Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2010-02-13
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:54:22.686120
88.0p
2
Jerry Ahrlin
Vålådalen SK
1:56:11.697000
+1:48.10780
86.2p
3
Erik Eriksson
IFK Mora SK
1:56:29.698890
+2:07.12670
85.9p
4
Thobias Fredriksson
Axa SC
1:57:40.705910
+3:17.19690
84.8p
5
Adam Steen
Falun Borlänge SK
1:57:44.706310
+3:21.20090
84.7p
6
Daniel Nordebo
Bodens SK
1:57:46.706590
+3:24.20370
84.7p
7
Andreas Argårds
IFK Mora SK
1:58:31.711090
+4:09.24870
84.0p
8
Markus Leijon
IFK Mora SK
1:58:36.711500
+4:13.25280
83.9p
9
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
1:58:37.711620
+4:15.25400
83.9p
10
Adam Johansson
IFK Mora SK
2:01:04.726310
+6:41.40090
81.8p
11
Asger Fischer Moelgaard
Holte Ski
2:01:05.726450
+6:43.40230
81.7p
12
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:02:18.733740
+7:56.47520
80.7p
13
Espen Hultgren Weltzien
Kjelsås IL
2:02:50.736960
+8:28.50740
80.2p
14
Niklas Karlsson
IFK Mora SK
2:04:21.746030
+9:59.59810
79.0p
15
Lassi Karonen
Brudpiga RK
2:04:26.746510
+10:03.60290
78.9p
16
David Jansson
OK Landehof
2:04:35.747470
+10:13.61250
78.8p
17
Thomas Stridh
IFK Mora SK
2:04:40.747960
+10:18.61740
78.7p
18
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:04:51.749020
+10:29.62800
78.6p
19
Linus Larsson
FK Göingarna
2:05:00.749900
+10:37.63680
78.5p
20
Toni Kinnunen
IK Jarl Rättvik
2:05:54.755360
+11:32.69140
77.8p
21
Olle Sjöström
Karlslunds IF SF
2:06:47.760630
+12:25.74410
77.1p
22
David Holmström
Roslagsbro IF
2:06:48.760770
+12:26.74550
77.1p
23
Tomas Andersson
Långshyttans AIK SK
2:06:51.761010
+12:28.74790
77.0p
24
Martin Henricson
Ulricehamns IF
2:07:02.762170
+12:40.75950
76.9p
25
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
2:07:31.765000
+13:08.78780
76.5p
26
Rasmus Jensen
København SK
2:07:53.767290
+13:31.81070
76.2p
27
Martin Bratt
IFK Mora SK
2:08:52.773150
+14:30.86930
75.5p
28
Johan Brunberg
Procordia Food
2:09:43.778290
+15:21.92070
74.9p
29
Björn Henninen
Åmots SK
2:09:47.778660
+15:25.92440
74.8p
30
Simon Palmblad
Hallstahammars SK SOFK
2:09:57.779650
+15:35.93430
74.7p
31
Johan Daniels
Orsa SK
2:10:17.781600
+15:54.95380
74.5p
32
Per Wangel
Falu IK
2:10:42.784110
+16:19.97890
74.2p
33
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:13:50.802960
+19:28.116740
72.0p
34
Erik Melin
Göteborgs SK
2:14:27.806630
+20:05.120410
71.6p
35
Carl Magnusson
IFK Mora SK
2:15:30.812940
+21:08.126720
70.9p
36
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:15:40.813900
+21:17.127680
70.8p
37
Erik Strand
Dalregementets IF
2:15:40.813920
+21:18.127700
70.8p
38
Joel Larsson
Göteborgs SK
2:15:54.815340
+21:32.129120
70.6p
39
Stig Jäder
IFK Mora SK
2:16:27.818690
+22:05.132470
70.3p
40
Fredrik Mickelsson
Kilafors SK
2:16:29.818800
+22:06.132580
70.3p
41
Patrik Bergman
Svegs IK
2:16:29.818820
+22:07.132600
70.3p
42
Andreas Nilsson
IK Stern
2:16:51.821090
+22:29.134870
70.0p
43
Torbjörn Georgsson
Hofors Aif
2:17:15.823420
+22:53.137200
69.8p
44
Andreas Lundblad
OK Nackhe
2:17:25.824420
+23:03.138200
69.7p
45
Christer Matsson
IFK Mora SK
2:17:33.825250
+23:11.139030
69.6p
46
Martin Margold
IFK Tumba SOK
2:17:59.827820
+23:37.141600
69.3p
47
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:18:39.831820
+24:17.145600
68.9p
48
Henrik Bysell
Orsa SK
2:19:56.839510
+25:33.153290
68.1p
49
Mikael Nilsson
Orsa SK
2:20:26.842560
+26:04.156340
67.8p
50
Martin Andersson Liss
Leksands SK
2:21:36.849560
+27:14.163340
67.1p
51
Mathias Karlsson
OK Alehof
2:22:00.851940
+27:38.165720
66.9p
52
Torbjörn Eliasson
Korsnäs IF SK
2:22:04.852310
+27:41.166090
66.9p
53
Mats Eriksson
Domnarvets GOIF
2:22:12.853110
+27:49.166890
66.8p
54
Krister Musslinder
Falköpings AIK SK
2:22:14.853340
+27:52.167120
66.8p
55
Daniel Blomster
IF Åland
2:22:17.853620
+27:55.167400
66.7p
56
Anders Ekh
Orsa SK
2:22:56.857550
+28:34.171330
66.4p
57
Joakim Wilhelmsson
Falu IK
2:23:34.861310
+29:11.175090
66.0p
58
Fredrik Frykberg
Domnarvets GOIF
2:23:41.862020
+29:19.175800
65.9p
59
Lars Clevnert
Spårvägens SK
2:25:22.872110
+30:59.185890
65.0p
60
Dan Larsson
IK Jarl Rättvik
2:25:23.872290
+31:01.186070
65.0p
61
Anders Näslund
Svegs IK
2:25:58.875730
+31:36.189510
64.7p
62
Thomas Hjelm
Mälarö SOK
2:26:24.878390
+32:02.192170
64.4p
63
Per Persson
Evertsbergs SK
2:26:25.878400
+32:02.192180
64.4p
64
Nils Zetterström
Stockholms-Polisens IF
2:27:20.883970
+32:58.197750
63.9p
65
Oscar Andersson
Stora Tuna IK SK
2:27:22.884120
+33:00.197900
63.9p
66
Erik Brittus
Sågmyra SK
2:27:32.885120
+33:10.198900
63.8p
67
John Nilsson
Orsa SK
2:27:42.886190
+33:20.199970
63.7p
68
Per Dicander
Dalregementets IF
2:29:24.896340
+35:02.210120
62.9p
69
Jacob Jørgensen Berg
København SK
2:30:02.900150
+35:40.213930
62.5p
70
Nils Rådström
Nynäshamns IF SK
2:30:38.903790
+36:16.217570
62.2p
71
Roland Fjellström
Karlslunds IF SF
2:30:49.904810
+36:26.218590
62.1p
72
Håkan Karlsson
Granbergsdals IF
2:31:10.906960
+36:48.220740
62.0p
73
Erik von Essen
K3 IF
2:31:48.910720
+37:26.224500
61.7p
74
Johan Sauer
IFK Lidingö SOK
2:32:27.914660
+38:05.228440
61.3p
75
Stefan Wiklund
Ernst & Young SK
2:33:03.918210
+38:40.231990
61.0p
76
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:33:57.923670
+39:35.237450
60.6p
77
Linus Studeny
Västerviks OK
2:34:00.923930
+39:38.237710
60.6p
78
Marcus Andersson
Ornäs IK
2:34:02.924130
+39:40.237910
60.6p
79
Jonas Böhlmark
IFK Mora SK
2:34:51.929020
+40:29.242800
60.2p
80
Fredrik Ohlsson
Volvo IF
2:36:04.936380
+41:42.250160
59.6p
81
Anton Sundin
Strängnäs-Malmby OL
2:36:34.939310
+42:11.253090
59.4p
82
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:37:02.942180
+42:40.255960
59.2p
83
Daniel Andersson
Oxbergs IF
2:37:48.946710
+43:25.260490
58.8p
84
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:37:59.947800
+43:36.261580
58.8p
85
Anders Pettersson
Falun Borlänge SK
2:38:01.948010
+43:38.261790
58.7p
86
Björn Haglund
Hybo AIK
2:38:08.948730
+43:46.262510
58.7p
87
Markus Persson
Sälens IF
2:38:45.952490
+44:23.266270
58.4p
88
Pär Landén
Scania IF
2:40:13.961200
+45:50.274980
57.8p
89
Oskar Nielsen
IFK Skövde SK
2:40:40.963980
+46:18.277760
57.6p
90
Tobias Karlsson
Karlslunds IF SF
2:41:03.966240
+46:41.280020
57.4p
91
Jens Nilsen
IFK Mora SK
2:41:46.970530
+47:24.284310
57.1p
92
Thomas Carlander
Axa SC
2:44:06.984570
+49:44.298350
56.1p
93
Aivar Heamägi
Axa SC
2:44:25.986440
+50:03.300220
56.0p
94
Anders Olausson
IK Trasten
2:44:28.986730
+50:06.300510
56.0p
95
Martin Damm
Björkfors GOIF
2:45:20.991960
+50:58.305740
55.6p
96
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:46:05.996430
+51:43.310210
55.3p
97
Anders Södergren
Orsa SK
2:46:35.999400
+52:12.313180
55.1p
98
Tomas Gunnarsson
Kungsäters IF
2:47:21.1004040
+52:59.317820
54.8p
99
Stefan Nilsson
IFK Mora SK
2:48:48.1012780
+54:26.326560
54.3p
100
Hans Ottersten
Brottby SK
2:49:51.1019040
+55:29.332820
53.9p
101
Mats Bergqvist
Korsnäs IF SK
2:50:41.1024070
+56:19.337850
53.6p
102
Markus Bäckström
IFK Västerås SK
2:51:00.1025910
+56:37.339690
53.4p
103
David Engvall
Åf SK
2:51:20.1027930
+56:58.341710
53.3p
104
Peter Sakar
Scania IF
2:51:30.1028920
+57:08.342700
53.3p
105
Andreas Norell
Åf SK
2:51:35.1029460
+57:13.343240
53.2p
106
Mark Glanville
Järla IF SK
2:51:42.1030100
+57:19.343880
53.2p
107
Jonas Engfeldt
Sundbybergs IK
2:51:58.1031780
+57:36.345560
53.1p
108
Erik Lindgren
IK Stern
2:52:03.1032230
+57:41.346010
53.1p
109
Per Holenmark
Dalregementets IF
2:53:02.1038190
+58:40.351970
52.7p
110
Tommie Jonsson
Föne IK
2:53:17.1039650
+58:55.353430
52.6p
111
Magnus Ståhlberg
Gävle SK
2:54:46.1048510
+1:00:23.362290
52.1p
112
Ola Carlsson
Joa IF
2:55:26.1052550
+1:01:04.366330
51.9p
113
Per Johansson
Abb IF SK
2:55:38.1053770
+1:01:16.367550
51.8p
114
Patrik Mattes
Edsbyns SK
2:56:09.1056880
+1:01:47.370660
51.6p
115
Isac Hedén
Orsa SK
2:57:24.1064320
+1:03:02.378100
51.2p
116
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:57:40.1065900
+1:03:17.379680
51.1p
117
Henrik Edvardsson
Axa SC
2:58:20.1069920
+1:03:58.383700
50.9p
118
Gunnar Engström
Axa SC
2:59:31.1077020
+1:05:09.390800
50.5p
119
Robert Nilsson
Deje SF
2:59:57.1079680
+1:05:35.393460
50.3p
120
Jerker Abb Roos
Abb IF SK
3:00:00.1079970
+1:05:38.393750
50.3p
121
Erik Bängs
Rembo IK
3:00:35.1083430
+1:06:13.397210
50.1p
122
Joakim Eliasson
Abb IF SK
3:01:12.1087120
+1:06:50.400900
49.9p
123
Nicklas Höglund
Linköpings SK
3:01:28.1088700
+1:07:05.402480
49.8p
124
Gustaf Folke
Sälens IF
3:01:38.1089750
+1:07:16.403530
49.8p
125
Mikael Hjalmarsson
OK Kåre
3:01:53.1091280
+1:07:31.405060
49.7p
126
Larsen Daniel Crafoord
IK Livsnerven
3:03:18.1099780
+1:08:56.413560
49.2p
127
Filip Gustafsson
Björnstorps IF
3:05:08.1110740
+1:10:46.424520
48.7p
128
Erik Islén
Falu IK
3:05:58.1115790
+1:11:36.429570
48.4p
129
Christofer Höglund
Scania IF
3:06:23.1118270
+1:12:01.432050
48.3p
130
Fredrik Lindström
IFK Tumba SOK
3:06:38.1119760
+1:12:16.433540
48.2p
131
John Blomberg
Carnegie IF
3:06:51.1121050
+1:12:29.434830
48.2p
132
Mathias Johansson
Sundbybergs IK
3:07:02.1122180
+1:12:40.435960
48.1p
133
Henric Abb Malmkvist
Abb IF SK
3:09:31.1137040
+1:15:09.450820
47.4p
134
Hugo Brink
Scania IF
3:09:36.1137560
+1:15:14.451340
47.3p
135
Peter Schierenbeck
Sälens IF
3:10:28.1142790
+1:16:06.456570
47.1p
136
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF Af
3:11:52.1151160
+1:17:30.464940
46.7p
137
Per Lennartsson
Ätrans IF
3:13:10.1158970
+1:18:48.472750
46.3p
138
Daniel Karlsson
Linköpings SK
3:13:26.1160530
+1:19:04.474310
46.3p
139
Mikael Sakar
City Wolfs SC
3:18:25.1190440
+1:24:03.504220
44.9p
140
Simon Pahnke
Falun Borlänge SK
3:21:12.1207180
+1:26:50.520960
44.2p
141
Jonas Forss
Stockholms SIF
3:25:35.1233460
+1:31:13.547240
43.1p
142
Daniel Bylock
Göteborgs SK
3:30:02.1260130
+1:35:40.573910
42.1p
143
Jacob Svedman
Korsnäs IF SK
3:43:40.1341930
+1:49:18.655710
39.2p
144
Carl-Adam von Scheele
Sälens IF
3:45:15.1351460
+1:50:53.665240
38.8p