43km Längdskidor, Klassisk stil | ||||||||
1 | H 21 | Björn Rydvall | Lycksele IF | 2:14:52.809100 | 83.0p | |||
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:15:00 | ||||||||
2 | H 21 | Tobias Thomson | Adak SK | 2:24:44.868300 | +9:52.59100 | 77.3p | ||
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:25:00 | ||||||||
3 | H 21 | Tommy Hedlund | Axa SC | 2:25:43.874200 | +10:51.65000 | 76.8p | ||
4 | H 50 | Tommy Gustavsson | Hemmingsmarks IF | 2:27:04.882300 | +12:12.73100 | 76.1p | ||
5 | H 21 | Tobias Nilsson | IFK Umeå | 2:28:35.891400 | +13:43.82200 | 75.3p | ||
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:35:00 | ||||||||
6 | H 21 | Matej Kubina | HSH | 2:38:30.950900 | +23:38.141700 | 70.6p | ||
7 | H 50 | Ivar Moen | Tverlandets IL | 2:41:23.968200 | +26:31.159000 | 69.3p | ||
8 | H 21 | Stefan Dahlberg | Adak SK | 2:41:54.971300 | +27:02.162100 | 69.1p | ||
9 | H 40 | Peter Gustavsson | Malå IF | 2:44:35.987400 | +29:43.178200 | 68.0p | ||
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:45:00 | ||||||||
10 | H 21 | Lukas Ternborg | Norsjö SK | 2:49:10.1014900 | +34:18.205700 | 66.1p | ||
11 | H 21 | Lars Johansson | Lycksele IF | 2:49:11.1015000 | +34:19.205800 | 66.1p | ||
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:55:00 | ||||||||
12 | H 50 | Jörgen Norén | Malå IF | 2:56:57.1061600 | +42:05.252400 | 63.2p | ||
13 | H 40 | Stefan Öhman | Adak SK | 2:57:29.1064800 | +42:37.255600 | 63.0p | ||
14 | H 21 | Anders Mattisson | Skellefteå SK | 2:58:01.1068000 | +43:09.258800 | 62.8p | ||
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:05:00 | ||||||||
15 | H 21 | Josef FREDRIKSSON | Axa SC | 3:09:41.1138000 | +54:49.328800 | 59.0p | ||
16 | H 40 | Benny Gustavsson | Lycksele IF | 3:09:53.1139200 | +55:01.330000 | 58.9p | ||
17 | H 21 | Nils Holmlund | Skellefteå SK | 3:11:29.1148800 | +56:37.339600 | 58.4p | ||
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:15:00 | ||||||||
18 | D 40 | Erika Lind | Innerviks SK | 3:20:23.1202200 | +1:05:31.393000 | 55.8p | ||
19 | H 50 | Lars Drugge | No Club | 3:23:33.1221200 | +1:08:41.412000 | 55.0p | ||
20 | H/D 21 Motion | Rickard Jacobsson | Lycksele IF | 3:28:45.1252400 | +1:13:53.443200 | 53.6p | ||
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:30:00 | ||||||||
21 | H 40 | Thomas Eriksson | Axa SC | 3:30:03.1260200 | +1:15:11.451000 | 53.3p | ||
22 | D 50 | Eva Tjäder | Malå IF | 3:31:41.1270000 | +1:16:49.460800 | 52.8p | ||
23 | H 21 | Oscar Paulsson | Axa SC | 3:32:39.1275800 | +1:17:47.466600 | 52.6p | ||
24 | H 50 | Bert Krekula | Sunderby SK | 3:34:29.1286800 | +1:19:37.477600 | 52.2p | ||
25 | H/D 21 Motion | Kim Bergström | Malå IF | 3:34:36.1287500 | +1:19:44.478300 | 52.1p | ||
26 | H/D 21 Motion | Jonatan Jacobsson | Lycksele IF | 3:40:50.1324900 | +1:25:58.515700 | 50.7p | ||
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:45:00 | ||||||||
27 | H 60 | Lars Wangby | Duveds IF | 4:12:53.1517200 | +1:58:01.708000 | 44.2p | ||
28 | H 21 | Fredrik Söderberg | IF Berguven | 23:59:58.8639700 | ||||
28 | H 21 | Rikard Höög | IK Studenterna | 23:59:58.8639700 | ||||
21km Längdskidor, Klassisk stil | ||||||||
1 | H 21 Motion | Lars Nyström | Axa SC | 1:26:06.516500 | 64.0p | |||
2 | H 21 Motion | Oskar Karlsson | No Club | 1:29:37.537600 | +3:31.21000 | 61.5p | ||
3 | H 21 Motion | Lennart Täljeblad | Adak SK | 1:31:24.548300 | +5:18.31700 | 60.3p | ||
4 | H 21 Motion | Michael Jonsson | Rentjärn SK | 1:33:53.563200 | +7:47.46600 | 58.7p | ||
5 | H 21 Motion | Jesper Eriksson | Adak SK | 1:34:27.566600 | +8:21.50000 | 58.3p | ||
6 | H 21 Motion | Fredrik Bergström | Adak SK | 1:36:26.578500 | +10:20.61900 | 57.1p | ||
7 | D 21 Motion | Agnes Roslund | Malå IF | 1:40:13.601200 | +14:07.84600 | 55.0p | ||
8 | H 21 Motion | Ola Ståhl | Sveaskogs IF | 1:44:51.629000 | +18:45.112400 | 52.6p | ||
9 | H 21 Motion | Johan Westerlund | Adak SK | 1:48:39.651800 | +22:33.135200 | 50.7p | ||
10 | H 21 Motion | David Roslund | Malå IF | 1:54:11.685000 | +28:05.168400 | 48.3p | ||
11 | H 21 Motion | Tomas Ruth | Adak SK | 1:54:47.688600 | +28:41.172000 | 48.0p | ||
12 | H 21 Motion | Per Axelsson Stenbäck | No Club | 1:57:21.704000 | +31:15.187400 | 47.0p | ||
13 | D 21 Motion | Maria Hermansson | Sorsele SK | 2:12:14.793300 | +46:08.276700 | 41.7p | ||
13km Längdskidor, Klassisk stil | ||||||||
1 | H 21 Motion | Stefan Lundgren | Malå IF | 1:19:55.479400 | 57.2p | |||
2 | H 21 Motion | Eshage Ensari | No Club | 1:20:30.482900 | +35.3400 | 56.8p | ||
3 | D 21 Motion | Julia Jonsson | Rentjärn SK | 1:21:36.489500 | +1:41.10000 | 56.1p | ||
4 | D 21 Motion | Cecilia Sandström | No Club | 1:29:10.534900 | +9:15.55400 | 51.3p | ||
5 | D 21 Motion | Jane Djerf | No Club | 1:29:24.536300 | +9:29.56800 | 51.2p | ||
6 | D 21 Motion | Nina Djerf | No Club | 1:30:44.544300 | +10:49.64800 | 50.4p |