Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Lillehammer Relay
2013-12-08
Deltävling i
World Cup 2014
<<< WC Falun Pursuit
WC Davos Free >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Stafett
1
RUSSIA I
1:19:04.474370
Dmitriy Japarov
Russia
21:09.126810
Alexander Bessmertnykh
Russia
21:13.127230
Alexander Legkov
Russia
17:53.107270
Maxim Vylegzhanin
Russia
18:48.112760
2
NORWAY II
1:19:06.474530
+1.60
Eldar Rønning
Norway
21:07.126650
Chris Andre Jespersen
Norway
21:15.127400
Sjur Røthe
Norway
17:54.107310
Finn Haagen Krogh
Norway
18:49.112870
3
NORWAY I
1:19:06.474550
+1.80
Pål Golberg
Norway
21:17.127660
Didrik Tønseth
Norway
21:03.126290
Martin Johnsrud Sundby
Norway
17:57.107620
Petter JR Northug
Norway
18:47.112680
4
NORWAY III
1:19:14.475300
+9.830
Niklas Dyrhaug
Norway
21:13.127220
Simen Håkon Østensen
Norway
21:09.126860
Petter Eliassen
Norway
18:28.110780
Tord Asle Gjerdalen
Norway
18:22.110140
5
SWEDEN
1:19:25.476470
+21.2000
Daniel Rickardsson
Sweden
21:12.127160
Johan Olsson
Sweden
21:11.127040
Calle Halfvarsson
Sweden
18:40.111940
Marcus Hellner
Sweden
18:21.110030
6
FRANCE
1:19:26.476590
+22.2120
Jean Marc Gaillard
Frankrike
21:14.127320
Maurice Manificat
Frankrike
21:09.126850
Robin Duvillard
Frankrike
18:37.111670
Ivan Perrillat Boiteux
Frankrike
18:25.110450
7
CZECH REPUBLIC
1:19:54.479340
+49.4870
Ales Razym
Czech Republic
21:26.128560
Lukas Bauer
Czech Republic
20:56.125530
Jiri Magal
Czech Republic
18:41.112060
Martin Jaks
Czech Republic
18:49.112890
8
NORWAY IV
1:20:19.481870
+1:15.7400
Emil Iversen
Norway
21:19.127850
Roger Aa Djupvik
Norway
21:07.126650
Torgeir Skare Thygesen
Norway
18:46.112570
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
19:06.114500
9
GERMANY
1:20:19.481890
+1:15.7420
Tim Tscharnke
Tyskland
21:13.127210
Axel Teichmann
Tyskland
21:12.127180
Jens Filbrich
Tyskland
18:55.113480
Thomas Bing
Tyskland
18:58.113720
10
ITALY
1:20:23.482200
+1:18.7730
Mattia Pellegrin
Italy
21:46.130540
Dietmar Noeckler
Italy
21:30.128960
Roland Clara
Italy
18:20.109980
David Hofer
Italy
18:45.112420
11
JPN JAPAN
1:20:38.483700
+1:33.9230
Hiroyuki Miyazawa
Japan
21:48.130710
Keishin Yoshida
Japan
21:18.127740
Nobu Naruse
Japan
18:36.111570
Akira Lenting
Japan
18:54.113380
12
FINLAND
1:20:45.484460
+1:40.9990
Ville Nousiainen
Finland
21:13.127230
Lari Lehtonen
Finland
21:16.127550
Tero Similae
Finland
19:23.116200
Matti Heikkinen
Finland
18:52.113180
13
RUSSIA II
1:21:16.487550
+2:11.13080
Stanislav Volzhentsev
Russia
21:08.126790
Alexander Utkin
Russia
21:14.127340
Petr Sedov
Russia
19:13.115240
Sergey Ustiugov
Russia
19:39.117880
14
CANADA
1:22:06.492510
+3:01.18040
Len Valjas
Canada
22:30.134940
Alex Harvey
Canada
21:28.128770
Ivan Babikov
Canada
18:45.112440
Devon Kershaw
Canada
19:21.116060
15
ESTONIA
1:22:26.494540
+3:21.20070
Karel Tammjarv
Estonia
21:40.129930
Algo Karp
Estonia
21:36.129530
Aivar Rehemaa
Estonia
19:28.116740
Raido Rankel
Estonia
19:41.118040
16
KAZAKHSTAN
1:22:38.495710
+3:33.21240
Denis Volotka
Kazakstan
22:20.133950
Alexey Poltoranin
Kazakstan
21:25.128430
Nikolay Chebotko
Kazakstan
19:16.115540
Mark Starostin
Kazakstan
19:35.117490
17
USA UNITED STATES OF AMERICA
1:22:52.497190
+3:48.22720
Andrew Newell
Usa
22:21.134020
Kris Freeman
Usa
22:10.132980
Noah Hoffman
Usa
18:58.113780
Simeon Hamilton
Usa
19:22.116110
18
SUI SWITZERLAND
1:23:09.498820
+4:04.24350
Jonas Baumann
Switzerland
22:38.135750
Toni Livers
Switzerland
22:23.134280
Remo Fischer
Switzerland
19:03.114210
Curdin Perl
Switzerland
19:03.114280
19
KAZAKHSTAN
1:24:06.504500
+5:01.30030
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
23:17.139600
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
21:34.129350
Alexandr Malyshev
Kazakstan
19:45.118490
Sergey Cherepanov
Kazakstan
19:28.116760
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
20km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Stafett
1
NORWAY I
58:38.351790
Heidi Weng
Norway
14:57.89610
Therese Johaug
Norway
14:32.87110
Kristin Størmer Steira
Norway
14:45.88440
Marit Bjørgen
Norway
14:24.86330
2
FINLAND
59:52.359100
+1:13.7210
Aino-Kaisa Saarinen
Finland
15:00.89950
Anne Kylloenen
Finland
15:07.90620
Kerttu Niskanen
Finland
14:42.88100
Krista Lahteenmaki
Finland
15:02.90130
3
USA UNITED STATES I
1:00:15.361440
+1:36.9550
Kikkan Randall
Usa
14:59.89820
Sadie Bjornsen
Usa
15:09.90820
Elizabeth Stephen
Usa
14:55.89420
Jessica Diggins
Usa
15:11.91080
4
NORWAY II
1:00:26.362520
+1:47.10630
Ingvild Flugstad Østberg
Norway
14:57.89610
Vibeke W Skofterud
Norway
15:52.95100
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Norway
14:23.86270
Maiken Caspersen Falla
Norway
15:13.91240
5
RUSSIA I
1:00:32.363180
+1:53.11290
Julia Ivanova
Russia
15:00.89910
Alija Iksanova
Russia
15:29.92830
Mariya Guschina
Russia
15:21.92050
Yulia Tchekaleva
Russia
14:41.88090
6
SWEDEN
1:00:44.364300
+2:05.12410
Ida Ingemarsdotter
Sweden
15:06.90510
Hanna Erikson
Sweden
15:47.94670
Charlotte Kalla
Sweden
14:13.85210
Britta Johansson Norgren
Sweden
15:37.93610
7
NORWAY III
1:00:47.364630
+2:08.12740
Celine Brun Lie
Norway
15:39.93800
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
15:22.92180
Marthe Kristoffersen
Norway
14:44.88320
Martine EK Hagen
Norway
15:01.90030
8
GERMANY
1:00:50.364960
+2:11.13070
Denise Herrmann
Tyskland
15:36.93540
Nicole Fessel
Tyskland
15:23.92260
Katrin Zeller
Tyskland
14:46.88570
Claudia Nystad
Tyskland
15:03.90290
9
RUSSIA II
1:01:44.370300
+3:05.18410
Polina Medvedeva
Russia
15:33.93200
Olga Kuziukova
Russia
15:55.95420
Natalia Zhukova
Russia
15:00.89970
Elena Soboleva
Russia
15:15.91410
10
FRANCE
1:01:46.370500
+3:07.18610
Celia Aymonier
Frankrike
15:30.92970
Aurore Jean
Frankrike
15:50.94900
Anouk Faivre Picon
Frankrike
15:10.90950
Coraline Hugue
Frankrike
15:14.91380
11
POLAND
1:01:54.371350
+3:15.19460
Kornelia Kubinska
Poland
15:40.93920
Paulina Maciuszek
Poland
15:43.94270
Sylwia Jaskowiec
Poland
14:48.88760
Agnieszka Szymanczak
Poland
15:42.94100
12
USA UNITED STATES II
1:01:59.371840
+3:20.19950
Sophie Caldwell
Usa
15:02.90160
Ida Sargent
Usa
15:52.95160
Holly Brooks
Usa
15:18.91740
Rosie Brennan
Usa
15:45.94480
13
SLOVENIA
1:02:48.376700
+4:09.24810
Katja Visnar
Slovakia
16:24.98380
Barbara Jezersek
Slovakia
15:45.94450
Vesna Fabjan
Slovakia
15:16.91510
Alenka Cebasek
Slovakia
15:21.92060
14
NORWAY IV
1:02:51.377030
+4:12.25140
Kathrine Rolsted Harsem
Norway
15:37.93680
Britt Ingunn Nydal
Norway
15:51.95090
Tuva Toftdahl Staver
Norway
15:59.95860
Emilie Kristoffersen
Norway
15:22.92100
15
JPN JAPAN
1:02:51.377040
+4:12.25150
Naoko Omori
Japan
16:46.100520
Masako Ishida
Japan
14:56.89530
Yuki Kobayashi
Japan
15:11.91000
Michiko Kashiwabara
Japan
15:57.95690
16
KAZAKHSTAN
1:03:35.381480
+4:56.29590
Yelena Kolomina
Kazakstan
15:31.93070
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
16:36.99540
Tatyana Ossipova
Kazakstan
15:34.93330
Marina Matrossova
Kazakstan
15:53.95240
17
ITALY
1:03:46.382530
+5:07.30640
Virginia DE Martin Topranin
Italy
15:34.93330
Lucia Scardoni
Italy
16:10.96940
Ilaria Debertolis
Italy
15:05.90480
Francesca Baudin
Italy
16:55.101480
18
CZECH REPUBLIC
1:04:02.384170
+5:23.32280
Karolina Grohova
Czech Republic
15:29.92860
Eva Vrabcova Nyvltova
Czech Republic
16:37.99660
Petra Novakova
Czech Republic
15:26.92580
Sandra Schuetzova
Czech Republic
16:28.98770