Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tornedalsloppet
2014-03-30
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
45km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Johan Häggström
Kalix SK
1:46:03.636200
85.8p
2
H 21
Erik Silfver
IFK Umeå
1:46:04.636300
+1
85.8p
3
H 21
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
1:46:11.637000
+8.700
85.7p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:47:00
4
H 21
Gustav Nordström
Borås SK
1:47:56.647500
+1:53.11200
83.8p
5
H 21
Jonny Nilimaa
Bodens SK
1:48:11.649000
+2:08.12700
83.6p
6
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
1:50:33.663200
+4:30.26900
81.3p
7
H 45
Tommy Gustavsson
Hemmingsmarks IF
1:50:34.663300
+4:31.27000
81.2p
8
H 21
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
1:52:30.674900
+6:27.38600
79.4p
9
H 21
Eric Storvall
Team Ks-geokonsult
1:54:30.686900
+8:27.50600
77.6p
10
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna XC
1:54:51.689000
+8:48.52700
77.3p
11
H 21
Jens Andersson
Kalix SK
1:54:57.689600
+8:54.53300
77.3p
12
H 35
Thomas Svensson
I 19 IF
1:55:25.692400
+9:22.56100
76.9p
13
H 21
Lars Tuoremaa
Kiruna XC
1:55:45.694400
+9:42.58100
76.6p
14
H 45
Mika Pihlajaniemi
Karihaaran Visa
1:55:48.694700
+9:45.58400
76.5p
15
H 40
Andreas Berglund
Sävast Ski Team IF
1:56:01.696000
+9:58.59700
76.3p
16
H 40
Stefan Messner
Sävast Ski Team IF
1:56:02.696100
+9:59.59800
76.3p
17
H 21
David Olofsson
Mefos IK
1:56:04.696300
+10:01.60000
76.3p
18
H 21
Erik Viklund
Hortlax SK
1:56:42.700100
+10:39.63800
75.8p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:57:00
19
H 21
Simon Sundberg
Axa SC
1:57:25.704400
+11:22.68100
75.2p
20
H 21
Magnus Lundbäck
Bodens SK
1:57:59.707800
+11:56.71500
74.7p
21
H 40
Jani Oravamäki
Finland
1:58:45.712400
+12:42.76100
74.1p
22
H 40
Andreas Almqvist
Luleå Gjutarens IF
1:58:53.713200
+12:50.76900
74.0p
23
H 21
Fredrik Mäki
OK Gränsen
1:59:06.714500
+13:03.78200
73.8p
24
H 21
Erik Skott
Aapua IF
1:59:43.718200
+13:40.81900
73.3p
25
H 21
Marcus Look
Bodens SK
1:59:54.719300
+13:51.83000
73.2p
25
H 21
Patrik Tuoremaa
Kiruna XC
1:59:54.719300
+13:51.83000
73.2p
27
H 35
Hans Turtola
Kiruna XC
2:00:22.722100
+14:19.85800
72.8p
28
H 21
Jon Rackner
Sävast Ski Team IF
2:01:30.728900
+15:27.92600
72.0p
29
H 21
Anders Tuoremaa
Kiruna XC
2:02:07.732600
+16:04.96300
71.5p
30
H 35
Petter Alapää
Luleguttene
2:02:09.732800
+16:06.96500
71.5p
31
H 21
Anders Lundbäck
Bodens SK
2:02:19.733800
+16:16.97500
71.4p
32
H 35
Fredrik Lundbäck
Lulekamraterna
2:02:26.734500
+16:23.98200
71.3p
33
H 21
Alexander Linder
Kiruna XC
2:02:38.735700
+16:35.99400
71.1p
34
H 35
Markus Knutgård
Haparanda SKT
2:02:44.736300
+16:41.100000
71.1p
35
H 35
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:03:11.739000
+17:08.102700
70.7p
36
H 45
Pekka Kukkula
Iin Hihhtoseura Fin
2:03:21.740000
+17:18.103700
70.6p
37
H 21
Viktor Carlsson
Skellefteå SK
2:04:10.744900
+18:07.108600
70.0p
37
H 50
Lars Johansson
IFK Umeå
2:04:10.744900
+18:07.108600
70.0p
39
H 21
Johan Scott
Aapua IF
2:04:30.746900
+18:27.110600
69.8p
40
H 40
Mattias Nilsson
Lulekamraterna
2:04:39.747800
+18:36.111500
69.7p
41
H 40
Mathias Blomberg
Jalles Tc Umeå
2:05:39.753800
+19:36.117500
69.0p
42
H 35
Peter Sundén
Huddinge SK LF
2:05:41.754000
+19:38.117700
69.0p
42
D 21
Emma Bergström
Kalix SK
2:05:41.754000
+19:38.117700
69.0p
44
H 45
Jan Olov Nilsson
Kiruna Kommuns FF
2:06:02.756100
+19:59.119800
68.7p
45
H 21
Viktor Linder
Kiruna XC
2:06:23.758200
+20:20.121900
68.5p
46
H 50
Pauli Rantala
Kukkola IF
2:06:52.761100
+20:49.124800
68.2p
47
H 40
Thomas Johansson
OK Renen
2:06:53.761200
+20:50.124900
68.2p
48
H 35
Joel Medelid
Pajala IF
2:06:58.761700
+20:55.125400
68.1p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:07:00
49
H 45
Antti Härkönen
Alatornion Pirkat
2:08:44.772300
+22:41.136000
66.9p
50
H 50
Esa Wasenius
Keminsuun Kisa
2:08:54.773300
+22:51.137000
66.8p
51
H 55
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:09:34.777300
+23:31.141000
66.4p
52
H 40
Espen Trældal
Bodens SK
2:09:36.777500
+23:33.141200
66.4p
53
D 21
Helena Lundkvist
Kalix SK
2:09:37.777600
+23:34.141300
66.4p
54
H 40
Nils Ola Sikku
Kiruna XC
2:10:01.780000
+23:58.143700
66.1p
55
H 50
Göran Persen
Tromsø SK
2:10:05.780400
+24:02.144100
66.1p
55
H 60
Tor Hansen
Club z
2:10:05.780400
+24:02.144100
66.1p
57
H 40
Mika Mörsäri
Keminsuun Kisa
2:10:50.784900
+24:47.148600
65.6p
58
H 55
Pekka Hartikka
Oulun Hiihtoseura
2:11:02.786100
+24:59.149800
65.5p
59
H 35
Jari Vanhapiha
North Adventure
2:11:32.789100
+25:29.152800
65.2p
60
H 21
Lukas Skott
Aapua IF
2:11:58.791700
+25:55.155400
64.9p
61
H 55
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:12:33.795200
+26:30.158900
64.6p
62
H 21
Peter Fredriksson
Kalix SK
2:13:07.798600
+27:04.162300
64.2p
63
H 65
Kalevi Kokkonen
Övertorneå IF
2:13:24.800300
+27:21.164000
64.0p
64
H 45
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:13:43.802200
+27:40.165900
63.9p
65
H 21
David Andersson Junka
IFK Kiruna
2:13:56.803500
+27:53.167200
63.7p
66
H 45
Lennart Töyrä
Kiruna XC
2:14:49.808800
+28:46.172500
63.2p
67
H 21
Stefan Schnabel
Studentidrott
2:15:40.813900
+29:37.177600
62.7p
68
H 45
Stefan Älgamo
Övertorneå IF
2:15:48.814700
+29:45.178400
62.6p
69
H 21 Motion
Robert Segerlund
Avans SK
2:15:53.815200
+29:50.178900
62.6p
70
H 21
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:15:59.815800
+29:56.179500
62.5p
71
H 35
Mikael Niska
Övertorneå IF
2:16:03.816200
+30:00.179900
62.5p
72
H 40
Morgan Karlsson
Lulekamraterna
2:16:17.817600
+30:14.181300
62.4p
73
H 21 Motion
Andreas Hedlund
Svansteins SK
2:16:41.820000
+30:38.183700
62.2p
74
H 40
Mattias Johnselius
Kalix SK
2:16:44.820300
+30:41.184000
62.1p
75
H 21 Motion
Lars Sandberg
Antnäs BK
2:16:51.821000
+30:48.184700
62.1p
76
H 55
Markku Vuorela
Roimrh Fin
2:16:54.821300
+30:51.185000
62.0p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:17:00
77
H 21 Motion
Stefan Rovainen
No Club
2:17:48.826700
+31:45.190400
61.5p
78
H 45
Tommy Fors
Bergens IF SK
2:17:53.827200
+31:50.190900
61.5p
79
D 21
Maija Oravamäki
Finland
2:17:57.827600
+31:54.191300
61.4p
80
H 21 Motion
Mats Tiensuu
Hemmingsmarks IF
2:18:46.832500
+32:43.196200
61.0p
81
H 21 Motion
Andreas Andersson-junkka
Haparanda SKT
2:19:20.835900
+33:17.199600
60.7p
82
H 50
Mikael Norberg
Övertorneå IF
2:20:05.840400
+34:02.204100
60.3p
83
H 21
Johan Stenvall
Studentidrott
2:20:23.842200
+34:20.205900
60.1p
84
H 50
Tatu Juvonen
Melalahden Mieshiiht
2:20:25.842400
+34:22.206100
60.1p
85
D 21
Emma Johansson
Strömstad Lk
2:20:49.844800
+34:46.208500
59.9p
86
H 60
Håkan Lundström
Vittangi SK
2:21:01.846000
+34:58.209700
59.8p
86
D 21
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:21:01.846000
+34:58.209700
59.8p
88
H 65
Onni Tiiperi
Alatornion Pirkat
2:21:28.848700
+35:25.212400
59.6p
89
H 70
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:21:40.849900
+35:37.213600
59.5p
90
H 55
Pauli Telkkälä
Keminsuun Kisa
2:22:23.854200
+36:20.217900
59.1p
91
H 65
Sakari Okonmaanako
Ylikiimingin Najam:
2:22:30.854900
+36:27.218600
59.1p
92
H 21 Motion
Ragnar Steinsen
IF Polcirkeln
2:22:35.855400
+36:32.219100
59.0p
93
H 45
Rolf Oja
Lkab FF
2:23:26.860500
+37:23.224200
58.6p
94
H 21 Motion
Jens Kärrman
Strängnäs SK
2:23:54.863300
+37:51.227000
58.4p
95
H 21 Motion
Peter Hietala
Nord
2:24:36.867500
+38:33.231200
58.0p
95
H 21 Motion
Stefan Juntti
Sunderby SK
2:24:36.867500
+38:33.231200
58.0p
97
H 50
Einar Knudsen
Kalix SK
2:24:43.868200
+38:40.231900
58.0p
98
H 21
Heikki Palomaa
Finland
2:24:50.868900
+38:47.232600
57.9p
99
H 40
Markku Paavalniemi
Karihaaran Visa
2:25:08.870700
+39:05.234400
57.8p
100
H 21 Motion
Jimmy Bexar
Team Ks-geokonsult
2:25:42.874100
+39:39.237800
57.5p
101
H 50
Axel Ståhlbom
Stockholms RK
2:25:43.874200
+39:40.237900
57.5p
102
H 45
Leif Mäkipiha
OK Gränsen
2:26:08.876700
+40:05.240400
57.3p
103
H 70
Eilert Lantto
Jalles Tc Umeå
2:26:34.879300
+40:31.243000
57.1p
104
H 60
Hans Ylipää
Seskarö IF
2:26:39.879800
+40:36.243500
57.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:27:00
105
H 21 Motion
Ronny Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
2:27:18.883700
+41:15.247400
56.7p
106
H 21 Motion
Pasi Huhtalo
Aavasaksan Kisa
2:27:19.883800
+41:16.247500
56.7p
107
H 65
Kalervo Lohiniva
Finland
2:27:51.887000
+41:48.250700
56.5p
108
D 21
Malin Källman
Sportia Mattsson Fin
2:28:04.888300
+42:01.252000
56.4p
109
H 21 Motion
Ulf Stenman
Sportia Mattsson Fin
2:28:05.888400
+42:02.252100
56.4p
110
H 21
Marcus Wiklund
Stora Tuna IK SK
2:28:54.893300
+42:51.257000
56.0p
111
H 40
Håkan Pettersson
Axa SC
2:29:12.895100
+43:09.258800
55.9p
112
H 55
Juoni Halonen
Sieppijärven Sisu
2:29:23.896200
+43:20.259900
55.8p
113
H 21 Motion
Jussi Herttuala
Aavasaksan Urheilijat
2:29:42.898100
+43:39.261800
55.6p
114
H 65
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:29:48.898700
+43:45.262400
55.6p
115
H 21 Motion
Roger Westin
Seskarö IF
2:30:00.899900
+43:57.263600
55.5p
116
D 21
Linnea Sundström
OK Renen
2:30:08.900700
+44:05.264400
55.4p
117
H 60
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:30:11.901000
+44:08.264700
55.4p
118
D 21
Mari Maikku
Aavasaksan Urheilijat
2:31:02.906100
+44:59.269800
55.0p
119
H 35
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:31:07.906600
+45:04.270300
55.0p
120
H 21 Motion
K E Malmberg
Pajala IF
2:31:08.906700
+45:05.270400
55.0p
121
H 70
Mauri Veittunen
Karihaaran Visa
2:31:28.908700
+45:25.272400
54.9p
122
H 50
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:31:46.910500
+45:43.274200
54.7p
123
H 55
Hans-ola Fors
OK Vargen
2:33:15.919400
+47:12.283100
54.1p
124
H 21 Motion
Peter Sundfors
Karleby Fin
2:34:08.924700
+48:05.288400
53.7p
125
H 21 Motion
Veijo Honkaniemi
Finland
2:34:24.926300
+48:21.290000
53.6p
126
H 21 Motion
Marko Hyrkäs
Övertorneå IF
2:35:14.931300
+49:11.295000
53.3p
127
H 60
Lennart Westerberg
OK Vargen
2:35:36.933500
+49:33.297200
53.1p
128
H 21
Vesa Aurala
Karihaaran Visa
2:35:38.933700
+49:35.297400
53.1p
129
D 50
Anne Wennberg
Överkalix IF
2:36:18.937700
+50:15.301400
52.8p
130
H 55
Olavi Vanhapiha
Finland
2:36:21.938000
+50:18.301700
52.8p
131
H 21 Motion
Niklas Grip
Lulekamraterna
2:36:53.941200
+50:50.304900
52.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:37:00
132
H 50
Jan Sundström
OK Renen
2:37:27.944600
+51:24.308300
52.4p
133
H 21 Motion
Tommy Slunga
Haparanda SKT
2:37:59.947800
+51:56.311500
52.2p
134
H 21 Motion
Peter Sandgren
IF Polcirkeln
2:38:05.948400
+52:02.312100
52.1p
135
H 21
Mattias Rönnqvist
Malmbergets AIF
2:38:18.949700
+52:15.313400
52.0p
136
H 55
Anders Moritz
Nattavaaraby SK
2:38:58.953700
+52:55.317400
51.8p
137
H 21 Motion
Jukka Juvonen
Kajaani Fin
2:39:01.954000
+52:58.317700
51.8p
138
H 55
Jarmo Paananen
Saloisten Reipas
2:39:24.956300
+53:21.320000
51.6p
139
H 21 Motion
Henrik Wahlberg
Soukolojärvi Byaf
2:39:26.956500
+53:23.320200
51.6p
140
H 21 Motion
Mikael Lindvall
Antnäs BK
2:39:31.957000
+53:28.320700
51.6p
141
D 21
Evelin Gustafsson
Karlslunds IF SF
2:39:34.957300
+53:31.321000
51.5p
142
H 40
Niklas Wennberg
Sssk
2:40:04.960300
+54:01.324000
51.3p
143
H 60
Nils Thuuri
Jukkasjärvi IF
2:40:07.960600
+54:04.324300
51.3p
144
H 21 Motion
Robert Wilhelmsson
Kalix SK
2:40:43.964200
+54:40.327900
51.1p
145
H 55
Henry Barsk
Övertorneå IF
2:41:17.967600
+55:14.331300
50.9p
146
H 21 Motion
Anders Sturk
No Club
2:41:45.970400
+55:42.334100
50.7p
147
D 40
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
2:41:47.970600
+55:44.334300
50.7p
148
H 21 Motion
Roland Björkskog
Larsmo IF
2:42:09.972800
+56:06.336500
50.6p
149
D 50
Seija Rantatorikka
Aavu Fin
2:42:59.977800
+56:56.341500
50.3p
150
H 21 Motion
Tomas Norberg
Axa SC
2:43:23.980200
+57:20.343900
50.1p
151
D 21 Motion
Lisbeth Rantaniemi
Salsåker-Ullångers IF
2:46:00.995900
+59:57.359600
49.2p
152
H 35
Per-ola Blind
Vittangi SK
2:46:35.999400
+1:00:32.363100
49.0p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:47:00
153
H 65
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
2:47:19.1003800
+1:01:16.367500
48.7p
154
H 21 Motion
Lars-erik Ahlbäck
Överkalix IF
2:47:24.1004300
+1:01:21.368000
48.7p
155
H 21 Motion
Tomas Liikamaa
Axa SC
2:48:38.1011700
+1:02:35.375400
48.3p
156
H 21 Motion
Kalervo Aska
Turtola
2:48:41.1012000
+1:02:38.375700
48.3p
157
H 21 Motion
David Hedlund
Svansteins SK
2:48:46.1012500
+1:02:43.376200
48.2p
158
H 21 Motion
Andreas Larsson
Kalix SK
2:48:58.1013700
+1:02:55.377400
48.2p
159
H 60
Björn Holmgren
OK Vargen
2:48:59.1013800
+1:02:56.377500
48.2p
160
D 50
Elisabeth Harju
Övertorneå IF
2:49:53.1019200
+1:03:50.382900
47.9p
161
D 40
Annalill Tovås Malmberg
Pajala IF
2:50:45.1024400
+1:04:42.388100
47.6p
162
H 40
Bosse Björnfot
Kalix SK
2:50:58.1025700
+1:04:55.389400
47.5p
163
H 55
Yngve Johansson
Lkab FF
2:53:14.1039300
+1:07:11.403000
46.8p
164
H 65
Börje Bromalm
Aapua IF
2:53:52.1043100
+1:07:49.406800
46.6p
164
D 21 Motion
Heli Lehto
Övertorneå IF
2:53:52.1043100
+1:07:49.406800
46.6p
166
H 21 Motion
Robert Wennberg
No Club
2:53:56.1043500
+1:07:53.407200
46.5p
167
H 60
Torgny Olofsson
Gammelgården IL
2:54:47.1048600
+1:08:44.412300
46.3p
168
H 65
Torvald Pääjärvi
Övertorneå IF
2:55:17.1051600
+1:09:14.415300
46.1p
169
D 21 Motion
Monica Olsson
OK Renen
2:55:35.1053400
+1:09:32.417100
46.0p
170
D 50
Karin Lindholm
Studentidrott
2:55:38.1053700
+1:09:35.417400
46.0p
171
H 70
Rolf Ritzén
Gellivare Skidallians IK
2:56:13.1057200
+1:10:10.420900
45.8p
172
H 55
Lennart Krekula
IFK Kiruna
2:58:57.1073600
+1:12:54.437300
45.0p
173
H 21 Motion
Rolf Sannebjörk
Haparanda SKT
2:59:45.1078400
+1:13:42.442100
44.8p
174
H 21 Motion
Henrik Luttu
Soukolojärvi Byaf
3:00:25.1082400
+1:14:22.446100
44.6p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:02:00
175
H 21 Motion
Jan-Ola Larsson
Övertorneå IF
3:03:04.1098300
+1:17:01.462000
43.9p
176
D 21 Motion
Carina Larsson
Övertorneå IF
3:03:05.1098400
+1:17:02.462100
43.8p
177
H 21 Motion
Jonas Jaako
Kuivakangas SK
3:04:21.1106000
+1:18:18.469700
43.5p
178
H 21 Motion
Stefan Juto
Sveaskogs IF
3:06:19.1117800
+1:20:16.481500
43.0p
179
H 60
Anders Riström
Råneå SK
3:06:26.1118500
+1:20:23.482200
42.9p
180
H 55
Ingemar Kalla
IFK Tärendö
3:08:21.1130000
+1:22:18.493700
42.4p
181
H 21 Motion
Berndt Hällgren
Bergnäsets AIK
3:09:20.1135900
+1:23:17.499600
42.2p
182
H 21 Motion
Erik Rönnqvist
Västanäs Jaktlag
3:09:38.1137700
+1:23:35.501400
42.1p
183
H 50
Jarmo Maunu
Haparanda SKT
3:11:50.1150900
+1:25:47.514600
41.5p
184
H 21 Motion
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:15:41.1174000
+1:29:38.537700
40.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:17:00
185
H 50
Brynolf Björnfot
Kalix SK
3:17:31.1185000
+1:31:28.548700
40.2p
186
H 21 Motion
Jari Emmes
Team Ks-geokonsult
3:18:17.1189600
+1:32:14.553300
40.0p
187
H 21 Motion
Daniel Hadebrandt
Kablia
3:20:27.1202600
+1:34:24.566300
39.5p
188
D 21 Motion
Rut Taavo
Övertorneå IF
3:21:14.1207300
+1:35:11.571000
39.3p
189
D 21 Motion
Josefin Åstrand
No Club
3:21:47.1210600
+1:35:44.574300
39.2p
190
H 21 Motion
Taisto Rantaniemi
Luleå
3:30:02.1260100
+1:43:59.623800
37.4p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:32:00
191
H 21 Motion
Ronnie Mattsson
Team Ks-geokonsult
3:32:19.1273800
+1:46:16.637500
37.0p
192
H 21 Motion
Joel Henriksson
Korpilombolo GIF
3:36:11.1297000
+1:50:08.660700
36.2p
193
H 70
Harald Svärd
Jalles Tc Umeå
3:36:46.1300500
+1:50:43.664200
36.1p
194
D 21 Motion
Elisabeth Ynglöv
Övertorneå IF
3:52:54.1397300
+2:06:51.761000
33.3p
195
H 21 Motion
Stefan Sannemalm
R-Automatic
3:57:49.1426800
+2:11:46.790500
32.5p
196
D 21 Motion
Marika Rissanen-korpi
Gällivare SK
4:17:09.1542800
+2:31:06.906500
29.8p
197
H 21 Motion
Lasse Korpi
Ylitornio
4:17:10.1542900
+2:31:07.906600
29.8p
198
D 21 Motion
Sara Åstrand
No Club
4:49:06.1734500
+3:03:03.1098200
26.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
23km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
1:04:54.389300
72.9p
2
H/D 21 Motion
Jan Henriksson
Luleå
1:09:02.414100
+4:08.24700
68.5p
3
H/D 21 Motion
Esa Rantakeisu
Finland
1:13:06.438500
+8:12.49100
64.7p
4
D 20
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
1:13:08.438700
+8:14.49300
64.7p
5
D 20
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
1:15:47.454600
+10:53.65200
62.4p
6
H/D 21 Motion
Anders Niemi
Pello IF
1:21:33.489200
+16:39.99800
58.0p
7
D 20
Oline Malmberg
Pajala IF
1:22:22.494100
+17:28.104700
57.4p
8
D 20
Evelin Niemi
Pello IF
1:23:03.498200
+18:09.108800
57.0p
9
H/D 21 Motion
Åke Ersson
Övertorneå IF
1:24:54.509300
+20:00.119900
55.7p
10
D 20
Karin Rönnbäck
Kalix SK
1:25:15.511400
+20:21.122000
55.5p
11
H/D 21 Motion
Maria Bergström
OK Vargen
1:32:56.557500
+28:02.168100
50.9p
12
H/D 21 Motion
Aila Jaako Hallqvist
OK Gränsen
1:33:40.561900
+28:46.172500
50.5p
13
H/D 21 Motion
Kjell Bredhult
Ume Postens IF
1:36:19.577800
+31:25.188400
49.1p
14
H/D 21 Motion
Viktoria Wahlberg L
Soukolojärvi Byaf
1:36:35.579400
+31:41.190000
49.0p
15
H/D 21 Motion
Kenneth Nordström
Team Ks-geokonsult
1:38:04.588300
+33:10.198900
48.3p
16
H/D 21 Motion
Leif Johansson
OK Vargen
1:38:17.589600
+33:23.200200
48.1p
17
H/D 21 Motion
Sten-Erik Englund
OK Gränsen
1:38:29.590800
+33:35.201400
48.0p
18
D 20
Johanna Lundkvist
Kalix SK
1:41:23.608200
+36:29.218800
46.7p
19
H/D 21 Motion
Birgit Lundkvist
OK Vargen
1:45:04.630300
+40:10.240900
45.0p
20
H/D 21 Motion
Emma-lena Havela
Turtola
1:52:40.675900
+47:46.286500
42.0p
21
H/D 21 Motion
Sven-Erik Jakobsson
Övertorneå IF
1:55:09.690800
+50:15.301400
41.1p
22
H/D 21 Motion
Agneta Bergelin
Bergnäsets AIK
1:58:09.708800
+53:15.319400
40.1p
23
H/D 21 Motion
Ingrid Sandström
Sveaskogs IF
1:59:53.719200
+54:59.329800
39.5p
24
H/D 21 Motion
Jaime Romo
Gällivare SK
2:01:25.728400
+56:31.339000
39.0p
25
H/D 21 Motion
Anders Brismo
Kablia
2:02:16.733500
+57:22.344100
38.7p
26
H/D 21 Motion
Päivi Keisu
Kauliranta
2:02:57.737600
+58:03.348200
38.5p
27
H/D 21 Motion
Maarit Honkaniemi
Finland
2:06:10.756900
+1:01:16.367500
37.5p
28
H/D 21 Motion
Birger Lakso
Övertorneå IF
2:09:29.776800
+1:04:35.387400
36.5p
29
H/D 21 Motion
Eero Sauni
Ounasvaaran Hiihtoseura
3:45:27.1352600
+2:40:33.963200
21.0p
11km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Kevin Nilsson
Luleå Gjutarens IF
37:12.223100
62.8p
2
H/D 21 Motion
Samuel Wanhatalo
Aapua IF
40:25.242400
+3:13.19200
57.8p
3
H/D 21 Motion
Krister Taskinen
Övertorneå IF
51:23.308200
+14:11.85000
45.4p
4
H/D 21 Motion
Torsten Löfbacka
Team Ks-geokonsult
1:04:05.384400
+26:53.161200
36.4p
5
H/D 21 Motion
Christer Söderman
IK Myran
1:04:13.385200
+27:01.162000
36.4p
6
H/D 21 Motion
Elisabeth Selberg
Smedsbyn
1:15:39.453800
+38:27.230600
30.9p