Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2022-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
1:51:08.666700
80.8p
2
Pål Jonsson
Piteå Elit SK
1:51:09.666800
+1
80.8p
3
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
1:51:09.666800
+1
80.8p
4
Magnus Näslund
IFK Arvidsjaur SK
1:51:41.670000
+33.3200
80.3p
5
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:51:42.670100
+34.3300
80.3p
6
Alexander Mathisen
Sellnäs IF
1:51:46.670500
+38.3700
80.3p
7
Erik Skott
Aapua IF
1:52:11.673000
+1:03.6200
79.9p
8
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
1:52:14.673300
+1:06.6500
79.9p
9
Gustav Hinder
Karlslunds IF SF
1:52:19.673800
+1:11.7000
79.8p
10
Arvid Welin
Ersnäs IF
1:53:16.679500
+2:08.12700
79.0p
11
Jesper Lindberg
Gellivare Skidallians IK
1:53:49.682800
+2:41.16000
78.6p
12
Marcus Nilsson
XC Piteå
1:53:56.683500
+2:48.16700
78.5p
13
Martin Lundström
Bodens SK
1:55:49.694800
+4:41.28000
77.0p
14
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:55:56.695500
+4:48.28700
76.9p
15
Kristoffer Hjärtström
Axa SC
1:57:19.703800
+6:11.37000
75.9p
16
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
1:58:41.712000
+7:33.45200
74.9p
17
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
1:59:14.715300
+8:06.48500
74.5p
18
Alexander Ahlvik
Team Skills
1:59:19.715800
+8:11.49000
74.4p
19
Joel Wahlberg
Kiruna
1:59:20.715900
+8:12.49100
74.4p
20
Simon Nordlund
I 19 IF
1:59:33.717200
+8:25.50400
74.3p
21
Stefan Messner
Bodens SK
1:59:37.717600
+8:29.50800
74.2p
22
Johan Lintzén
Bergnäsets AIK
2:03:33.741200
+12:25.74400
71.5p
23
Tarjei Solli
Bodens SK
2:03:55.743400
+12:47.76600
71.3p
24
Oskar Abrahamsson
XC Piteå
2:04:03.744200
+12:55.77400
71.2p
25
Martin Risen
Kalix SK
2:04:04.744300
+12:56.77500
71.2p
26
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:07:00.761900
+15:52.95100
69.3p
27
Elias Andersson
Sunderby SK
2:07:49.766800
+16:41.100000
68.8p
28
Andreas Ehlis
Motala Aif SK
2:07:55.767400
+16:47.100600
68.7p
29
Mattias Nilsson
Luleguttene
2:08:05.768400
+16:57.101600
68.6p
30
Ergo Kelder
Team Tornedalen
2:09:12.775100
+18:04.108300
67.9p
31
Joakim Fredriksson
XC Piteå
2:09:37.777600
+18:29.110800
67.7p
32
Göran Karlsson
Luleguttene
2:09:45.778400
+18:37.111600
67.6p
33
Robert Lidström
Infjärdens SK
2:09:48.778700
+18:40.111900
67.6p
34
Albin Johansson
Orsa SK
2:11:05.786400
+19:57.119600
66.8p
35
Per Adrian Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:13:05.798400
+21:57.131600
65.7p
36
Victor Forsberg
XC Piteå
2:14:17.805600
+23:09.138800
65.0p
37
Lars-Ola Markatta
IFK Kiruna
2:14:18.805700
+23:10.138900
65.0p
38
Erik Granström
IFK Arvidsjaur SK
2:14:52.809100
+23:44.142300
64.7p
39
Webjørn Solli
Drevja IL
2:15:24.812300
+24:16.145500
64.4p
40
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
2:15:27.812600
+24:19.145800
64.4p
41
Johan Lindgren
Ufk
2:16:02.816100
+24:54.149300
64.1p
42
Tomas Hedström
Bodens SK
2:16:51.821000
+25:43.154200
63.6p
43
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:16:59.821800
+25:51.155000
63.6p
44
Erik Rönnqvist
Kalix SK
2:18:11.829000
+27:03.162200
62.9p
45
Claes Alkert
Bodens SK
2:18:12.829100
+27:04.162300
62.9p
46
Mikael Hedström
Bodens SK
2:18:37.831600
+27:29.164800
62.7p
47
Hans Bäckström
Lulekamraterna
2:18:45.832400
+27:37.165600
62.6p
48
Urban Jonsson
Jokkmokks SK
2:19:30.836900
+28:22.170100
62.3p
49
Anderas Salmi
Jukkasjärvi IF
2:19:35.837400
+28:27.170600
62.2p
50
Robin Strålberg
Kiruna
2:19:38.837700
+28:30.170900
62.2p
51
Erik Lönnbom
Luleguttene
2:21:37.849600
+30:29.182800
61.2p
52
Peter Johansson
Luleå
2:21:46.850500
+30:38.183700
61.1p
53
Tore Orädd
Vidsels IK
2:23:02.858100
+31:54.191300
60.5p
54
Peter Isaksson
Jukkasjärvi IF
2:23:18.859700
+32:10.192900
60.4p
55
John Granath
Luleå
2:24:30.866900
+33:22.200100
59.8p
56
Jerker Jakobsson
Luleå
2:25:04.870300
+33:56.203500
59.6p
57
Anssi Korkala
Kalix SK
2:25:20.871900
+34:12.205100
59.5p
58
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:26:05.876400
+34:57.209600
59.1p
59
Trond Seivåg
INNSTRANDA IDRETTSLAG
2:26:48.880700
+35:40.213900
58.8p
60
Magnus Blomdahl
Kalix SK
2:27:22.884100
+36:14.217300
58.5p
61
Magnus Persson
XC Piteå
2:29:31.897000
+38:23.230200
57.6p
62
Torbjörn Forsman
Jokkmokks SK
2:29:55.899400
+38:47.232600
57.4p
63
Johan Klippmark
Haparanda
2:30:57.905600
+39:49.238800
57.0p
64
Johan Eriksson
XC Piteå
2:31:35.909400
+40:27.242600
56.7p
65
Tomas Olsson
Luleå
2:31:36.909500
+40:28.242700
56.7p
66
Mikael Norberg
Team Tornedalen
2:32:31.915000
+41:23.248200
56.3p
67
Arne Seivåg
Norway
2:33:00.917900
+41:52.251100
56.1p
68
Fredrik Lernstål
Axa SC
2:33:25.920400
+42:17.253600
56.0p
69
Håkan Falk
Jokkmokks SK
2:34:35.927400
+43:27.260600
55.5p
70
Kenneth Solli
Drevja IL
2:36:35.939400
+45:27.272600
54.7p
71
Marko Hyrkäs
Team Tornedalen
2:38:07.948600
+46:59.281800
54.1p
72
Christian Fredriksson
Luleå
2:39:57.959600
+48:49.292800
53.4p
73
Frans Viktor Johansson
Älvsby IF SK
2:43:17.979600
+52:09.312800
52.2p
74
Boris Lindberg
Sävast Ski Team IF
2:44:23.986200
+53:15.319400
51.8p
75
Kay Rung
XC Piteå
2:44:50.988900
+53:42.322100
51.7p
76
Ulf Stenman
IF Brahe
2:46:06.996500
+54:58.329700
51.2p
77
Viktor Rönnbäck
Sunderby SK
2:49:18.1015700
+58:10.348900
50.2p
78
Petter Axelsson
Luleå
2:50:37.1023600
+59:29.356800
49.7p
79
Ludvig Mäki
Luleå
2:53:17.1039600
+1:02:09.372800
48.9p
80
Sami Hietala
Luleå
2:55:25.1052400
+1:04:17.385600
48.3p
81
Joel Mattsson
Axa SC
2:56:36.1059500
+1:05:28.392700
47.9p
82
Gustaf Axelström
Luleå
2:58:48.1072700
+1:07:40.405900
47.2p
83
Martin Sandelund
Axa SC
3:04:12.1105100
+1:13:04.438300
45.7p
84
Bengt Larsson
Sattajärvi IF
3:04:43.1108200
+1:13:35.441400
45.6p
85
Robert Lindgren
Råneå SK
3:05:54.1115300
+1:14:46.448500
45.3p
86
Markus Tiburzi
XC Piteå
3:07:15.1123400
+1:16:07.456600
44.9p
87
Jimmy Nilsson
XC Piteå
3:07:28.1124700
+1:16:20.457900
44.9p
88
Magnus Edin
Luleå
3:19:20.1195900
+1:28:12.529100
42.0p
89
Hannes Selberg
Karlslunds IF SF
3:21:44.1210300
+1:30:36.543500
41.4p
90
Markus Lundström
Piteå Elit SK
3:30:44.1264300
+1:39:36.597500
39.5p
91
Thomas Fredriksson
Luleå
3:32:08.1272700
+1:41:00.605900
39.2p
92
Erik Vallin
Trafikverkets FF
3:33:37.1281600
+1:42:29.614800
38.9p
93
Jens Renberg
Smurfit Kappa KK
3:43:31.1341000
+1:52:23.674200
37.1p
94
Pierre Wikström
Smurfit Kappa KK
3:43:31.1341000
+1:52:23.674200
37.1p
95
Anton Lindqvist
Luleå
3:57:12.1423100
+2:06:04.756300
34.8p
96
Pontus Olsson
Bodens SK
3:57:14.1423300
+2:06:06.756500
34.8p
-
Erik Jangenmalm
Luleå
23:59:58.8639700
-
Matti Olof
Kiruna
23:59:58.8639700
-
Simon Risén
Luleå
23:59:58.8639700
-
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
-
Mikael Filipp
Team Tornedalen
23:59:58.8639700
-
Joakim Malmström
Umara SC
23:59:59.8639800
-
Olle Svangren
Luleå
23:59:59.8639800
-
Jakob Sandström
Överkalix IF
23:59:59.8639800
-
Niklas Rönnebro
Kiruna
23:59:59.8639800
-
Roger Lundqvist
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
-
Patrik Stenberg
Luleå
23:59:59.8639800
-
Jim Lundmark
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
-
Tom Vidmark
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Per Markus Knutgård
Haparanda
23:59:59.8639800
-
Lage Antonsson
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
William Bäckström
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Roger Löf
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)