Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2020-02-02
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Silfver
IFK Umeå
1:46:07.636600
85.1p
2
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
1:46:21.638000
+14.1300
84.8p
3
Kristofer Linder
Ttgu IF
1:46:33.639200
+26.2500
84.6p
4
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:46:34.639300
+27.2600
84.6p
5
Henrik Strand
Abisko Ioik
1:46:42.640100
+35.3400
84.4p
6
Tommy Hedlund
Ttgu IF
1:46:43.640200
+36.3500
84.4p
7
Björn Rydvall
Ttgu IF
1:47:27.644600
+1:20.7900
83.6p
8
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
1:50:00.659900
+3:53.23200
80.9p
9
David Thorell
IK Stern
1:50:12.661100
+4:05.24400
80.7p
10
Erik Rahimi
Ttgu IF
1:50:33.663200
+4:26.26500
80.3p
11
Linus Karlsson
Älvsby IF SK
1:50:46.664500
+4:39.27800
80.1p
12
Erik Torshage
Ttgu IF
1:52:42.676100
+6:35.39400
78.2p
13
André NYGÅRD
Milslukarna XC
1:53:24.680300
+7:17.43600
77.5p
14
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
1:53:25.680400
+7:18.43700
77.5p
15
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
1:55:25.692400
+9:18.55700
75.7p
16
Jesper Spjuth
IF Ski Team Skåne
1:56:52.701100
+10:45.64400
74.4p
17
Eric Marklund
Axa SC
1:56:53.701200
+10:46.64500
74.4p
18
Ulrik Nordberg
Axa SC
1:57:10.702900
+11:03.66200
74.1p
19
Anders Lönnstedt
Nacka Värmdö SK
1:59:30.716900
+13:23.80200
72.2p
20
Simon Johansson
Vännäs SK
1:59:33.717200
+13:26.80500
72.1p
21
Erik Rydvall
7-Mila SK
2:00:15.721400
+14:08.84700
71.5p
22
Nils Lindberg
Umepolisens Skytte o IK
2:02:15.733400
+16:08.96700
70.0p
23
Rasmus SJÖLUND
IK Studenterna
2:03:36.741500
+17:29.104800
68.9p
24
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
2:04:20.745900
+18:13.109200
68.4p
25
Adam Persson
Åsele IK
2:05:54.755300
+19:47.118600
67.3p
26
Joakim Olsson
Ccc1000
2:06:11.757000
+20:04.120300
67.1p
27
Niklas Gröning
No Club
2:06:19.757800
+20:12.121100
67.0p
28
Viktor Bretting
Bike & Ski sportsclub
2:06:20.757900
+20:13.121200
67.0p
29
Lars LUNDBERG
Ttgu IF
2:06:28.758700
+20:21.122000
66.9p
30
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:09:36.777500
+23:29.140800
64.7p
31
Joel Lindegren
Ttgu IF
2:11:12.787100
+25:05.150400
63.7p
32
Linus Rutegård
Hägglunds Ski Team SK
2:22:27.854600
+36:20.217900
57.2p
33
Isak Forsberg
Agnäs IK
2:27:45.886400
+41:38.249700
54.6p
34
Stefan Andersson
Axa SC
2:27:48.886700
+41:41.250000
54.6p
35
Kristoffer Genlund
Anundsjö if
2:31:44.910300
+45:37.273600
52.8p
36
Sef Meens-eriksson
Orsa SK
2:34:21.926000
+48:14.289300
51.7p
37
Alexander Hedqvist
Tavelsjö AIK
2:35:08.930700
+49:01.294000
51.4p
38
Jacob Sundström
Skogis IF
2:38:27.950600
+52:20.313900
50.0p
39
Martin SEDIN
IK Studenterna
2:39:01.954000
+52:54.317300
49.8p
40
Martin Filipsson
Ankarsrums OK
2:41:07.966600
+55:00.329900
49.0p
41
Vidar Ny
IFK Umeå
2:44:14.985300
+58:07.348600
47.9p
42
Frans Alexander
IF Sibbo Vargarne
2:50:41.1024000
+1:04:34.387300
45.6p
43
Jacob SJÖBERG
Telia IoFF
2:53:02.1038100
+1:06:55.401400
44.9p
44
Gustav Bergström
Handelsbankens IF
3:01:38.1089700
+1:15:31.453000
42.3p
45
Elias Olsson
Umeå
3:01:40.1089900
+1:15:33.453200
42.3p
46
Christoffer Lantto
Pajala IF
3:07:36.1125500
+1:21:29.488800
40.7p
47
Jeff Viksten
IK Studenterna
3:11:59.1151800
+1:25:52.515100
39.6p
48
Arvid Matton
Axa SC
3:29:32.1257100
+1:43:25.620400
35.7p
49
Jakob Storskrubb
Kalix SK
3:35:42.1294100
+1:49:35.657400
34.5p
50
Simon Bergmark
Burträsk SK
3:41:36.1329500
+1:55:29.692800
33.4p
51
Marcus Fahlgren
Skellefteå SK
3:48:55.1373400
+2:02:48.736700
32.2p
52
Philip Aspenrot
Axa SC
4:14:31.1527000
+2:28:24.890300
28.5p
53
Robin Attheden
Malå IF
4:51:47.1750600
+3:05:40.1113900
24.4p
-
Torben Svensson
Skogis IF
23:59:58.8639700
-
Joakim Ekspong
Umeå
23:59:58.8639700
-
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)