Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Umeloppet
2017-01-29
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Martin Rosvall
Lycksele IF
1:46:05.636479
79.7p
2
H 21
Hannes Boström
IFK Arvidsjaur SK
1:46:07.636600
+1.21
79.7p
3
H 21
Joel Bodén
Skellefteå SK
1:46:25.638498
+20.1919
79.4p
4
H 21
Mattias Westman
Team ICA
1:48:49.652809
+2:43.16230
77.0p
5
H 21
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
1:48:51.653027
+2:45.16448
77.0p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:51:00
6
H 21
Simon Sundberg
Skellefteå XC
1:51:36.669581
+5:31.33002
74.4p
7
H 21
Joel Burström
Milslukarna XC
1:51:41.670055
+5:35.33476
74.4p
8
H 21
Fredrik Mäki
IK Studenterna
1:51:42.670154
+5:36.33575
74.4p
9
H 21
Johannes Viklund
Skellefteå XC
1:51:46.670508
+5:40.33929
74.3p
10
H 21
Oskar Burström
Milslukarna XC
1:51:51.671009
+5:45.34430
74.2p
11
H 21
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:51:52.671155
+5:46.34576
74.2p
12
H 21
Johan Sandberg
Täfteå IK
1:52:47.676683
+6:42.40104
73.4p
13
H 40
Mathias Blomberg
Jalles Tc Umeå
1:53:49.682802
+7:43.46223
72.5p
14
H 35
Tommy HÅGENSEN
Skonseng UL
1:53:54.683316
+7:48.46737
72.5p
15
H 21
Anders Strandberg
Latikberg IK
1:54:38.687794
+8:33.51215
71.8p
16
H 35
Daniel Granberg
Mellansel IF
1:54:40.687943
+8:34.51364
71.8p
17
H 21
Erik Nygren
Agnäs IK
1:54:40.687947
+8:34.51368
71.8p
18
H 35
Stefan Sjölund
Skogslöparna
1:54:42.688162
+8:36.51583
71.8p
19
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna X-country IF
1:54:49.688861
+8:43.52282
71.7p
20
H 21
Daniel Hallgren
IFK Umeå
1:55:07.690606
+9:01.54027
71.4p
21
H 21 Motion
Andreas Andersson
Milslukarna XC
1:55:11.691000
+9:05.54421
71.4p
22
H 21
Erik Jansson Palmer
Saltsjöbadens SLK
1:55:19.691848
+9:13.55269
71.3p
23
H 21
Henrik Fors
Junosuando IK
1:55:51.695011
+9:45.58432
70.8p
24
H 21 Motion
Tobias KARLSSON
Kopparnäs SK
1:56:34.699332
+10:28.62753
70.3p
25
H 21
Mats Jonasson
IK Studenterna
1:57:31.705004
+11:25.68425
69.5p
26
H 21
Erik Strandberg
Latikberg IK
1:57:40.705995
+11:35.69416
69.4p
27
H 21
Fredrik Bergman
Östersunds SK
1:58:27.710638
+12:21.74059
68.8p
28
H 35
Alexander Linder
Kiruna IF
1:58:39.711825
+12:33.75246
68.6p
29
H 35
Robert Forsgren
Jalles Tc Umeå
1:58:39.711892
+12:34.75313
68.6p
30
H 35
Johan Danielsson
Lycksele IF
1:58:50.712908
+12:44.76329
68.5p
31
H 45
Håkan Lundberg
Skellefteå XC
1:58:56.713573
+12:50.76994
68.4p
32
H 50
Lars Johansson
IFK Umeå
1:58:59.713829
+12:53.77250
68.4p
33
H 21
Linus Öberg
Milslukarna XC
2:00:14.721390
+14:09.84811
67.4p
34
H 45
Thomas Wallin
Team Esplanad
2:00:16.721533
+14:10.84954
67.4p
35
H 35
Namnlös
Volvo FK
2:00:36.723526
+14:30.86947
67.2p
36
H 45
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:00:53.725230
+14:47.88651
67.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:01:00
37
H 21
Henrik Blom
OK Renen
2:01:07.726614
+15:01.90035
66.8p
38
H 55
Jonas Pettersson
IFK Umeå
2:01:13.727238
+15:07.90659
66.7p
39
H 45
Micke Saveman
Umepolisens Skytte o IK
2:01:14.727327
+15:08.90748
66.7p
40
H 21 Motion
Ulf Häggblad
IK Studenterna
2:01:16.727550
+15:10.90971
66.7p
41
H 35
Josef Karlsson
Milslukarna XC
2:01:16.727564
+15:10.90985
66.7p
42
H 21
Edvin Olofsson
Röbäcks SK
2:01:20.727912
+15:14.91333
66.7p
43
H 45
Jonas Utterström
Jalles Tc Umeå
2:01:22.728109
+15:16.91530
66.6p
44
H 45
Jan Johansson
Norrfjärdens IF
2:01:48.730795
+15:43.94216
66.3p
45
H 35
Andreas Olofsson
Jalles Tc Umeå
2:02:01.732069
+15:55.95490
66.2p
46
H 50
Lars Stenvall
Spöland Vännäs IF
2:02:12.733123
+16:06.96544
66.0p
47
H 60
Bengt-Olof Hagström
Hägglunds Ski Team SK
2:02:16.733514
+16:10.96935
66.0p
48
H 35
Rikard Höög
IK Studenterna
2:02:18.733772
+16:12.97193
66.0p
49
H 50
Peter Wikström
Skellefteå XC
2:02:21.734096
+16:16.97517
65.9p
50
H 50
Göran Karlsson
Luleguttene
2:02:25.734463
+16:19.97884
65.9p
51
H 40
Fredrik Ragnarsson
Jalles Tc Umeå
2:02:28.734793
+16:23.98214
65.8p
52
H 21
Henrik Karlborg
Milslukarna XC
2:02:32.735185
+16:27.98606
65.8p
53
H 40
Magnus Sjöström
Axa SC
2:02:33.735262
+16:27.98683
65.8p
54
H 60
Rune Söderman
Jalles Tc Umeå
2:02:44.736333
+16:38.99754
65.7p
55
H 60
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:02:49.736844
+16:43.100265
65.6p
56
H 35
Simon Ingvarsson
IFK Umeå
2:02:49.736859
+16:43.100280
65.6p
57
H 55
Gert Lind
Team Esplanad
2:03:13.739234
+17:07.102655
65.3p
58
H 65
John Arvidsson
Hägglunds Ski Team SK
2:03:19.739836
+17:13.103257
65.3p
59
H 45
Magnus Nygren
Skellefteå XC
2:03:54.743359
+17:48.106780
64.9p
60
H 21
Emil Eriksson
Tierps IF
2:05:04.750311
+18:58.113732
64.1p
61
H 21
Ludvig WERKMÄSTER
Skellefteå SK
2:05:07.750679
+19:02.114100
64.0p
62
H 40
Martin Lindqvist
Sidensjö IK
2:05:10.750952
+19:04.114373
64.0p
63
H 45
Urban Hedman
Norsjö SK
2:05:34.753363
+19:28.116784
63.7p
64
H 35
Jonas Norberg
Hägglunds Ski Team SK
2:05:35.753410
+19:29.116831
63.7p
65
H 35
Jörgen Wedin
Vårby IK
2:05:44.754387
+19:39.117808
63.6p
66
H 45
Tomas Hermansson
Bygdeå GOIF
2:05:56.755577
+19:50.118998
63.5p
67
H 35
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:06:22.758108
+20:16.121529
63.2p
68
H 40
Magnus Lindberg
Hägglunds Ski Team SK
2:06:22.758174
+20:16.121595
63.2p
69
H 21
Andre Nygård
Håknäs IF
2:06:49.760846
+20:43.124267
62.9p
70
H 21
Jan-anders Karlsson
1life IF
2:06:58.761786
+20:53.125207
62.8p
71
H 21 Motion
Mikael Olofsson
Milslukarna XC
2:07:07.762661
+21:01.126082
62.7p
72
H 50
Lars NYSTRÖM
Skellefteå SK
2:07:09.762873
+21:03.126294
62.7p
73
H 21 Motion
Dennis Westermark
Axa SC
2:07:15.763412
+21:09.126833
62.7p
74
H 21
Eric Marklund
Axa SC
2:07:45.766450
+21:39.129871
62.3p
75
H 21
Kristoffer Karlsson
Nässjö SF
2:08:07.768694
+22:02.132115
62.1p
76
H 50
Johan Svensk
Team Esplanad
2:08:10.768997
+22:05.132418
62.1p
77
H 55
Lars Emanuelsson
IFK Umeå
2:08:28.770777
+22:22.134198
61.9p
78
H 60
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:08:41.772067
+22:35.135488
61.8p
79
H 40
Tore Stigbrand
Milslukarna XC
2:08:56.773560
+22:50.136981
61.6p
80
H 21
Magnus Lindfors
IFK Umeå
2:09:43.778291
+23:38.141712
61.1p
81
H 21 Motion
Lewi Köppler
Skogis IF
2:10:01.780064
+23:55.143485
61.0p
82
H 40
Peter Gustavsson
Malå IF
2:10:47.784645
+24:41.148066
60.5p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:11:00
83
H 50
Patrik Skoglund
Jalles Tc Umeå
2:11:03.786208
+24:57.149629
60.3p
84
H 21
Viktor Forsberg
Agnäs IK
2:11:16.787510
+25:10.150931
60.2p
85
H 21
Robert Gustafsson
Tärna IK Fjällvinden
2:11:20.787976
+25:14.151397
60.2p
86
H 40
Tomas Bredin
Skellefteå XC
2:11:36.789583
+25:31.153004
60.0p
87
H 21
Johan Albertsson
IK Studenterna
2:11:41.790035
+25:35.153456
60.0p
88
H 21
Martin Fryklund
Östersunds SK
2:11:42.790190
+25:37.153611
60.0p
89
H 50
Anders Olsson
Jalles Tc Umeå
2:11:52.791136
+25:46.154557
59.9p
90
H 40
Robin Berg
Lycksele IF
2:11:58.791797
+25:53.155218
59.8p
91
H 40
Mats Wiklund
Hägglunds Ski Team SK
2:12:04.792360
+25:58.155781
59.7p
92
H 55
Jan Eriksson
Norrfors IK
2:12:17.793651
+26:11.157072
59.6p
93
H 40
Fredrik Karlsson
Vårby IK
2:12:26.794508
+26:20.157929
59.5p
94
H 21
Steffan Lloyd
XC Ottawa
2:12:40.795993
+26:35.159414
59.4p
95
H 21 Motion
Lars-Gustav Eriksson
Nyåkers IK
2:12:47.796640
+26:41.160061
59.3p
96
H 40
Daniel Edlund
Nätra SK
2:12:50.796992
+26:45.160413
59.3p
97
H 55
Lars Ålevik
Team Esplanad
2:12:51.797041
+26:45.160462
59.3p
98
H 60
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:13:00.797950
+26:54.161371
59.2p
99
H 55
Mikael Carlson
Seb IF
2:13:00.797952
+26:54.161373
59.2p
100
H 21
Gunnar Ågrahn
Lycksele IF
2:13:44.802389
+27:39.165810
58.8p
101
H 35
Jonas Nordin
IK Studenterna
2:14:04.804390
+27:59.167811
58.6p
102
H 21
Joel Lindegren
Stöcke Ts Järnet
2:14:19.805839
+28:13.169260
58.5p
103
H 60
Bertholof Brännström
Team Esplanad
2:14:21.806074
+28:15.169495
58.5p
104
H 70
Ulf Landström
IK Studenterna
2:14:24.806300
+28:18.169721
58.4p
105
H 35
Andreas Lindgren
Bygdsiljum SK
2:14:33.807232
+28:27.170653
58.4p
106
H 21
Simon Johansson
Vännäs SK
2:14:37.807661
+28:31.171082
58.3p
107
H 21
Erik Jonsson
Milslukarna XC
2:14:56.809599
+28:51.173020
58.1p
108
H 21
David Renman
IK Studenterna
2:15:28.812726
+29:22.176147
57.9p
109
D 21
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
2:15:45.814467
+29:39.177888
57.7p
110
H 50
Kenneth Lindén
Skellefteå XC
2:15:59.815839
+29:53.179260
57.6p
111
H 21 Motion
Sebastian HEINO
Hägglunds Ski Team SK
2:16:39.819842
+30:33.183263
57.2p
112
H 60
Bo Olofsson
Skellefteå XC
2:16:40.819993
+30:35.183414
57.2p
113
H 40
Fredrik Wikberg
Skellefteå XC
2:16:41.820006
+30:35.183427
57.2p
114
H 50
Roine Åström
Spöland Vännäs IF
2:16:43.820256
+30:37.183677
57.2p
115
H 50
Simon Lundberg
Ncc IF
2:16:44.820330
+30:38.183751
57.2p
116
H 45
Christer Jonsson
Hägglunds Ski Team SK
2:16:50.820934
+30:44.184355
57.1p
117
H 21 Motion
Per ERIKSSON
IFK Kiruna
2:18:09.828823
+32:03.192244
56.4p
118
H 45
Mickael Berg
Tavelsjö AIK
2:18:57.833699
+32:52.197120
56.0p
119
H 35
Johan Nordlund
Axa SC
2:19:41.838006
+33:35.201427
55.7p
120
H 21 Motion
Elias Karlsson
Lycksele IF
2:19:44.838376
+33:38.201797
55.6p
121
H 50
Kenth ERIKSSON
IFK Arvidsjaur SK
2:19:47.838648
+33:41.202069
55.6p
122
H 40
Jonas Jonsson
Täfteå IK
2:20:03.840218
+33:57.203639
55.5p
123
H 40
Jon Gabrielsson
Norsjö SK
2:20:22.842159
+34:16.205580
55.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:21:00
124
H 21 Motion
Viktor Bretting
IK Studenterna
2:21:23.848242
+35:17.211663
54.8p
125
H 50
Tore Klingberg
Stöcke Ts Järnet
2:21:24.848357
+35:18.211778
54.8p
126
D 21
Marlene F Forsman
Botsmarks SK
2:21:35.849475
+35:29.212896
54.7p
127
H 35
Roger Fors
Junosuando IK
2:21:55.851424
+35:49.214845
54.6p
128
H 35
Johan Wänman
IK Studenterna
2:22:20.853999
+36:15.217420
54.4p
129
H 40
Jonas Hälldal
Hägglunds Ski Team SK
2:22:27.854697
+36:22.218118
54.3p
130
H 21 Motion
Jens Persson
IK Studenterna
2:22:30.854943
+36:24.218364
54.3p
131
H 35
Joel EDEBLOM
Team Esplanad
2:22:36.855581
+36:31.219002
54.2p
132
H 55
Ulf Holmqvist
Team Esplanad
2:22:41.856089
+36:36.219510
54.2p
133
H 50
Torgny Näslund
Skogslöparna
2:22:53.857245
+36:47.220666
54.1p
134
H 21 Motion
Andreas Eriksson
IFK Umeå
2:22:54.857390
+36:49.220811
54.1p
135
H 21
Johan Gunnars
IFK Mora SK
2:23:07.858651
+37:01.222072
54.0p
136
H 21 Motion
Johan Wikström
Ncc IF
2:23:07.858670
+37:01.222091
54.0p
137
H 40
Tomas Toorell
Hägglunds Ski Team SK
2:23:26.860573
+37:20.223994
53.8p
138
H 21 Motion
Patrik Stenlund
Lycksele IF
2:23:31.861077
+37:25.224498
53.8p
139
H 45
Ulf Jacobsson
Överboda SK
2:23:35.861452
+37:29.224873
53.8p
140
D 35
Cecilia Vollan Johansson
Ammarnäs IF
2:23:40.861968
+37:34.225389
53.7p
141
H 35
Peter P GÖRANSSON
Lycksele IF
2:23:41.862020
+37:35.225441
53.7p
142
H 60
Ronny Adolfsson
Umepolisens Skytte o IK
2:24:03.864228
+37:57.227649
53.6p
143
H 21
Manne Henriksson
Skellefteå SK
2:24:29.866836
+38:23.230257
53.4p
144
H 40
Anders ADAMSSON
Umedalens IF
2:25:06.870527
+39:00.233948
53.1p
145
H 40
Magnus Vinblad
Team Esplanad
2:25:09.870863
+39:03.234284
53.1p
146
H 21 Motion
Mikael Olsson
Sävar IK
2:25:09.870898
+39:04.234319
53.0p
147
H 21 Motion
Mattias Nilsson
No Club
2:25:16.871546
+39:10.234967
53.0p
148
H 45
Magnus Dahl
Vårby IK
2:25:44.874318
+39:38.237739
52.8p
149
H 21 Motion
Mattias Zakrissson
Axa SC
2:26:15.877421
+40:09.240842
52.6p
150
H 65
Ernst Brändström
Stöcksjö IS
2:26:43.880267
+40:37.243688
52.3p
151
H 21 Motion
Mathias Westermark
Skellefteå XC
2:26:52.881105
+40:46.244526
52.3p
152
H 40
Mikael Andersson
Skellefteå SK
2:26:53.881262
+40:47.244683
52.3p
153
H 55
Fredrik Lönneborg
Jalles Tc Umeå
2:27:02.882187
+40:57.245608
52.2p
154
H 21 Motion
Markus Isaksson
Röbäcks SK
2:27:10.882903
+41:04.246324
52.2p
155
H 45
Pudas Magnus
Axa SC
2:27:10.882940
+41:04.246361
52.2p
156
H 21 Motion
Fredrik Oskarsson
Umepolisens Skytte o IK
2:27:17.883600
+41:11.247021
52.1p
157
H 70
Bengt-Ove Berglund
IFK Umeå
2:27:23.884201
+41:17.247622
52.1p
158
H 60
Håkan Gustafsson
Storumans IK
2:27:43.886205
+41:37.249626
51.9p
159
H 21
Emanuel Näslund
Skogslöparna
2:27:50.886901
+41:44.250322
51.9p
160
H 21 Motion
Daniel Ekdahl
Västerbottens Skidveteraner
2:27:57.887628
+41:51.251049
51.8p
161
H 21
Anton Israelsson
Norrfors IK
2:28:15.889405
+42:09.252826
51.7p
162
H 21 Motion
Mikael Nilsson
Spöland Vännäs IF
2:28:22.890150
+42:16.253571
51.6p
163
H 21 Motion
Hans Olofsson
Rödåbygdens IK
2:28:23.890284
+42:18.253705
51.6p
164
H 45
Svante Drugge
Team Esplanad
2:28:25.890477
+42:19.253898
51.6p
165
H 21
Arvid Strandberg
Skogslöparna
2:28:26.890528
+42:20.253949
51.6p
166
H 50
Magnus Jutterström
Bygdeå GOIF
2:28:29.890851
+42:23.254272
51.6p
167
H 50
Peter HÄGGMARK
Axa SC
2:28:31.891019
+42:25.254440
51.6p
168
H 35
Henrik Långberg
IK Studenterna
2:28:33.891249
+42:27.254670
51.6p
169
H 21 Motion
Per Nilsson
Älvsby IF SK
2:28:35.891400
+42:29.254821
51.5p
170
H 21 Motion
Emil ISAKSSON
Lycksele IF
2:28:41.892086
+42:36.255507
51.5p
171
D 21
Ellen Helker-nygren
IK Studenterna
2:28:58.893706
+42:52.257127
51.4p
172
H 21 Motion
Erik Isberg
Axa SC
2:29:05.894460
+42:59.257881
51.3p
173
H 21 Motion
Per-Jonas Norberg
Volvo FK
2:29:14.895351
+43:08.258772
51.3p
174
D 60
Gudrun Eirell
Jalles Tc Umeå
2:29:38.897747
+43:32.261168
51.1p
175
H 35
Edward Hansskog
Tavelsjö AIK
2:30:01.900047
+43:55.263468
50.9p
176
H 21 Motion
Jesper MILLEBRAND
IFK Umeå
2:30:30.902950
+44:24.266371
50.7p
177
H 21
Robin Norberg
IK Studenterna
2:30:35.903477
+44:29.266898
50.7p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:31:00
178
H 35
Daniel Rova
Antnäs BK
2:31:12.907116
+45:06.270537
50.4p
179
H 21 Motion
Bengt Strömqvist
Rödåbygdens IK
2:31:20.907978
+45:14.271399
50.4p
180
D 21
Anna Lindström
Vilhelmina IK
2:31:31.909008
+45:25.272429
50.3p
181
H 21
Joakim Andersson
No Club
2:31:33.909244
+45:27.272665
50.3p
182
H 60
David Grahn
Robertsfors IK
2:31:36.909573
+45:30.272994
50.3p
183
H 50
Thomas Holmgren
Team Esplanad
2:31:39.909816
+45:33.273237
50.3p
184
H 21
Oscar Lindfors
Axa SC
2:31:41.910052
+45:35.273473
50.2p
185
D 55
Cecilia Henfridsson
Umeå OK
2:31:43.910290
+45:38.273711
50.2p
186
H 35
Andreas Lundbäck
Skellefteå XC
2:31:51.911027
+45:45.274448
50.2p
187
H 21
Björn Erik Lilja
IK Studenterna
2:31:53.911277
+45:47.274698
50.2p
188
H 21
John Brodin
Axa SC
2:32:10.912902
+46:04.276323
50.0p
189
H 21 Motion
Fredrik Börjesson
Storådalens SK
2:32:13.913267
+46:07.276688
50.0p
190
H 50
Hannes WADELL
No Club
2:32:32.915149
+46:26.278570
49.9p
191
H 45
Frans Ljungblad
Axa SC
2:32:45.916400
+46:39.279821
49.8p
192
H 70
Lars-Erik BERGGREN
Norrfors IK
2:33:00.917933
+46:54.281354
49.7p
193
H 21
Henrik Forslund
Täfteå IK
2:34:05.924474
+47:59.287895
49.3p
194
H 60
Kurt-Åke Holmqvist
Norsjö SK
2:34:08.924767
+48:02.288188
49.3p
195
H 21 Motion
Mattias Pettersson
Umeå
2:34:10.924915
+48:04.288336
49.3p
196
H 50
Mats Zingmark
Team Esplanad
2:34:13.925251
+48:07.288672
49.2p
197
H 35
Andreas Johansson
Föllinge IK
2:34:23.926202
+48:17.289623
49.2p
198
H 35
Jonathan Holmgren
Skellefteå SK
2:34:57.929660
+48:51.293081
48.9p
199
H 21
Viktor Linder
Kiruna X-country IF
2:35:45.934479
+49:40.297900
48.6p
200
H 65
Roland Lindgren
Volvo FK
2:35:50.934956
+49:44.298377
48.6p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
D 21 Motion
Terese Bergbom
No Club
2:36:18.937740
+50:12.301161
48.4p
202
H 21 Motion
Anders Ringsell
Axa SC
2:36:42.940194
+50:37.303615
48.3p
203
H 21 Motion
Jonas Eilertsen
Axa SC
2:37:26.944552
+51:20.307973
48.0p
204
H 21
David Fhager
No Club
2:37:53.947297
+51:48.310718
47.8p
205
H 55
Mats Persson
Röbäcks SK
2:37:54.947394
+51:49.310815
47.8p
206
H 21
Johan Schols
Spöland Vännäs IF
2:37:59.947850
+51:53.311271
47.8p
207
H 21 Motion
Jonas Forsberg
Håknäs IF
2:38:18.949760
+52:12.313181
47.7p
208
H 21
Hugo ALFREDSSON
IFK Umeå
2:38:47.952689
+52:42.316110
47.5p
209
H 21 Motion
Philip ÖHRMAN
Umeå
2:39:45.958416
+53:39.321837
47.2p
210
H 21 Motion
Peter Vestman
IK Studenterna
2:40:11.961016
+54:05.324437
47.0p
211
D 21 Motion
Maria Wallgren
Ncc IF
2:40:37.963678
+54:31.327099
46.8p
212
H 75
Rolf Isaksson
Team Esplanad
2:40:41.964025
+54:35.327446
46.8p
213
H 50
Roberth Forsgren
Jalles Tc Umeå
2:40:52.965178
+54:46.328599
46.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:41:00
214
H 21
Andreas Forsberg
Burträsk SK
2:41:26.968575
+55:20.331996
46.6p
215
H 21
Andreas BRINK
Umeå
2:41:30.968928
+55:24.332349
46.5p
216
H 21 Motion
Andreas Karlsson
Axa SC
2:41:33.969241
+55:27.332662
46.5p
217
H 21
Rikard NILSSON
Team Ormsalva
2:41:42.970105
+55:36.333526
46.5p
218
H 40
Håkan Persson
Stöcke Ts Järnet
2:42:27.974641
+56:21.338062
46.2p
219
H 21 Motion
Richard Gustafsson
Lycksele IF
2:42:39.975849
+56:33.339270
46.1p
220
H 21 Motion
Niklas Gandal
No Club
2:42:45.976454
+56:39.339875
46.1p
221
D 35
Emma REHNMAN ASTERGREN
Agnäs IK
2:42:48.976704
+56:42.340125
46.1p
222
D 50
Ann-Charlotte ENFÄLT
Ufk
2:42:54.977306
+56:48.340727
46.1p
223
D 60
Inger Sjöström
Tvärålund IF
2:43:01.978084
+56:56.341505
46.0p
224
H 21
Björn FESSÉ
IFK Umeå
2:43:08.978725
+57:02.342146
46.0p
225
D 50
Lena Olsson
Jalles Tc Umeå
2:43:18.979746
+57:12.343167
45.9p
226
D 21 Motion
Linda Lundgren
Umeå
2:44:52.989116
+58:46.352537
45.4p
227
H 21 Motion
Andreas Danskog
Lkab FF
2:45:24.992370
+59:18.355791
45.2p
228
H 21 Motion
Staffan Sten
Täfteå IK
2:45:29.992806
+59:23.356227
45.2p
229
H 35
Carl Christian KIRCHMANN
Axa SC
2:45:48.994776
+59:42.358197
45.1p
230
H 50
Urban Johansson
Skellefteå SK
2:45:51.995021
+59:45.358442
45.1p
231
H 21 Motion
Lars Norgren
Hägglunds Ski Team SK
2:46:11.997070
+1:00:05.360491
45.0p
232
H 21 Motion
Joel AVENIUS
IK Studenterna
2:46:20.997977
+1:00:14.361398
44.9p
233
D 21
Stina KÖPPLER
Skogis IF
2:46:27.998675
+1:00:21.362096
44.9p
234
D 21
Louise Wingqvist
Norrala IF
2:46:37.999608
+1:00:31.363029
44.8p
235
H 21
Daniel HEDEN
IFK Umeå
2:46:39.999834
+1:00:33.363255
44.8p
236
H 21 Motion
Kristoffer KOLLBERG
Axa SC
2:48:37.1011678
+1:02:31.375099
44.2p
237
H 60
Ola Larsson
Nysätra IF
2:49:24.1016315
+1:03:18.379736
43.9p
238
H 21 Motion
Fredrik Östman
Axa SC
2:49:25.1016477
+1:03:19.379898
43.9p
239
H 21 Motion
Jonas BERGSTRÖM
Sweden
2:49:27.1016600
+1:03:21.380021
43.9p
240
H 55
Lennart Flygaare
Stöcke Ts Järnet
2:50:10.1020900
+1:04:04.384321
43.7p
241
H 50
Ulrik Abelson
Åtvidabergs IF
2:50:33.1023234
+1:04:27.386655
43.6p
242
H 60
Dan Forsberg
Burträsk SK
2:51:12.1027120
+1:05:06.390541
43.4p
243
H 21 Motion
Gustav KARLBERG
Östersunds SK
2:51:43.1030235
+1:05:37.393656
43.2p
244
H 50
Staffan Gilliusson
Bondsjöhöjdens IK
2:52:16.1033525
+1:06:10.396946
43.1p
245
H 35
Axel HELLSTRÖM
Axa SC
2:52:19.1033882
+1:06:14.397303
43.0p
246
H 21 Motion
Sven Stigenlöv
Högåkers OK
2:52:35.1035464
+1:06:29.398885
43.0p
247
D 35
Lisa Övling
Milslukarna XC
2:52:37.1035661
+1:06:31.399082
42.9p
248
D 21 Motion
Anna Grön
IK Studenterna
2:52:38.1035737
+1:06:32.399158
42.9p
249
D 21 Motion
Mathilda LINDMARK
IFK Kiruna
2:53:12.1039162
+1:07:06.402583
42.8p
250
H 21 Motion
Andreas KARLSSON
Umeå
2:54:01.1044009
+1:07:55.407430
42.5p
251
H 21 Motion
Magnus SÖDERLUND
Örträsk SK
2:54:53.1049262
+1:08:47.412683
42.3p
252
D 21 Motion
Emmalisa Strömberg
Sollefteå Skidor IF
2:55:04.1050391
+1:08:59.413812
42.2p
253
H 45
Magnus Strömberg
Sollefteå Skidor IF
2:55:06.1050517
+1:09:00.413938
42.2p
254
D 21 Motion
Molly Sjöstam
Umedalens IF
2:55:35.1053451
+1:09:29.416872
42.1p
255
H 21 Motion
Stefan Sjöstam
Strycksele IF
2:55:35.1053487
+1:09:30.416908
42.1p
256
H 21
Thomas JACOBSSON
No Club
2:55:46.1054572
+1:09:40.417993
42.0p
257
D 21 Motion
Anneli Jonsson
Hägglunds Ski Team SK
2:55:46.1054580
+1:09:41.418001
42.0p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 2:56:00
258
H 21 Motion
Anders E JOHANSSON
Umeå OK
2:57:04.1062314
+1:10:58.425735
41.7p
259
H 21
Gustav HÄLLSTRÖM
Gällivare SK
2:57:21.1064025
+1:11:15.427446
41.6p
260
D 21
Pernilla BREHOLT
Axa SC
2:58:22.1070187
+1:12:17.433608
41.3p
261
H 21 Motion
David WILLGREN
Axa SC
2:59:58.1079726
+1:13:52.443147
40.9p
262
D 21
Frida Josefsson
Milslukarna XC
3:00:38.1083767
+1:14:32.447188
40.7p
263
H 21 Motion
Benjamin LUNDBERG
No Club
3:00:59.1085850
+1:14:53.449271
40.6p
264
H 21 Motion
Eje VELANDER
Axa SC
3:01:19.1087892
+1:15:14.451313
40.5p
265
H 21 Motion
Leif Eriksson
IFK Rundvik
3:01:46.1090596
+1:15:41.454017
40.4p
266
H 21
Tommy Hörnlund
IK Studenterna
3:02:41.1096055
+1:16:35.459476
40.1p
267
H 50
Stefan Nordin
Lycksele IF
3:05:01.1110080
+1:18:56.473501
39.5p
268
H 21
Martin GANDAL
Axa SC
3:05:10.1110920
+1:19:04.474341
39.5p
269
H 21 Motion
Kristian Jonsson
IFK Umeå
3:05:34.1113316
+1:19:28.476737
39.4p
270
H 21 Motion
Martin Hansson
IFK Umeå
3:05:34.1113327
+1:19:28.476748
39.4p
271
H 35
Henrik LUNDSTRÖM
Umepolisens Skytte o IK
3:05:43.1114225
+1:19:37.477646
39.4p
272
H 40
Fredrik Lindgren
Umeå
3:06:25.1118475
+1:20:19.481896
39.2p
273
D 21 Motion
Marina Dahl Bylund
Skellefteå SK
3:06:46.1120570
+1:20:40.483991
39.1p
274
H 21
Oskar Olsson
Hofors Aif
3:07:02.1122118
+1:20:56.485539
39.0p
275
H 21 Motion
Per-ola Lidström
Axa SC
3:07:33.1125272
+1:21:27.488693
38.9p
276
H 21 Motion
Andreas Dahlström
Tavelsjö AIK
3:07:35.1125420
+1:21:29.488841
38.9p
277
D 21 Motion
Anja Häggström
Axa SC
3:08:27.1130649
+1:22:21.494070
38.7p
278
D 35
Marlena ERIKSSON
Ostvik
3:09:03.1134216
+1:22:57.497637
38.6p
279
D 21 Motion
Susanne GIDLUND
Hägglunds Ski Team SK
3:09:38.1137763
+1:23:32.501184
38.4p
280
D 21
Lovisa ERICSSON
Vilhelmina IK
3:09:44.1138339
+1:23:38.501760
38.4p
281
H 21
Christian JOHANSSON
Lycksele IF
3:09:48.1138743
+1:23:42.502164
38.4p
282
H 21 Motion
Jes LÖIVBORE
Vårby IK
3:10:45.1144493
+1:24:40.507914
38.1p
283
H 21 Motion
Filip Agestedt
Gräsmyr IK
3:10:48.1144712
+1:24:42.508133
38.1p
284
H 21 Motion
Andreas Gunnarsson
Gräsmyr IK
3:10:50.1144937
+1:24:44.508358
38.1p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:11:00
285
H 50
Christer LAGGER
Spöland Vännäs IF
3:11:09.1146864
+1:25:03.510285
38.1p
286
H 21 Motion
Tobias Jensen
No Club
3:11:13.1147208
+1:25:07.510629
38.0p
287
D 21
Linn Lamberg
IK Studenterna
3:11:32.1149130
+1:25:26.512551
38.0p
288
H 35
Martin Johansen
Hammarby IF SF
3:11:54.1151341
+1:25:48.514762
37.9p
289
D 21 Motion
Emma SPETZ
Björnstorps IF
3:12:51.1157066
+1:26:45.520487
37.7p
290
H 21
Andreas SANDSTRÖM
Umeå OK
3:13:03.1158218
+1:26:57.521639
37.6p
291
D 40
Gisela Pettersson
IFK Umeå
3:15:08.1170783
+1:29:03.534204
37.1p
292
H 75
Gunnar Sjöblom
Västerbottens Skidveteraner
3:15:32.1173111
+1:29:26.536532
37.1p
293
H 21 Motion
Rickard SUNDBERG
Lyckselepolisens SK
3:15:34.1173381
+1:29:29.536802
37.1p
294
D 35
Margareta ANDERSSON
IFK Umeå
3:16:10.1176901
+1:30:04.540322
36.9p
295
H 21 Motion
David MELENDER
Axa SC
3:18:19.1189867
+1:32:13.553288
36.5p
296
H 21 Motion
Hans Forslund
Husums IF SK
3:19:02.1194128
+1:32:56.557549
36.3p
297
H 40
Magnus Skytte Forsgren
Umepolisens Skytte o IK
3:20:51.1205080
+1:34:46.568501
35.9p
298
H 21 Motion
Niklas TJÄRNBERG
Axa SC
3:20:56.1205527
+1:34:50.568948
35.9p
299
D 21 Motion
Ulrika TJÄRNBERG
Axa SC
3:20:57.1205639
+1:34:51.569060
35.9p
300
H 21 Motion
Erik GRIPENROT
Örnsköldsvik
3:21:30.1208975
+1:35:24.572396
35.8p
301
D 35
Evelina GUSTAFSSON
Malå IF
3:24:25.1226470
+1:38:19.589891
35.2p
302
D 21 Motion
Helen FORSBERG
Umeå
3:25:08.1230775
+1:39:02.594196
35.0p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:26:00
303
D 21 Motion
Fanny VIKMAN
Täfteå IK
3:26:17.1237618
+1:40:11.601039
34.8p
304
H 21 Motion
Erik Marklund
Täfteå IK
3:26:18.1237738
+1:40:12.601159
34.8p
305
D 21 Motion
Anne-Line HOLMQVIST
Lkab FF
3:30:26.1262583
+1:44:21.626004
34.0p
306
D 50
Agneta Gustafsson
IFK Umeå
3:31:22.1268151
+1:45:16.631572
33.9p
307
D 35
Linda Karlsson
Bondsjöhöjdens IK
3:31:57.1271621
+1:45:51.635042
33.7p
308
D 21 Motion
Hanna SONDELL
No Club
3:33:15.1279480
+1:47:10.642901
33.5p
309
H 21 Motion
Pher WIKLUND
No Club
3:42:32.1335134
+1:56:26.698555
31.9p
310
D 35
Maria MELANDER
Team Esplanad
3:43:10.1338983
+1:57:05.702404
31.8p
311
D 35
Sara STIGHALL
Team Esplanad
3:43:26.1340566
+1:57:20.703987
31.8p
312
D 21 Motion
Kristina Nilsson
Axa SC
3:47:55.1367452
+2:01:49.730873
31.0p
313
D 21 Motion
Ida Magnusson
Örebro
3:52:22.1394162
+2:06:16.757583
30.4p
314
D 45
Pia PUDAS
Axa SC
3:54:58.1409745
+2:08:52.773166
30.0p
315
H 70
Harald Svärd
Jalles Tc Umeå
4:00:05.1440475
+2:13:59.803896
29.3p
316
H 21
Marcus Karlsson
Kalix SK
23:59:58.8639700
316
D 40
Linn SÄVLIND
Gällivare SK
23:59:58.8639700
316
H 45
Sven-johan Hietala
IFK Umeå
23:59:58.8639700
316
D 35
Leonor Calatayud
Sweden
23:59:58.8639700
316
D 21
Helen Adolfsson
Granbergsdals IF
23:59:58.8639700
321
H 40
Robert Eriksson
Jalles Tc Umeå
23:59:59.8639800
321
H 60
Leif Hultman
Jalles Tc Umeå
23:59:59.8639800
321
H 21 Motion
Markus Thunberg
No Club
23:59:59.8639800
321
H 21
Gustav Nystedt
Sundsvalls OK
23:59:59.8639800
321
H 21
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
23:59:59.8639800
321
H 21
Jonas Olofsson
IK Studenterna
23:59:59.8639800
321
H 21
Anton STRANDBERG
Skogslöparna
23:59:59.8639800
321
H 35
Emil Holmqvist
Norsjö SK
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Lars PERSSON
Ersmarks IK
54:58.329728
68.4p
2
H 21 Motion
Torben Svensson
Skogis IF
55:23.332208
+24.2380
67.9p
3
H 21 Motion
Benjamin Näslund
Skogslöparna
1:02:36.375500
+7:37.45672
60.1p
4
H 21 Motion
Roland Edlund
Umedalens IF
1:03:10.378900
+8:11.49072
59.5p
5
D 21 Motion
Jessica OLOFSSON
Storumans IK
1:07:13.403200
+12:14.73372
56.0p
5
D 21 Motion
Laura Holopainen
Espoon Hiihtoseura
1:07:13.403200
+12:14.73372
56.0p
7
H 21 Motion
Johan Wikner
Håknäs IF
1:10:18.421700
+15:19.91872
53.5p
8
D 21 Motion
Johanna Dahl
Vårby IK
1:10:32.423100
+15:33.93272
53.3p
9
H 21 Motion
Stefan Bygdeson
7-Mila SK
1:10:39.423800
+15:40.93972
53.2p
10
D 21 Motion
Lia Arvidsson
IFK Umeå
1:10:59.425800
+16:00.95972
53.0p
11
D 21 Motion
Sanna TYKOSSON
Sya SK
1:11:10.426900
+16:11.97072
52.8p
12
D 21 Motion
Marita Wikner
Håknäs IF
1:19:23.476299
+24:25.146471
47.4p
13
H 21 Motion
Oscar STÅLNACKE
No Club
1:21:05.486400
+26:06.156572
46.4p
13
D 21 Motion
Lisa NORDBRANDT
Umeå
1:21:05.486400
+26:06.156572
46.4p
15
D 21 Motion
Hanna SANDBERG
No Club
1:22:11.493000
+27:12.163172
45.8p
16
D 21 Motion
Elin LINDE
IF GUIF
1:24:03.504200
+29:04.174372
44.7p
17
D 21 Motion
Outi KREKULA
IFK Umeå
1:24:36.507500
+29:37.177672
44.5p
18
D 21 Motion
Åsa Åsberg
7-Mila SK
1:25:20.511900
+30:21.182072
44.1p
19
D 21 Motion
Cecilia Tiger
Lycksele IF
1:28:54.533395
+33:56.203567
42.3p
20
D 21 Motion
Monika Jusslin
Vännäs SK
1:30:08.540722
+35:09.210894
41.7p
21
D 21 Motion
Barbro BOSTRÖM
Umeå
1:30:09.540870
+35:11.211042
41.7p
22
D 21 Motion
Lina ZACKRISSON
OPTIWAX yoko team
1:33:20.559999
+38:22.230171
40.3p
23
D 21 Motion
Ingmari Bergkvist
IFK Umeå
1:36:03.576231
+41:05.246403
39.2p
24
D 21 Motion
Kerstin Sellin
Fredrika IK
1:37:10.582900
+42:11.253072
38.7p
25
D 21 Motion
Åsa Bygdeson
7-Mila SK
1:44:08.624797
+49:10.294969
36.1p
26
D 21 Motion
Malin Nystedt
Lycksele IF
1:44:51.629060
+49:53.299232
35.9p
27
H 21 Motion
Hans-Ola Adamsson
IFK Umeå
1:45:10.630900
+50:11.301072
35.8p
28
D 21 Motion
Stina Svensson
No Club
1:46:24.638370
+51:26.308542
35.3p
29
D 21 Motion
Louise BERLIN
Skellefteå SK
1:48:21.650033
+53:23.320205
34.7p
30
D 21 Motion
Antonia BOMAN
No Club
1:48:44.652385
+53:46.322557
34.6p
31
D 21 Motion
Anna Bengtsson
Herkules IF
1:53:01.678000
+58:02.348172
33.3p
32
D 21 Motion
Anniqa BJERSING
IFK Umeå
1:53:56.683570
+58:58.353742
33.0p
33
D 21 Motion
Heléne MARKLUND
IFK Arvidsjaur SK
1:54:57.689609
+59:58.359781
32.7p
34
D 21 Motion
Cathrine Johansson
Skellefteå SK
1:55:10.690900
+1:00:11.361072
32.7p
35
D 21 Motion
Gun Marie Johansson
Stöcksjö IS
2:00:49.724856
+1:05:51.395028
31.1p
36
H 21 Motion
Tim JOHANNESSON
Kassjö IF
2:00:56.725542
+1:05:58.395714
31.1p
37
H 21 Motion
Jan AXELSSON
Umeå
2:15:14.811354
+1:20:16.481526
27.8p
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)