I den här listan visas inlägg och nyheter från olika skidbloggar och skid-nyhetssidor.
Inläggen hämtas med några timmars mellanrum och texten skannas igenom automatiskt för att tagga personer, klubbar eller tävlingar som nämns i texten.
När en t ex en skidåkare taggas i en artikel dyker en notis om detta upp på åkarens sida.
Om fel åkare skulle taggas i en artikel kan du rapportera taggen genom att klicka på "Rapportera tagg" så kikar vi administratörer närmare på den.
Vinterstudion har ju många tittare… skidskytte har framgångar, det kommer fram namn som vi uppländska skidintresserade känner igen… Martin Ponsiluoma i dag på silverplats Grattis!. En viss Jyrki Ponsiluo...
Upplands Skidförbund skidsäsongen 2020 Den snöfattigaste och mildaste vintern jag kan minnas… inget har gått efter det tänkta tävlingsprogrammet… "Skidträningen" i klubbarna har varit mest på barmark… el...
Måndag resa Dalarna… första stopp i Falun för fikapaus hos Eva o Bernt (bror o svägerska)… sedan vidare till Lars o Maggan (dotter) i Rättvik… där jag firade julen till middagstid torsdag 26… ett härligt gäng ...
Bilder från Upplands Skidförbunds skidläger 21 – 24 nov 2019… väder-gudarna var på dåligt humör.. dis o dimma så mina bilder blev inte av bästa kvalitet, här kommer några i alla fall… text kommer senare… Orsa sta...
Folksam-cupens riksfinal startade i dag med tekniksprint, tävlingsplats Torsby (SK Bore). Alla tävlingar körs i klassiskt, klasserna är D+H 15-16 D 15, 80:e Linnéa Nordström Vassunda IF 3.41.9 – 82:a Am...
Bra jobbat under svåra förhållanden… segrade gjorde Berdal Norge 4.39.15… bästa svensk 9:a Oskar Kardin Östersund 4.39.29… så upplänningar, 253:a Ulf Jansson Östervåla 5.21.11 – 316:e Jakob Jansson Östersund (f.d. ...
USM-sprint i fristil… segrare och uppländska resultat, bra av Lina o Josefine som gick vidare från prologen Damer 15, 1:a Elin Näslund Vårby – 68:a Linnéa Nordström Vassunda… Damer 16, 1:a Sara Andersson M...
Nedanstående uppländska tävlingar finns nu med i kalendern (18/12)… kolla om Er tävling är med… om inte ring Janne K, bums 22/12 Tierps IF… 27/12 IK Rex… 12/1 Storvreta IK DM-kort… 13/1 IK Rex DM-medel… 16/1...
Uppländska tävlingsprogramet för säsongen som stundar… December: 22, Tierps IF – 27, IK Rex… Januari: 6, Brottby SK – 12, DM-kort Storvreta IK – 13, DM-medel IK Rex – 16, DM-stafett Häverödals SK – 19, Roslagsbro IF –...
Verkar vara väldigt trögt för Upplands längdklubbar att lägga in sina tävlingar i skidkalendern. Just nu saknas IK Rex, Brottby SK, Månkarbo IF, Arlanda-Märsta SK, Vassunda IF, Öregrunds IK och Bålsta ...
Hösten med rullskids-tävlingar… DM-touren startade med Rullskidsgalejet (9 juni), fortsätter med följande arrangörer – datum – anmälan… se även skidkalendern 2 september Skoklosterrullen Bålsta SK, anmälan 31/8… 8...
Senior o junior cuperna lördag = distans för seniorerna och jakt för juniorer Resultat seniorer damer 5 km och 10 km för herrarna i (K)… D21, 1:a Frida Karlsson Sollefteå 16.29.3… 22:a Julia Jansson Sollefte...
ICA – cupens riksfinal (13-14 år) i Bollnäs med Rehns BK som arr… i dag fredag distans i (F) D13, 1:a Sofia Pedersen Jämtland/Härjedalen 10.08 – 31:a Emelie Melin Tierp 11.24 – 48:a Frida Melin Gimo 11.50 – 61:...
ICA-cup riksfinalen 9-11 mars i Bollnäs Här är Upplandstruppen som ska kämpa tillsammans i ICA-cup riksfinalen i Bollnäs den 9-11 mars, 21 åkare från tio olika klubbar. Ansvariga ledare på resan kommer ...
Tjejvasan 30 km… många fina resultat av Upplandstjejerna… här alla under 2 timmar 1:a Smutna CZE 1.35.26 – 2:a Britta Johansson/Norgren 1.35.27… 7:a Julia Jansson Sollefteå (f.d.Månkarbo) 1.39.25 – 9:a Julia Ang...
USM med stafetter där Uppland hade ett mix-lag… Julia Löfström Månkarbo – Alma Nordström Vassunda – Sara Ingard Rex… placeringen blev 9:a… resultat HÄR ...
Vassundaskidan (Vassunda IF) 10/2 och Flygloppet (Arlanda/Märsta SK) 11/2 är inställt (snöbrist). Master-SM 9-11/2 i Hudiksvall med sex deltagare från Strömsbergs IF… 9/2 intervallstart o klassisk stil… 1...
I Uppland kör Bålsta SK Upplandskrossen, här gäller fristil, lördag 3/2… och i Gimo IF så avgörs Lindmansloppet, klassiskt, söndag 4/2… i båda tävlingarna är det många uppländska deltagare. De finns även uppländskt ...
Tour de Fyrfasen med 4:a deltävlingar, idag första i Hede, fristil… Uppländska resultat, D och H -8år utan tidtagning, deltog Stella o Hannes Engström Vassunda… H9, 7:a Samuel Andersson Bålsta… H11, 21:a ...
Uppländska tävlingarna är inställda i Häverödal (13 dec) och Tierp (16 dec)… Uppländskt deltagande (anmälda) i Hudiksvall sprint 16 dec, Häverödals SK och Tierps IF… Dala Järna sprint 17 dec, Häverödals SK...
17 upplänningar är anmälda till Fjälltoppsloppen tors – söndag 6-9 april… plus två f.d. upplänningar… totalt gör dessa 41 starter, alla 19 åker distans – 13 på crossen – 5 kör 100 meter – 4 på sprint Brottby, Anna H...
Jag har inga mirakel, att lova nå 'n inatt – sjunger Joakim Thåström. Inte jag heller. Förra veckan spenderades mycket av den vakna tiden som sagt till att arrangera Tour de LF. Arrangera tävlingar är någ...
I helgen avslutning på Scandic-cupen för juniorer i Umeå… i dag prolog 3 km i fristil – i morgon jaktstart i fristil 10/15 km… Uppländska resultat >> Prolog 3 km för alla >> D 17-18, 1:a Frida Karlsson S...
JSM med sprint i fristil… inga upplänningar vidare från prologen i D17-18, H17-18… ingen uppländsk deltagare i D19-20… följande placeringar blir alltså slutresultat: D17-18, 36:a Johanna Ingard Rex – 47:a An...
Här kommer en del resultat: Scandic-cup D17-18 5 km, 1:a Frida Karlsson 14.15.4 – 32:a Emma Olsson Storvreta 16.37.5 – 42:a Johanna Ingard Rex 17.25.5 H17-18 10 km, 1:a Leo Johansson 25.54.5 – 37:a Marti...
Hela 38 lag är anmälda till DM-stafetten i Storvreta på onsdag kväll… 4 lag i D 17… 5 lag i D 35… 13 lag i H 17… 16 lag i H 35… första o andra sträckan i klassisk stil och sista i fristil… Damer 3 x 5 km… Herrar 3...
Lite info om tävlingar till helgen 6 – 8 januari. Inställt i Öregrund 7 jan… Brottby 6 jan reservdatum 8 jan, besked se deras hemsidan i dag… Tävlingar med anmälda uppländska klubbar: Tour de Fyrfasen 6...
Intersport-cup (seniorer). I dag sprint i klassisk stil… mycket bra prolog av de "våra" 11:a Julia Jansson Sollefteå (f.d. Månkarbo) 2.58.30 – 15:e Helene Söderlund Mora (f.d.Tierp) 2.58.80 – 43:a Julia An...
Alliansloppet världens största rullskidlopp som körs i Trollhättan 26-27 augusti, har samlat 1324 deltagare, banan är 16 km, klasser finns på 16 – 32 och 48 km körs i klassisk stil… samt sprint 150 meter och...
Trollhättan: Fallens dagar (första 1959), Trollhättefallen är Göta Älvs naturliga fallfåra, när Helvetesfallet var oreglerat var flödet 900 kubikmeter /sek, idag tillåts det ursprungliga flödet vid särskilda...
Final i Scandic cup med jaktstart 10 km för damerna och 15 km för herrarna… bra kämpat av uppländska deltagarna. Här preliminära resultat: D 17-18, 1:a Johanna Hagström 35.43.8 – 29:a Sofia Berglund ...
Gellivare skidallians arrangerar Finalen i Scandic-cup (juniorer), i dag prolog 3 km i fristil… i morgon jaktstart i klassisk stil, 10 km för damer, 15 km för herrar Resultat prologen: D 17-18, 1:a Jo...
I dag skall sprint-mästarna koras, klassisk stil…uppland har fått en åkare vidare till kvartsfinal, det är Storvretas Gustaf Berglund som med sin 15:e plats i prologen får fortsätta vidare… Lycka till där...
I dag fristil och 10km för damer och 15km för herrarna i junior-cupen (Scandic)… en 6:e plats för Storvretas Gustaf Berglund och Julia Angelsiöös 11:e plats, de är placeringar jag måste nämna extra här… Grat...
I dag klassisk stil och masstart vid veteran-SM, ännu en seger för Uppsala Vasaloppsklubbens Christina Holm och en tredje brons-peng till Jan-Olov Jonsson Strömsberg… bara att lyfta på hatten och gratu...
Intersport (senior) och Scandic (junior) cuperna i Hudiksvall, i dag fristil, uppländska resultat: Intersport-cup 5km damer: 1:a Evelina Settlin 17.26.4 – 5:a Helene Söderlund Mora 18.09.4… 10km herra...
På konstsnön i Häverödal kördes årets DM-stafett, en bana drygt 1600 meter, åktes 4 varv/sträcka av herrarna och 2 varv/sträcka av damerna… i seniorklassen H-17 var det 10 lag i mål – damernas dito 2 lag – och o...
I kväll (fredag) körs DM-stafetten i Häverödal… totalt 25 lag är anmälda, i seniorklassen H-17 är det nio lag i startlistan, här får Östervåla gälla som favoriter… i H 35 är det 13 lag som gör upp om titeln, vinne...
I dag klassisk tävling i Idre med korta sträckor, 3 km för alla klasser juniorer och seniorer, resultat H 21 1:a Oskar Kardin 6.45.6 – 61:a Joakim Eriksson Mora (f.d Tierp) 7.57.9… H19-20 1:a Max Novak...
Cuperna forsätter idag med distans i (F)…D 17-18 o19-20 5 km – D 21 och H 17-18, H 19-20 10 km, H 21 15 km Placeringar för deltagare från Uppland och f.d. Upplänningar. D 21 1:a Sofia Henriksson Piteå 3...