43km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | D 40 | Eva Tjäder | Malå IF | 3:11:02.1146100 | - | |||
2 | D 40 | Sissel Moen | Tverlandets IL | 3:32:58.1277700 | +21:56.131500 | - | ||
3 | D 40 | Maria Svanberg | Bergnäset AIK | 3:40:33.1323200 | +29:31.177000 | - | ||
4 | D 21 | Linda Vesterlund | IK Klintarna | 23:59:58.8639700 | - | |||
42km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | H 21 | Björn Rydvall | Lycksele IF | 1:58:52.713100 | 87.0p | |||
2 | H 21 | Erik Silfver | Lucksta IF | 1:59:55.719400 | +1:03.6200 | 86.2p | ||
3 | H 21 | Erik Jonsson | Rossöns IF | 2:00:25.722400 | +1:33.9200 | 85.8p | ||
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:01:00 | ||||||||
4 | H 21 | Johan Samuelsson | SK Järven | 2:04:10.744900 | +5:18.31700 | 83.2p | ||
5 | H 21 | Tobias Nilsson | IFK Umeå | 2:06:27.758600 | +7:35.45400 | 81.7p | ||
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:07:00 | ||||||||
6 | H 21 | Johan Sandberg | Kraftstaven Skiteam | 2:11:36.789500 | +12:44.76300 | 78.5p | ||
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:17:00 | ||||||||
7 | H 40 | Ivar Moen | Tverlandets IL | 2:18:57.833600 | +20:05.120400 | 74.4p | ||
8 | H 21 | Magnus Oskarsson | Karlslunds IF | 2:22:33.855200 | +23:41.142000 | 72.5p | ||
9 | H 40 | Tomas Olofsson | Lycksele IF | 2:25:02.870100 | +26:10.156900 | 71.3p | ||
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:27:00 | ||||||||
10 | H 21 | Erik Rydvall | Axa Sportsclub | 2:30:41.904000 | +31:49.190800 | 68.6p | ||
11 | H 40 | Björn B-p | Fredrika IK | 2:32:36.915500 | +33:44.202300 | 67.7p | ||
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:37:00 | ||||||||
12 | H 21 | Peter Alm | Norsjö | 2:39:12.955100 | +40:20.241900 | 64.9p | ||
13 | H 40 | Mikael Lundgren | Storfors SK | 2:39:53.959200 | +41:01.246000 | 64.7p | ||
14 | H 21 | Emil Bäcklund | Axa Sportsclub | 2:40:09.960800 | +41:17.247600 | 64.5p | ||
15 | H 21 | Patrik Höglund | Norsjö | 2:44:31.987000 | +45:39.273800 | 62.8p | ||
16 | H 50 | Jan Hermansson | Jalles TC | 2:46:32.999100 | +47:40.285900 | 62.1p | ||
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:47:00 | ||||||||
17 | H 50 | Mikael Jonsson | Rentjärn SK | 2:47:40.1005900 | +48:48.292700 | 61.7p | ||
18 | H 50 | Mats Zingmark | Team Esplanad | 2:49:01.1014000 | +50:09.300800 | 61.2p | ||
19 | H 60 | Roland Lindgren | Volvo FK | 2:52:45.1036400 | +53:53.323200 | 59.8p | ||
20 | H 21 | Rickard Markgren | Skellefteå | 2:53:42.1042100 | +54:50.328900 | 59.5p | ||
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:57:00 | ||||||||
21 | H 21 | Rejdar Sundin | Östersunds SK | 2:59:54.1079300 | +1:01:02.366100 | 57.5p | ||
22 | H 40 | Hugo Börjesson | Iksu | 3:01:56.1091500 | +1:03:04.378300 | 56.8p | ||
23 | H 40 | Mikael Eriksson | Volvo FK | 3:05:40.1113900 | +1:06:48.400700 | 55.7p | ||
24 | H 50 | Olli Kiviniemi | Volvo FK | 3:06:23.1118200 | +1:07:31.405000 | 55.5p | ||
25 | H 50 | Per Holmgren | Lycksele IF | 3:07:27.1124600 | +1:08:35.411400 | 55.1p | ||
26 | H 40 | Håkan Gren | Skellefteå SK | 3:09:31.1137000 | +1:10:39.423800 | 54.5p | ||
27 | H 50 | Mikael Forsgren | Malå IF | 3:11:34.1149300 | +1:12:42.436100 | 54.0p | ||
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:12:00 | ||||||||
28 | H 60 | Olle Markgren | Byske SK | 3:22:12.1213100 | +1:23:20.499900 | 51.1p | ||
29 | H 60 | BO Lundmark | Glommersträsk Lappträsk IF | 3:23:26.1220500 | +1:24:34.507300 | 50.8p | ||
30 | H 60 | Rolf Burman | Skellefteå SK | 3:24:01.1224000 | +1:25:09.510800 | 50.7p | ||
31 | H 21 | Tobias Ågren | IK Klintarna | 3:25:40.1233900 | +1:26:48.520700 | 50.3p | ||
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:27:00 | ||||||||
32 | H 21 | Michael Andersson | Bergnäset AIK | 3:32:26.1274500 | +1:33:34.561300 | 48.7p | ||
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:42:00 | ||||||||
33 | H 40 | Erik Arvidsson | Sorsele SK | 3:44:03.1344200 | +1:45:11.631000 | 46.1p | ||
34 | H 40 | Magnus Sneen | Hägglunds Lofk | 3:59:35.1437400 | +2:00:43.724200 | 43.1p | ||
35 | H 21 | David Israelsson | Vindeln IF | 4:13:37.1521600 | +2:14:45.808400 | 40.8p | ||
36 | H 40 | Stefan Joanzon | Täfteå IK | 23:59:58.8639700 | - | |||
21km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | H/D 21 Motion | Fredrik Wahlberg | Rönnskärs IF | 1:23:22.500100 | 56.9p | |||
2 | H/D 21 Motion | Krister Hugosson | Norsjö Skidor | 1:25:31.513000 | +2:09.12800 | 55.5p | ||
3 | H/D 21 Motion | Patrik Olsson | IFK Kristineberg | 1:27:53.527200 | +4:31.27000 | 54.0p | ||
4 | H/D 21 Motion | Gunnar Norman | Malå IF | 1:32:06.552500 | +8:44.52300 | 51.5p | ||
5 | H/D 21 Motion | Carola Olsson | IFK Kristineberg | 1:35:40.573900 | +12:18.73700 | 49.6p | ||
6 | H/D 21 Motion | Joakim Holmlund | Sorsele SK | 1:36:46.580500 | +13:24.80300 | 49.1p | ||
7 | H/D 21 Motion | Ulf Jonsson | Sveaskog | 1:40:44.604300 | +17:22.104100 | 47.1p | ||
8 | H/D 21 Motion | Ulf Wikman | Rökåbygdens Byaförening | 2:15:41.814000 | +52:19.313800 | 35.0p | ||
13km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | H/D 21 Motion | Maria Renström | Skellefteå | 1:06:47.400600 | - | |||
2 | H/D 21 Motion | Gun-lis Renström | Malå IF | 1:06:48.400700 | +1 | - |