Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2023-01-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:37:42.586100
87.1p
2
Gustaf Berglund
IFK Mora SK
1:37:51.587000
+9.800
86.9p
3
Alfred Nilsson
Filipstads SF
1:38:02.588100
+20.1900
86.7p
4
Adrian Lundberg
Lager 157
1:38:04.588300
+22.2100
86.7p
5
Gabriel Thorn
träningskonsulten sports club
1:38:06.588500
+24.2300
86.6p
6
Oskar Algotsson
Åsarna IK
1:38:09.588800
+27.2600
86.6p
7
Gustav Eriksson
IFK Mora SK
1:38:10.588900
+28.2700
86.6p
8
Michael Eklöf
Tunafors SK
1:38:40.591900
+58.5700
86.0p
9
Ossian Rosenberg
Lager 157
1:38:41.592000
+59.5800
86.0p
10
Jonathan Hedbys
Storvreta IK
1:39:50.598900
+2:08.12700
84.8p
11
Jonatan Steen
Sågmyra SK
1:39:51.599000
+2:09.12800
84.8p
12
Albin Andersson
Ulriksbergs IK
1:39:52.599100
+2:10.12900
84.7p
12
Sigurd Sollien Hulbak
Team Synnfjell
1:39:52.599100
+2:10.12900
84.7p
14
Eskil Bjørndalen
Magnor Ul
1:39:53.599200
+2:11.13000
84.7p
14
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:39:53.599200
+2:11.13000
84.7p
16
Magnus Waaler
Rustad IL
1:40:01.600000
+2:19.13800
84.6p
17
Nils Bergström
Rehns BK
1:40:07.600600
+2:25.14400
84.5p
18
Anton Hedlund
Falun Borlänge SK
1:40:09.600800
+2:27.14600
84.4p
19
Marcus Ruus
Åsarna IK
1:41:26.608500
+3:44.22300
83.1p
20
Adam Steen
Team Ormsalva
1:41:53.611200
+4:11.25000
82.7p
21
John Hermansson
IFK Mora SK
1:42:48.616700
+5:06.30500
81.8p
22
Pierre Hallin
Ulricehamns IF
1:42:53.617200
+5:11.31000
81.7p
23
Kasper Olsen
SK Bore
1:42:54.617300
+5:12.31100
81.7p
24
Andrei Lamov
IFK Mora SK
1:42:57.617600
+5:15.31400
81.6p
25
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
1:43:55.623400
+6:13.37200
80.7p
26
Viktor Norberg
Falu IK
1:44:09.624800
+6:27.38600
80.5p
27
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
1:44:10.624900
+6:28.38700
80.4p
27
Olof Persson
DPONLY Ski Club
1:44:10.624900
+6:28.38700
80.4p
29
Sebastian Svahn
IFK Mora SK
1:44:12.625100
+6:30.38900
80.4p
29
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:44:12.625100
+6:30.38900
80.4p
29
Waldemar Andersson
Storvreta IK
1:44:12.625100
+6:30.38900
80.4p
32
Erik Hållström
Team Walle SK
1:44:13.625200
+6:31.39000
80.4p
33
Sebastian Jansson
Sälens IF
1:44:16.625500
+6:34.39300
80.3p
34
Filip Strand
Domnarvets GOIF
1:44:27.626600
+6:45.40400
80.2p
35
Jens Burman
Åsarna IK
1:44:46.628500
+7:04.42300
79.9p
36
Alexander Thudeen
Sya SK
1:46:23.638200
+8:41.52000
78.4p
37
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:46:29.638800
+8:47.52600
78.3p
37
Måns Larsson
Ulricehamns IF
1:46:29.638800
+8:47.52600
78.3p
39
Patric Wilhelmsson
Norbergs Ck
1:46:33.639200
+8:51.53000
78.2p
40
Mikael Andersson
Malungs IF
1:46:42.640100
+9:00.53900
78.1p
41
Simon Bengtsson
IF Ski Team Skåne
1:46:51.641000
+9:09.54800
78.0p
42
Christoffer Grudd
IFK Mora SK
1:46:58.641700
+9:16.55500
77.9p
43
Johannes Josefsson
XC Sthlm Ski Club
1:47:12.643100
+9:30.56900
77.7p
44
Carl Björk
Borås SK
1:47:22.644100
+9:40.57900
77.5p
45
Hugo Pettersson Arwedahl
Trollhättans SOK
1:48:44.652300
+11:02.66100
76.3p
46
Kristian Ek
XC Sthlm Ski Club
1:48:55.653400
+11:13.67200
76.2p
47
Gabriel Fernsten
Karlslunds IF SF
1:49:02.654100
+11:20.67900
76.1p
48
Emil Svensson
Snö & Tö Skidklubb
1:49:13.655200
+11:31.69000
75.9p
49
Pål Åge Joten
Engerdal SP
1:49:28.656700
+11:46.70500
75.7p
50
Hampus Erndin
Nybro Ski
1:49:44.658300
+12:02.72100
75.5p
51
Christoffer Johansson
Trollhättans SOK
1:50:08.660700
+12:26.74500
75.2p
51
Andre Larsson
Svegs IK
1:50:08.660700
+12:26.74500
75.2p
53
Morten Andreas Løchen
Hemsedal IL
1:50:15.661400
+12:33.75200
75.1p
54
Jakob Tapani
Sj SK Kiruna
1:50:25.662400
+12:43.76200
74.9p
55
Markus Melén
Falu IK
1:50:41.664000
+12:59.77800
74.7p
56
Jakob Mörhed
Vaggeryds SOK
1:50:49.664800
+13:07.78600
74.6p
57
Erik Boklund
Stora Skedvi IK
1:51:05.666400
+13:23.80200
74.4p
58
Alexander Lundh
Halmstads Skidklubb
1:51:18.667700
+13:36.81500
74.2p
59
Albin Blomberg
Rehns BK
1:51:22.668100
+13:40.81900
74.1p
60
David Unnersjö-jess
All Stripes Sports Club
1:51:24.668300
+13:42.82100
74.1p
61
Johan Andersson
Älvdalens IF SK
1:51:38.669700
+13:56.83500
73.9p
62
Simon Lundgren
Tunafors SK
1:51:51.671000
+14:09.84800
73.8p
63
Alfred Källsmyr
IK Fryken
1:52:04.672300
+14:22.86100
73.6p
64
Tim Magnusson
IFK Mora SK
1:52:17.673600
+14:35.87400
73.4p
65
Jonatan Conradsson
Hestra IF
1:52:18.673700
+14:36.87500
73.4p
66
Johan Halfvarsson
Sågmyra SK
1:52:24.674300
+14:42.88100
73.3p
67
Andreas Mannberg
Malungs IF
1:52:25.674400
+14:43.88200
73.3p
68
Kristian Dahlström
Åmåls OK
1:52:37.675600
+14:55.89400
73.1p
69
Gustav Hall
XC Sthlm Ski Club
1:52:38.675700
+14:56.89500
73.1p
70
David Södergrann
IK Nocout.se
1:52:53.677200
+15:11.91000
72.9p
71
Niklas Vahlstrand
Snö & Tö Skidklubb
1:53:02.678100
+15:20.91900
72.8p
72
Emil Samuelsson
DPONLY Ski Club
1:53:27.680600
+15:45.94400
72.5p
73
Alexander Rosenbaum
Eds SK
1:53:34.681300
+15:52.95100
72.4p
74
Erik Danielsson
Norrbärke SK
1:53:41.682000
+15:59.95800
72.3p
74
Ludvig Åkerhielm
XC Sthlm Ski Club
1:53:41.682000
+15:59.95800
72.3p
76
Mattias Karlsson
IFK Mora SK
1:53:43.682200
+16:01.96000
72.3p
77
Erik Slettum
No Club
1:53:44.682300
+16:02.96100
72.3p
78
Andreas Markeby
Halmstad OK
1:53:47.682600
+16:05.96400
72.2p
79
Daniel Söderlund
Malungs IF
1:53:48.682700
+16:06.96500
72.2p
80
Måns Olsen
Grava SK
1:53:56.683500
+16:14.97300
72.1p
81
John Sterner
XC Sthlm Ski Club
1:53:59.683800
+16:17.97600
72.1p
82
Erik Jansson
Karlslunds IF SF
1:54:55.689400
+17:13.103200
71.4p
83
Viktor Medén
Åsarna IK
1:55:27.692600
+17:45.106400
71.0p
84
Johan Markus Daniels Daniels
Orsa SK
1:56:02.696100
+18:20.109900
70.6p
85
Victor Svensson
Vassunda IF
1:56:10.696900
+18:28.110700
70.5p
86
Fredrik Samuelsson
DPONLY Ski Club
1:56:24.698300
+18:42.112100
70.3p
87
Aron Andersson
Umara SC
1:56:27.698600
+18:45.112400
70.3p
88
Petter Bäckebjörk
Kilafors SK
1:56:40.699900
+18:58.113700
70.1p
89
Simon Larsson
IK Stern
1:56:45.700400
+19:03.114200
70.0p
90
Simon Lundberg
SK Bore
1:56:46.700500
+19:04.114300
70.0p
91
Erik Jonsson
Strängnäs-Malmby OL
1:56:54.701300
+19:12.115100
69.9p
92
Kim Åleheim
Nybro Ski
1:57:09.702800
+19:27.116600
69.8p
93
Johan Hugoh
Göteborgs SK
1:57:10.702900
+19:28.116700
69.7p
94
Rickard Uske
Tunafors SK
1:57:22.704100
+19:40.117900
69.6p
95
Ronny Wedin
Pumpen SK
1:57:37.705600
+19:55.119400
69.4p
96
David Erndin
Nybro Ski
1:58:05.708400
+20:23.122200
69.1p
97
Patrik Lind
Tunafors SK
1:58:06.708500
+20:24.122300
69.1p
98
Fredrik Olsson
Tunafors SK
1:58:07.708600
+20:25.122400
69.1p
99
Mikael Larsson
Hällbybrunn if Skidor
1:58:09.708800
+20:27.122600
69.0p
100
Tomas Lundin
Ufk
1:58:10.708900
+20:28.122700
69.0p
101
Roberth Fälth
Tunafors SK
1:58:11.709000
+20:29.122800
69.0p
102
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
1:58:14.709300
+20:32.123100
69.0p
103
Peter Ettling
Finspångs SOK
1:58:19.709800
+20:37.123600
68.9p
104
Peter Hallberg
XC Sthlm Ski Club
1:58:31.711000
+20:49.124800
68.8p
105
Ivan Forsgren
Karlslunds IF SF
1:58:40.711900
+20:58.125700
68.7p
106
Maximillian Jahn
Västerås Skidklubb
1:58:49.712800
+21:07.126600
68.6p
107
Robin Westling
Sälens IF
1:59:14.715300
+21:32.129100
68.3p
108
Johan Lindkvist
Storviks IF
1:59:31.717000
+21:49.130800
68.1p
109
Atle Ager
Axa SC
1:59:55.719400
+22:13.133200
67.8p
110
Martin Mårtenson
OK Vivill
2:00:17.721600
+22:35.135400
67.6p
111
William Kloo
Norbergs Ck
2:00:39.723800
+22:57.137600
67.3p
112
Filip Jacobsson
Garphyttans IF
2:00:55.725400
+23:13.139200
67.2p
113
Kristian Eklund
Pargas IF
2:01:01.726000
+23:19.139800
67.1p
113
Fredrik Bergman
Västerås Skidklubb
2:01:01.726000
+23:19.139800
67.1p
115
Jacob Byström
XC Sthlm Ski Club
2:01:08.726700
+23:26.140500
67.0p
116
Fredrik Hedbys
Storvreta IK
2:01:19.727800
+23:37.141600
66.9p
117
Niklas Bäckman
Gagnefs IF
2:01:26.728500
+23:44.142300
66.8p
118
Johan Henricsson
Peab Bedriftsidrettslag
2:01:43.730200
+24:01.144000
66.6p
119
Björn Haglund
Hybo AIK
2:01:51.731000
+24:09.144800
66.6p
120
Oskar Ericsson
Ronneby OK
2:02:06.732500
+24:24.146300
66.4p
121
Daniel Forsgren
Karlslunds IF SF
2:02:21.734000
+24:39.147800
66.2p
122
Fredrik Olsson
Bullarens GOIF
2:03:08.738700
+25:26.152500
65.7p
123
Per Adrian Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:03:10.738900
+25:28.152700
65.7p
124
Martin Pärt
Team Walle SK
2:03:55.743400
+26:13.157200
65.2p
125
Joakim Lindström
Storviks IF
2:04:42.748100
+27:00.161900
64.8p
126
Johan Engström
Tunafors SK
2:05:10.750900
+27:28.164700
64.5p
127
Linus Lindkvist
Storviks IF
2:05:15.751400
+27:33.165200
64.4p
128
Marcus Johansson
träningskonsulten sports club
2:05:27.752600
+27:45.166400
64.3p
129
Philip Näslund
OK Landehof
2:05:34.753300
+27:52.167100
64.2p
130
Daniel Fredhe
Karlslunds IF SF
2:05:36.753500
+27:54.167300
64.2p
131
Anton Helgman
Axa SC
2:06:51.761000
+29:09.174800
63.5p
132
Eric Johansson
Östervåla IF
2:07:10.762900
+29:28.176700
63.3p
133
Linus Wallden
SK Graal
2:07:20.763900
+29:38.177700
63.2p
134
Erik Norrbom
XC Sthlm Ski Club
2:07:35.765400
+29:53.179200
63.0p
135
Markus Lundblad
Täby IS SK
2:07:41.766000
+29:59.179800
63.0p
136
Mattias Slothus
Axa SC
2:08:12.769100
+30:30.182900
62.7p
137
Jakob Andersson
Axa SC
2:08:32.771100
+30:50.184900
62.5p
138
Emil Jönsson
Malungs IF
2:08:33.771200
+30:51.185000
62.5p
139
Anton Trotzig
Sälens IF
2:08:48.772700
+31:06.186500
62.3p
140
Per Granqvist
Loos IF
2:08:52.773100
+31:10.186900
62.3p
141
Joakim Jönsson
Team Walle SK
2:09:01.774000
+31:19.187800
62.2p
142
Filip Carlsson
Aok
2:09:16.775500
+31:34.189300
62.1p
143
Mats Andersson
All Stripes Sports Club
2:09:20.775900
+31:38.189700
62.0p
144
Petter Eriksson
IFK Mora SK
2:09:33.777200
+31:51.191000
61.9p
145
Carl August Westberg
Axa SC
2:09:34.777300
+31:52.191100
61.9p
145
Viktor Smederöd
Gagnefs IF
2:09:34.777300
+31:52.191100
61.9p
147
Johan Lindbäck
Ufk
2:09:52.779100
+32:10.192900
61.7p
148
Ted Fredriksson
Storvreta IK
2:09:59.779800
+32:17.193600
61.7p
149
Jakob Junker
Tunafors SK
2:10:32.783100
+32:50.196900
61.4p
150
Oskar Wikström
Säffle SK
2:10:35.783400
+32:53.197200
61.3p
151
Mattias Pers
IFK Mora SK
2:10:37.783600
+32:55.197400
61.3p
152
Anders Johannesson
Linköpings SK
2:10:38.783700
+32:56.197500
61.3p
152
Christian Wincrantz
XC Sthlm Ski Club
2:10:38.783700
+32:56.197500
61.3p
154
Dennis Lindberget
OK Borgen
2:11:10.786900
+33:28.200700
61.0p
155
Christian Brink
Gävle SK
2:11:22.788100
+33:40.201900
60.9p
156
Ted Hagansbo
Axa SC
2:11:30.788900
+33:48.202700
60.8p
157
Andreas Mårtensson
Gävle
2:11:58.791700
+34:16.205500
60.6p
158
Samuel Rydberg
Norbergs OK
2:12:07.792600
+34:25.206400
60.5p
159
Eric Lithner
Gillberga SK
2:12:08.792700
+34:26.206500
60.5p
160
Robin Erneby
Västerås Skidklubb
2:12:21.794000
+34:39.207800
60.4p
161
Adam Hultman
Axa SC
2:12:31.795000
+34:49.208800
60.3p
162
Nils Vikander Karls
XC Sthlm Ski Club
2:13:20.799900
+35:38.213700
59.8p
163
Sebastian Axell
Finnskoga IF
2:13:30.800900
+35:48.214700
59.8p
164
Nils Stillmark
Hudiksvall
2:13:35.801400
+35:53.215200
59.7p
165
Henrik Berglund
Gävle SK
2:13:44.802300
+36:02.216100
59.6p
166
John Kumlin
IK Ymer
2:13:46.802500
+36:04.216300
59.6p
167
Anton Rajalakso
Norrbärke SK
2:13:50.802900
+36:08.216700
59.6p
168
Anton Nylund
Axa SC
2:13:56.803500
+36:14.217300
59.5p
169
Christian Kleihs
IK Trenne
2:14:15.805400
+36:33.219200
59.4p
170
Fredrik Lundell
Norrbärke SK
2:14:26.806500
+36:44.220300
59.3p
171
Eskil Friberg
Vassunda IF
2:14:28.806700
+36:46.220500
59.3p
172
Tommy Hammarström
IK Jarl Rättvik
2:14:31.807000
+36:49.220800
59.2p
173
Lucas Andersson
Bålsta SK
2:15:01.810000
+37:19.223800
59.0p
174
Erik Isaksson
Lima IF
2:15:22.812100
+37:40.225900
58.8p
175
Erik Bladh
XC Sthlm Ski Club
2:15:37.813600
+37:55.227400
58.7p
176
Kristofer Olsson
Sälens IF
2:16:00.815900
+38:18.229700
58.5p
176
Olof Mjöberg
IFK Mora SK
2:16:00.815900
+38:18.229700
58.5p
178
Marcus Lindahl
Stora Tuna IK SK
2:16:01.816000
+38:19.229800
58.5p
178
Joel Jelf
Sundbybergs IK
2:16:01.816000
+38:19.229800
58.5p
180
Robin Axéll
Axa SC
2:16:37.819600
+38:55.233400
58.2p
181
Adam Nyman
All Stripes Sports Club
2:16:38.819700
+38:56.233500
58.2p
182
Daniel Wästerlund
Rembo IK
2:16:57.821600
+39:15.235400
58.0p
183
Aleksander Larsson
Axa SC
2:17:03.822200
+39:21.236000
58.0p
184
Per Jutterström
IFK Mora SK
2:17:07.822600
+39:25.236400
57.9p
185
Nils Eilertz
IFK Mora SK
2:17:12.823100
+39:30.236900
57.9p
186
Daniel Nilsson
Elu IF
2:17:28.824700
+39:46.238500
57.7p
187
Per Lyzell
Axa SC
2:17:43.826200
+40:01.240000
57.6p
188
Mattias Lindgren
Burträsk SK
2:18:00.827900
+40:18.241700
57.5p
189
Fredrik Olsson
Åmots SK
2:18:02.828100
+40:20.241900
57.5p
190
Pontus Nyman
IFK Mora SK
2:18:08.828700
+40:26.242500
57.4p
191
Victor Skantze
Sundbybergs IK
2:18:32.831100
+40:50.244900
57.2p
192
Marcus Schöneich
Magra IS
2:18:53.833200
+41:11.247000
57.1p
193
Viktor Patriksson
Linköpings SK
2:19:33.837200
+41:51.251000
56.7p
194
Pär Tjärnberg
Mälarö SOK
2:21:05.846400
+43:23.260200
56.0p
195
Vaclav Novak
IFK Mora SK
2:21:07.846600
+43:25.260400
56.0p
196
Andreas Pousette
IFK Mora SK
2:21:24.848300
+43:42.262100
55.9p
196
Andreas Finn
Snö & Tö Skidklubb
2:21:24.848300
+43:42.262100
55.9p
198
Mattias Nordin
Ufk
2:21:49.850800
+44:07.264600
55.7p
199
Jonas Östlund
Säters IF SK
2:21:56.851500
+44:14.265300
55.6p
200
Mehdi ZAGHLOUMI
Bauhaus Sportklubb
2:22:16.853500
+44:34.267300
55.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Niklas Karlsson
Knutby IF
2:22:22.854100
+44:40.267900
55.4p
202
Anton Dickfors
Pumpen SK
2:22:46.856500
+45:04.270300
55.3p
203
Jimmie Grönlund
XC Sthlm Ski Club
2:22:57.857600
+45:15.271400
55.2p
204
Mikael Lilja
Nässjö SF
2:23:05.858400
+45:23.272200
55.1p
205
Fredrika von Essen
Lidingö
2:23:17.859600
+45:35.273400
55.0p
206
Erik Smits
IFK Mora SK
2:23:55.863400
+46:13.277200
54.8p
207
Adam Bergquist
Ärla IF
2:24:18.865700
+46:36.279500
54.6p
208
Oscar Martinsson
Stadium IF
2:24:40.867900
+46:58.281700
54.4p
209
Markus Holgersson
Helsingborg
2:25:28.872700
+47:46.286500
54.1p
210
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
2:25:37.873600
+47:55.287400
54.0p
211
Samuel Wallberg
Hybo AIK
2:26:21.878000
+48:39.291800
53.7p
212
Andreas Johansson
IFK Skövde SK
2:26:53.881200
+49:11.295000
53.5p
213
Kristoffer Wändell
SK Leksand
2:27:26.884500
+49:44.298300
53.3p
214
Robin Dernfält
Vreta Skid o Mk
2:27:41.886000
+49:59.299800
53.1p
215
Magnus Karlström
Axa SC
2:27:58.887700
+50:16.301500
53.0p
216
Daniel Nilsson
Orsa SK
2:28:11.889000
+50:29.302800
52.9p
217
Lucas Gauffin
Axa SC
2:28:35.891400
+50:53.305200
52.8p
218
Perraski Åkerlund
Kvarnsvedens GOIF SK
2:28:36.891500
+50:54.305300
52.8p
219
Jonas Sundell
Umeå
2:28:44.892300
+51:02.306100
52.7p
220
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:29:16.895500
+51:34.309300
52.5p
221
Erik Dahlberg
Norges Bank Idrettslag
2:30:56.905500
+53:14.319300
51.8p
222
Tobias Nordin
Pumphusets RSC
2:31:18.907700
+53:36.321500
51.7p
223
Emil Johanson
Axa SC
2:31:26.908500
+53:44.322300
51.6p
224
Joel Larsson
Västra Ämterviks IF
2:31:49.910800
+54:07.324600
51.5p
225
Alexander Käll
Tumba-mälarhöjden OK
2:31:57.911600
+54:15.325400
51.4p
226
Kim Lyckholm
Tunafors SK
2:32:28.914700
+54:46.328500
51.2p
227
Tobias Ström
IFK Mora SK
2:33:13.919200
+55:31.333000
50.9p
228
Anders Roos
Brudpiga RK
2:33:33.921200
+55:51.335000
50.8p
229
Wille Johansson
Bjursås IK
2:33:53.923200
+56:11.337000
50.7p
230
Henrik Jakobsson
IFK Mora SK
2:35:41.934000
+57:59.347800
50.0p
231
Joakim Fredriksson
SK Granan
2:36:00.935900
+58:18.349700
49.9p
231
Max Igor Kajanus
Tumba-mälarhöjden OK
2:36:00.935900
+58:18.349700
49.9p
233
Stefan Strömqvist
Vassunda IF
2:36:58.941700
+59:16.355500
49.6p
234
Rickard Jacobsson
XC Sthlm Ski Club
2:38:00.947900
+1:00:18.361700
49.2p
235
Christoffer Persson
Axa SC
2:38:21.950000
+1:00:39.363800
49.1p
236
Kid Svensson
Tunafors SK
2:38:49.952800
+1:01:07.366600
48.9p
237
Otto Petersson
Ronneby OK
2:39:24.956300
+1:01:42.370100
48.7p
238
Jesper Lindfors
Tunafors SK
2:39:46.958500
+1:02:04.372300
48.6p
239
Rasmus Bergman Wallin
Hagfors SF
2:40:38.963700
+1:02:56.377500
48.3p
240
Lars Jonsson
Landsbro IF SK
2:41:42.970100
+1:04:00.383900
47.9p
241
Daniel Frisén
Edsbyns SK
2:42:19.973800
+1:04:37.387600
47.7p
242
Nils Björelind
Nacka Värmdö SK
2:42:55.977400
+1:05:13.391200
47.5p
243
Oscar Solmell
Axa SC
2:43:23.980200
+1:05:41.394000
47.4p
244
Linus Öberg
Berg
2:43:42.982100
+1:06:00.395900
47.2p
245
Stefan Johnson
Granbergsdals IF
2:44:06.984500
+1:06:24.398300
47.1p
246
Christoffer Mätare
Gagnefs IF
2:44:34.987300
+1:06:52.401100
47.0p
247
Henrik Jonsson
Finnskogarnas SK
2:44:56.989500
+1:07:14.403300
46.8p
248
Martin Sivertsson
IK Stern
2:45:39.993800
+1:07:57.407600
46.6p
249
Joel Nåbo
Sya SK
2:45:43.994200
+1:08:01.408000
46.6p
250
Nils Nilsson
Venjans AIK
2:45:48.994700
+1:08:06.408500
46.6p
251
Henning Bennet
Täby OK
2:46:38.999700
+1:08:56.413500
46.3p
252
Björn Augustsson
IFK Mora SK
2:48:23.1010200
+1:10:41.424000
45.8p
253
Philip Ström
IFK Mora SK
2:49:06.1014500
+1:11:24.428300
45.5p
254
Markus Roos
Axa SC
2:50:47.1024600
+1:13:05.438400
45.0p
255
Eric Tilly
Kungälvs OK
2:50:52.1025100
+1:13:10.438900
45.0p
256
Aron Sigblad
Axa SC
2:50:59.1025800
+1:13:17.439600
45.0p
257
Paul Lundberg
Lidingö Frilufsfrämjande
2:53:29.1040800
+1:15:47.454600
44.2p
258
Robert Andersson
Orsa SK
2:54:24.1046300
+1:16:42.460100
44.0p
259
Oskar Bigelius
Enköpings Aif
2:54:57.1049600
+1:17:15.463400
43.8p
260
Gustaf Backman
Friluftsfrämjandet
2:57:12.1063100
+1:19:30.476900
43.2p
261
Magnus Olsson
Axa SC
2:58:04.1068300
+1:20:22.482100
43.0p
262
Johan Björk
Axa SC
2:58:08.1068700
+1:20:26.482500
42.9p
263
Adam Stark
Gävle SK
2:58:50.1072900
+1:21:08.486700
42.8p
264
Patrik Lindström
Kungälv
2:59:21.1076000
+1:21:39.489800
42.6p
265
Ludvig Axelsson
Ingen klubb
3:00:41.1084000
+1:22:59.497800
42.3p
266
Rickard Ax
Nässjö SF
3:00:53.1085200
+1:23:11.499000
42.2p
267
Filip Nyström
Sollentuna Slalomklubb
3:01:36.1089500
+1:23:54.503300
42.0p
268
Jeppe Skov-Andersen
Stockholm
3:02:09.1092800
+1:24:27.506600
41.9p
269
Robin Boss
FM Matsson
3:02:26.1094500
+1:24:44.508300
41.8p
270
Johny Einarsson
No Club
3:02:37.1095600
+1:24:55.509400
41.8p
271
Saman Bidgol
Sollentuna Slalomklubb
3:02:46.1096500
+1:25:04.510300
41.7p
272
Marcus Gadré
Team Gadré
3:02:47.1096600
+1:25:05.510400
41.7p
273
Axel Olsson
Uppsala
3:03:09.1098800
+1:25:27.512600
41.6p
274
Fredrik Odin
XC Sthlm Ski Club
3:03:26.1100500
+1:25:44.514300
41.6p
275
Bjorn Apelgren
XC Sthlm Ski Club
3:03:48.1102700
+1:26:06.516500
41.5p
276
Isak Jansson
Äppelbo AIK
3:04:45.1108400
+1:27:03.522200
41.2p
277
Adam Makkonen
Axa SC
3:06:07.1116600
+1:28:25.530400
40.9p
278
Kevin Nordahl
No Club
3:06:22.1118100
+1:28:40.531900
40.8p
279
Björn Thorén
Domnarvets GOIF
3:07:17.1123600
+1:29:35.537400
40.6p
280
Philip Plyhr
Team B3
3:08:25.1130400
+1:30:43.544200
40.3p
281
Mattias Vik
Axa SC
3:09:11.1135000
+1:31:29.548800
40.2p
282
Khan Sarvari
IFK Mora SK
3:09:42.1138100
+1:32:00.551900
40.0p
283
Kim Stoorhöök
Bergeforsens SK
3:11:32.1149100
+1:33:50.562900
39.6p
284
Viktor Blomgren
IFK Mora SK
3:11:58.1151700
+1:34:16.565500
39.5p
285
James Johnson
No Club
3:15:30.1172900
+1:37:48.586700
38.7p
286
Mårten Gasslander
Axa SC
3:17:46.1186500
+1:40:04.600300
38.2p
287
Mikael Ljungberg
Axa SC
3:18:48.1192700
+1:41:06.606500
38.0p
288
Henric Bäcklund
Atlas Copco IF
3:19:21.1196000
+1:41:39.609800
37.9p
289
Andreas Wikberg
Selja-Långlets IK
3:20:39.1203800
+1:42:57.617600
37.6p
290
Oskar Pohjanen
Axa SC
3:21:47.1210600
+1:44:05.624400
37.4p
291
Johannes Karlsson
Ramsjö SK
3:26:15.1237400
+1:48:33.651200
36.5p
292
Fredrik Gadre
Team Gadré
3:27:48.1246700
+1:50:06.660500
36.2p
293
Oskar Hed
Älvdalens IF SK
3:31:21.1268000
+1:53:39.681800
35.5p
294
Erik Emanuelsson
Orsa SK
3:33:04.1278300
+1:55:22.692100
35.2p
295
Robin Molin
Östersunds SK
3:33:10.1278900
+1:55:28.692700
35.2p
296
Samuel Gauger
Ingen klubb
3:37:47.1306600
+2:00:05.720400
34.4p
297
Stewart Connor
N/A
3:38:42.1312100
+2:01:00.725900
34.2p
298
Robert Visser
Ingen klubb
3:39:59.1319800
+2:02:17.733600
34.0p
299
Niklaus Meinen
Ingen klubb
3:46:16.1357500
+2:08:34.771300
33.0p
300
Martin Granström
Korsnäs IF SK
3:48:25.1370400
+2:10:43.784200
32.6p
301
Christoffer Finn
Täby
3:51:21.1388000
+2:13:39.801800
32.2p
302
Fredrik Erixon
Stockholm
3:52:12.1393100
+2:14:30.806900
32.0p
303
Daniel Eriksson
Axa SC
3:52:26.1394500
+2:14:44.808300
32.0p
304
Petter Arbman
Tåsjö IF
3:54:25.1406400
+2:16:43.820200
31.7p
305
Richard Hörlin
Axa SC
4:03:38.1461700
+2:25:56.875500
30.4p
306
Peter Stais Selin
Falun Borlänge SK
4:07:51.1487000
+2:30:09.900800
29.8p
307
Pontus Larsson
Perbellum SS
4:13:00.1517900
+2:35:18.931700
29.2p
308
Marcus Brunberg
Axa SC
4:16:01.1536000
+2:38:19.949800
28.8p
309
Markus Eriksson Thorberg
No Club
4:34:20.1645900
+2:56:38.1059700
26.7p