Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
AXA Ski Marathon
2016-01-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
36km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Fredrik Byström
Orsa SK
1:32:02.552100
92.4p
1
H 21
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:32:02.552100
92.4p
3
H 21
Jörgen Brink
Delsbo IF
1:32:03.552200
+1
92.4p
4
H 21
Oscar Persson
SK Bore
1:32:05.552400
+3.200
92.4p
5
H 21
Jerry Ahrlin
Team Swedemount SC
1:32:07.552600
+5.400
92.4p
6
H 21
Jimmie Johnsson
Axa SC
1:32:09.552800
+7.600
92.3p
7
H 21
Bill Impola
SK Bore
1:33:22.560100
+1:20.7900
91.1p
8
H 21
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
1:34:05.564400
+2:03.12200
90.4p
9
H 21
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
1:34:13.565200
+2:11.13000
90.2p
10
H 21
Adam Steen
Axa SC
1:36:26.578500
+4:24.26300
88.1p
11
H 21
David Frisk
IFK Mora SK
1:36:49.580800
+4:47.28600
87.7p
12
H 21
Johan Lövgren
Vännäs SK
1:36:52.581100
+4:50.28900
87.7p
13
H 21
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:37:02.582100
+5:00.29900
87.5p
14
H 21
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:37:21.584000
+5:19.31800
87.3p
15
H 21
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:38:12.589100
+6:10.36900
86.5p
16
H 21
Rasmus Blom
SK Bore
1:38:21.590000
+6:19.37800
86.3p
17
H 21
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:39:37.597600
+7:35.45400
85.2p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:40:00
18
H 21
Lars Suther
IFK Mora SK
1:40:07.600600
+8:05.48400
84.8p
19
H 21
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:40:19.601800
+8:17.49600
84.6p
20
H 21
Martin Damm
Björkfors GOIF
1:41:41.610000
+9:39.57800
83.4p
21
H 21
Per Sandberg
Filipstads SF
1:42:32.615100
+10:30.62900
82.7p
22
H 21
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
1:43:06.618500
+11:04.66300
82.3p
23
H 21
Peter Arnesson
Ulricehamns IF
1:43:20.619900
+11:18.67700
82.1p
24
H 21
Emil Thyrèn
Trönö IK
1:44:07.624600
+12:05.72400
81.4p
25
H 21
Johan Kanto
IK Stern
1:44:09.624800
+12:07.72600
81.4p
26
H 21
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:44:10.624900
+12:08.72700
81.4p
27
H 40
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
1:44:11.625000
+12:09.72800
81.4p
28
H 21
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:44:21.626000
+12:19.73800
81.2p
29
H 21
Patrik Lind
Tunafors SK
1:44:23.626200
+12:21.74000
81.2p
30
H 21
Jonatan Steen
Falun
1:44:26.626500
+12:24.74300
81.2p
31
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:45:00.629900
+12:58.77700
80.7p
32
H 21
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
1:45:05.630400
+13:03.78200
80.7p
33
H 21
Andreas Karlsson
Tunafors SK
1:45:09.630800
+13:07.78600
80.6p
34
D 21
Britta Johansson Norgren
Sollefteå Skidor IF
1:45:42.634100
+13:40.81900
80.2p
35
H 21
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:46:04.636300
+14:02.84100
79.9p
36
H 21
Elis Weslien
Nybro Ski
1:46:30.638900
+14:28.86700
79.6p
37
H 21
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
1:47:06.642500
+15:04.90300
79.1p
38
H 40
Anders Johansson
Ryda SK
1:47:20.643900
+15:18.91700
78.9p
39
H 21
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
1:48:01.648000
+15:59.95800
78.4p
40
H 21
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
1:48:07.648600
+16:05.96400
78.3p
41
H 40
Ragnar Crona
Volvo IF
1:48:12.649100
+16:10.96900
78.3p
42
H 21
Christofer Stevenson
Team Ormsalva
1:48:44.652300
+16:42.100100
77.9p
43
H 21
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:48:59.653800
+16:57.101600
77.7p
44
D 21
Emilia Lindstedt
Falun Borlänge SK
1:49:02.654100
+17:00.101900
77.7p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:50:00
45
H 21
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
1:50:28.662700
+18:26.110500
76.6p
46
H 21
Stefan Palm
Ulricehamns IF
1:50:33.663200
+18:31.111000
76.6p
47
H 21
Jonas Öhrn
Stockholms RK
1:51:11.667000
+19:09.114800
76.1p
48
H 21
Fredrik Wallström
Gävle SK
1:51:15.667400
+19:13.115200
76.1p
49
H 21
Johan Nilsson
Edsbyns SK
1:52:02.672100
+20:00.119900
75.5p
50
H 21
Ola Karlsson
Vaxholms RF
1:52:09.672800
+20:07.120600
75.5p
51
H 21
Niko Nättinen
Lahti
1:52:11.673000
+20:09.120800
75.4p
52
H 40
Per-erik Jensen
Tavern
1:52:36.675500
+20:34.123300
75.1p
53
H 21
Andreas Nilsson
IK Stern
1:52:53.677200
+20:51.125000
75.0p
54
H 40
Carl Troedsson
Stockholms RK
1:53:19.679800
+21:17.127600
74.7p
55
D 21
Annika Löfström
Årsunda IF
1:53:42.682100
+21:40.129900
74.4p
55
H 40
Lars Wedholm
Filipstads SF
1:53:42.682100
+21:40.129900
74.4p
57
H 21
David Olofsson
IFK Skövde SK
1:54:14.685300
+22:12.133100
74.0p
58
H 21
Lars Bleckur
IK Jarl Rättvik
1:54:42.688100
+22:40.135900
73.7p
59
H 21
Ronny Larsson
Roslagsbro IF
1:55:06.690500
+23:04.138300
73.5p
60
H 21
Mathias Myrén
OK Alehof
1:55:14.691300
+23:12.139100
73.4p
61
H 21
Alexander Olander
IK Stern
1:55:17.691600
+23:15.139400
73.4p
62
H 21
Nils Svensson
Dalregementets IF
1:56:49.700800
+24:47.148600
72.4p
63
H 21
Johannes Andersson
IF Ski Team Skåne
1:57:04.702300
+25:02.150100
72.2p
64
H 21
Isac Holmström
Jomala
1:57:26.704500
+25:24.152300
72.0p
65
H 40
Anders Carlson
SOK 68
1:57:43.706200
+25:41.154000
71.8p
66
D 21
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
1:58:46.712500
+26:44.160300
71.2p
67
H 40
Jonas Strandell
Vassunda IF
1:59:30.716900
+27:28.164700
70.7p
68
H 40
Tobias Lyckman
IFK Sala
1:59:37.717600
+27:35.165400
70.6p
69
H 50
Jan Östlund
Högbo GOIF
1:59:42.718100
+27:40.165900
70.6p
70
H 40
Anders Holmer
Stockholms RK
1:59:46.718500
+27:44.166300
70.5p
71
H 40
Fredrik Skaremyr
IFK Skövde SK
1:59:54.719300
+27:52.167100
70.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:00:00
72
H 21
Oskar Henriksson
IF Ski Team Skåne
2:00:02.720100
+28:00.167900
70.4p
73
D 21
Catharina Ramhult
Ulricehamns IF
2:00:07.720600
+28:05.168400
70.3p
74
H 21
Magnus Lyckfjäll
Västerås Skidklubb
2:00:39.723800
+28:37.171600
70.0p
75
H 50
Adam Blomberg
Volvo IF
2:01:06.726500
+29:04.174300
69.7p
76
H 60
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:01:45.730400
+29:43.178200
69.4p
77
H 50
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:02:36.735500
+30:34.183300
68.9p
78
H 40
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:02:39.735800
+30:37.183600
68.8p
79
H 21
Andreas Berthagen
Axa SC
2:03:06.738500
+31:04.186300
68.6p
80
H 21
Fredrik Nilsson
Nybro Ski
2:03:08.738700
+31:06.186500
68.6p
81
H 21
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:03:13.739200
+31:11.187000
68.5p
82
H 40
Lennart Romin
Gävle SK
2:03:35.741400
+31:33.189200
68.3p
83
H 21
Karl Bergman
Brudpiga RK
2:03:49.742800
+31:47.190600
68.2p
83
H 40
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
2:03:49.742800
+31:47.190600
68.2p
85
H 40
Lennart Holmström
Jomala
2:04:58.749700
+32:56.197500
67.5p
86
H 21
Magnus Nygren
Axa SC
2:05:00.749900
+32:58.197700
67.5p
86
H 40
Marcus Johansson
ASK Växjö
2:05:00.749900
+32:58.197700
67.5p
88
H 40
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:06:20.757900
+34:18.205700
66.8p
89
H 21
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:06:28.758700
+34:26.206500
66.7p
90
H 50
Karl-Erik Assarsson
Borås SK
2:06:31.759000
+34:29.206800
66.7p
91
H 50
Göran Andersson
Strömtorps IK
2:06:46.760500
+34:44.208300
66.6p
92
H 21
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:07:30.764900
+35:28.212700
66.2p
93
H 40
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
2:07:34.765300
+35:32.213100
66.1p
94
H 21
Johan Thalin
Östervåla IF
2:07:37.765600
+35:35.213400
66.1p
95
H 21
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:08:30.770900
+36:28.218700
65.6p
96
H 21
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
2:08:33.771200
+36:31.219000
65.6p
97
H 21
Lukas Berglund
Östersunds SK
2:09:38.777700
+37:36.225500
65.1p
98
H 21
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:09:58.779700
+37:56.227500
64.9p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:10:00
99
H 40
Håkan Sandahl
Axa SC
2:10:00.779900
+37:58.227700
64.9p
100
H 40
Mikael Magnusson
Nybro Ski
2:10:01.780000
+37:59.227800
64.9p
101
D 21
Annakarin Söderström
Malungs IF
2:10:40.783900
+38:38.231700
64.5p
102
H 21
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:11:05.786400
+39:03.234200
64.3p
103
H 50
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:11:14.787300
+39:12.235100
64.2p
104
H 21
Ludvig Åkerhielm
Näsvikens IK
2:11:48.790700
+39:46.238500
64.0p
105
H 21
Martin Andersson
IFK Mora SK
2:12:03.792200
+40:01.240000
63.8p
106
H 50
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:12:26.794500
+40:24.242300
63.7p
107
H 21 Motion
Linus Bäckbro
Falu IK
2:12:46.796500
+40:44.244300
63.5p
108
H 40
Torbjörn Bäck
Dalregementets IF
2:12:50.796900
+40:48.244700
63.5p
109
H 50
Kjell Lindroth
Högbo GOIF
2:12:58.797700
+40:56.245500
63.4p
110
H 50
Jörgen Lindgren
IK Stern
2:12:59.797800
+40:57.245600
63.4p
111
H 21
Ralf Andersson
Hotings IF
2:13:04.798300
+41:02.246100
63.3p
112
H 21
Erik Grinneby
Västerås Skidklubb
2:13:09.798800
+41:07.246600
63.3p
113
H 21
Johan Falk
Wedevågs IF
2:13:17.799600
+41:15.247400
63.2p
114
H 40
Peter Gustafsson
Sälens IF
2:13:45.802400
+41:43.250200
63.0p
115
H 21
Adam Rohr
Nässjö SF
2:13:47.802600
+41:45.250400
63.0p
116
H 21
Niklas Åkerström
IK Nocout.se
2:14:01.804000
+41:59.251800
62.9p
117
H 21
Fredrik Björck
IK Rex
2:14:21.806000
+42:19.253800
62.7p
118
D 21
Olivia Hansson
Garphyttans IF
2:14:25.806400
+42:23.254200
62.7p
119
H 21
Lars Christian Boberg-Ans
Student
2:14:27.806600
+42:25.254400
62.7p
119
H 40
Olle Düring
Axa SC
2:14:27.806600
+42:25.254400
62.7p
121
H 40
Mattias Carlsson
OK Landehof
2:14:51.809000
+42:49.256800
62.5p
122
H 40
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:15:00.809900
+42:58.257700
62.4p
123
H 40
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:15:09.810800
+43:07.258600
62.3p
124
H 50
Mats Nilsson
Ekshärads SF
2:15:16.811500
+43:14.259300
62.3p
125
H 21
Nicklas Bergström
Täby OK
2:15:47.814600
+43:45.262400
62.1p
126
D 21
Linda Hansson
Axa SC
2:16:30.818900
+44:28.266700
61.7p
127
H 50
Gert Lind
Team Esplanad
2:16:42.820100
+44:40.267900
61.6p
128
H 21
Andreas Nilsson
Markaryds FK
2:17:19.823800
+45:17.271600
61.3p
129
H 21
Joakim Persson
Rehns BK
2:17:24.824300
+45:22.272100
61.3p
130
H 40
Henrik Alsbäck
Västerås Skidklubb
2:17:49.826800
+45:47.274600
61.1p
131
H 40
Staffan Öberg
Axa SC
2:18:00.827900
+45:58.275700
61.0p
132
H 60
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:18:30.830900
+46:28.278700
60.8p
133
H 40
Torbjörn Blom
Valbo Aif
2:18:35.831400
+46:33.279200
60.8p
134
D 21
Elin Löfås
Turebergs IF
2:18:37.831600
+46:35.279400
60.8p
135
H 40
Daniel Ehn
Västerås Skidklubb
2:19:33.837200
+47:31.285000
60.3p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:20:00
136
H 21
Eric Danielsson
Falu IK
2:20:20.841900
+48:18.289700
60.0p
136
H 50
Hans Herbertsson
Borås SK
2:20:20.841900
+48:18.289700
60.0p
138
H 40
Martin Moldin
Södertälje Nykvarn OK
2:20:59.845800
+48:57.293600
59.7p
139
H 40
Tomas Amneskog
Aktivitus Sports Club
2:21:37.849600
+49:35.297400
59.4p
140
H 60
Stig Orre
Mariehamn
2:22:08.852700
+50:06.300500
59.2p
141
H 21
Tobias Hartig
Falun
2:22:53.857200
+50:51.305000
58.9p
142
H 21
Mattias Johansson
Axa SC
2:23:08.858700
+51:06.306500
58.8p
143
H 21 Motion
Johan Stens
Domnarvets GOIF
2:23:56.863500
+51:54.311300
58.5p
144
H 21
Mikael Hellsten
Dala XC Ski Team
2:24:10.864900
+52:08.312700
58.4p
145
D 21
Malin Hedlund
IK Stern
2:24:56.869500
+52:54.317300
58.1p
146
H 50
Jonny Johansson
Hvetlanda SK
2:26:02.876100
+54:00.323900
57.6p
147
D 21
Anna Eriksson
Serneke IF
2:26:40.879900
+54:38.327700
57.4p
148
H 40
Lars Kullman
OK Alehof
2:26:51.881000
+54:49.328800
57.3p
149
H 21 Motion
Lars Kristrom
Stockholms RK
2:27:00.881900
+54:58.329700
57.2p
150
H 40
Erik Mattson
Boxholm-Ekeby SK
2:27:20.883900
+55:18.331700
57.1p
151
H 21
Oskar Lyding
Linköpings SK
2:27:34.885300
+55:32.333100
57.0p
152
H 21
Per Pettersson
Västerås Skidklubb
2:28:22.890100
+56:20.337900
56.7p
153
H 21
Andreas Mannberg
Östersunds SK
2:28:27.890600
+56:25.338400
56.7p
154
H 21 Motion
Olof Lindén
Falu IK
2:28:37.891600
+56:35.339400
56.6p
155
H 40
David Wästlund
OK Tyr
2:28:49.892800
+56:47.340600
56.5p
156
H 40
Thomas Caldenius
Haninge SOK
2:29:30.896900
+57:28.344700
56.3p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:30:00
157
H 21 Motion
Markus Fahlgren
Axa SC
2:30:00.899900
+57:58.347700
56.1p
158
H 21
David Unnersjö-jess
Axa SC
2:31:49.910800
+59:47.358600
55.4p
159
H 40
Allan Everum
Axa SC
2:32:22.914100
+1:00:20.361900
55.2p
160
H 21
Magnus Grill
Axa SC
2:32:40.915900
+1:00:38.363700
55.1p
161
H 21
Johan Fornander
IK Rex
2:32:58.917700
+1:00:56.365500
55.0p
162
H 40
Andreas Mühlich
Axa SC
2:33:12.919100
+1:01:10.366900
54.9p
163
H 60
Anders Björkman
IK Jarl Rättvik
2:33:31.921000
+1:01:29.368800
54.8p
164
H 21
Kenny Jonsson
Filipstads SF
2:35:00.929900
+1:02:58.377700
54.2p
165
H 40
Mathias Landin
Granbergsdals IF
2:35:06.930500
+1:03:04.378300
54.2p
166
D 21 Motion
Lisa Hallberg
Axa SC
2:35:23.932200
+1:03:21.380000
54.1p
167
H 21 Motion
Jonas Nordlund
Falu IK
2:35:26.932500
+1:03:24.380300
54.1p
168
H 40
Michael Svensson
Berga SOK
2:35:33.933200
+1:03:31.381000
54.0p
169
H 40
Claes Tamm
Bålsta SK
2:36:06.936500
+1:04:04.384300
53.8p
170
H 21
Daniel Kolm
Yuppie Ski Club
2:36:48.940700
+1:04:46.388500
53.6p
171
H 40
Magnus Åhl
Stockholm
2:38:15.949400
+1:06:13.397200
53.1p
172
D 21
Sara Mangs
Kimstad GOIF
2:38:31.951000
+1:06:29.398800
53.0p
172
H 50
Magnus Lövgren
IK Trasten
2:38:31.951000
+1:06:29.398800
53.0p
174
H 21
Lars Staffansson
Axa SC
2:38:57.953600
+1:06:55.401400
52.9p
175
D 40
Anna-karin Jonsson
Ulricehamns IF
2:39:06.954500
+1:07:04.402300
52.8p
176
H 40
Martin Othozon
Falu IK
2:39:31.957000
+1:07:29.404800
52.7p
177
H 50
Urban Hallberg
Strängnäs-Malmby OL
2:39:44.958300
+1:07:42.406100
52.6p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:40:00
178
H 40
Mattias Wulff
Axa SC
2:40:36.963500
+1:08:34.411300
52.3p
179
H 40
Tarmo Karjalainen
Borås SK
2:40:47.964600
+1:08:45.412400
52.2p
180
H 21 Motion
Jun Hermansson
Huddinge
2:40:54.965300
+1:08:52.413100
52.2p
181
H 40
Per Hansson
Axa SC
2:41:24.968300
+1:09:22.416100
52.0p
182
D 40
Matilda Tidlund
Nacka Värmdö SK
2:42:11.973000
+1:10:09.420800
51.8p
183
H 40
Jonas Wulff
Consoden Team IF
2:42:35.975400
+1:10:33.423200
51.6p
184
H 40
Pierre Björkli
Borås SK
2:43:19.979800
+1:11:17.427600
51.4p
185
D 40
Daniela Profir
Sundbybergs IK
2:43:57.983600
+1:11:55.431400
51.2p
186
H 40
Jonas Karlsson
Spånga
2:44:10.984900
+1:12:08.432700
51.1p
187
H 21 Motion
Johan Possman
Lena IF
2:44:39.987800
+1:12:37.435600
51.0p
188
H 40
Anders Alderbrant
Hammarby IF SF
2:45:07.990600
+1:13:05.438400
50.8p
189
H 40
Henrik Krook
Täby IS SK
2:45:51.995000
+1:13:49.442800
50.6p
190
H 21 Motion
Stellan Österberg
Ufk
2:47:32.1005100
+1:15:30.452900
50.1p
191
D 21
Elin Arwidson
OK Lindena
2:47:47.1006600
+1:15:45.454400
50.0p
192
H 21
Jon - Erik Bäckström
Linköpings SK
2:48:27.1010600
+1:16:25.458400
49.8p
193
H 40
Henrik Pettersson
Axa SC
2:48:57.1013600
+1:16:55.461400
49.7p
194
H 21
Magnus Mellteg
Nybro Ski
2:51:29.1028800
+1:19:27.476600
48.9p
195
H 40
Tim Bisander
Axa SC
2:51:49.1030800
+1:19:47.478600
48.8p
196
H 21 Motion
Erik Stålhandske
LR Revision Falun
2:51:58.1031700
+1:19:56.479500
48.8p
197
H 21 Motion
Mikael Ekvall
Karlslunds IF SF
2:52:00.1031900
+1:19:58.479700
48.8p
198
H 40
Anders Sjöö
Domnarvets GOIF
2:52:06.1032500
+1:20:04.480300
48.7p
199
H 21 Motion
Jesper Sundqvist
Hallstahammars SK SOFK
2:52:49.1036800
+1:20:47.484600
48.5p
200
H 21 Motion
Magnus Roman
Axa SC
2:52:58.1037700
+1:20:56.485500
48.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 40
Leif Denander
Vilsta IK
2:53:14.1039300
+1:21:12.487100
48.4p
202
H 40
Paul Hager
Axa SC
2:54:55.1049400
+1:22:53.497200
48.0p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 2:55:00
203
H 21 Motion
Jörgen Hjelm
Stockholms RK
2:55:34.1053300
+1:23:32.501100
47.8p
204
D 40
Anna Toll
Sundbybergs IK
2:56:00.1055900
+1:23:58.503700
47.7p
205
H 21 Motion
Mathias Lundgren
Bälinge IF
2:57:55.1067400
+1:25:53.515200
47.1p
206
H 40
Magnus Danielsson
Himmeta IF
2:59:00.1073900
+1:26:58.521700
46.8p
207
H 60
Jannik Boberg-Ans
Læge
2:59:16.1075500
+1:27:14.523300
46.8p
208
H 40
Mikael Nyström
OK Ravinen
2:59:23.1076200
+1:27:21.524000
46.7p
209
H 21 Motion
Anders Lundström
Ericsson IK
2:59:28.1076700
+1:27:26.524500
46.7p
210
H 40
Mikael Magnusson
Sundbybergs IK
3:01:32.1089100
+1:29:30.536900
46.2p
211
D 40
Bella Magnusson
Sundbybergs IK
3:01:36.1089500
+1:29:34.537300
46.2p
212
H 21
Marcus Svedare
IK Rex
3:01:41.1090000
+1:29:39.537800
46.1p
213
H 21
Niklas Engblom
Storvreta IK
3:03:39.1101800
+1:31:37.549600
45.6p
214
H 21 Motion
Henrik Jonsson
Karlskoga
3:04:23.1106200
+1:32:21.554000
45.5p
215
H 21 Motion
Peo Olans
Axa SC
3:04:58.1109700
+1:32:56.557500
45.3p
216
H 40
Erik Rosch
Storådalens SK
3:06:33.1119200
+1:34:31.567000
44.9p
217
H 60
Kjell Torlén
Hammarby IF SF
3:06:59.1121800
+1:34:57.569600
44.8p
218
H 50
Holger Ecke
Vattenfall IF Älvkarleby
3:09:06.1134500
+1:37:04.582300
44.3p
219
H 21 Motion
Niklas Drakfors
Falköpings AIK SK
3:09:15.1135400
+1:37:13.583200
44.3p
220
H 21
Olof Sundblad
IFK Mora AK
3:09:42.1138100
+1:37:40.585900
44.2p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:10:00
221
H 21
Jimmie Bengtsson
Bålsta SK
3:10:45.1144400
+1:38:43.592200
43.9p
222
D 21
Philippa Dalsgaard
Axa SC
3:14:03.1164200
+1:42:01.612000
43.2p
223
D 21
Matilda Jonsson
Sya SK
3:15:46.1174500
+1:43:44.622300
42.8p
224
H 60
Lennart Hellsten
Linköpings SK
3:17:39.1185800
+1:45:37.633600
42.4p
225
H 21 Motion
Björn Strömblad
IFK Vaxholm
3:19:07.1194600
+1:47:05.642400
42.0p
225
H 21 Motion
Magnus Tottie
IFK Vaxholm
3:19:07.1194600
+1:47:05.642400
42.0p
227
D 21 Motion
Lena Jonsson
Karlskoga
3:19:49.1198800
+1:47:47.646600
41.9p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:25:00
228
H 21
Anton Pettersson
Mariestads FK
3:26:58.1241700
+1:54:56.689500
40.4p
229
D 21
Kristine Andersen
Student
3:32:01.1272000
+1:59:59.719800
39.5p
230
H 50
Anders Hellsten
Linköpings SK
3:36:20.1297900
+2:04:18.745700
38.7p
231
H 21 Motion
Martin Möller
Stora Skedvi IK
3:45:38.1353700
+2:13:36.801500
37.0p
232
D 21
Christin Kullås
Axa SC
4:23:00.1577900
+2:50:58.1025700
31.7p
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
David Ljunglund
Falu IK
1:08:16.409500
73.5p
2
H 21 Motion
Albert Carling
Falu IK
1:08:46.412500
+30.2900
72.9p
3
D 21 Motion
Kristina Lycke
Malungs IF
1:17:32.465100
+9:16.55500
64.7p
4
H 21 Motion
Harald Carling
Falu IK
1:18:45.472400
+10:29.62800
63.7p
5
H 21 Motion
Jens Monteliusrisberg
Falu IK
1:20:26.482500
+12:10.72900
62.4p
6
D 21 Motion
Freya Orban
IF Ski Team Skåne
1:26:40.519900
+18:24.110300
57.9p
7
H 21 Motion
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
1:31:45.550400
+23:29.140800
54.7p
8
D 21 Motion
Sara Kvarfordh
Storvreta IK
1:50:22.662100
+42:06.252500
45.4p
9
H 21 Motion
Robin Jansson
Venjans AIK
1:51:08.666700
+42:52.257100
45.1p
10
D 21 Motion
Nina Sterling
Ekerö
1:55:40.693900
+47:24.284300
43.4p
11
D 21 Motion
Ann Swedbeg
Sundbybergs IK
2:31:32.909100
+1:23:16.499500
33.1p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
William Westerlund
Falu IK
35:27.212600
-
2
D 21 Motion
Mikaela Martinsson
Lillhärdals IF
55:03.330200
+19:36.117500
-
3
D 21 Motion
Martina Staffansson
Axa SC
1:10:27.422600
+35:00.209900
-