Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Nasaloppet
2013-03-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
45km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
2:06:14.757300
77.9p
2
H 21
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:06:29.758800
+15.1400
77.8p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:07:00
3
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
2:08:26.770500
+2:12.13100
76.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:17:00
4
H 21
Magnus Blomdahl
Skellefteå SK
2:20:32.843100
+14:18.85700
70.0p
5
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:21:02.846100
+14:48.88700
69.8p
6
H 21
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:23:22.860100
+17:08.102700
68.6p
7
H 21
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:26:54.881300
+20:40.123900
67.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:27:00
8
H 21
Thomas Hedman
SK Järven
2:28:01.888000
+21:47.130600
66.5p
9
H 21
Adam Burström
SK Järven
2:30:26.902500
+24:12.145100
65.4p
10
H 21
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:32:18.913700
+26:04.156300
64.6p
11
H 21
Ola Backman
Skellefteå SK
2:34:10.924900
+27:56.167500
63.8p
12
H 21
Leif Hedman
SK Järven
2:35:24.932300
+29:10.174900
63.3p
13
H 21
Lennart Ask
Zinkgruvans IF
2:35:25.932400
+29:11.175000
63.3p
14
H/D 21 Motion
Nils Broman
Skellefteå SK
2:35:27.932600
+29:13.175200
63.3p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:37:00
15
H 21
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
2:38:08.948700
+31:54.191300
62.2p
16
H 21
Robin Olofsson
SK Järven
2:39:12.955100
+32:58.197700
61.8p
17
D 21
Susan Pettersson
Skellefteå SK
2:39:40.957900
+33:26.200500
61.6p
18
H 21
Martin Nilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
2:46:19.997800
+40:05.240400
59.1p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:47:00
19
H 21
Mikael Olsson
Sävar IK
2:49:00.1013900
+42:46.256500
58.2p
20
H 21
David Lundqvist
Glommersträsk Lappträsk IF
2:50:07.1020600
+43:53.263200
57.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:57:00
21
D 21
Helen Moritz
Skellefteå SK
3:00:26.1082500
+54:12.325100
54.5p
21
H 21
Håkan Gren
Skellefteå SK
3:00:26.1082500
+54:12.325100
54.5p
23
H/D 21 Motion
Nils Erixon
Sveaskogs IF
3:03:48.1102700
+57:34.345300
53.5p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:07:00
24
H/D 21 Motion
Mikael Lundqvist
SK Järven
3:09:52.1139100
+1:03:38.381700
51.8p
25
H/D 21 Motion
Per Normark
Skellefteå SK
3:10:13.1141200
+1:03:59.383800
51.7p
26
H/D 21 Motion
Örjan Tjernström
Kåge
3:14:19.1165800
+1:08:05.408400
50.6p
27
H/D 21 Motion
Olov Broman
Skellefteå SK
3:14:22.1166100
+1:08:08.408700
50.6p
28
H/D 21 Motion
Rolf Burman
Skellefteå SK
3:14:51.1169000
+1:08:37.411600
50.5p
29
H/D 21 Motion
Mats Holmqvist
No Club
3:15:01.1170000
+1:08:47.412600
50.4p
30
H/D 21 Motion
Andreas Häggström
Hemmingsmarks IF
3:19:18.1195700
+1:13:04.438300
49.4p
31
H 21
Markus Eriksson
No Club
3:21:21.1208000
+1:15:07.450600
48.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:22:00
32
H/D 21 Motion
Mikael Persson
Hemmingsmarks IF
3:22:09.1212800
+1:15:55.455400
48.7p
33
H/D 21 Motion
Johan Grundström
SK Järven
3:23:57.1223600
+1:17:43.466200
48.2p
34
H 21
Bo Lundmark
Glommersträsk Lappträsk IF
3:30:03.1260200
+1:23:49.502800
46.8p
34
H/D 21 Motion
Malte Lindberg
Norsjö SK
3:30:03.1260200
+1:23:49.502800
46.8p
36
H 21
Bengt Lööv
Glommersträsk Lappträsk IF
3:30:04.1260300
+1:23:50.502900
46.8p
37
D 21
Astrid Ruissen
Glommersträsk Lappträsk IF
3:31:42.1270100
+1:25:28.512700
46.5p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:37:00
38
H 21
Wolfgang Voge
Åmsele SK
3:55:00.1409900
+1:48:46.652500
41.9p
39
H/D 21 Motion
David Vine
SK Järven
3:55:20.1411900
+1:49:06.654500
41.8p
40
D 21
Brittinger Sundström
No Club
4:04:13.1465200
+1:57:59.707800
40.3p
41
D 21
Catharina Norberg
No Club
4:17:07.1542600
+2:10:53.785200
38.3p
12km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Håkan Holmgren
Bolidens SK
39:05.234400
61.1p
2
H 21 Motion
Mikael Norberg
SK Järven
42:06.252500
+3:01.18000
56.7p
3
H 21 Motion
David Öberg
Hemmingsmarks IF
42:13.253200
+3:08.18700
56.6p
4
H 21 Motion
Karl-olof Nilsson
Bolidens SK
45:46.274500
+6:41.40000
52.2p
5
H 21 Motion
Filip Sjöström
IFK Arvidsjaur SK
47:01.282000
+7:56.47500
50.8p
6
D 21 Motion
Pia Holmgren
Bolidens SK
47:58.287700
+8:53.53200
49.8p
6
D 21 Motion
Lisa Holmgren
Bolidens SK
47:58.287700
+8:53.53200
49.8p
8
H 21 Motion
Tobias Erngrund
Sweden
48:49.292800
+9:44.58300
48.9p
9
H 21 Motion
Göran Renström
Burträsk SK
49:07.294600
+10:02.60100
48.6p
10
H 21 Motion
Vilgot Stenman
SK Järven
49:09.294800
+10:04.60300
48.6p
11
H 21 Motion
Tomas Warg
Bjurfors IK
49:27.296600
+10:22.62100
48.3p
12
D 21 Motion
Ann-louice Nilsson
Bolidens SK
50:03.300200
+10:58.65700
47.7p
13
H 21 Motion
Jonny Abrahamsson
SK Järven
50:07.300600
+11:02.66100
47.7p
14
H 21 Motion
Mikael Karlsson
SK Järven
50:22.302100
+11:17.67600
47.4p
15
D 21 Motion
Berit Lundgren
Hortlax SK
51:26.308500
+12:21.74000
46.4p
16
H 21 Motion
Urban Pettersson
SK Järven
51:48.310700
+12:43.76200
46.1p
17
H 21 Motion
Sture Karlsson
SK Järven
53:12.319100
+14:07.84600
44.9p
18
H 21 Motion
Signar Norberg
SK Järven
53:37.321600
+14:32.87100
44.6p
19
H 21 Motion
Erik Norberg
SK Järven
54:07.324600
+15:02.90100
44.1p
20
D 21 Motion
Klara Bärta Näsholm
Norsjö SK
54:08.324700
+15:03.90200
44.1p
21
H 21 Motion
Anton Boström
Burträsk SK
54:14.325300
+15:09.90800
44.0p
22
H 21 Motion
Bernt Gunnar Johansson
Byske SK
54:38.327700
+15:33.93200
43.7p
23
H 21 Motion
Tage Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
55:41.334000
+16:36.99500
42.9p
24
H 21 Motion
Göran Karlsson
SK Järven
56:15.337400
+17:10.102900
42.5p
25
H 21 Motion
Tord Eriksson
Bränna
57:47.346600
+18:42.112100
41.3p
26
H 21 Motion
Ulrik Ahnquist
SK Järven
58:16.349500
+19:11.115000
41.0p
27
D 21 Motion
Stina Holmgren
Bolidens SK
1:01:58.371700
+22:53.137200
38.5p
28
D 21 Motion
Maja Holmgren
Bolidens SK
1:01:59.371800
+22:54.137300
38.5p
29
H 21 Motion
Noel Stenman
SK Järven
1:03:44.382300
+24:39.147800
37.5p
29
H 21 Motion
Örjan Stenman
SK Järven
1:03:44.382300
+24:39.147800
37.5p
31
D 21 Motion
Åsa Karlsson
SK Järven
1:04:16.385500
+25:11.151000
37.2p
32
D 21 Motion
Susanne Burström
Degerträsk SK
1:04:41.388000
+25:36.153500
36.9p
33
H 21 Motion
Sven-ove Burström
Degerträsk SK
1:04:43.388200
+25:38.153700
36.9p
34
H 21 Motion
Richard Martinsson
Hornsträsk
1:07:54.407300
+28:49.172800
35.2p
35
D 21 Motion
Sunneva Haugen
Hornsträsk
1:07:59.407800
+28:54.173300
35.1p
36
D 21 Motion
Signe Stenman
SK Järven
1:17:15.463400
+38:10.228900
30.9p
37
D 21 Motion
Anette Renberg
SK Järven
1:17:20.463900
+38:15.229400
30.9p
38
D 21 Motion
Erika Rhenberg
SK Järven
1:22:29.494800
+43:24.260300
29.0p
39
D 21 Motion
Ingela Öberg
No Club
1:24:33.507200
+45:28.272700
28.3p
39
D 21 Motion
Helena Karlsson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:24:33.507200
+45:28.272700
28.3p
41
D 21 Motion
Gunny Bertilsson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:29:39.537800
+50:34.303300
26.6p
42
D 21 Motion
Milda Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
1:35:44.574300
+56:39.339800
25.0p
43
D 21 Motion
Susanne Norén
Glommersträsk Lappträsk IF
1:35:47.574600
+56:42.340100
24.9p
44
H 21 Motion
Roger Johansson
Glommersträsk Lappträsk IF
1:35:49.574800
+56:44.340300
24.9p