Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tåsjödalen Classic Ski
2017-01-29
Deltävling i
ICA Supermarket Jemtland Ski Tour 2016-17
<<< Flyktingloppet
ICA-loppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
41km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Emil Persson
Östersunds SK
1:54:45.688400
85.6p
2
H 21
Robin Bryntesson
Sockertoppen IF
1:55:23.692200
+38.3700
85.1p
3
H 35
Eric Simonsson
Landöns IF
1:55:26.692500
+41.4000
85.0p
3
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:55:26.692500
+41.4000
85.0p
5
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:55:44.694300
+59.5800
84.8p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:56:00
6
H 35
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
1:58:16.709500
+3:31.21000
82.7p
7
H 21
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:03:15.739400
+8:30.50900
78.9p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:06:00
8
H 35
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:08:40.771900
+13:55.83400
75.2p
9
H 50
Peter Spångberg
IF Berguven
2:10:59.785800
+16:14.97300
73.7p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:16:00
10
H 60
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:17:00.821900
+22:15.133400
70.1p
11
H 50
Björn Jonsson
Duveds IF
2:19:36.837500
+24:51.149000
68.7p
12
D 21
Lisa K Svensson
Åsarna IK
2:24:19.865800
+29:34.177300
66.2p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:26:00
13
H 50
Ove Sandviz
Lierne IL
2:27:01.882000
+32:16.193500
64.8p
14
H 35
Ulrich Wahlström
IFK Strömsund
2:27:19.883800
+32:34.195300
64.7p
15
H 21
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:28:56.893500
+34:11.205000
63.9p
16
H 21
Kristoffer Kvarnlöf
Storm
2:29:17.895600
+34:32.207100
63.8p
17
H 50
Patrik Norberg
Trångsvikens IF
2:29:39.897800
+34:54.209300
63.6p
18
H 21
Martin Jonsson
Marieby GoIF
2:32:04.912300
+37:19.223800
62.5p
19
H 50
Ola Kvemo
Lierne IL
2:35:08.930700
+40:23.242200
61.1p
20
H 21
Martin Persson
IFK Strömsund
2:35:39.933800
+40:54.245300
60.9p
21
H 60
Stefan Andersson
Brunflo IF
2:35:47.934600
+41:02.246100
60.8p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:36:00
22
H 35
Henrik Tegström
Dalasjö IK
2:36:44.940300
+41:59.251800
60.4p
23
H 50
Johan Knutsgård
Hägglunds Ski Team SK
2:39:33.957200
+44:48.268700
59.3p
24
H 35
Håkan Jonsson
Häggenås SK
2:40:56.965500
+46:11.277000
58.7p
25
H 35
Marcus Handler
Ås IL
2:44:10.984900
+49:25.296400
57.4p
26
H 35
Marcus Nilsson
Mattmar SK
2:44:54.989300
+50:09.300800
57.2p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:46:00
27
H 35
Tomas Ekman
Tåsjö IF
2:46:09.996800
+51:24.308300
56.7p
28
H 50
Tore Norkvist
Tåsjö IF
2:48:14.1009300
+53:29.320800
55.9p
29
H 60
Egon Kvarnlöf
Offerdals SK
2:50:55.1025400
+56:10.336900
55.0p
30
H 21
Kristoffer Persson
Tandsbyns IF
2:52:57.1037600
+58:12.349100
54.3p
31
D 35
Linda Eriksson
Spikbodarnas IK
2:54:44.1048300
+59:59.359800
53.7p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:56:00
32
D 35
Anna Maria Kristoffersson
Duveds IF
3:04:47.1108600
+1:10:02.420100
50.5p
33
H 50
Jan-Åke Persson
Dorotea IF
3:07:28.1124700
+1:12:43.436200
49.7p
34
H 21
Per Hellstrand
Dorotea IF
3:07:29.1124800
+1:12:44.436300
49.7p
35
D 50
Edel Marie Storaunet
Lierne IL
3:09:17.1135600
+1:14:32.447100
49.2p
36
D 21
Emma Nyström
IFK Likenäs
3:09:37.1137600
+1:14:52.449100
49.1p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:11:00
37
H 35
Joar af Ekenstam
Tåsjö IF
3:13:34.1161300
+1:18:49.472800
48.0p
38
H 35
Andreas Wikman
Ås IL
3:18:15.1189400
+1:23:30.500900
46.8p
39
D 35
Elin Nirjens
Östersunds SK
3:19:18.1195700
+1:24:33.507200
46.5p
40
H 60
Ove Olofsson
Trångsvikens IF
3:21:24.1208300
+1:26:39.519800
46.0p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:26:00
41
H 50
Sven Erik Svahn
Svanaby SK
3:32:32.1275100
+1:37:47.586600
43.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:41:00
42
D 21
Linda Karlsson
Marieby GoIF
3:49:54.1379300
+1:55:09.690800
39.9p
43
D 35
Jenny Carlzon
Tåsjö IF
23:59:58.8639700
43
H 50
Christer Karlsson
Utrikes SK
23:59:58.8639700
43
H 35
Magnus Mattsson
Örnsköldsviks Orienterings Klubb
23:59:58.8639700
43
H 35
Magnus Holmgren
Frösön
23:59:58.8639700
47
H 50
Hans Hansson
Åsele IK
23:59:59.8639800
22.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Karolina Hedenström
Östersunds SK
1:24:51.509000
60.7p
2
D 21 Motion
Carina Magnusson
Brunflo IF
1:32:42.556100
+7:51.47000
55.6p
3
D 21 Motion
Elisabeth Bångman
Östersunds SK
1:35:23.572200
+10:32.63100
54.0p
4
H 21 Motion
Fredrik Lennartsson
Tåsjö IF
1:38:31.591000
+13:40.81900
52.3p
5
H 21 Motion
Gustav Boberg
Hotings IF
1:39:34.597300
+14:43.88200
51.8p
6
D 21 Motion
Christina Winther
Gäddede SK
1:41:04.606300
+16:13.97200
51.0p
7
D 21 Motion
Ing Marie Jirhed
Rödön SK
1:46:06.636500
+21:15.127400
48.6p
8
D 21 Motion
Bim Grahn
Tåsjö IF
1:47:54.647300
+23:03.138200
47.8p
9
D 21 Motion
Inga-Lill Ahlqvist
Åsele IK
1:48:39.651800
+23:48.142700
47.4p
10
H 21 Motion
Hans Boberg
Hotings IF
1:49:19.655800
+24:28.146700
47.1p
11
D 21 Motion
Britta Ahlin
Östersunds SK
1:49:22.656100
+24:31.147000
47.1p
12
D 21 Motion
Ida Sundin
Backe IF
1:59:21.716000
+34:30.206900
43.2p
13
H 21 Motion
Sigge Bryntesson
Rossöns IF
1:59:22.716100
+34:31.207000
43.2p
14
H 21 Motion
Anders Arbman
Tåsjö IF
2:08:26.770500
+43:35.261400
40.1p
15
D 21 Motion
Zandra Ahlqvist
Åsele IK
2:22:05.852400
+57:14.343300
36.3p
16
D 21 Motion
Sara Söderström
Tåsjö IF
2:28:55.893400
+1:04:04.384300
34.6p
17
D 21 Motion
Kristina Persson
Gåxsjö IF
2:37:48.946700
+1:12:57.437600
32.7p
18
H 21 Motion
Christoffer Eriksson
Gåxsjö IF
2:37:51.947000
+1:13:00.437900
32.7p
19
H 21 Motion
Patrik Pettersson
No Club
2:42:18.973700
+1:17:27.464600
31.8p
20
H 21 Motion
Pontus Roos
Tåsjö IF
23:59:59.8639800
20
H 21 Motion
Cedric Christ
Rossöns IF
23:59:59.8639800
20
H 21 Motion
Tommie Jirhed
Östersunds SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)