Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Lillehammer Free
2014-12-06
Deltävling i
World Cup 2015
<<< WC Oslo 30 Masstart
WC Lillehammer Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H/D 21
10km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
22:55.137480
98.8p
2
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
22:58.137700
+2.120
98.6p
3
Sjur Røthe
Voss IL
23:02.138120
+6.540
98.3p
4
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
23:03.138270
+7.690
98.2p
5
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
23:14.139370
+18.1790
97.4p
6
Chris Andre Jespersen
IL Korlevoll
23:15.139430
+19.1850
97.4p
7
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
23:16.139550
+20.1970
97.3p
8
Evgeniy Belov
Russia
23:17.139680
+22.2100
97.2p
9
Dario Cologna
Val Müstair
23:25.140410
+29.2830
96.6p
10
Toni Livers
Gardes Frontière
23:26.140540
+30.2960
96.6p
11
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
23:28.140730
+32.3150
96.4p
12
Pål Golberg
Gol IL
23:29.140850
+33.3270
96.3p
13
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
23:30.140970
+34.3390
96.2p
14
Martin Johansson
IFK Mora SK
23:31.141040
+35.3460
96.2p
15
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
23:32.141150
+36.3570
96.1p
16
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
23:34.141350
+38.3770
96.0p
17
Didrik Tønseth
Byåsen IL
23:35.141450
+39.3870
95.9p
18
Curdin Perl
Bernina Pontresina
23:37.141600
+41.4020
95.8p
19
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
23:37.141640
+41.4060
95.8p
19
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
23:37.141640
+41.4060
95.8p
21
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
23:37.141690
+42.4110
95.7p
22
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
23:39.141860
+43.4280
95.6p
23
Simen Krüger Hegstad
Lyn Ski
23:39.141870
+43.4290
95.6p
24
Anders Nøstdahl Gløersen
Rustad IL
23:41.142010
+45.4430
95.5p
25
Francesco de Fabiani
CS Esercito
23:41.142090
+46.4510
95.4p
26
Lukas Bauer
Dukla Liberec
23:43.142210
+47.4630
95.4p
27
Jonas Dobler
SC Traunstein
23:45.142450
+49.4870
95.2p
28
Alexey Poltoranin
Kazakstan
23:45.142480
+50.4900
95.2p
29
Lars Nelson
Åsarna IK
23:45.142490
+50.4910
95.2p
30
Martin Jaks
Dukla Liberec
23:48.142750
+52.5170
95.0p
31
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
23:48.142760
+52.5180
95.0p
32
David Hofer
C.S Carabinieri Sez.Sci
23:48.142790
+53.5210
95.0p
33
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
23:50.142940
+54.5360
94.9p
34
Simen Håkon Østensen
Fossum IF
23:50.142990
+55.5410
94.8p
35
Petter jr Northug
Strindheim IL
23:51.143050
+55.5470
94.8p
36
Eldar Rønning
Skogn IL
23:51.143070
+55.5490
94.8p
37
Roman Furger
Schattdorf
23:53.143240
+57.5660
94.6p
38
Tim Tscharnke
SV Biberau
23:53.143270
+57.5690
94.6p
39
Ilia Chernousov
SKA
23:54.143300
+58.5720
94.6p
40
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
23:54.143340
+58.5760
94.6p
41
Andrey Larkov
Russia
23:55.143460
+59.5880
94.5p
42
Florian Notz
Tyskland
23:57.143670
+1:01.6090
94.3p
43
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
24:00.143980
+1:05.6400
94.1p
44
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
24:01.144010
+1:05.6430
94.1p
45
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
24:01.144050
+1:05.6470
94.1p
46
Paul Goalabre
Queyras
24:03.144250
+1:07.6670
93.9p
47
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
24:04.144340
+1:08.6760
93.9p
48
Sergey Ustiugov
Russia
24:04.144380
+1:09.6800
93.9p
49
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
24:05.144450
+1:09.6870
93.8p
50
Ales Razym
Dukla Liberec
24:08.144730
+1:12.7150
93.6p
51
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
24:09.144800
+1:13.7220
93.6p
52
Martti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
24:11.145070
+1:15.7490
93.4p
53
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
24:12.145100
+1:16.7520
93.4p
54
Damien Tarantola
Chamonix
24:13.145290
+1:18.7710
93.2p
55
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
24:14.145300
+1:18.7720
93.2p
56
Simen Andreas Sveen
Norway
24:19.145820
+1:23.8240
92.9p
57
Len Valjas
Team Hardwood
24:20.145910
+1:24.8330
92.8p
58
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
24:20.145940
+1:24.8360
92.8p
59
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
24:21.146010
+1:25.8430
92.8p
60
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
24:21.146080
+1:26.8500
92.7p
61
Andrey Gridin
Bulgaria
24:23.146280
+1:28.8700
92.6p
62
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
24:24.146300
+1:28.8720
92.6p
63
Gianluca Cologna
Val Müstair
24:25.146420
+1:29.8840
92.5p
64
Emil Jönsson
IFK Mora SK
24:25.146450
+1:29.8870
92.5p
65
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
24:26.146530
+1:30.8950
92.4p
66
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
24:26.146540
+1:30.8960
92.4p
67
Matias Strandvall
IF Minken
24:27.146650
+1:31.9070
92.3p
68
Emil Iversen
Varden IL
24:30.146930
+1:34.9350
92.2p
69
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri Sez.Sci
24:30.146960
+1:34.9380
92.1p
70
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
24:31.147040
+1:35.9460
92.1p
71
Alexey Petukhov
Russia
24:32.147130
+1:36.9550
92.0p
72
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
24:32.147150
+1:36.9570
92.0p
73
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
24:34.147340
+1:38.9760
91.9p
74
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
24:36.147550
+1:40.9970
91.7p
75
Hiroyuki Miyazawa
Waseda University
24:38.147750
+1:42.10170
91.6p
76
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
24:42.148120
+1:46.10540
91.4p
77
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
24:42.148160
+1:46.10580
91.4p
78
Akira Lenting
Team Akira
24:43.148200
+1:47.10620
91.3p
79
Clement Parisse
Megeve
24:44.148380
+1:49.10800
91.2p
80
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
24:45.148460
+1:49.10880
91.2p
81
Roman Drusberg Schaad
Drusberg
24:46.148590
+1:51.11010
91.1p
81
Teodor Peterson
IFK Umeå
24:46.148590
+1:51.11010
91.1p
83
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
24:48.148730
+1:52.11150
91.0p
84
Maicol Rastelli
CS Esercito
24:49.148870
+1:53.11290
90.9p
85
Jakub Graef
Dukla Liberec
24:52.149120
+1:56.11540
90.7p
86
Dmitriy Japarov
Russia
24:53.149250
+1:57.11670
90.7p
87
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
24:57.149680
+2:02.12100
90.4p
88
Mark Starostin
Kazakstan
24:59.149840
+2:03.12260
90.3p
89
Alexander Bessmertnykh
Russia
25:00.149910
+2:04.12330
90.2p
90
Jovian Hediger
Bex
25:01.150010
+2:05.12430
90.2p
91
Petr Knop
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
25:05.150480
+2:10.12900
89.9p
92
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
25:08.150770
+2:12.13190
89.7p
93
Jöri Kindschi
Ski Club Davos
25:11.151070
+2:15.13490
89.5p
94
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
25:15.151400
+2:19.13820
89.3p
95
Sergey Malyshev
Kazakstan
25:15.151410
+2:19.13830
89.3p
96
Max Hauke
Wsv Liezen
25:15.151420
+2:19.13840
89.3p
97
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
25:21.152060
+2:25.14480
88.9p
98
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
25:21.152090
+2:26.14510
88.9p
99
Callum Watson
Cooma Ski Club
25:26.152520
+2:30.14940
88.6p
100
Pawel Klisz
Lks Klimczok
25:29.152820
+2:33.15240
88.4p
101
Denis Volotka
Kazakstan
25:29.152850
+2:33.15270
88.4p
101
Jacob Tony Kordac
Dukla Liberec
25:29.152850
+2:33.15270
88.4p
103
Andrew Newell
Stratton Mountain School
25:33.153200
+2:37.15620
88.2p
104
Markus Bader
SC Waidring-Tirol
25:59.155830
+3:03.18250
86.7p
105
Harald Wurm
Wsv Vomp
26:00.155930
+3:04.18350
86.6p
106
Yordan Chuchuganov
Panichishte
26:07.156610
+3:11.19030
86.2p
107
Kouhei Shimizu
Cold Weather Combat Training Unit
26:10.156950
+3:14.19370
86.0p
108
Reese Hanneman
Apu Nordic Ski Center
26:22.158130
+3:26.20550
85.3p
109
Phillip Bellingham
Birkebeiner Nordic Ski Club
26:38.159760
+3:42.22180
84.4p
110
Jincai Shang
China
27:06.162590
+4:11.25010
82.9p
-
Bostjan Klavzar
Tsk Logatec
23:59:59.8639800
-
-
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
23:59:59.8639800
-
-
Josef Wenzl
SC Zwiesel
23:59:59.8639800
-
-
Kari Peters
Luxembourg
23:59:59.8639800
-
-
Ola Vigen Hattestad
Ørje IL
23:59:59.8639800
-
-
Modestas Vaiciulis
Lithuania
23:59:59.8639800
-
-
Renaud Jay
Les Menuires
23:59:59.8639800
-
-
Baptiste Gros
Dragons Annecy
23:59:59.8639800
-