Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Jämtkraft Ski Marathon
2014-02-01
Deltävling i
Ivars Bil Jemtland Ski Tour 2014
<<< Flyktingloppet
ICA-Loppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:57:46.706578
89.7p
2
Anton Karlsson
Åsarna IK
1:57:50.706982
+4.304
89.6p
3
Arvid Forss
Åsarna IK
1:58:00.707956
+13.1278
89.4p
4
Jesper Modin
Piteå Elit SK
1:58:12.709176
+25.2498
89.2p
5
Oscar Kardin
Offerdals SK
1:58:13.709256
+26.2578
89.2p
6
Martin Hallberg
Ntnui Langrenn
1:58:33.711242
+46.4564
88.9p
7
Jonatan Thoresson
Östersunds SK
1:59:14.715324
+1:27.8646
88.2p
8
Magnus Jonsson
Sollefteå GIF
1:59:18.715783
+1:32.9105
88.2p
9
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
1:59:47.718617
+2:00.11939
87.7p
10
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:59:47.718666
+2:00.11988
87.7p
11
Robin Norum
IFK Umeå
2:00:39.723832
+2:52.17154
86.9p
12
Torstein Östnor
Lierne IL
2:00:42.724125
+2:55.17447
86.9p
13
Hampus Lindblom
Åsarna IK
2:03:15.739421
+5:28.32743
84.5p
14
Nils Persson
Östersunds SK
2:03:37.741647
+5:50.34969
84.2p
15
Carl Olander
IK Stern
2:04:57.749656
+7:10.42978
83.1p
16
Eric Simonsson
Landöns IF
2:05:22.752160
+7:35.45482
82.7p
17
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
2:05:53.755256
+8:06.48578
82.3p
18
Johan Persson
Järpens SK
2:06:05.756415
+8:18.49737
82.1p
19
Andre Jakobsson
Östersunds SK
2:06:06.756536
+8:19.49858
82.1p
20
Ole Eide Ivar Stakvik
Ntnui Langrenn
2:06:59.761872
+9:12.55194
81.4p
21
Niclas Eriksson
Hägglunds SK
2:07:09.762827
+9:22.56149
81.2p
22
Keijo Priks
Lierne IL
2:08:33.771209
+10:46.64531
80.1p
23
Mathias Jonasson
Östersunds SK
2:09:44.778302
+11:57.71624
79.2p
24
Simon James Platt
Östersunds SK
2:10:17.781640
+12:30.74962
78.8p
25
Anders Nordby Gullhav
Ntnui Langrenn
2:11:03.786218
+13:16.79540
78.2p
26
Daniel Fahlander
Östersunds SK
2:11:21.788033
+13:34.81355
77.9p
27
Karl-Erik Johansson
ÅS IL
2:11:39.789879
+13:53.83201
77.7p
28
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
2:11:49.790854
+14:02.84176
77.6p
29
Lars-Åke Stenmark
Junsele IF
2:13:09.798804
+15:22.92126
76.6p
30
Jonas Flaat
Team Nava
2:13:13.799260
+15:26.92582
76.6p
31
John Eriksson
Ljustorps IF
2:13:35.801426
+15:48.94748
76.3p
32
Anders Strid
Lucksta IF
2:13:36.801561
+15:49.94883
76.3p
33
Johan Dahlborg
Frösö IF
2:14:26.806595
+16:40.99917
75.7p
34
Peder Andréason
Åre Längdskidklubb
2:14:34.807371
+16:47.100693
75.6p
35
Sven Emil Wallin
Trångsvikens IF
2:14:40.807939
+16:53.101261
75.5p
36
Ola A Eggen
Snåsa IL
2:15:02.810185
+17:16.103507
75.3p
37
Robert Sjöström
I21 IF
2:15:27.812673
+17:40.105995
75.0p
38
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
2:15:30.812975
+17:43.106297
74.9p
39
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:16:52.821182
+19:06.114504
74.0p
40
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:18:01.828024
+20:14.121346
73.2p
41
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
2:18:05.828499
+20:19.121821
73.2p
42
Börje Cato Moen
Lierne IL
2:19:27.836634
+21:40.129956
72.3p
43
Carl Hellblom
Axa SC
2:19:37.837637
+21:50.130959
72.2p
44
Einar Brekke Raknes
Ntnui Langrenn
2:19:41.838018
+21:54.131340
72.2p
45
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
2:19:48.838724
+22:01.132046
72.1p
46
Johan Brännström
Bolidens SK
2:20:07.840611
+22:20.133933
71.9p
47
Jon Arne Gaundal
Team Nava
2:20:09.840801
+22:22.134123
71.9p
48
Oscar EK
Consoden Team IF
2:20:19.841899
+22:33.135221
71.7p
49
Sindre Pedersen
Bossekop Ul
2:21:17.847621
+23:30.140943
71.1p
50
Öyvind Johansen
Östersunds SK
2:21:25.848428
+23:38.141750
71.1p
51
Anders Önegård
Offerdals SK
2:23:32.861154
+25:45.154476
69.8p
52
Eirik Marthinsen
Ntnui Langrenn
2:25:46.874596
+28:00.167918
68.4p
53
Ralf Andersson
Hotings IF
2:26:41.880024
+28:54.173346
67.9p
54
Henrik Öhrberg
Lättja IF
2:27:14.883344
+29:27.176666
67.6p
55
Ola Karlsson
Litsbygdens SK
2:27:26.884568
+29:39.177890
67.5p
56
Henry Churchill
IFK Helsingborg
2:27:40.885974
+29:53.179296
67.4p
57
Jon Inge Kulseth
Betonmast
2:28:56.893523
+31:09.186845
66.7p
58
Mats Jonasson
IFK Strömsund
2:30:36.903530
+32:49.196852
65.7p
59
Martin Kristiansson
Trångsvikens IF
2:31:04.906316
+33:17.199638
65.5p
60
Martin Landgren
Falköpings AIK SK
2:31:35.909470
+33:48.202792
65.2p
61
Oscar Wallman
IFK Helsingborg
2:32:13.913241
+34:26.206563
64.9p
62
Måns Erik Frank
Hallvikens IF
2:32:41.916096
+34:55.209418
64.6p
63
Per Almqvist
Axa SC
2:34:28.926729
+36:41.220051
63.7p
64
Aleksander Hanssen
Ntnui Langrenn
2:36:00.935925
+38:13.229247
63.0p
65
Johan Karlsson
Slussfors IK
2:36:58.941757
+39:11.235079
62.5p
66
Billy Lindman
Trångsvikens IF
2:37:32.945121
+39:45.238443
62.2p
67
Erik Lerneryd
Ufk
2:37:33.945220
+39:46.238542
62.2p
68
Andreas Lindström
Övertorneå IF
2:40:04.960311
+42:17.253633
61.1p
69
Erik Fransson
Spikbodarnas IK
2:44:41.988050
+46:54.281372
59.0p
70
Tim Malmborg
Östersunds SK
2:47:22.1004108
+49:35.297430
57.9p
71
Johan Larsson
Torpshammars IF
2:52:41.1036023
+54:54.329345
55.7p
72
Jimmie Ström
Fränsta IK
2:53:22.1040140
+55:35.333462
55.5p
73
Mats Olofsson
Teknikkompetens I Sverige AB
2:58:51.1073074
+1:01:04.366396
53.5p
74
Håkan Svedberg
Brunflo IF
3:00:02.1080178
+1:02:16.373500
53.1p
75
Staffan Abrahamsson
Axa SC
3:00:40.1083996
+1:02:54.377318
52.8p
76
Tomas Decker
Torpshammars IF
3:00:42.1084124
+1:02:55.377446
52.8p
77
Martin Persson
Axa SC
3:10:04.1140346
+1:12:17.433668
49.8p
78
Oskar Bylund
Bodsjöböle SK
3:10:44.1144366
+1:12:57.437688
49.6p
79
Lars Frank
Content Innovation
3:12:12.1153111
+1:14:25.446433
49.1p
80
Johan Sandgärde
Axa SC
3:14:29.1166890
+1:16:43.460212
48.5p
81
Christoffer Larsson
Hägersta GF
3:14:47.1168601
+1:17:00.461923
48.4p
82
Anders Toutin
ÅS IL
3:15:13.1171252
+1:17:26.464574
48.3p
83
Andreas Wikman
ÅS IL
3:32:02.1272182
+1:34:16.565504
43.9p
84
Christian Bardby
Friskis & Svettis Malmö
3:33:00.1277941
+1:35:13.571263
43.6p
85
Mattias Decker
Torpshammars IF
3:36:10.1296919
+1:38:23.590241
42.9p
86
Robert Dahlin
Brunflo IF
3:46:14.1357346
+1:48:27.650668
40.7p
87
Henric Persson
Axa SC
4:00:50.1444929
+2:03:03.738251
37.9p
-
David Andersson-junkka
IFK Kiruna
23:59:58.8639700
-
-
Per Bixo
Jämtlandspolisens Idrottsförening
23:59:58.8639700
-
-
Audun Thonstad
Strindheim IL
23:59:58.8639700
-
-
Calle Bergsten
Intersport IF
23:59:58.8639700
-
-
Erik Andersson
Malungs IF
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Forshus
Ångsta IF
23:59:59.8639800
-
-
Simon Karlsson
Ångsta IF
23:59:59.8639800
-
-
Thomas Söderberg
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
-
Gustav Wuopio
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-