Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Norsjöloppet
2018-03-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Erik Silfver
IFK Umeå
25:19.151800
89.2p
2
H 21
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
25:28.152700
+9.800
88.7p
3
H 21
Jonatan Lindqvist
Täfteå IK
26:17.157600
+58.5700
85.9p
4
H 21
Emrik Nordgren
IFK Umeå
26:38.159700
+1:19.7800
84.8p
5
H 18
Georg Ersson
IF Strategen
27:54.167300
+2:35.15400
80.9p
6
H 18
Fabian Csiky
Lycksele IF
28:00.167900
+2:41.16000
80.7p
7
H 18
Eric Carlsson
IFK Umeå
28:01.168000
+2:42.16100
80.6p
8
H 21
Mattias Sundin
Vårby IK
28:11.169000
+2:52.17100
80.1p
9
H 18
Arvid Larsson
IFK Umeå
28:21.170000
+3:02.18100
79.7p
10
H 21
Johan Forslund
Lycksele IF
28:50.172900
+3:31.21000
78.3p
10
H 35
Martin Åkerlund
Kågedalens SK
28:50.172900
+3:31.21000
78.3p
12
H 18
Isak Seijsing
Hägglunds Ski Team SK
29:25.176400
+4:06.24500
76.8p
13
H 18
Viktor Wiig
IF Strategen
30:56.185500
+5:37.33600
73.0p
14
H 21
Emil Eriksson
Tierps IF
31:11.187000
+5:52.35100
72.4p
15
H 18
Vilgot Stenman
SK Järven
33:19.199800
+8:00.47900
67.8p
16
D 18
Hanna Holmgren
Bergeforsens SK
35:31.213000
+10:12.61100
63.6p
17
D 20
Felicia Konradsson
Lycksele IF
36:09.216800
+10:50.64900
62.5p
18
D 18
Jasmine Konradsson
Lycksele IF
36:27.218600
+11:08.66700
62.0p
5km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 15
Jens Junes
IFK Umeå
14:14.85300
2
H 15
Isak Lundholm
Täfteå IK
14:59.89800
+45.4400
3
H 15
Hampus Björck
IFK Umeå
15:46.94500
+1:32.9100
4
D 15
Elin Henriksson
Skellefteå SK
15:51.95000
+1:37.9600
4
D 16
Saga Nilsson
Skellefteå SK
15:51.95000
+1:37.9600
6
D 16
Elin Vesterlund
Vännäs SK
15:53.95200
+1:39.9800
7
H 16
Gabriel Nordgren
Vännäs SK
16:04.96300
+1:50.10900
8
H 16
Jon Trägårdh
IFK Umeå
17:04.102300
+2:50.16900
9
D 16
Julia Lundgren
Lycksele IF
17:09.102800
+2:55.17400
10
D 15
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
17:34.105300
+3:20.19900
11
D 16
Gisela Bjursell
Norsjö SK
17:38.105700
+3:24.20300
12
D 15
Evelina Nilsson
IFK Umeå
17:40.105900
+3:26.20500
13
D 16
Agnes Roslund
Malå IF
18:26.110500
+4:12.25100
14
D 16
Alva Zakrisson
Lycksele IF
21:33.129200
+7:19.43800
2.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 14
Arvid Törnblom
IFK Umeå
7:46.46500
2
H 14
Isak Andersson Lind
IFK Umeå
8:20.49900
+34.3300
3
H 14
Edwin Nordmark
Täfteå IK
8:21.50000
+35.3400
4
H 14
Joel Nilsson
IFK Umeå
8:48.52700
+1:02.6100
5
H 14
Arvid Jonsson
IFK Umeå
8:49.52800
+1:03.6200
6
H 14
Gustav Berggren
Skellefteå SK
8:55.53400
+1:09.6800
7
H 13
Ivar Törnblom
IFK Umeå
8:57.53600
+1:11.7000
8
H 13
Elias Malm
Täfteå IK
8:58.53700
+1:12.7100
9
D 14
Evelina Crüsell
Skellefteå SK
9:06.54500
+1:20.7900
10
H 13
Otto Timby
Täfteå IK
9:10.54900
+1:24.8300
11
D 13
Nora Wallenius
IFK Umeå
9:23.56200
+1:37.9600
12
D 14
Leia Bjursell
Norsjö SK
9:27.56600
+1:41.10000
13
H 13
Emil Sehlstedt
IFK Umeå
9:28.56700
+1:42.10100
14
H 14
Elof Karlsson
IFK Umeå
9:30.56900
+1:44.10300
15
D 14
Ronja Bjursell
Norsjö SK
9:31.57000
+1:45.10400
16
D 12
Maja Lundholm
Täfteå IK
9:41.58000
+1:55.11400
16
H 13
Rasmus Vilhelmsson
IFK Umeå
9:41.58000
+1:55.11400
18
D 12
Ida Åström
Täfteå IK
9:42.58100
+1:56.11500
18
D 14
Ella Burman
Skellefteå SK
9:42.58100
+1:56.11500
20
D 14
Nora Engström
Skellefteå SK
9:52.59100
+2:06.12500
21
D 14
Wilma Lundqvist
Kågedalens SK
9:59.59800
+2:13.13200
22
D 13
Philippa Sjöström
Storumans IK
10:05.60400
+2:19.13800
23
D 12
Saga Hampusson
IFK Umeå
10:07.60600
+2:21.14000
23
H 12
Seth Nordin
Lycksele IF
10:07.60600
+2:21.14000
25
D 12
Anna Johansson
IFK Umeå
10:08.60700
+2:22.14100
25
H 13
Hjalmar Mood
Skellefteå SK
10:08.60700
+2:22.14100
27
D 13
Vilja Åkerlund
Kågedalens SK
10:12.61100
+2:26.14500
28
D 12
Nea Malm
Skellefteå SK
10:18.61700
+2:32.15100
29
H 11
Axel Samuelsson
IFK Umeå
10:19.61800
+2:33.15200
29
H 13
Nolhan Christin
Norsjö SK
10:19.61800
+2:33.15200
31
H 11
Frans Persson
Storumans IK
10:20.61900
+2:34.15300
32
D 11
Mathea Eriksson
Sunderby SK
10:24.62300
+2:38.15700
33
H 11
Frans Lundberg
IFK Umeå
10:25.62400
+2:39.15800
34
H 14
Linus Grundström
Täfteå IK
10:27.62600
+2:41.16000
35
D 13
Ellen Berglund
Kågedalens SK
10:33.63200
+2:47.16600
36
H 11
Arvid Nordin
Lycksele IF
10:35.63400
+2:49.16800
37
H 12
Ragnar Hultdin
IFK Umeå
10:40.63900
+2:54.17300
37
H 13
Wilgot Csiky
Lycksele IF
10:40.63900
+2:54.17300
39
D 12
Tyra Larsson
IFK Umeå
10:42.64100
+2:56.17500
40
H 12
Edvard Svensson
Vindelns IF
10:47.64600
+3:01.18000
41
H 13
Isak Kettunen
Vilhelmina IK
10:54.65300
+3:08.18700
42
D 12
Elsa Henriksson
Skellefteå SK
10:56.65500
+3:10.18900
43
D 12
Thea Lundqvist
Kågedalens SK
11:18.67700
+3:32.21100
44
D 11
Alice Broström
Sävast Ski Team IF
11:29.68800
+3:43.22200
45
H 14
Arvid Roslund
Malå IF
11:39.69800
+3:53.23200
46
H 11
Olle Sehlstedt
IFK Umeå
11:50.70900
+4:04.24300
47
H 11
Dennis Vilhelmsson
IFK Umeå
11:52.71100
+4:06.24500
48
D 11
Iris Grimbert
IFK Umeå
11:58.71700
+4:12.25100
49
H 12
Walter Nordmark
Täfteå IK
12:04.72300
+4:18.25700
50
D 11
Meja Burman
Skellefteå SK
12:32.75100
+4:46.28500
51
D 11
Mina Jakobsson
Lycksele IF
12:39.75800
+4:53.29200
52
D 11
Katja Malm
Skellefteå SK
12:43.76200
+4:57.29600
53
H 13
Casper Rönnlund
Botsmarks SK
12:55.77400
+5:09.30800
54
H 11
Max Persson
Skellefteå SK
13:11.79000
+5:25.32400
55
H 11
David Kettunen
Vilhelmina IK
13:33.81200
+5:47.34600
56
H 11
Frans Persson
Norsjö SK
13:51.83000
+6:05.36400
57
D 13
Josefin Forslund
Norsjö SK
14:09.84800
+6:23.38200
58
D 11
Amelia Boman
Norsjö SK
14:28.86700
+6:42.40100
59
D 11
Elin Bergmark
Norsjö SK
14:33.87200
+6:47.40600
60
H 11
Erik Nilsson
Luleå Gjutarens IF
15:17.91600
+7:31.45000
61
D 12
Alice Jansson Lindblom
Norsjö SK
15:27.92600
+7:41.46000
1.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 10
Nils Wallenius
IFK Umeå
7:40.45900
2
H 9
Teodor Westman
IFK Umeå
7:41.46000
+1
3
H 10
Axel Larsson
IFK Umeå
7:46.46500
+6.500
4
H 10
EINAR TÖRNBLOM
IFK Umeå
7:49.46800
+9.800
5
H 10
Vilmer Malm
Täfteå IK
7:59.47800
+19.1800
6
D 10
Telma Jakobsson
Lycksele IF
8:04.48300
+24.2300
7
H 9
William Rönnlund
Botsmarks SK
8:33.51200
+53.5200
8
H 10
Oskar Jonsson
Norum-Djäkneboda SK
8:37.51600
+57.5600
9
D 10
Molly Hampusson
IFK Umeå
8:46.52500
+1:06.6500
10
H 10
Hampus Mood
Skellefteå SK
8:52.53100
+1:12.7100
11
H 10
Emmet Malm
Skellefteå SK
9:05.54400
+1:25.8400
12
H 9
Theodor Andersson
Lycksele IF
9:35.57400
+1:55.11400
13
D 10
Alva Berggren
Skellefteå SK
9:52.59100
+2:12.13100
14
H 10
Wilmer Lundström
Norsjö SK
10:15.61400
+2:35.15400
15
D 9
Evelin Tiger
Lycksele IF
10:23.62200
+2:43.16200
16
H 10
Viggo Johansson
Skellefteå SK
10:26.62500
+2:46.16500
17
D 10
Ella Åström
Täfteå IK
10:33.63200
+2:53.17200
18
H 10
Manfred Nordin
Lycksele IF
10:34.63300
+2:54.17300
19
D 9
Ebba Nyman
Lycksele IF
10:41.64000
+3:01.18000
20
D 10
Julia Kangas
Tärna IK Fjällvinden
10:45.64400
+3:05.18400
21
H 10
Melker Eriksson
Lycksele IF
10:46.64500
+3:06.18500
22
H 9
Theodor Kangas
Tärna IK Fjällvinden
10:47.64600
+3:07.18600
23
D 10
Iris Bertils
Norsjö SK
11:25.68400
+3:45.22400
24
D 9
Olivia Malm
Skellefteå SK
11:52.71100
+4:12.25100
25
D 10
Christin Lenais
Norsjö SK
12:16.73500
+4:36.27500
26
D 9
Nellie Vestin
Kågedalens SK
12:45.76400
+5:05.30400
27
D 10
Emelie Stenlund
Bolidens SK
12:47.76600
+5:07.30600
28
D 9
Lisa Grundström
Täfteå IK
13:01.78000
+5:21.32000
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)