Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Davos Free
2013-12-14
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Davos Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
D 21
15km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Marit Bjørgen
Rognes IL
35:34.213340
91.9p
2
Therese Johaug
Nansen IL
35:47.214640
+13.1200
91.2p
3
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
36:03.216230
+28.2790
90.4p
4
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
36:27.218660
+53.5220
89.3p
5
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
36:33.219230
+58.5790
89.0p
6
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
36:50.220910
+1:15.7470
88.2p
7
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
36:53.221290
+1:19.7850
88.1p
8
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
36:57.221650
+1:23.8210
87.9p
9
Heidi Weng
IL I Bul
36:57.221680
+1:23.8240
87.9p
10
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
37:07.222610
+1:32.9170
87.5p
11
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
37:08.222720
+1:33.9280
87.4p
12
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
37:12.223110
+1:37.9670
87.2p
13
Yulia Tchekaleva
Severstal
37:15.223410
+1:40.9970
87.1p
14
Anouk Faivre Picon
CSR Pontarlier
37:17.223610
+1:42.10170
87.0p
15
Irina Khazova
Dinamo Kiev
37:18.223780
+1:44.10340
86.9p
16
Vibeke W Skofterud
Slitu IF
37:20.223910
+1:45.10470
86.9p
17
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
37:24.224320
+1:49.10880
86.7p
18
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
37:26.224570
+1:52.11130
86.6p
19
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
37:29.224840
+1:55.11400
86.5p
20
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
37:29.224890
+1:55.11450
86.5p
21
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
37:30.224910
+1:55.11470
86.4p
22
Natalia Zhukova
Russia
37:37.225640
+2:03.12200
86.1p
23
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
37:40.225950
+2:06.12510
86.0p
24
Sylwia Jaskowiec
Lks Wisniowa
37:41.226000
+2:06.12560
86.0p
25
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
37:43.226290
+2:09.12850
85.8p
26
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
37:44.226380
+2:10.12940
85.8p
27
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
37:45.226490
+2:11.13050
85.8p
28
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
37:49.226810
+2:14.13370
85.6p
29
Seraina Boner
SC Klosters
37:50.226990
+2:16.13550
85.5p
30
Jessica Diggins
Stratton Mountain School
37:52.227130
+2:17.13690
85.5p
31
Claudia Nystad
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
37:52.227160
+2:18.13720
85.5p
32
Elisa Brocard
CS Esercito
37:53.227230
+2:18.13790
85.4p
33
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
38:02.228160
+2:28.14720
85.0p
34
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
38:02.228180
+2:28.14740
85.0p
35
Yuki Kobayashi
Gifu Hino Motors
38:03.228220
+2:28.14780
85.0p
36
Hanna Erikson
Åsarna IK
38:03.228290
+2:29.14850
85.0p
37
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
38:06.228560
+2:32.15120
84.9p
38
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt
38:17.229680
+2:43.16240
84.4p
39
Laura Orgue
Cefuc
38:26.230570
+2:52.17130
84.0p
40
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
38:30.230900
+2:55.17460
83.9p
41
Elena Soboleva
Russia
38:43.232250
+3:09.18810
83.3p
42
Ekaterina Khramtsova
Russia
38:45.232470
+3:11.19030
83.2p
43
Nadezhda Shuniaeva
Russia
38:49.232870
+3:15.19430
83.1p
44
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
38:54.233310
+3:19.19870
82.9p
45
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
38:58.233730
+3:23.20290
82.7p
46
Stefanie Boehler
SC Ibach
38:59.233840
+3:25.20400
82.7p
47
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
39:00.233910
+3:25.20470
82.6p
48
Mariya Guschina
Sputnik
39:01.234020
+3:26.20580
82.6p
49
Li Hongxue
China
39:08.234790
+3:34.21350
82.3p
50
Sara Pellegrini
G.S. Fiamme Oro
39:09.234890
+3:35.21450
82.3p
51
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
39:18.235790
+3:44.22350
81.9p
52
Doris Trachsel
Plasselb
39:21.236040
+3:47.22600
81.8p
53
Aurelie Dabudyk
Pays Rochois
39:38.237700
+4:03.24260
81.1p
54
Lea Einfalt
Tsk Triglav Kranj
39:51.239090
+4:17.25650
80.6p
55
Veronika Mayerhofer
SC Bad Gastein
39:55.239410
+4:20.25970
80.5p
56
Nathalie Von Siebenthal
SC Turbach-bissen
39:59.239880
+4:25.26440
80.3p
57
Rahel Imoberdorf
SAS
40:14.241310
+4:39.27870
79.8p
58
Chunxue Chi
China
41:21.248070
+5:47.34630
77.3p
59
Aimee Watson
Nsw Ski Association
41:31.249030
+5:56.35590
77.0p
-
Marina Piller
G.s Forestale
23:59:58.8639700
-
-
Tatjana Mannima
Skiclub Kivioli
23:59:59.8639800
-
-
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
23:59:59.8639800
-