Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2015-02-22
Deltävling i
Björn Dählie Ski Challenge
<<< Wadköpingsloppet
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Öystein Pettersen
Team United Bakeries
1:52:15.673470
90.8p
2
Simen Håkon Østensen
Team United Bakeries
1:52:44.676390
+29.2820
90.3p
3
Tore Björnset Berdal
Team United Bakeries
1:52:45.676450
+29.2880
90.3p
4
Tord Asle Gjerdalen
Team Santander
1:52:45.676490
+30.2920
90.3p
5
John Kristian Dahl
Team United Bakeries
1:52:48.676720
+32.3150
90.3p
6
Anders Aukland
Team Santander
1:52:49.676820
+33.3250
90.2p
7
Morten Eide Pedersen
Team Coop
1:53:16.679510
+1:00.5940
89.8p
8
Andreas Nygaard
Team Santander
1:53:55.683450
+1:39.9880
89.1p
9
Snorri Enarsson
Team Santander
1:53:56.683510
+1:40.9940
89.1p
10
Jerry Ahrlin
Team Santander
1:54:00.683910
+1:44.10340
89.0p
11
Dan Moberg
IFK Skövde SK
1:54:01.684020
+1:45.10450
89.0p
12
Anders Solin
IFK Mora
1:54:06.684510
+1:50.10940
88.9p
13
Jack Impola
SK Bore
1:54:08.684710
+1:52.11140
88.9p
14
Arne Post
Team United Bakeries
1:54:12.685110
+1:56.11540
88.8p
15
Lars Suther
IFK Mora SK
1:54:23.686270
+2:08.12700
88.6p
16
Patrik Johansson
IFK Skövde Skidklubb
1:54:25.686410
+2:09.12840
88.6p
17
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
1:54:27.686640
+2:11.13070
88.5p
18
Erik Wickström
Ulricehamns IF
1:54:28.686760
+2:12.13190
88.5p
19
Vetle Thyli
Team United Bakeries
1:56:11.697040
+3:55.23470
86.8p
20
Jörgen Aukland
Team Santander
1:57:36.705590
+5:21.32020
85.4p
21
Peo Svahn
Boxholm-ekeby SK
1:57:37.705640
+5:21.32070
85.4p
22
Tobias Hansson
IFK Mora SK
1:57:37.705670
+5:22.32100
85.4p
23
Martin Gotting
Ulricehamns IF
1:59:38.717730
+7:22.44160
83.6p
24
Rasmus Blom
SK Bore
1:59:38.717780
+7:23.44210
83.6p
25
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:59:42.718110
+7:26.44540
83.5p
26
Fredrik Andsreè
Bengtsfors Bois
2:00:03.720210
+7:47.46640
83.2p
27
Johannes Ringby
SK Bore
2:00:06.720560
+7:50.46990
83.1p
28
Daniel Svensson
IFK Mora SK
2:00:35.723440
+8:19.49870
82.7p
29
Oskar Bergström
IFK Mora SK
2:00:51.725030
+8:35.51460
82.5p
30
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
2:00:53.725230
+8:37.51660
82.5p
31
Johannes Ainegren
IFK Likenäs
2:01:03.726250
+8:47.52680
82.3p
32
Robert Eriksson
Björkfors Goif
2:01:15.727460
+8:59.53890
82.1p
33
Bob Impola
SK Bore
2:01:43.730210
+9:27.56640
81.7p
34
Bill Impola
SK Bore
2:01:47.730630
+9:31.57060
81.7p
35
Daniel Nordebo
Göteborgs SK
2:01:49.730800
+9:33.57230
81.6p
36
Joakim Enström
IFK Mora SK
2:02:53.737210
+10:37.63640
80.7p
37
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:02:55.737410
+10:39.63840
80.7p
38
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
2:03:04.738360
+10:48.64790
80.6p
39
Samuel Norlén
IK Stern
2:03:12.739150
+10:56.65580
80.5p
40
Emil Ekman
Ulricehamns IF
2:03:16.739590
+11:01.66020
80.4p
41
Tom Fahlen
Landsbro IF SK
2:03:17.739690
+11:02.66120
80.4p
42
Mattias Argårds
IFK Mora SK
2:04:17.745670
+12:02.72100
79.6p
43
Claes Thenander
Sundbybergs IK
2:04:18.745780
+12:03.72210
79.5p
44
Christoffer Stevensson
Säggle SK
2:04:32.747140
+12:16.73570
79.4p
45
Andreas Martinsson
Solon Eiendom Bil
2:05:18.751700
+13:02.78130
78.7p
46
Johan Kanto
IK Stern
2:05:21.752080
+13:06.78510
78.7p
47
Andreas Blom
Filipstads SF
2:05:22.752170
+13:07.78600
78.7p
48
Vetle Chrisstiansen
No Club
2:05:34.753360
+13:18.79790
78.5p
49
Erik Söderlund
Malungs IF
2:06:24.758360
+14:08.84790
77.9p
50
Albin Andersson
Skene Sois
2:06:29.758870
+14:14.85300
77.8p
51
Jacob Halvarsson
Karlslunds IF
2:07:44.766360
+15:28.92790
76.8p
52
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:07:48.766780
+15:33.93210
76.8p
53
Markus Bäck
Yuppie Ski Club
2:09:00.773930
+16:44.100360
75.9p
54
Simon Magnusson
IK Stern
2:09:01.774040
+16:45.100470
75.9p
55
Jens Halvarsson
IK Stern
2:11:30.788970
+19:15.115400
74.0p
56
Erling Lefsaker
Andebu IL
2:11:35.789400
+19:19.115830
74.0p
57
Joakim Gustafsson
Ulricehamns IF
2:11:39.789880
+19:24.116310
73.9p
58
Pontus Karlsson
Turebergs IF Skidor
2:11:41.790030
+19:25.116460
73.9p
59
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:12:06.792540
+19:50.118970
73.6p
60
David Olofsson
IFK Skövde SK
2:13:31.801040
+21:15.127470
72.6p
61
Johannes Carlzen
Ulricehamns IF
2:13:33.801240
+21:17.127670
72.6p
62
Simon Sveder
Hällefors SK
2:13:53.803200
+21:37.129630
72.4p
63
Erik Ohlström
IK Rex
2:14:02.804160
+21:46.130590
72.3p
64
Emil Folkesson
Nybro Skidklubb
2:14:20.805970
+22:05.132400
72.1p
65
Daniel Netz
Göteborgs SK
2:14:55.809490
+22:40.135920
71.7p
66
Paal Joten
Engerdal Sportsklubb
2:15:26.812510
+23:10.138940
71.4p
67
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:15:27.812660
+23:11.139090
71.3p
68
Jonas Eriksson
Laxå OK
2:15:42.814150
+23:26.140580
71.2p
69
Johan Wigforss
Oslo
2:16:03.816270
+23:48.142700
70.9p
70
Adam Burström
SK Järven
2:16:27.818600
+24:11.145030
70.7p
71
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:16:54.821350
+24:38.147780
70.4p
72
Mattias Pajala
Strömnäs GIF
2:17:07.822600
+24:51.149030
70.3p
73
Johan Andersson
IK Stern
2:17:17.823680
+25:02.150110
70.1p
74
Viktor Elfven
IF Hagen SK
2:17:18.823750
+25:02.150180
70.1p
75
Adrian Hörnqvist
Vansbro AIK SK
2:17:58.827750
+25:42.154180
69.7p
76
Mikael Hultin
Östersunds SK
2:18:38.831770
+26:23.158200
69.3p
77
Henrik Sanden
Karlslunds IF
2:18:40.831960
+26:24.158390
69.3p
78
Lars Forsman
Garphyttans IF
2:19:24.836320
+27:08.162750
68.8p
79
Anders Eriksson
Säffle SK
2:19:26.836550
+27:10.162980
68.8p
80
Kjetil Mathisen
Brynehein Stakerlag
2:19:48.838710
+27:32.165140
68.6p
81
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
2:20:40.843970
+28:25.170400
68.1p
82
Markus Johansson
Göteborgs SK
2:20:49.844890
+28:34.171320
68.0p
83
Arve Rönning
Brynehein Stakerlag
2:20:58.845730
+28:42.172160
67.9p
84
Mathias Wiktorsson
Karlslunds IF
2:21:15.847470
+29:00.173900
67.7p
85
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
2:21:17.847660
+29:01.174090
67.7p
86
Robert Jonsson
Yuppie Ski Club
2:21:19.847810
+29:03.174240
67.7p
87
Linus Svensson
Grönahögs IK
2:21:25.848410
+29:09.174840
67.6p
88
Simon Hansson
Sunne Slf
2:22:38.855780
+30:23.182210
66.9p
89
Patrik Fälting
Domnarvets Goif
2:22:50.856920
+30:34.183350
66.8p
90
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:23:01.858000
+30:45.184430
66.7p
91
Jens Thorild
Göteborgs SK
2:23:25.860410
+31:09.186840
66.4p
92
Brede Tandberg
Norge
2:23:51.863030
+31:35.189460
66.2p
93
Jacob Matses
Nås IF
2:24:44.868300
+32:28.194730
65.7p
94
Peter Nilsson
Filipstads SK
2:24:52.869100
+32:36.195530
65.6p
95
Emil Bäcklund
Axa SC
2:25:45.874490
+33:30.200920
65.1p
96
Keneth Persson
Brandsbols SK
2:26:20.877980
+34:05.204410
64.8p
97
Lukas Larsson
Boxholm-ekeby SK
2:26:55.881440
+34:39.207870
64.5p
98
Thomas Eriksson
Axa SC
2:27:09.882820
+34:53.209250
64.4p
99
Johan Falk
Vedevågs IF
2:27:27.884660
+35:11.211090
64.2p
100
Jon Samuelsson
Bålsta SK
2:28:13.889220
+35:57.215650
63.8p
101
David Jonsson
Malungs IF
2:28:21.890030
+36:05.216460
63.7p
102
Emil Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:29:02.894180
+36:47.220610
63.4p
103
Johan Anger
Hällefors SK
2:29:23.896280
+37:08.222710
63.2p
104
Christian Bjerner
IFK Mora SK
2:30:17.901610
+38:01.228040
62.7p
105
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
2:30:43.904290
+38:28.230720
62.5p
106
Karl Larsson
Magra IS
2:31:16.907500
+39:00.233930
62.2p
107
Johan Wikström
OK Tyr
2:31:23.908280
+39:08.234710
62.2p
108
Anton Trotzig
Sälens IF
2:31:41.910010
+39:25.236440
62.0p
109
Jakob Junker
Dala XC Ski Team
2:31:46.910590
+39:31.237020
62.0p
110
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
2:31:48.910760
+39:32.237190
62.0p
111
Jonatan Junker
Dala XC Ski Team
2:32:27.914670
+40:12.241100
61.6p
112
Victor Jonsson
Norra NY SK
2:32:56.917520
+40:40.243950
61.4p
113
Johan Holm
Axa SC
2:33:04.918390
+40:49.244820
61.3p
114
Anders Lindberg
Nyhammar IF
2:33:11.919030
+40:55.245460
61.3p
115
Fredrik Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:33:37.921610
+41:21.248040
61.1p
116
Jonas Palm
Sävedalens AIK
2:33:52.923170
+41:37.249600
61.0p
117
Andreas Thorold
IK Stern
2:34:02.924100
+41:46.250530
60.9p
118
Tobias Kruemmling
Axa SC
2:34:03.924240
+41:47.250670
60.9p
119
Per Johannesson
SK Bore
2:34:04.924310
+41:48.250740
60.9p
120
Markus Ottosson
OK Landehof
2:34:12.925140
+41:56.251570
60.8p
121
Jim Sjöman
Roslagslänna IF
2:34:17.925600
+42:01.252030
60.8p
122
Jon Gustafsson
Falu IK
2:36:00.935940
+43:44.262370
59.9p
123
Adam Johansson Hagfors
Svv Bil
2:36:29.938890
+44:14.265320
59.7p
124
Erik Johansson
Tranemo IF SK
2:36:35.939470
+44:20.265900
59.7p
125
Johan Eriksson
Östmarks IF
2:36:45.940420
+44:29.266850
59.6p
126
Johan Håkansson
Vedevågs IF
2:36:52.941130
+44:36.267560
59.5p
127
Michael Larsson
Säffle SK
2:37:53.947250
+45:37.273680
59.1p
128
Jonas Olsson
Östgöta Helikopter SK IF
2:38:18.949740
+46:02.276170
58.9p
129
Michael Jonsson
IK Stern
2:38:24.950370
+46:09.276800
58.8p
130
Jens Persson
Källbottens IK
2:38:27.950680
+46:12.277110
58.8p
131
Björn Svernhage
IF Rigor
2:38:52.953110
+46:36.279540
58.6p
132
Emil Åberg
Korsnäs IF SK
2:39:22.956110
+47:06.282540
58.4p
133
Samuel Lindberg Hagfors
Svv Bil
2:40:06.960500
+47:50.286930
58.1p
134
Carl-alfred Falk
Ställbergs IK
2:40:06.960570
+47:51.287000
58.1p
135
Ragnar Johansson
IFK Västerås SK
2:40:18.961790
+48:03.288220
58.0p
136
Andreas Mannberg
ÄF Skidklubb
2:40:47.964620
+48:31.291050
57.8p
137
Markus Larin
Axa SC
2:41:02.966140
+48:46.292570
57.7p
138
Fredrik Hedbys
Nusnäs IF
2:41:24.968300
+49:08.294730
57.5p
139
John Simonsson
IK Stern
2:41:34.969320
+49:18.295750
57.5p
140
Olle Kvick
Ugglan IK
2:41:35.969490
+49:20.295920
57.4p
141
Robin Slättenberg
Nybro SK
2:41:41.970090
+49:26.296520
57.4p
142
Johan Sandgren
Malungs SK
2:42:00.971990
+49:45.298420
57.3p
143
Fredrik Lundberg
Gillberga SK
2:42:23.974280
+50:08.300710
57.1p
144
Johan Nilsson
Göteborgs SK
2:42:27.974630
+50:11.301060
57.1p
145
Vidar Faxen
IK Stern
2:43:27.980650
+51:11.307080
56.7p
146
Andreas Hermansson
Abb IF Ludvika
2:43:43.982220
+51:27.308650
56.6p
147
Sebastian Sammel
Österrike
2:43:50.982990
+51:35.309420
56.5p
148
Emil Tengvall
Göteborgs SK
2:44:37.987610
+52:21.314040
56.2p
149
Victor Bryntesson
Malungs IF
2:44:46.988550
+52:30.314980
56.1p
150
Jonas Jonsson
SK Bore
2:45:19.991860
+53:03.318290
55.9p
151
Henrik Nilsson
Malungs SK
2:46:20.997900
+54:04.324330
55.5p
152
Rickard Nilsson
Electrolux IF
2:46:57.1001610
+54:41.328040
55.2p
153
Magnus Ahnesjö
Ufk
2:47:37.1005690
+55:22.332120
55.0p
154
Martin Gustafsson
OK Alehof
2:47:50.1006950
+55:34.333380
54.9p
155
Arvid Johnson
Degerfors OK
2:47:56.1007550
+55:40.333980
54.9p
156
Martin Alsén
IFK Mora
2:47:58.1007700
+55:42.334130
54.8p
157
Patrik Staffansson
Yuppie Ski Club
2:48:36.1011550
+56:20.337980
54.6p
158
Johan Mattiasson
Sundbybergs IK
2:49:47.1018690
+57:32.345120
54.1p
159
Robert Sjöden
Grava SK
2:50:29.1022850
+58:13.349280
53.9p
160
Håkan Richter
Säffle SK
2:51:40.1029970
+59:25.356400
53.4p
161
Joakim Thuresson
Axa SC
2:51:44.1030350
+59:28.356780
53.4p
162
Johan Paulsson
OK Landehof
2:52:15.1033400
+59:59.359830
53.2p
163
Daniel Arvidsson
Arvidstone Oslo
2:52:25.1034480
+1:00:10.360910
53.2p
164
Jonathan Hedin
Axa SC
2:52:33.1035220
+1:00:17.361650
53.1p
165
Jonas Lundgren
IK Stern
2:55:35.1053480
+1:03:20.379910
52.0p
166
Tobias Häggblom
IK Jarl
2:57:43.1066200
+1:05:27.392630
51.3p
167
Johan Haltorp
Malungs Elnät
2:57:48.1066770
+1:05:33.393200
51.3p
168
Johannes Ahlstedt'
Ryda SK
2:58:11.1069060
+1:05:55.395490
51.1p
169
Tony Nilsson
Filipstads SF
2:58:12.1069110
+1:05:56.395540
51.1p
170
Andreas Bladfält
Rejlers IF
2:58:47.1072680
+1:06:32.399110
50.9p
171
Johannes Larsson
Ekshärads SF
2:58:53.1073240
+1:06:37.399670
50.9p
172
Magnus Johansson
Bullarens Goif
3:00:58.1085760
+1:08:42.412190
50.2p
173
Mattias Lindberg
IFK Mora
3:01:16.1087560
+1:09:00.413990
50.1p
174
Mattias Ottosson
Axa SC
3:01:55.1091450
+1:09:39.417880
49.9p
175
Viktor Solli
Gagnefs IF
3:04:33.1107270
+1:12:18.433700
49.1p
176
Henrik Wass
Tvärreds IF
3:04:53.1109280
+1:12:38.435710
49.0p
177
Tobias Andersson
Sweden Trä IF
3:05:08.1110780
+1:12:53.437210
48.9p
178
Olle Alvemark
Ljungdalen Goif
3:05:30.1112940
+1:13:14.439370
48.8p
179
Daniel Hallberg
Atlas Copco IF
3:06:10.1116910
+1:13:54.443340
48.6p
180
Daniel Tenn
Axa SC
3:06:18.1117780
+1:14:03.444210
48.5p
181
Viktor Larsson
Söderköpings SK
3:08:52.1133170
+1:16:37.459600
47.7p
182
Simon Nyberg
Nais OK
3:09:00.1133940
+1:16:44.460370
47.7p
183
Hampus Andersson
Tometorps IF
3:10:37.1143620
+1:18:21.470050
47.2p
184
Jonatan Ahlen
Dala XC Skiteam
3:10:49.1144820
+1:18:33.471250
47.2p
185
Fredrik Sveningson
Grönahögs IK
3:11:50.1150960
+1:19:34.477390
46.9p
186
Kyle MC Callan
Hammarby IF SF
3:12:37.1155620
+1:20:21.482050
46.7p
187
Marcus Davidsson
Bullarens Goif
3:13:11.1159060
+1:20:55.485490
46.5p
188
Christian Claesson
SK Bore
3:13:34.1161380
+1:21:19.487810
46.4p
189
Carl-fredrik Ahnsberg
Axa SC
3:14:49.1168820
+1:22:33.495250
46.1p
190
Jörgen Unger
Borås GIF
3:16:38.1179770
+1:24:23.506200
45.6p
191
Marcus Engström
Axa SC
3:17:21.1184050
+1:25:05.510480
45.4p
192
David Jonsson
Stenungsunds OK
3:17:42.1186180
+1:25:27.512610
45.3p
193
Joakim Vinterstad
Axa SC
3:19:36.1197500
+1:27:20.523930
44.8p
194
Johan Schäfer
OK Alehof
3:20:36.1203530
+1:28:20.529960
44.5p
195
Per Nilsson
Gillberga SK
3:20:42.1204150
+1:28:26.530580
44.5p
196
Olof Sundblad
Swedbank IF
3:22:56.1217510
+1:30:40.543940
43.9p
197
Fabio Svaizer
Yuppie Ski Club
3:30:01.1260090
+1:37:46.586520
42.2p
198
Pär Sjöholm
Ncc IF
3:32:51.1277040
+1:40:35.603470
41.6p
199
Robert Björklund
Surahammars SOK
3:35:14.1291360
+1:42:58.617790
41.0p
200
Mikael Lavör
Axa SC
3:35:44.1294310
+1:43:28.620740
40.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Jesper Eriksson
Axa SC
3:36:33.1299260
+1:44:17.625690
40.8p
202
Jens Bertelsen
Hagfors Skidförening
3:38:56.1313560
+1:46:40.639990
40.3p
203
Simon Johansen
Axa SC
3:47:34.1365330
+1:55:18.691760
38.5p
204
Robin Jansson
Venjans AIK
3:56:50.1420960
+2:04:34.747390
36.8p
205
Henrik Ahnesjö
Ufk
4:07:14.1483350
+2:14:58.809780
35.1p
206
Fredrik Hedlund
Sälens IF
4:34:36.1647540
+2:42:20.973970
31.2p