:57.11611
58
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
1:57.11647
59
Fredrik Norlin
IFK Mora SK
1:58.11799
60
Sebastian Yusuf
Mörsils IF
2:03.12241
61
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
2:05.12456
62
Arvid Claesson
IF Hallby SOK
2:10.12986
63
Alfred Nilsson
Täfteå IK
2:21.14048
-
Oskar Holm
Falu IK
23:59:59.8639800
-
Linus Andersson
OK Skogshjortarna
23:59:59.8639800
-
Isak Augustsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
23:59:59.8639800
-
Jacob Jonstoij
Tvärreds IF
23:59:59.8639800