Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Norrbärke Skimaraton
2010-01-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Erik Eriksson
IFK Mora SK
1:54:34.687360
82.9p
2
H 21
Ronnie Löf
Högbo AIK
1:56:48.700770
+2:14.13310
80.8p
3
H 21
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:56:51.701090
+2:17.13630
80.7p
4
H 21
Andreas Argårds
IFK Mora SK
1:56:55.701410
+2:20.13950
80.7p
5
H 21
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:56:57.701680
+2:23.14220
80.6p
6
H 21
Tomas Löfgren
Kvarnsvedens GOIF SK
1:58:01.708030
+3:26.20570
79.7p
7
H 21
Tom Ankerstål
Hybo AIK
2:00:35.723430
+6:00.35970
77.5p
8
H 45
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:00:35.723470
+6:01.36010
77.5p
9
H 21
Björn Holmberg
Räddningstjänst Dala
2:00:39.723890
+6:05.36430
77.4p
10
H 40
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
2:03:12.739190
+8:38.51730
75.3p
11
H 21
Andreas Allerhed
IFK Mora SK
2:04:47.748680
+10:13.61220
74.1p
12
H 35
Nicklas Johansson
City Wolfs SC
2:04:58.749750
+10:23.62290
74.0p
13
H 45
Hans Carlsson
Väsby SK
2:04:59.749800
+10:24.62340
74.0p
14
H 21
Per Eklöf
Karlslunds IF SF
2:04:59.749850
+10:24.62390
74.0p
15
H 40
Magnus Andersson
Valsjöns IF
2:05:00.749930
+10:25.62470
74.0p
16
H 35
Thomas Wallinder
City Wolfs SC
2:05:02.750100
+10:27.62640
73.9p
17
H 35
Ulf Tingström
Ikj Haninge
2:05:18.751700
+10:43.64240
73.7p
18
H 35
Patrik Ullstrand
Söderköpings SK
2:05:23.752230
+10:48.64770
73.7p
19
H 35
Johan Jönsson
Karlslunds IF SF
2:05:34.753330
+10:59.65870
73.5p
20
H 21
Tobias Bexell
Hvetlanda SK
2:05:37.753610
+11:02.66150
73.5p
21
H 21
Johan Brunberg
Procordia Food
2:05:55.755490
+11:21.68030
73.3p
22
H 21
Tobias Nylen
Brovallens IF
2:06:18.757790
+11:44.70330
73.0p
23
H 21
Peter Gerdlöf
Häverödals IF
2:06:45.760490
+12:11.73030
72.6p
24
H 35
Andreas Mathisen
Tunafors SK
2:07:04.762380
+12:30.74920
72.4p
25
H 21
Erik Carlsson
Källbottens IK
2:07:08.762730
+12:33.75270
72.4p
26
H 40
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:07:52.767140
+13:17.79680
71.8p
27
H 21
Jonathan Steen
Falun Borlänge SK
2:08:06.768560
+13:32.81100
71.7p
28
H 35
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
2:08:08.768770
+13:34.81310
71.6p
29
H 21
John Junker
Norrbärke SK
2:08:19.769870
+13:45.82410
71.5p
30
H 21
Magnus Graas
OK Linné
2:08:46.772510
+14:11.85050
71.2p
31
H 40
Lennart Holmström
IF Åland
2:08:57.773630
+14:22.86170
71.1p
32
H 21
Henrik Eknor
Karlslunds IF SF
2:09:40.777970
+15:06.90510
70.6p
33
H 35
Peter Blom
Dala-Järna IK
2:10:16.781570
+15:42.94110
70.1p
34
H 21
Edvin Lindmark
Sundbybergs IK
2:10:34.783340
+15:59.95880
69.9p
35
H 21
Per Ek
Nyköpings OK
2:10:49.784880
+16:15.97420
69.8p
36
H 21
Dan Stolt
Leksands SK
2:11:03.786290
+16:29.98830
69.6p
37
H 35
Markus Karlsson
IF Åland
2:11:13.787230
+16:38.99770
69.5p
38
H 21
Anders Hell
Älvdalens IF SK
2:11:24.788300
+16:49.100840
69.4p
39
H 21
Kent Lundvall
Häverödals IF
2:11:39.789860
+17:05.102400
69.2p
40
H 35
Magnus Gadefors
Väsby SK
2:11:40.789900
+17:05.102440
69.2p
41
H 35
Staffan Johansson
Grytgöls IK
2:11:45.790470
+17:11.103010
69.1p
42
H 21
Andreas Lundblad
OK Nackhe
2:12:08.792710
+17:33.105250
68.9p
43
H 35
Mikael Wikström
Högbo GOIF
2:12:39.795800
+18:04.108340
68.6p
44
H 35
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
2:12:40.795950
+18:05.108490
68.5p
45
H 21
Johan Höök
Åsarna IK
2:12:42.796170
+18:08.108710
68.5p
46
H 35
Henrik Söderström
IF Åland
2:12:44.796310
+18:09.108850
68.5p
47
H 21
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:12:50.796990
+18:16.109530
68.4p
48
H 21
Peter Mattsson
Brudpiga RK
2:12:51.797070
+18:17.109610
68.4p
49
H 21
Peter Thunvall
Ikj Haninge
2:12:52.797150
+18:17.109690
68.4p
50
H 35
Kenneth Löfman
Ikj Haninge
2:12:54.797340
+18:19.109880
68.4p
51
H 35
Jan-Olof Löfgren
Vasaloppsklubben Hedemora
2:12:57.797600
+18:22.110140
68.4p
52
H 35
Jens Thorild
FK Herkules
2:13:54.803350
+19:19.115890
67.7p
53
H 21
Daniel Blomster
IF Åland
2:15:28.812740
+20:53.125280
66.8p
54
H 21
Johan Sonesson
Domnarvets GOIF
2:15:33.813230
+20:58.125770
66.7p
55
H 21
Tommy Vikman
Gimo IF SK
2:15:34.813320
+20:59.125860
66.7p
56
H 21
Magnus Andersson
City Wolfs SC
2:15:34.813370
+21:00.125910
66.7p
57
H 50
Kurt Andersson
Sätra IF
2:15:35.813440
+21:00.125980
66.7p
58
H 21
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:15:52.815180
+21:18.127720
66.5p
59
H 21
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:15:59.815870
+21:25.128410
66.4p
60
H 21
Linus Jansson
Häverödals IF
2:16:06.816520
+21:31.129060
66.4p
61
H 21
Fredrik Lank
Åmotfors IF
2:16:16.817570
+21:42.130110
66.3p
62
H 21
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:16:19.817890
+21:45.130430
66.2p
63
H 40
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:16:23.818220
+21:48.130760
66.2p
64
H 21
Magnus Walter
Hybo AIK
2:16:26.818520
+21:51.131060
66.2p
65
H 40
Per Olov Andersson
IFK Västerås SK
2:16:52.821110
+22:17.133650
65.9p
66
H 21
Robert Östberg
Hällbybrunns IF
2:16:53.821240
+22:18.133780
65.9p
67
H 21
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:17:12.823120
+22:37.135660
65.7p
68
H 50
Lars Kallin
IFK Mora SK
2:17:46.826570
+23:12.139110
65.4p
69
H 40
Johan Flying
Södertälje IF
2:18:50.832990
+24:16.145530
64.7p
70
H 21
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:19:20.835900
+24:45.148440
64.4p
71
H 21
Fredrik Frykberg
Domnarvets GOIF
2:19:41.838030
+25:06.150570
64.2p
72
H 45
Mikael Anderäng
Rembo IK
2:19:55.839480
+25:21.152020
64.1p
73
H 21
David Andersson
Källbottens IK
2:19:56.839530
+25:21.152070
64.1p
74
D 21
Matz Andersson Söderström
No Club
2:19:56.839570
+25:22.152110
64.1p
75
H 45
Mats Andreasson
Söderköpings SK
2:20:22.842130
+25:47.154670
63.9p
76
H 21
Anders Hjort
City Wolfs SC
2:20:40.843920
+26:05.156460
63.7p
77
H 21
Mikael Nilsson
Orsa SK
2:20:46.844500
+26:11.157040
63.6p
78
H 35
Ulrik Karlsson
Lessebo OK
2:20:49.844890
+26:15.157430
63.6p
79
H 55
Stig Orre
IF Åland
2:21:32.849120
+26:57.161660
63.2p
80
H 40
Lasse Persson
Nacka Värmdö SK
2:21:37.849690
+27:03.162230
63.1p
81
H 40
Oskar Nederheim
Ikj Haninge
2:21:57.851660
+27:23.164200
63.0p
82
H 55
Lars Janlöv
IF Åland
2:22:08.852730
+27:33.165270
62.9p
83
H 50
Mats Hammerin
Domnarvets GOIF
2:22:17.853690
+27:43.166230
62.8p
84
H 21
Joakim Wilmelmsson
Falu IK
2:22:40.855960
+28:06.168500
62.6p
85
H 35
Niklas Sjöberg
Söderköpings SK
2:22:51.857000
+28:16.169540
62.5p
86
H 35
Jörgen Källback
Arvika IS
2:23:59.863820
+29:24.176360
61.9p
87
H 21
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:24:09.864860
+29:35.177400
61.8p
88
H 45
Mikael Johansson
Grytgöls IK
2:24:24.866340
+29:49.178880
61.6p
89
H 21
Johan Schützer
Gillberga SK
2:25:00.869930
+30:25.182470
61.3p
90
H 65
Ulf Larsson Vasaloppskl
IFK Hedemora SK
2:25:26.872570
+30:52.185110
61.1p
91
H 21
Lars Thorwalls
Korsnäs IF SK
2:25:30.872920
+30:55.185460
61.1p
92
D 21
Kristina Lycke
Malungs IF
2:25:31.873000
+30:56.185540
61.1p
93
H 55
Sven Persson
Domnarvets GOIF
2:25:33.873250
+30:58.185790
61.0p
94
H 21
Daniel Frehde
Karlslunds IF SF
2:25:35.873410
+31:00.185950
61.0p
95
H 21
Kalle Alexandersson
Karlslunds IF SF
2:26:08.876790
+31:34.189330
60.7p
96
H 21
Olle Andersson
Källbottens IK
2:26:12.877170
+31:38.189710
60.7p
97
H 21
Stefan Eriksson
Fagersta Södra IK
2:26:16.877550
+31:41.190090
60.7p
98
H 45
Göran Isaksson
Nyköpings OK
2:26:22.878110
+31:47.190650
60.6p
99
H 50
Lars Ericson
Malungs IF
2:26:59.881850
+32:24.194390
60.3p
100
H 21
Christoffer Sandberg
IF Åland
2:27:13.883220
+32:38.195760
60.2p
101
H 55
Karl-Erik Eriksson
Ornäs IK
2:27:24.884350
+32:49.196890
60.1p
102
H 50
Bror-Gustav Haasiosalo
IF Åland
2:27:34.885330
+32:59.197870
60.0p
103
H 45
Göran Eriksson
Norrbärke SK
2:27:59.887860
+33:25.200400
59.8p
104
H 21
Joakim Lindholm
Abb IF SK
2:28:20.889940
+33:45.202480
59.6p
105
H 21
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:28:22.890100
+33:47.202640
59.6p
106
H 60
Kjell Sven Bertil Weiner
Sya SK
2:28:28.890700
+33:53.203240
59.6p
107
H 21
Kalle Larsson
Kjula IF
2:28:29.890840
+33:54.203380
59.6p
108
H 40
Jan Jakobsson
Domnarvets GOIF
2:28:32.891190
+33:58.203730
59.5p
109
D 21
Maria Ström
Dala-Järna IK
2:28:39.891890
+34:05.204430
59.5p
110
H 35
Stefan Sivars
Brovallens IF
2:28:47.892680
+34:13.205220
59.4p
111
H 21
Joel Fridén
Vingåkers OK
2:29:33.897290
+34:59.209830
59.0p
112
H 45
Johan Stridh
Sundbybergs IK
2:29:44.898300
+35:09.210840
58.9p
113
H 35
Simon Lewerentz
Källbottens IK
2:29:54.899360
+35:20.211900
58.9p
114
H 35
Jonas Bäckström
Swedbank IF
2:29:59.899850
+35:24.212390
58.8p
115
H 55
Mats Bergqvist
Korsnäs IF SK
2:30:08.900790
+35:34.213330
58.7p
116
D 21
Kristin Larsson
Överkalix IF
2:30:37.903660
+36:03.216200
58.5p
117
H 40
Jari Toivanen
IFK Västerås SK
2:31:11.907030
+36:36.219570
58.3p
118
H 45
Michael Öhr
Ikj Haninge
2:31:15.907410
+36:40.219950
58.2p
119
H 45
Stefan Risberg
Karlslunds IF SF
2:31:21.908010
+36:46.220550
58.2p
120
H 40
Tomas Berg
Källbottens IK
2:31:28.908780
+36:54.221320
58.1p
121
H 40
Tomas Fränden
IFK Mariefred
2:31:41.910080
+37:07.222620
58.0p
122
H 50
Leif Parmlind
Norrbärke SK
2:31:55.911480
+37:21.224020
57.9p
123
H 55
Gunnar Klingberg
Karbennings GOIF
2:32:02.912160
+37:28.224700
57.8p
124
H 35
Karl Åke Persson
Nacka Värmdö SK
2:32:39.915830
+38:04.228370
57.6p
125
H 65
Allan Johansson
Telia IoFF
2:33:15.919480
+38:41.232020
57.3p
126
H 40
Roger Nylander
Camfil IF
2:33:22.920170
+38:48.232710
57.2p
127
H 45
Per Sundström
Västerås SOK
2:33:23.920220
+38:48.232760
57.2p
128
H 40
Per Uselius
Storvreta IK
2:33:29.920800
+38:54.233340
57.2p
129
D 21
Åsa Wiklund
City Wolfs SC
2:33:49.922800
+39:14.235340
57.0p
130
H 50
Mikael Evefjord
Sya SK
2:34:01.924000
+39:26.236540
56.9p
131
H 40
Karl Anders Eriksson
Forsa IF
2:34:06.924560
+39:32.237100
56.9p
132
H 35
Per Robertsson
Hällbybrunns IF
2:34:18.925770
+39:44.238310
56.8p
133
H 65
Roland Robertsson
Hällbybrunns IF
2:34:18.925790
+39:44.238330
56.8p
134
H 21
Johan Lagerberg
Arboga SK
2:34:23.926240
+39:48.238780
56.8p
135
H 55
Evert Olsson
Falu IK
2:34:40.927930
+40:05.240470
56.7p
136
H 35
Per Bodén
Sundbybergs BK
2:34:44.928330
+40:09.240870
56.6p
137
D 21
Matilda Andersson
Norrbärke SK
2:34:47.928650
+40:12.241190
56.6p
138
H 40
Krister Anttila Egeryd
Wedevågs IF
2:35:02.930150
+40:27.242690
56.5p
139
H 50
Göran Persson
Sundbybergs IK
2:35:08.930720
+40:33.243260
56.4p
140
H 21
Anders Staffas
Karlsbyhedens IK
2:35:11.931030
+40:36.243570
56.4p
141
H 50
Pekka Heino
IFK Västerås SK
2:35:26.932560
+40:52.245100
56.3p
142
H 35
Eric Karlefeldt
Kvarnsvedens GOIF SK
2:35:30.932950
+40:55.245490
56.3p
143
H 45
Stefan Karlsson
Källbottens IK
2:35:31.933050
+40:56.245590
56.3p
144
H 21
Erik Nord
Ställbergs IK
2:35:39.933810
+41:04.246350
56.2p
145
H 60
Lars Degerheim
Telia IoFF
2:35:43.934230
+41:08.246770
56.2p
146
H 45
Åke Lissmats
IK Jarl Rättvik
2:35:54.935310
+41:19.247850
56.1p
147
H 55
Rune Gerdtman
Vingåkers OK
2:36:04.936340
+41:29.248880
56.0p
148
H 65
Leif Hasselqvist
Edsbyns SK
2:36:05.936460
+41:31.249000
56.0p
149
H 40
Anders Åberg
IFK Västerås SK
2:36:20.937910
+41:45.250450
55.9p
150
H 21
Henrik Carlsson
Hällbybrunns IF
2:36:36.939510
+42:01.252050
55.8p
151
H 40
Mikael Jönsson Ikj
Haninge SOK
2:36:36.939590
+42:02.252130
55.8p
152
H 40
Tomas Persson
Edsbyns SK
2:36:50.940960
+42:16.253500
55.7p
153
H 60
Bernt Åström
IFK Västerås SK
2:36:55.941490
+42:21.254030
55.7p
154
H 21
Oskar Wikström
Gillberga SK
2:37:05.942430
+42:30.254970
55.6p
155
H 50
Lars Hagroth
Sundbybergs IK
2:37:10.942930
+42:35.255470
55.6p
156
H 35
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
2:38:00.947970
+43:26.260510
55.2p
157
H 35
Mats Ljungblom
Göteborg/Majorna OK
2:38:20.949930
+43:45.262470
55.1p
158
D 21
Matilda Buske
Säters IF SK
2:38:21.950060
+43:47.262600
55.0p
159
H 50
Anders Gruving
Vasaloppsklubben Hedemora
2:38:24.950380
+43:50.262920
55.0p
160
H 45
Lars-Erik Persson
Karlslunds IF SF
2:38:27.950650
+43:52.263190
55.0p
161
H 35
Per Bielke
Utbrytarna SK
2:38:36.951580
+44:02.264120
54.9p
162
H 40
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
2:38:56.953510
+44:21.266050
54.8p
163
H 35
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:39:07.954690
+44:33.267230
54.7p
164
H 55
Jan Bergman
IFK Västerås SK
2:39:18.955790
+44:44.268330
54.6p
165
D 21 Motion
Jessica Nilsson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:39:26.956550
+44:51.269090
54.6p
166
H 60
Leif Mathisen
Tunafors SK
2:39:26.956590
+44:52.269130
54.6p
167
H 21
Oskar Askerlund
Axa SC
2:39:36.957550
+45:01.270090
54.5p
168
H 21
Marko Pirttioja
Gävle SK
2:39:45.958430
+45:10.270970
54.5p
169
H 40
Kenneth Stenqvist
Domnarvets GOIF
2:39:53.959240
+45:18.271780
54.4p
170
H 45
Reino Martin
Sundbybergs IK
2:40:12.961140
+45:37.273680
54.3p
171
H 50
Christian Friman
Duveds IF
2:40:24.962370
+45:50.274910
54.2p
172
H 45
Göran Eriksson
Nynäs IK
2:40:25.962470
+45:51.275010
54.2p
173
H 45
Tomas Svensson
IFK Sala
2:40:28.962700
+45:53.275240
54.2p
174
H 21 Motion
Henrik Wåhlström
Team Solgården
2:40:37.963650
+46:02.276190
54.1p
175
H 45
Per Lagerström
IFK Västerås SK
2:40:45.964400
+46:10.276940
54.1p
176
H 55
Mats Sålder
Norabygdens SK
2:41:20.967920
+46:45.280460
53.8p
177
H 45
Stefan Persson
Åmots SK
2:41:49.970880
+47:15.283420
53.6p
178
H 45
Leif Åhman
Hägersta GF
2:41:51.971040
+47:16.283580
53.6p
179
H 55
Tomas Hidman
IFK Västerås SK
2:41:55.971440
+47:20.283980
53.6p
180
H 35
Fredrik Brokvist
Trafikverket FF
2:42:07.972690
+47:33.285230
53.5p
181
H 70
William Nilsson
Tärnsjö IF
2:43:16.979500
+48:41.292040
53.1p
182
H 21 Motion
Stefan Poohl
Karlslunds IF SF
2:43:54.983310
+49:19.295850
52.8p
183
H 21
Björn Mauritsson
Norrbärke SK
2:44:00.983950
+49:25.296490
52.8p
184
H 35
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
2:44:25.986400
+49:50.298940
52.6p
185
H 40
Lars Landenberg
Horndals IF
2:44:26.986530
+49:51.299070
52.6p
186
H 50
Sven-Olov Andersson
Orsa SK
2:44:47.988620
+50:12.301160
52.5p
187
H 50
Bo Norrman
Kjula IF
2:45:14.991340
+50:39.303880
52.3p
188
H 60
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
2:45:18.991740
+50:43.304280
52.3p
189
H 35
Johan Klingberg
Karbennings GOIF
2:45:23.992280
+50:49.304820
52.2p
190
H 40
Per Eriksson Ikf
IFK Västerås SK
2:45:34.993370
+51:00.305910
52.2p
191
D 21
Linda Forsström
Sundbybergs IK
2:45:39.993840
+51:04.306380
52.1p
192
D 21
Ida Mattsson
Sunnansjö IK
2:45:46.994590
+51:12.307130
52.1p
193
H 40
Thomas Andersson
Nås IF
2:46:05.996450
+51:30.308990
52.0p
194
H 40
Henrik Hammargren
AB Karl Hedin IF
2:46:23.998210
+51:48.310750
51.9p
195
H 21 Motion
Hugo Jansson
Ikj Haninge
2:46:29.998840
+51:54.311380
51.8p
196
H 21 Motion
Martin Ågren
Handelsbankens IF
2:46:33.999260
+51:59.311800
51.8p
197
H 45
Lars Göran Jonsson
Sportsupportcenter IF
2:47:01.1002050
+52:26.314590
51.6p
198
H 45
Jan Beijbom
IFK Västerås SK
2:47:14.1003390
+52:40.315930
51.5p
199
H 21 Motion
Reino Lind
Avesta Roddklubb
2:47:39.1005810
+53:04.318350
51.4p
200
H 21
Daniel Johansson
Hällbybrunns IF
2:47:53.1007260
+53:19.319800
51.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
D 50
Birgitta Olsson
Falu IK
2:48:05.1008420
+53:30.320960
51.2p
202
H 40
Lars Strandberg
Föreningen Engelbrektsloppet
2:48:14.1009360
+53:40.321900
51.2p
203
H 40
Gustaf Flodström
Abb IF SK
2:48:31.1011030
+53:56.323570
51.1p
204
H 21 Motion
Markus Jan Ers
Krylbo OK
2:48:46.1012540
+54:11.325080
51.0p
205
H 55
Nils Holmström
Sundbybergs IK
2:48:48.1012730
+54:13.325270
51.0p
206
H 21
Markus Bäckström
Bjärsås Beavers
2:49:11.1015040
+54:36.327580
50.8p
207
H 21 Motion
Jonas Jansson
Källbottens IK
2:49:42.1018120
+55:07.330660
50.6p
208
H 70
Hjalmar Nordquist
Kopparbergs IF
2:50:15.1021450
+55:40.333990
50.4p
209
H 65
Bo Håkan Mossberg
Kopparbergs IF
2:50:16.1021580
+55:42.334120
50.4p
210
H 40
Johan Rinneby
IFK Västerås SK
2:50:21.1022090
+55:47.334630
50.4p
211
H 60
Jan Hernelind
IFK Västerås SK
2:50:44.1024350
+56:09.336890
50.3p
212
H 35
Sixten Folke
Västerås Ck
2:50:57.1025640
+56:22.338180
50.2p
213
D 35
Anna Gund
Töcksfors IF
2:50:59.1025840
+56:24.338380
50.2p
214
H 50
Jan Ermefjäll
Karlslunds IF SF
2:51:03.1026250
+56:28.338790
50.2p
215
H 35
Matz Andersson
Grycksbo IF OK
2:51:13.1027290
+56:39.339830
50.1p
216
H 45
Kaj Dohitulppo
Hällbybrunns IF
2:51:17.1027620
+56:42.340160
50.1p
217
H 45
Per Eriksson
Enköpings Aif
2:51:32.1029100
+56:57.341640
50.0p
218
H 40
Lars Danielsson
Fjärdhundra SK
2:52:14.1033330
+57:39.345870
49.8p
219
H 21 Motion
Nils Peter Kling
Falu IK
2:52:25.1034480
+57:51.347020
49.7p
220
H 21 Motion
Jan Andersson
Karbennings GOIF
2:52:51.1037090
+58:17.349630
49.5p
221
H 21
Niklas Almqvist
Fagersta OK
2:52:54.1037370
+58:20.349910
49.5p
222
H 35
Daniel Lindberg
Utbrytarna SK
2:53:15.1039450
+58:40.351990
49.4p
223
D 21
Lisa Winberg Olsen
Karlslunds IF SF
2:54:12.1045150
+59:37.357690
49.1p
224
H 21
Joakim Gustafsson
Norrbärke SK
2:54:25.1046480
+59:51.359020
49.0p
225
H 50
Thomas Lennartsson
Forsa IF
2:54:38.1047770
+1:00:04.360310
48.9p
226
H 21
Andreas Sjöstrand
IFK Västerås SK
2:55:15.1051470
+1:00:41.364010
48.7p
227
H 21 Motion
Niclas Hammar
Abb IF SK
2:55:26.1052570
+1:00:52.365110
48.7p
228
H 35
Fredrik Bergman
Utbrytarna SK
2:55:32.1053110
+1:00:57.365650
48.6p
229
H 21 Motion
Roland Pettersson
Arboga SK
2:55:45.1054440
+1:01:10.366980
48.6p
230
H 21 Motion
Hans Nordén
Falu IK
2:55:55.1055410
+1:01:20.367950
48.5p
231
H 50
Håkan Byrde
Falun Borlänge SK
2:56:07.1056690
+1:01:33.369230
48.5p
232
H 40
Tommy Jansson
IFK Hedemora SK
2:56:10.1056920
+1:01:35.369460
48.4p
233
H 40
Anton Johansson
Fagersta Södra IK
2:56:12.1057110
+1:01:37.369650
48.4p
234
D 21 Motion
Lena Accord
Abb IF SK
2:56:12.1057150
+1:01:37.369690
48.4p
235
H 21 Motion
Lasse Karlsson
Csk Ludvika
2:56:46.1060520
+1:02:11.373060
48.2p
236
D 21 Motion
Johanna Walterson
Älvdalens IF SK
2:57:29.1064840
+1:02:54.377380
48.0p
237
H 21 Motion
Jens Börjesson
Abb IF SK
2:57:43.1066290
+1:03:09.378830
47.9p
238
H 21
Johan Svensson
Hällbybrunns IF
2:58:24.1070380
+1:03:50.382920
47.7p
239
H 21 Motion
David Emilsson
Abb IF SK
2:58:30.1070950
+1:03:55.383490
47.7p
240
H 65
Arne Ek
Nyköpings OK
2:58:36.1071530
+1:04:01.384070
47.7p
241
H 21 Motion
Hans Danielsson
Abb IF SK
2:58:51.1073050
+1:04:16.385590
47.6p
242
H 21 Motion
Mats Harrysson
Axa SC
2:59:24.1076310
+1:04:49.388850
47.4p
243
D 21 Motion
Frida Arvidsson
Gimo IF SK
2:59:38.1077700
+1:05:03.390240
47.3p
244
H 40
Patrik Blomendal
Scania IF
2:59:49.1078820
+1:05:14.391360
47.3p
245
H 21
Tomas Karlsson
Heds IF
3:00:09.1080830
+1:05:34.393370
47.2p
246
H 21 Motion
Stefan Frick
IF Vulcanus
3:01:29.1088800
+1:06:54.401340
46.8p
247
H 21 Motion
Roger Torlamp
Axa SC
3:01:57.1091630
+1:07:22.404170
46.6p
248
H 21 Motion
Thomas Jansson
Axa SC
3:02:35.1095410
+1:08:00.407950
46.4p
249
D 21 Motion
Anna Lindblad
Vb OL
3:03:08.1098760
+1:08:34.411300
46.3p
250
D 21
Rebecca Linder
Vansbro AIK SK
3:03:45.1102480
+1:09:11.415020
46.1p
251
H 21
Tobias Bjöörn
IFK Mariefred
3:04:17.1105670
+1:09:43.418210
45.9p
252
H 21
Tommy Batz
Ikj Haninge
3:04:41.1108040
+1:10:06.420580
45.8p
253
H 21 Motion
Martin Malm
Korsnäs IF SK
3:04:45.1108460
+1:10:11.421000
45.8p
254
H 21
Magnus Eriksson
Vingåkers OK
3:04:50.1108960
+1:10:16.421500
45.8p
255
H 21
Henrik Bengtfors
Hällbybrunns IF
3:05:08.1110790
+1:10:34.423330
45.7p
256
H 35
Johan Ringström
Fagersta Södra IK
3:05:12.1111170
+1:10:38.423710
45.7p
257
H 55
Ola Klinga
IFK Sala
3:05:23.1112270
+1:10:49.424810
45.6p
258
H 60
Per-Olof Linder
OK Tyr
3:05:35.1113480
+1:11:01.426020
45.5p
259
H 45
Peter Wasström
Lantmäteriverkets FF
3:06:14.1117310
+1:11:39.429850
45.4p
260
H 21
Erik Alm
Falu IK
3:06:42.1120150
+1:12:07.432690
45.2p
261
H 21 Motion
Ivar Liliengren
City Wolfs SC
3:07:00.1121910
+1:12:25.434450
45.1p
262
D 21
Petra Lundgren
Hällbybrunns IF
3:07:25.1124430
+1:12:50.436970
45.0p
263
H 50
Kennet Sundelin
Abb IF SK
3:08:35.1131470
+1:14:01.444010
44.7p
264
H 21 Motion
Patrick Nyman
Söderbärke GOIF
3:08:48.1132710
+1:14:13.445250
44.6p
265
H 40
Spiros Chalikias
Greece
3:09:20.1135970
+1:14:46.448510
44.5p
266
H 21
Denis Anic
IFK Västerås SK
3:10:06.1140590
+1:15:32.453130
44.3p
267
D 21 Motion
Greta Snellman
Akademiska
3:10:10.1140960
+1:15:36.453500
44.3p
268
H 40
Kenneth Jonsson
OK Linné
3:10:11.1141010
+1:15:36.453550
44.3p
269
H 40
Tomas Lindberg
Källbottens IK
3:11:23.1148250
+1:16:48.460790
43.9p
270
H 21 Motion
Andreas Sjöberg
Peab Dalarna IF
3:11:44.1150300
+1:17:09.462840
43.8p
271
H 21 Motion
Peter Saankoski
Vassunda IF
3:11:48.1150780
+1:17:14.463320
43.8p
272
H 21 Motion
Mikael Hellsten
Hägersta GF
3:12:43.1156250
+1:18:08.468790
43.6p
273
H 21 Motion
Lennart Lundgren
Avesta OK
3:12:56.1157520
+1:18:21.470060
43.5p
274
H 50
Stig Gerdtman
Vingåkers OK
3:13:08.1158700
+1:18:33.471240
43.5p
275
H 21 Motion
Martin Carlsson
Axa SC
3:13:43.1162200
+1:19:08.474740
43.3p
276
H 21 Motion
Karl Erik Ellström
Abb IF SK
3:13:57.1163620
+1:19:22.476160
43.3p
277
H 21 Motion
Håkan Holmberg
Abb IF SK
3:14:18.1165780
+1:19:44.478320
43.2p
278
H 65
Nils Ivar Landgren
IFK Västerås SK
3:15:22.1172130
+1:20:47.484670
42.9p
279
H 21 Motion
Daniel Wikberg
Abb IF SK
3:16:10.1176920
+1:21:35.489460
42.7p
280
H 21
Tomas Sneen
Abb IF SK
3:16:28.1178720
+1:21:53.491260
42.6p
281
D 50
Eivor Johansson
Navåsens FK
3:16:40.1179930
+1:22:05.492470
42.6p
282
H 21 Motion
Simon Starborg
Aptilo
3:17:32.1185130
+1:22:57.497670
42.3p
283
H 35
Tobias Ringström
Fagersta Södra IK
3:17:46.1186550
+1:23:11.499090
42.3p
284
H 40
Sören Alfredsson
Heds IF
3:18:36.1191500
+1:24:01.504040
42.1p
285
H 21 Motion
Carl Erik Sars
IFK Västerås SK
3:18:37.1191620
+1:24:02.504160
42.1p
286
H 35
Per Hådell
Sunnansjö IK
3:19:26.1196580
+1:24:52.509120
41.9p
287
H 40
Jörgen Olmats
IFK Västerås SK
3:20:18.1201700
+1:25:43.514240
41.7p
288
H 21 Motion
Magnus Odell
Västberga PF
3:20:46.1204530
+1:26:11.517070
41.5p
289
H 21 Motion
Ingemar Karls
Källbottens IK
3:21:26.1208530
+1:26:51.521070
41.4p
290
H 21 Motion
Erik Gohde
Dalaporten OL
3:22:00.1211980
+1:27:26.524520
41.2p
291
H 40
Mark Gibbard
Ericsson IK
3:22:21.1214060
+1:27:47.526600
41.2p
292
H 50
Lennart Hellsten
Linköpings SK
3:22:40.1215980
+1:28:06.528520
41.1p
293
H 21 Motion
Leif Gustavsson
Smedjebacken
3:23:00.1217940
+1:28:25.530480
41.0p
294
D 21
Viktoria Karlsson
Axa SC
3:23:13.1219240
+1:28:38.531780
41.0p
295
D 21
Maria Johansson
Mälarö SOK
3:23:21.1220040
+1:28:46.532580
40.9p
296
H 21
David Pettersson
IK Jobb Se
3:24:03.1224280
+1:29:29.536820
40.8p
297
H 21
Julien Bayou
Abb IF SK
3:24:09.1224830
+1:29:34.537370
40.7p
298
H 21
Robert Jonsson
Abb IF SK
3:24:54.1229360
+1:30:20.541900
40.6p
299
H 21 Motion
Mattias Bergman
Norrbärke SK
3:25:13.1231230
+1:30:38.543770
40.5p
300
H 21 Motion
Per Wennerlund
Sigges Sportsbar
3:25:46.1234540
+1:31:11.547080
40.4p
301
H 21 Motion
Niklas Gustavsson
Abb IF SK
3:26:08.1236750
+1:31:33.549290
40.3p
302
D 21 Motion
Raijla Hanning
Ericsson IK
3:26:10.1236970
+1:31:36.549510
40.3p
303
D 50
Maud Sunden
Kopparbergs IF
3:27:16.1243580
+1:32:42.556120
40.0p
304
H 21 Motion
Peter Fransson
IFK Västerås SK
3:27:45.1246480
+1:33:11.559020
39.9p
305
D 35
Christina Wasström
Lantmäteriverkets FF
3:28:25.1250430
+1:33:50.562970
39.8p
306
H 21
Ola Strömberg
Källbottens IK
3:29:38.1257700
+1:35:03.570240
39.5p
307
H 21 Motion
David Andersson
OK Q8 IF
3:31:25.1268440
+1:36:50.580980
39.1p
308
H 21 Motion
Erik Norgren
Vbu
3:31:27.1268610
+1:36:52.581150
39.1p
309
D 21 Motion
Jessica Cayna
Falun Borlänge SK
3:31:39.1269860
+1:37:05.582400
39.1p
310
H 21 Motion
Lars Westman
Stockholms-Postens IK
3:32:03.1272240
+1:37:28.584780
39.0p
311
H 21 Motion
Fredrik Johansson
Ibm-Klubben
3:33:46.1282580
+1:39:12.595120
38.6p
312
H 21 Motion
Jan Poohl
Karlslunds IF SF
3:34:06.1284560
+1:39:32.597100
38.6p
313
D 21 Motion
Catrin Leichsenring
Ikj Haninge
3:34:11.1285070
+1:39:37.597610
38.6p
314
H 21 Motion
Åke Gisslar
Stockholms-Postens IK
3:34:41.1288080
+1:40:07.600620
38.4p
315
D 35
Eva Buskas
Svaide-Roma SOK
3:35:05.1290490
+1:40:31.603030
38.4p
316
H 21 Motion
Anders Hanning
Sigtuna OK
3:36:36.1299560
+1:42:02.612100
38.1p
317
D 21 Motion
Rebecka Olsson
Abb IF SK
3:38:05.1308450
+1:43:30.620990
37.8p
318
H 21 Motion
Rolf Nilsson
Vassunda IF
3:38:17.1309630
+1:43:42.622170
37.7p
319
H 45
Anders Hellsten
Linköpings SK
3:40:02.1320160
+1:45:28.632700
37.4p
320
D 35
Catarina Andersson
Kjula IF
3:40:55.1325400
+1:46:20.637940
37.2p
321
D 21 Motion
Anna Brask
Abb IF SK
3:41:10.1326990
+1:46:36.639530
37.2p
322
D 35
Susanna Qvist
Västerås Kommunala IF
3:41:54.1331350
+1:47:19.643890
37.0p
323
H 70
Sverker Olofsson
Surahammars SOK
3:41:57.1331600
+1:47:22.644140
37.0p
324
H 21 Motion
Simon Haim
Trafikverket FF
3:42:40.1335950
+1:48:05.648490
36.9p
325
H 45
Umberto Goretti
Hällbybrunns IF
3:45:16.1351550
+1:50:41.664090
36.4p
326
D 35
Malin Bergner
Stockholms Landstings IF
3:49:52.1379120
+1:55:17.691660
35.6p
327
H 21 Motion
Stig Persson
Falu IK
3:55:26.1412570
+2:00:52.725110
34.6p
328
H 21 Motion
Mathias Persson
Sundborns GOIF
3:55:27.1412600
+2:00:52.725140
34.6p
329
H 75
Per Nilsson
Fagersta Södra IK
4:08:06.1488560
+2:13:32.801100
32.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Lina Hultin
Garphyttans IF
1:11:03.426220
69.9p
2
D 21
Hanna Larsson
Hybo AIK
1:13:49.442880
+2:46.16560
67.2p
3
D 21
Linda Hasselqvist
Edsbyns SK
1:19:18.475770
+8:15.49450
62.6p
4
D 35
Helene Karlsson
Källbottens IK
1:20:25.482450
+9:22.56130
61.7p
5
D 21
Alicia Kallin
IFK Mora SK
1:22:51.497010
+11:47.70690
59.9p
6
D 21
Kine Gulliksen
Bækkelagets SK
1:24:48.508760
+13:45.82440
58.5p
7
D 21
Anna Gruvris
Åsarna IK
1:25:32.513150
+14:29.86830
58.0p
8
H 21 Motion
Peter Wiréhn
Bjurfors IK
1:28:04.528320
+17:01.102000
56.4p
9
H 21 Motion
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
1:28:20.529940
+17:17.103620
56.2p
10
D 21
Marita Norgren
Källbottens IK
1:29:30.536950
+18:27.110630
55.4p
11
H 21 Motion
Mikael Alvarsson
Töcksfors IF
1:30:04.540340
+19:01.114020
55.1p
12
H 21 Motion
Peter Svensson
Abb IF SK
1:33:11.559030
+22:08.132710
53.3p
13
D 21 Motion
Elin Kvarnström
Gopshus Byalags IF
1:35:53.575210
+24:49.148890
51.8p
14
D 21
Liv Fahlen
Karlslunds IF SF
1:36:30.578940
+25:27.152620
51.4p
15
D 21
Camilla Vargman
OK Landehof
1:40:34.603310
+29:30.176990
49.4p
16
D 21
Linda Karlsson
Lessebo OK
1:52:22.674180
+41:19.247860
44.2p
17
D 21 Motion
Britt Marie Nyman
Karbennings GOIF
2:00:20.721970
+49:17.295650
41.2p
18
H 21 Motion
Per Ove Sjöberg
Avesta Roddklubb
2:01:24.728310
+50:20.301990
40.9p
19
D 21 Motion
Lotta Stål
Smedjebacken
2:04:31.747080
+53:28.320760
39.9p
20
H 21 Motion
P O Hvitfeldt
IFK Mora SK
2:05:52.755120
+54:49.328800
39.4p
21
D 21 Motion
Hanna Fjellstedt
Falun Borlänge SK
2:09:54.779370
+58:51.353050
38.2p
22
D 21 Motion
Linda Sjöberg
Falun Borlänge SK
2:10:21.782060
+59:18.355740
38.1p
23
D 21 Motion
Lena Byrde
Falun Borlänge SK
2:21:08.846700
+1:10:04.420380
35.2p