Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2013-01-26
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Rimpi
Jokkmokks SK
2:19:30.836900
58.1p
2
Lis Marie Svonni
Jukkasjärvi IF
2:27:50.886900
+8:20.49900
53.9p
3
Åse Nordlund
Strömnäs GIF
2:33:13.919200
+13:43.82200
51.5p
4
Görel Nilsson
Råneå SK
2:35:18.931700
+15:48.94700
50.7p
5
Frida Lind Oja
Jukkasjärvi IF
2:36:16.937500
+16:46.100500
50.3p
6
Alicia Alkert
Bodens SK
2:39:14.955300
+19:44.118300
49.1p
7
Johanna Sippola
Sävast Ski Team IF
2:43:38.981700
+24:08.144700
47.5p
8
Marina Riekkola
IFK Kiruna
2:47:00.1001900
+27:30.164900
46.3p
9
Veronica Grape
Jukkasjärvi IF
3:01:53.1091200
+42:23.254200
41.7p
10
Helena Wall
Sweden
3:08:31.1131000
+49:01.294000
39.9p
11
Lina Näsvall
Sweden
3:15:02.1170100
+55:32.333100
38.3p
12
Sandra Falk
Sweden
3:18:20.1189900
+58:50.352900
37.6p
13
Maria Leksell
Sweden
3:19:20.1195900
+59:50.358900
37.4p
14
Annika Holmblad
Sweden
3:21:40.1209900
+1:02:10.372900
36.9p
15
Marie-louise Jakobsson
Sweden
3:22:19.1213800
+1:02:49.376800
36.7p
16
Melinda Rönnbäck
Luleå Gjutarens IF
3:32:02.1272100
+1:12:32.435100
34.7p
17
Sofia Andersson
Kalix SK
3:40:53.1325200
+1:21:23.488200
33.1p
18
Monica Lind
Jukkasjärvi IF
3:53:48.1402700
+1:34:18.565700
31.0p
19
Hanna Persson
Sweden
3:58:38.1431700
+1:39:08.594700
30.3p
-
Cecilia Häggroth
Jukkasjärvi IF
23:59:58.8639700
-
-
Linda Jonsson
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Maria-sofia Brännvall
Sweden
23:59:59.8639800
-
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:49:34.657300
80.4p
2
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
1:50:55.665400
+1:21.8000
79.0p
3
Lars Tuoremaa
Kiruna XC
1:51:43.670200
+2:09.12800
78.2p
4
Robert Hällmark
Axa SC
1:51:46.670500
+2:12.13100
78.2p
5
Jonas Nordlander
Bodens SK
1:55:35.693400
+6:01.36000
74.6p
6
Robert Bergvall
Storfors SK
1:56:54.701300
+7:20.43900
73.5p
7
Martin Bergvall
Storfors SK
1:57:07.702600
+7:33.45200
73.3p
8
Anders Lundbäck
Bodens SK
1:57:20.703900
+7:46.46500
73.1p
9
Henric Öberg
Strömnäs GIF
1:59:54.719300
+10:20.61900
71.0p
10
Patrik Tuoremaa
Kiruna XC
1:59:58.719700
+10:24.62300
70.9p
11
Alexander Linder
Kiruna XC
2:00:03.720200
+10:29.62800
70.9p
12
Petter Jönsson
Järla IF SK
2:00:07.720600
+10:33.63200
70.8p
13
David Olofsson
Mefos IK
2:00:10.720900
+10:36.63500
70.8p
14
Magnus Lundbäck
Bodens SK
2:00:12.721100
+10:38.63700
70.7p
15
Torbjörn Andersson
Strömnäs GIF
2:02:29.734800
+12:55.77400
69.0p
16
Fredrik Lundbäck
Sweden
2:02:56.737500
+13:22.80100
68.6p
17
Anders Bergvall
Storfors SK
2:04:29.746800
+14:55.89400
67.5p
18
Tomas Larsson
Vuollerims SK
2:05:01.750000
+15:27.92600
67.1p
19
Niklas Eriksson
Norsjö SK
2:05:03.750200
+15:29.92800
67.1p
20
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:05:08.750700
+15:34.93300
67.0p
21
Daniel Fåhraeus
Strömnäs GIF
2:05:34.753300
+16:00.95900
66.7p
22
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:05:41.754000
+16:07.96600
66.6p
23
Ingemar Eriksen
Målselv IL
2:09:09.774800
+19:35.117400
64.2p
24
Daniel Brännström
IFK Kiruna
2:09:14.775300
+19:40.117900
64.2p
25
Fredrik Medlund
Pajala IF
2:09:16.775500
+19:42.118100
64.2p
26
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:10:11.781000
+20:37.123600
63.6p
27
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:10:12.781100
+20:38.123700
63.6p
28
Petter Säruijärvi
Pajala IF
2:12:26.794500
+22:52.137100
62.2p
29
Marcus Burström
Byske SK
2:12:54.797300
+23:20.139900
61.9p
30
Henrik Fröjd
Rehns BK
2:14:06.804500
+24:32.147100
61.1p
31
Jan Erik Töyrä
Sunderby SK
2:14:20.805900
+24:46.148500
61.0p
32
Michael Lundgren
Storfors SK
2:15:15.811400
+25:41.154000
60.5p
33
Rickard Strand
Vattenfalls IF
2:15:21.812000
+25:47.154600
60.4p
34
Kenneth Brekmo
Tromsø SK
2:15:28.812700
+25:54.155300
60.3p
35
Joakim Matti
Soppero Sameförening
2:16:37.819600
+27:03.162200
59.7p
36
Leif Juntti
Bergnäsets AIK
2:16:46.820500
+27:12.163100
59.6p
37
Göran Karlsson
Norrfjärdens IF
2:17:29.824800
+27:55.167400
59.2p
38
Nils Ola Sikku
Kiruna XC
2:19:58.839700
+30:24.182300
57.8p
39
Stefan Riekkola
IFK Kiruna
2:22:32.855100
+32:58.197700
56.5p
40
Lennart Hannu
Lkab FF
2:23:23.860200
+33:49.202800
56.1p
41
Mattias Brännström
OK Vargen
2:23:27.860600
+33:53.203200
56.0p
42
Rickard Åkerlund
Bodens SK
2:23:28.860700
+33:54.203300
56.0p
43
Tommy Fors
Bergens IF SK
2:24:06.864500
+34:32.207100
55.7p
44
Jan Boman
Luleå Ak
2:25:40.873900
+36:06.216500
54.9p
45
Reijo Huhtinen
Lkab FF
2:25:52.875100
+36:18.217700
54.8p
46
Björn Evers
Axa SC
2:25:55.875400
+36:21.218000
54.8p
47
Andreas Larsson
Norrfjärdens IF
2:26:10.876900
+36:36.219500
54.7p
48
Janne Juusola
Axa SC
2:26:20.877900
+36:46.220500
54.6p
49
Mikael Renström
Lulekamraterna
2:26:30.878900
+36:56.221500
54.5p
50
Adam Standoft
Sweden
2:26:35.879400
+37:01.222000
54.5p
51
Lars Drugge
Vittangi SK
2:26:42.880100
+37:08.222700
54.5p
52
Markus Gunillasson
Esrange IF
2:26:51.881000
+37:17.223600
54.4p
53
Andreas Simons
Axa SC
2:27:03.882200
+37:29.224800
54.3p
54
Ola Svonni
Esrange IF
2:28:50.892900
+39:16.235500
53.5p
55
Joakim Persson
Kils OK
2:29:24.896300
+39:50.238900
53.2p
56
Sebastian Andersson
Sweden
2:29:27.896600
+39:53.239200
53.2p
57
Anders Hake
Sweden
2:30:18.901700
+40:44.244300
52.8p
58
Markus Wasara-hammare
Luleå
2:30:28.902700
+40:54.245300
52.7p
59
Lars Oscarsson
Hortlax SK
2:31:54.911300
+42:20.253900
52.1p
60
Nils Thuuri
Jukkasjärvi IF
2:33:09.918800
+43:35.261400
51.6p
61
Lars Eriksson
Luleå Ak
2:33:22.920100
+43:48.262700
51.5p
62
Erik Vallin
Vittjärvs IK
2:33:46.922500
+44:12.265100
51.3p
63
Rune Karlsen
Norway
2:33:56.923500
+44:22.266100
51.2p
64
Jan Therell
No Club
2:35:25.932400
+45:51.275000
50.6p
65
Johan Nordlund
Svensby SK
2:36:05.936400
+46:31.279000
50.3p
66
Johan Cylvén
Sweden
2:36:29.938800
+46:55.281400
50.2p
67
Johan Riesbeck
Mefos IK
2:36:40.939900
+47:06.282500
50.1p
68
Tomas Forsberg
Norrfjärdens IF
2:37:31.945000
+47:57.287600
49.8p
69
Niklas Persson
Sweden
2:39:47.958600
+50:13.301200
48.9p
70
Ola Paganus
Sweden
2:40:26.962500
+50:52.305100
48.6p
71
Magnus Emmot
Sweden
2:42:11.973000
+52:37.315600
48.0p
72
Erik Eriksson
Jukkasjärvi IF
2:43:11.979000
+53:37.321600
47.6p
73
Johan Stenvall
Studentidrott
2:43:22.980100
+53:48.322700
47.6p
74
Johan Fredriksson
Sweden
2:43:52.983100
+54:18.325700
47.4p
75
Rikard Wainio
Bodens SK
2:45:04.990300
+55:30.332900
47.0p
76
Kristian Westerlund
Sweden
2:45:57.995600
+56:23.338200
46.6p
77
Carl-magnus Henrikson
Sweden
2:47:15.1003400
+57:41.346000
46.2p
78
Anders Lindsund
Sweden
2:47:50.1006900
+58:16.349500
46.0p
79
Ingvar Westman
Bodens SK
2:47:57.1007600
+58:23.350200
46.0p
80
Morten Hammer
Stormfjell IL
2:48:20.1009900
+58:46.352500
45.8p
81
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
2:48:28.1010700
+58:54.353300
45.8p
82
Joakim Norström
Sweden
2:48:59.1013800
+59:25.356400
45.6p
83
Kjell Hugo Mäki
Juoksengi
2:49:07.1014600
+59:33.357200
45.6p
84
Jesper Eman
Axa SC
2:49:27.1016600
+59:53.359200
45.5p
85
Per Thörnevall
Sweden
2:50:36.1023500
+1:01:02.366100
45.1p
86
Per-Erik Mäki
Lkab FF
2:50:47.1024600
+1:01:13.367200
45.0p
87
Niklas Bagge
Brattås Ck
2:52:58.1037700
+1:03:24.380300
44.3p
88
Stefan Magnusson
Norrfjärdens IF
2:55:45.1054400
+1:06:11.397000
43.5p
89
Mats Olsson
Sweden
2:56:11.1057000
+1:06:37.399600
43.3p
90
Joel Karlsson
Avans SK
2:56:29.1058800
+1:06:55.401400
43.3p
91
Torgny Olofsson
Gammelgården IL
2:57:04.1062300
+1:07:30.404900
43.1p
92
Fredrik Alvros
Sweden
2:59:37.1077600
+1:10:03.420200
42.3p
93
Mikael Krispinsson
Sweden
2:59:52.1079100
+1:10:18.421700
42.3p
94
Anders Franzén
Strömnäs GIF
3:00:21.1082000
+1:10:47.424600
42.1p
95
Peter Sundström
Axa SC
3:07:15.1123400
+1:17:41.466000
40.3p
96
Mikael Cylvén
Sweden
3:07:16.1123500
+1:17:42.466100
40.3p
97
Jonas Morén
Bodens SK
3:07:41.1126000
+1:18:07.468600
40.2p
98
Jörgen Öhman
Axa SC
3:08:27.1130600
+1:18:53.473200
40.0p
99
Lars Forsberg
Norrfjärdens IF
3:14:50.1168900
+1:25:16.511500
38.4p
100
David Bellqvist
Mefos IK
3:26:35.1239400
+1:37:01.582000
35.8p
101
Robert Andersson
Bodens SK
3:31:30.1268900
+1:41:56.611500
34.8p
-
Tony Sorsa
Överkalix IF
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Nordlund
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Petter Samuelsson
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Joakim Lundbäck
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Alm
Strömnäs GIF
23:59:58.8639700
-
-
Tord Karlsson
Överkalix IF
23:59:58.8639700
-
-
Michael Gustafsson
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
-
-
Martin Lundberg
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Uusitalo
Sweden
23:59:58.8639700
-
-
Erik Lampa
Narken IF
23:59:58.8639700
-
-
Kristoffer Linder
Kiruna XC
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Nordlund
Jokkmokks SK
23:59:58.8639700
-
-
Petter Alapää
Korpilombolo GIF
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Lundgren
Piteå Elit SK
23:59:58.8639700
-
-
Urban Fägnell
Exait IF
23:59:58.8639700
-
-
David Andersson Junka
IFK Kiruna
23:59:59.8639800
-
-
Stefan Södersten
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Ola Eriksson
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Håkan Olovsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Karlberg
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Jan Eriksson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Olofsson
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Jonny Nilimaa
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
1:04:59.389800
64.9p
-
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
-
H 20
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anton Åström
Bodens SK
54:02.324100
78.0p
2
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
54:50.328900
+48.4700
76.9p
3
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
1:01:01.366000
+6:59.41800
69.1p
4
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
1:01:27.368600
+7:25.44400
68.6p
5
Marcus Nilsson
Studentidrott
1:04:56.389500
+10:54.65300
64.9p
6
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
1:11:06.426500
+17:04.102300
59.3p
-
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jennie Bäckström
IFK Kiruna
1:13:21.440000
57.5p
-
Linda Andersson
IFK Kiruna
23:59:58.8639700
-
-
Lena Carlzon-lundbäck
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
-
Anna Edin
Sweden
23:59:59.8639800
-
-
Ida Schönfeldt
Sweden
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bength Olof Unga
IFK Kiruna
1:04:00.383900
65.9p
2
Robert Segerlund
Avans SK
1:10:07.420600
+6:07.36600
60.1p
3
Edwin Bäckström
Norrfjärdens IF
1:12:13.433200
+8:13.49200
58.4p
4
David Sandlund
Norrfjärdens IF
1:12:15.433400
+8:15.49400
58.3p
5
Brage Strang Wikström
Bodens SK
1:13:54.443300
+9:54.59300
57.0p
6
Thomas Lindvall
Bodens SK
1:16:56.461500
+12:56.77500
54.8p
7
Peter Juntti
Haparanda SKT
1:22:25.494400
+18:25.110400
51.1p
8
Kjell Thelin
Vattenfalls IF
1:28:49.532800
+24:49.148800
47.5p
D 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
39:43.238200
43.7p
2
Vanessa Lennestål
Sävast Ski Team IF
42:05.252400
+2:22.14100
41.2p
-
Amanda Lundström
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Olivia Alm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
-
Alma Nelson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Emma Gustafsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Lovisa Strang
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Emma Johansson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Granberg
Strömnäs GIF
35:54.215300
48.3p
2
Magnus Granberg
Sweden
35:55.215400
+1
48.3p
3
Erik Olsson
Jukkasjärvi IF
37:38.225700
+1:44.10300
46.1p
4
Gleyson Mendez
Bodens SK
37:50.226900
+1:56.11500
45.9p
5
Ruben Andersson
Strömnäs GIF
38:44.232300
+2:50.16900
44.8p
6
Martti Jokelainen
Bodens SK
40:59.245800
+5:05.30400
42.3p
7
Mats Franzén
Sävast Ski Team IF
42:12.253100
+6:18.37700
41.1p
8
Yngve Andersson
F 21 IF
44:40.267900
+8:46.52500
38.8p
9
Dan Johansson
I 19 IF
44:40.267900
+8:46.52500
38.8p
10
Martin Lundström
Bodens SK
45:28.272700
+9:34.57300
38.2p
11
Albin Åström
Bodens SK
45:49.274800
+9:55.59400
37.9p
-
Joel Åström
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
-
Benjamin Sorsa
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-