Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet Elit
2022-08-27
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
48km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Calle Halfvarsson
Sågmyra SK
1:48:28.650700
93.2p
2
Amund Riege
Norway
1:48:30.650900
+2.100
93.1p
3
Thomas Joly
Frankrike
1:48:30.650900
+2.100
93.1p
4
Max Novak
Team Aker Daehlie
1:48:31.651000
+3.200
93.1p
5
Stian Ulberg
Norway
1:48:31.651000
+3.200
93.1p
6
Morten Eide Pedersen
Norway
1:48:32.651100
+4.300
93.1p
7
Magnus Vesterheim
Norway
1:48:32.651100
+4.300
93.1p
8
Axel Jutterström
Team Eksjöhus
1:48:32.651100
+4.300
93.1p
9
Håvard Solås Taugbøl
Norway
1:48:32.651100
+4.300
93.1p
10
Truls Gisselman
Rehns BK
1:48:32.651100
+4.300
93.1p
11
Rolid Mathias Aas
Norway
1:48:34.651300
+6.500
93.1p
12
Johan Hoel
Norway
1:48:35.651400
+7.600
93.1p
13
Alfred Buskqvist
Team Ramudden
1:48:35.651400
+7.600
93.1p
14
Johannes Eklöf
Team Ramudden
1:48:35.651400
+7.600
93.1p
15
Gustaf Berglund
IFK Mora SK
1:48:35.651400
+7.600
93.1p
16
Jérémy Royer
Frankrike
1:48:35.651400
+7.600
93.1p
17
Vetle Thyli
Norway
1:48:35.651400
+7.600
93.1p
18
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
1:48:36.651500
+8.700
93.0p
19
Antoine Auger
Frankrike
1:48:36.651500
+8.700
93.0p
20
Alvar Myhlback
Lager 157
1:48:37.651600
+9.800
93.0p
21
Petter Soleng Skinstad
Norway
1:48:38.651700
+10.900
93.0p
22
Petter jr Northug
Norway
1:48:40.651900
+12.1100
93.0p
23
Halvor Thoner Korbøl
Norway
1:48:43.652200
+15.1400
92.9p
24
Emil Persson
Lager 157
1:48:43.652200
+15.1400
92.9p
25
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:48:43.652200
+15.1400
92.9p
26
Jason Rueesch
Switzerland
1:48:43.652200
+15.1400
92.9p
27
Marcus Grate
IFK Umeå
1:48:44.652300
+16.1500
92.9p
28
Eddie Edström
Team Engcom
1:48:44.652300
+16.1500
92.9p
29
Thomas Gifstad
Norway
1:48:44.652300
+16.1500
92.9p
30
James Clugnet
Storbritannien
1:48:44.652300
+16.1500
92.9p
31
Stian Hoelgaard
Norway
1:48:45.652400
+17.1600
92.9p
32
Herman Paus
Norway
1:48:45.652400
+17.1600
92.9p
33
Eric Rosjö
IFK Mora SK
1:48:45.652400
+17.1600
92.9p
34
Petter Stakston
Norway
1:48:55.653400
+27.2600
92.7p
35
Johan Häggström
Piteå Elit SK
1:48:56.653500
+28.2700
92.7p
36
Edvin Anger
Åsarna IK
1:48:58.653700
+30.2900
92.6p
37
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
1:49:02.654100
+34.3300
92.6p
38
Torleif Syrstad
Norway
1:49:02.654100
+34.3300
92.6p
39
Anton Persson
Falun Borlänge SK
1:49:54.659300
+1:26.8500
91.7p
40
Eirik Sverdruo Augdal
Norway
1:50:02.660100
+1:34.9300
91.5p
41
Ansgar Evensen
Norway
1:50:15.661400
+1:47.10600
91.3p
42
Arnaud DU Pasquier
Switzerland
1:50:16.661500
+1:48.10700
91.3p
43
Amund Hoel
Norway
1:50:55.665400
+2:27.14600
90.6p
44
Gabriel Strid
Exsitec Ski Team
1:52:04.672300
+3:36.21500
89.5p
45
Simeon Deyanov
Bulgaria
1:52:04.672300
+3:36.21500
89.5p
46
Henrik Arntzen Joks
Norway
1:52:04.672300
+3:36.21500
89.5p
47
Måns Skoglund
Täby IS SK
1:52:04.672300
+3:36.21500
89.5p
48
Erwan Kaeser
Switzerland
1:52:05.672400
+3:37.21600
89.4p
49
Beda KLEE
Switzerland
1:52:05.672400
+3:37.21600
89.4p
50
Olle Jonsson
Trillevallens Sportklubb
1:52:07.672600
+3:39.21800
89.4p
51
Nils Persson
Lager 157
1:52:08.672700
+3:40.21900
89.4p
52
Lucas Boegl
Germany
1:52:09.672800
+3:41.22000
89.4p
53
Filip Rosjö
Ski Team Göhlins
1:52:10.672900
+3:42.22100
89.4p
54
Simon Karlsson
IFK Umeå
1:52:18.673700
+3:50.22900
89.2p
55
Anton Elvseth
Norway
1:52:31.675000
+4:03.24200
89.0p
56
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
1:54:08.684700
+5:40.33900
87.5p
57
Chris Andre Jespersen
Norway
1:54:20.685900
+5:52.35100
87.3p
58
Karl-Johan Westberg
Borås SK
1:54:53.689200
+6:25.38400
86.7p
59
Andreas Svensson
Team Eksjöhus
1:54:58.689700
+6:30.38900
86.7p
60
Magnus Perger
Norway
1:55:11.691000
+6:43.40200
86.5p
61
Adrian Lundberg
Lager 157
1:55:15.691400
+6:47.40600
86.4p
62
Gabriel Söderqvist
Trillevallens Sportklubb
1:55:16.691500
+6:48.40700
86.4p
63
Henning Lie
Norway
1:55:16.691500
+6:48.40700
86.4p
64
Emil Danielsson
Högbo GIF
1:55:16.691500
+6:48.40700
86.4p
65
Robin Sælen
Norway
1:55:17.691600
+6:49.40800
86.4p
66
Roman Furger
Switzerland
1:55:18.691700
+6:50.40900
86.4p
67
Cyril Faehndrich
Switzerland
1:55:19.691800
+6:51.41000
86.3p
67
Ossian Rosenberg
Trillevallens Sportklubb
1:55:19.691800
+6:51.41000
86.3p
69
Gustav J. Heldal
Norway
1:55:20.691900
+6:52.41100
86.3p
70
Tommy Bylund
DPONLY Ski Club
1:55:25.692400
+6:57.41600
86.3p
71
Valerio Grond
Switzerland
1:55:26.692500
+6:58.41700
86.2p
72
Joachim Thrane
Danmark
1:55:26.692500
+6:58.41700
86.2p
73
Sabin Coupat
Frankrike
1:55:31.693000
+7:03.42200
86.2p
74
Vebjørn Moen
Norway
1:57:00.701900
+8:32.51100
84.8p
75
Adam Gillman
Garphyttans IF
1:57:02.702100
+8:34.51300
84.8p
76
Henrik Vik Tolo
Norway
1:57:05.702400
+8:37.51600
84.7p
77
Rickard Ericsson
Team Futura
1:57:20.703900
+8:52.53100
84.5p
78
Jan Stoelben
Germany
1:57:21.704000
+8:53.53200
84.5p
79
Erik Wickström
Hestra IF
1:57:22.704100
+8:54.53300
84.5p
80
Georg Ersson
Falun Borlänge SK
1:58:15.709400
+9:47.58600
83.7p
81
Konrad Mattsson Myhr
Exsitec Ski Team
1:58:18.709700
+9:50.58900
83.7p
82
Fredrik Helgestad
Norway
1:58:58.713700
+10:30.62900
83.1p
83
Haakon Holden
Norway
1:59:04.714300
+10:36.63500
83.0p
84
Remi Bourdin
Frankrike
2:00:26.722500
+11:58.71700
81.9p
85
Johannes Engdahl
Falun Borlänge SK
2:00:30.722900
+12:02.72100
81.8p
86
Albert Kuchler
Germany
2:00:34.723300
+12:06.72500
81.7p
87
Ole Eirik Fuglehaug Ekrem
Norway
2:00:34.723300
+12:06.72500
81.7p
88
Jonas Bergli
Norway
2:00:35.723400
+12:07.72600
81.7p
89
Joel Andersson
Team Eksjöhus
2:00:44.724300
+12:16.73500
81.6p
90
Jakob Karlsson
Exsitec Ski Team
2:01:23.728200
+12:55.77400
81.1p
91
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:01:37.729600
+13:09.78800
80.9p
92
Tobias Nilsson
IFK Umeå
2:01:37.729600
+13:09.78800
80.9p
93
Kilian Koller
Germany
2:01:38.729700
+13:10.78900
80.9p
94
Mathis Desloges
Frankrike
2:01:38.729700
+13:10.78900
80.9p
95
Marius Bauer
Germany
2:02:09.732800
+13:41.82000
80.5p
96
Sebastian Backlund
IK Stern
2:02:49.736800
+14:21.86000
79.9p
97
Max Goether
Germany
2:03:16.739500
+14:48.88700
79.6p
98
Marcus Ullman
DPONLY Ski Club
2:03:27.740600
+14:59.89800
79.4p
99
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:03:27.740600
+14:59.89800
79.4p
100
Gaspard Rousset
Frankrike
2:03:28.740700
+15:00.89900
79.4p
101
Axel Aflodal
Offerdals SK
2:03:33.741200
+15:05.90400
79.3p
102
Jonathan Hedbys
Team Synnfjell
2:03:40.741900
+15:12.91100
79.3p
103
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:03:45.742400
+15:17.91600
79.2p
104
Luc Primet
Frankrike
2:03:47.742600
+15:19.91800
79.2p
105
Eskil Bjørndalen
Norway
2:04:05.744400
+15:37.93600
78.9p
106
Elias Andersson
Ski Team Göhlins
2:04:33.747200
+16:05.96400
78.6p
107
Henri Roos
Estonia
2:04:57.749600
+16:29.98800
78.3p
108
Martin Rosvall
Sunne SLF
2:05:49.754800
+17:21.104000
77.6p
109
Florian Notz
Germany
2:06:15.757400
+17:47.106600
77.3p
110
Andreas Viker
IK Stern
2:06:19.757800
+17:51.107000
77.2p
111
Oscar Olsson
TEAM Längdskidspecialisten
2:08:17.769600
+19:49.118800
75.8p
112
Johan Kanto
Göteborgs SK
2:08:21.770000
+19:53.119200
75.8p
113
Fabian Karlsson
Storvreta IK
2:08:25.770400
+19:57.119600
75.7p
114
Uku Leipalu
Estonia
2:09:20.775900
+20:52.125100
75.1p
115
Melker Elofsson
Landsbro IF SK
2:09:33.777200
+21:05.126400
74.9p
116
Axel Björkman
IF Hallby SOK
2:09:34.777300
+21:06.126500
74.9p
117
Jakob Mörhed
Vaggeryds SOK
2:09:49.778800
+21:21.128000
74.7p
118
Christoffer Johansson
Trollhättans SOK
2:10:14.781300
+21:46.130500
74.4p
119
Staffan Stegmark
IF Ski Team Skåne
2:10:50.784900
+22:22.134100
74.0p
120
Stefano Zanotto
Italy
2:10:50.784900
+22:22.134100
74.0p
121
Andreas Bengtsson
Hestra IF
2:10:52.785100
+22:24.134300
74.0p
122
Hannes Stenström
Nacka Värmdö SK
2:11:06.786500
+22:38.135700
73.8p
123
Matteo Correia
Frankrike
2:11:56.791500
+23:28.140700
73.3p
124
Hans-Marius Klevmoen
Norway
2:12:04.792300
+23:36.141500
73.2p
125
Daniel Olsson
Garphyttans IF
2:12:49.796800
+24:21.146000
72.7p
126
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
2:14:15.805400
+25:47.154600
71.8p
127
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
2:14:35.807400
+26:07.156600
71.6p
128
Ola Skeid
Norway
2:15:50.814900
+27:22.164100
70.8p
129
Alexander Thudeen
Sya SK
2:15:50.814900
+27:22.164100
70.8p
130
Malte Henden
No Club
2:15:51.815000
+27:23.164200
70.8p
131
Mats Lundh
Axa SC
2:15:51.815000
+27:23.164200
70.8p
132
Melker Hendén
No Club
2:15:51.815000
+27:23.164200
70.8p
132
Glenn Lindblom
Halmstads Skidklubb
2:15:51.815000
+27:23.164200
70.8p
134
Jesper Barrefors
FK Herkules
2:15:52.815100
+27:24.164300
70.8p
135
Niclas Nilsson
Göteborgs SK
2:15:53.815200
+27:25.164400
70.7p
136
Magnus Dahlgren
Västerås Skidklubb
2:17:06.822500
+28:38.171700
70.0p
137
Patrik Lehtonen
Vinn
2:17:34.825300
+29:06.174500
69.7p
138
Torstein Rønningen
Norway
2:17:55.827400
+29:27.176600
69.5p
139
Christian Endrerud
Norway
2:18:03.828200
+29:35.177400
69.4p
140
Tim Shuwalow
Nacka Värmdö SK
2:18:37.831600
+30:09.180800
69.1p
141
Erik Hållström
Team Walle SK
2:19:04.834300
+30:36.183500
68.8p
142
Jonas Häger
Göteborgs SK
2:19:51.839000
+31:23.188200
68.4p
143
Henric Johansson
Finnskogarnas SK
2:20:00.839900
+31:32.189100
68.3p
144
Simon Nyreröd
Kristinehamns OK
2:20:10.840900
+31:42.190100
68.2p
145
Johan Hellstrand
Åf SK
2:21:40.849900
+33:12.199100
67.3p
146
Fredrik Larsson
Team Walle SK
2:22:30.854900
+34:02.204100
66.9p
147
Daniel Johansson
Kungsäters IF
2:22:58.857700
+34:30.206900
66.6p
148
Niklas Korall
Boxholm-Ekeby SK
2:23:08.858700
+34:40.207900
66.5p
149
Per-Anders Gustafsson
Borås GIF
2:23:25.860400
+34:57.209600
66.4p
150
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:24:19.865800
+35:51.215000
65.9p
151
Erwan Weber
Frankrike
2:25:54.875300
+37:26.224500
65.0p
152
Marcus Englund
Ala
2:27:16.883500
+38:48.232700
64.3p
153
Anders Molander
Hestra IF
2:27:42.886100
+39:14.235300
64.1p
154
Erik Memmi
Halmstad OK
2:29:44.898300
+41:16.247500
63.1p
155
Carl Alm
träningskonsulten sports club
2:31:11.907000
+42:43.256200
62.4p
156
Martin Sivertsson
IK Stern
2:32:07.912600
+43:39.261800
61.9p
157
Stefan Böregård
Krogsereds IK
2:32:48.916700
+44:20.265900
61.6p
158
André Olofsson
Trollhättans SOK
2:33:26.920500
+44:58.269700
61.3p
159
Tommy Danielsson
Ala
2:34:47.928600
+46:19.277800
60.7p
160
Krister Kvist
IFK Helsingborg
2:37:30.944900
+49:02.294100
59.5p
161
David Blomstrand
Axa SC
2:37:51.947000
+49:23.296200
59.3p
162
Daniel Ehn
Pumpen SK
2:40:05.960400
+51:37.309600
58.3p
163
Joakim Lilja
Trollhättans SOK
2:42:56.977500
+54:28.326700
57.2p
164
Filip Kullenberg
IK Stern
2:44:56.989500
+56:28.338700
56.4p
165
Anders Hellqvist
Ey
2:46:58.1001700
+58:30.350900
55.6p