Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2014-02-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Anmärkning
Preliminära resultat (14/2)
Visa vanlig resultatlista
H 21
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Wickström
Ulricehamns IF
2:41:46.970500
84.0p
2
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:41:47.970600
+1
84.0p
3
Emil Ekman
Ulricehamns IF
2:42:01.972000
+15.1400
83.8p
4
Håkan Löfström
Årsunda IF
2:43:36.981500
+1:50.10900
82.6p
5
Martin Gotting
Ulricehamns IF
2:44:13.985200
+2:27.14600
82.2p
6
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:44:30.986900
+2:44.16300
82.0p
7
Andre' Jakobsson
Östersunds SK
2:44:30.986900
+2:44.16300
82.0p
8
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
2:44:55.989400
+3:09.18800
81.7p
9
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
2:45:40.993900
+3:54.23300
81.2p
10
David Berg
Bodsjöböle SK
2:49:04.1014300
+7:18.43700
78.8p
11
John Maritz
Broby GOIF
2:49:20.1015900
+7:34.45300
78.7p
12
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:49:24.1016300
+7:38.45700
78.6p
13
Hannes Assarsson
Nässjö SF
2:50:20.1021900
+8:34.51300
78.0p
14
Erik Nissle
Linköpings SK
2:54:28.1046700
+12:42.76100
75.4p
15
Jimmy Seger
Boo IF
2:54:49.1048800
+13:03.78200
75.2p
16
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
2:55:19.1051800
+13:33.81200
74.9p
17
Marcus Sjöberg
Broby GOIF
2:55:48.1054700
+14:02.84100
74.6p
18
David Fransson
ASK Växjö
3:00:34.1083300
+18:48.112700
71.9p
19
Vilgot Österlund
Norbergs OK
3:03:55.1103400
+22:09.132800
70.1p
20
Oskar Djärv
Rembo IK
3:05:04.1110300
+23:18.139700
69.6p
21
Anders Ekh
Team Original
3:05:19.1111800
+23:33.141200
69.4p
22
Johan Thalin
Östervåla IF
3:05:48.1114700
+24:02.144100
69.2p
23
Gustav Hinder
Axa SC
3:06:02.1116100
+24:16.145500
69.1p
24
Axel Strandell
OK Linné
3:08:42.1132100
+26:56.161500
67.7p
25
Arvid Helg
Ärla IF
3:08:58.1133700
+27:12.163100
67.6p
26
Kalle Jansson-Riis
Malungs IF
3:09:03.1134200
+27:17.163600
67.6p
27
Erik Arebro
Sundbybergs IK
3:09:14.1135300
+27:28.164700
67.5p
28
Simon Evans
Ufk
3:09:22.1136100
+27:36.165500
67.4p
29
Fredrik Larsson
Norbergs OK
3:10:54.1145300
+29:08.174700
66.7p
30
Christen Horn Johanness
Euroloppet
3:11:12.1147100
+29:26.176500
66.5p
31
Per Pettersson
Hägersta GF
3:11:34.1149300
+29:48.178700
66.4p
32
Daniel Wästerlund
Rembo IK
3:12:25.1154400
+30:39.183800
66.0p
33
Karl Abel Malm
Norbergs Ck
3:12:42.1156100
+30:56.185500
65.8p
34
Petter Larsson
Axa SC
3:12:49.1156800
+31:03.186200
65.8p
35
Uli Wagner
Euroloppet
3:13:53.1163200
+32:07.192600
65.3p
36
Jesper Djärv
Rembo IK
3:14:00.1163900
+32:14.193300
65.3p
37
Joakim Sköld Östling
Ica-Handlarnas IF
3:14:04.1164300
+32:18.193700
65.2p
38
Thomas Johansson
Norbergs OK
3:14:14.1165300
+32:28.194700
65.2p
39
Robert Brundin
Kumla SF
3:14:53.1169200
+33:07.198600
64.9p
40
Tobias Malm
Bålsta SK
3:17:00.1181900
+35:14.211300
63.9p
41
Patric Wilhelmsson
Norbergs Ck
3:17:25.1184400
+35:39.213800
63.8p
42
Carl-emil Nettelman
SOK Viljan
3:18:04.1188300
+36:18.217700
63.5p
43
Karl Ericsson
Täby IS SK
3:18:57.1193600
+37:11.223000
63.1p
44
Dan Karlsson
Axa SC
3:19:16.1195500
+37:30.224900
63.0p
45
Benjamin Löwing Svensson
Broby GOIF
3:19:17.1195600
+37:31.225000
63.0p
46
Mattias Brännström
Grava SK
3:19:27.1196600
+37:41.226000
62.9p
47
Jonas Hallqvist
Helikopterflottiljen
3:20:38.1203700
+38:52.233100
62.4p
48
Peter Nilsson
Björneborgs SK
3:22:50.1216900
+41:04.246300
61.5p
49
Björn Börjesson
Trollhättans SOK
3:23:27.1220600
+41:41.250000
61.3p
50
Patrik Ljungberg
Axa SC
3:24:13.1225200
+42:27.254600
61.0p
51
Thomas Brunkert
Hällbybrunns IF
3:24:52.1229100
+43:06.258500
60.7p
52
Isak Hellberg
Axa SC
3:25:01.1230000
+43:15.259400
60.6p
53
Tobias Palmkvist
Linköpings SK
3:25:13.1231200
+43:27.260600
60.6p
54
Mats Risberg
Lugi SK
3:25:22.1232100
+43:36.261500
60.5p
55
Jonas Ek
IF Hallby SOK
3:25:54.1235300
+44:08.264700
60.3p
56
Måns Hilling
IK Stern
3:25:58.1235700
+44:12.265100
60.3p
57
Johan Nilsson
Göteborgs SK
3:26:51.1241000
+45:05.270400
59.9p
58
Nils Risberg
Sundbybergs IK
3:27:34.1245300
+45:48.274700
59.7p
59
Anton Pettersson
Mariestads FK
3:28:10.1248900
+46:24.278300
59.4p
60
Anders Memmi
Halmstad OK
3:28:13.1249200
+46:27.278600
59.4p
61
Per Holenmark
Dalregementets IF
3:28:22.1250100
+46:36.279500
59.4p
62
Magnus Eriksson
Axa SC
3:29:51.1259000
+48:05.288400
58.8p
63
Micah Nelson
Sørbråten IL
3:29:51.1259000
+48:05.288400
58.8p
64
Kristofer Borgström
Karlslunds IF SF
3:30:24.1262300
+48:38.291700
58.6p
65
Erik Memmi
Halmstad OK
3:31:29.1268800
+49:43.298200
58.2p
66
Petter Haraldsson
Järla IF SK
3:32:50.1276900
+51:04.306300
57.7p
67
Daniel Franco Cereceda
Föreningen IKJ Haninge
3:33:06.1278500
+51:20.307900
57.6p
68
Robin Lundin
Friskis & Svettis Malmö
3:34:00.1283900
+52:14.313300
57.3p
69
Erik Stridh
Ufk
3:34:04.1284300
+52:18.313700
57.3p
70
Tobias Eriksson
Dala XC Ski Team
3:35:02.1290100
+53:16.319500
57.0p
71
Andreas Hermansson
Abb IF SK
3:36:26.1298500
+54:40.327900
56.5p
72
Edvin Remb
Linköpings SK
3:37:43.1306200
+55:57.335600
56.1p
73
Bengt Langels
Skarpnäcks OL
3:38:05.1308400
+56:19.337800
55.9p
74
Carl Heyman
Abb IF SK
3:39:33.1317200
+57:47.346600
55.5p
75
Lasse Nordström
Föreningen Engelbrektsloppet
3:40:35.1323400
+58:49.352800
55.1p
76
Alexander Jonsson
Stockholm
3:41:10.1326900
+59:24.356300
54.9p
77
Mats Eriksson
Axa SC
3:41:32.1329100
+59:46.358500
54.8p
78
Erik Königsson
Sälens IF
3:41:46.1330500
+1:00:00.359900
54.7p
79
Michael Forsman
K3 IF
3:42:23.1334200
+1:00:37.363600
54.6p
80
Alexander Fors
Turebergs IF
3:42:42.1336100
+1:00:56.365500
54.5p
81
Johan Karlsson
Storvreta IK
3:44:05.1344400
+1:02:19.373800
54.0p
82
Johan Andersson
Axa SC
3:44:52.1349100
+1:03:06.378500
53.8p
83
Leo Brodin
Föreningen Engelbrektsloppet
3:47:14.1363300
+1:05:28.392700
53.1p
84
Simon Quick
Scania IF
3:47:34.1365300
+1:05:48.394700
53.0p
85
Ken Andersson
Hallstahammars SK SOFK
3:48:22.1370100
+1:06:36.399500
52.7p
86
Elias Drakenberg
Axa SC
3:48:45.1372400
+1:06:59.401800
52.6p
87
Jens Persson
Källbottens IK
3:51:08.1386700
+1:09:22.416100
51.9p
88
Markus Carlsson
Cykla är också kul!
3:52:50.1396900
+1:11:04.426300
51.4p
89
Tommy Torwald
Nacka Värmdö SK
3:53:44.1402300
+1:11:58.431700
51.2p
90
Johan Pettersson
Faik
3:53:52.1403100
+1:12:06.432500
51.2p
91
Kim Quarnström
Utbrytarna SK
3:54:17.1405600
+1:12:31.435000
51.0p
92
Vadim Ovtchinnikov
Stockholm
3:54:20.1405900
+1:12:34.435300
51.0p
93
Simon Kjellin
Karlslunds IF SF
3:55:15.1411400
+1:13:29.440800
50.8p
94
Martin Grysell
Enebybergs IF
3:56:13.1417200
+1:14:27.446600
50.5p
95
Anders Palmqvist
Fagersta Södra IK
3:59:09.1434800
+1:17:23.464200
49.7p
96
Samuel Rydberg
Norbergs OK
4:04:14.1465300
+1:22:28.494700
48.4p
97
Martin Norlin
Stockholms RK
4:06:26.1478500
+1:24:40.507900
47.9p
98
Jakob Svärd
Rembo IK
4:07:07.1482600
+1:25:21.512000
47.7p
99
Jonas Rask
Björnstorps IF
4:10:10.1500900
+1:28:24.530300
47.0p
100
Jonas Lejon
Fm/Ledr
4:10:55.1505400
+1:29:09.534800
46.8p
101
Renny Rantakokko
IF Start
4:12:42.1516100
+1:30:56.545500
46.4p
102
Karl Königsson
Axa SC
4:15:01.1530000
+1:33:15.559400
45.9p
103
Johan Strandberg
Gustavsbergs OK
4:15:51.1535000
+1:34:05.564400
45.7p
104
Jens Linered
Föreningen Engelbrektsloppet
4:20:25.1562400
+1:38:39.591800
44.7p
105
Robert Vestman
Östansjö SK
4:24:04.1584300
+1:42:18.613700
44.0p
106
Josef Högberg
Björneborgs SK
4:24:13.1585200
+1:42:27.614600
43.9p
107
Nicklas Nordahl
Team Gryta
4:26:37.1599600
+1:44:51.629000
43.4p
108
Mikael Helgesson
Föreningen Engelbrektsloppet
4:27:08.1602700
+1:45:22.632100
43.3p
109
Mikael Johansson
Axa SC
4:27:40.1605900
+1:45:54.635300
43.2p
110
Peter Zeil
Hägersten
4:27:54.1607300
+1:46:08.636700
43.2p
111
Stefan Karlsson
Berber IS
4:29:26.1616500
+1:47:40.645900
42.9p
112
Patrik Hagman
AcademcWork/}tockholm
4:32:29.1634800
+1:50:43.664200
42.3p
113
Martin Hammarsten
OK Landehof
4:33:10.1638900
+1:51:24.668300
42.2p
114
Jonas Juhlin
Ärna IF Uppsala Garnison
4:37:10.1662900
+1:55:24.692300
41.4p
115
Dag Nyström
Stockholm
4:38:12.1669100
+1:56:26.698500
41.2p
116
Andreas Svensson
CGI Karlstad
4:40:54.1685300
+1:59:08.714700
40.8p
117
Jonas Axelsson
Stockholm
4:54:06.1764500
+2:12:20.793900
38.6p
118
Markus Hartman
Föreningen Engelbrektsloppet
4:54:51.1769000
+2:13:05.798400
38.4p
119
Erik von Geijer
Axa SC
4:58:16.1789500
+2:16:30.818900
37.9p
120
Peder Kasemo
IK Stern
5:08:31.1851000
+2:26:45.880400
36.4p
121
Erik Haglund
Föreningen Engelbrektsloppet
5:10:26.1862500
+2:28:40.891900
36.2p
122
Fredrik Erici
Linköpings SK
5:12:48.1876700
+2:31:02.906100
35.8p
123
Johan Löfling
DG
5:14:00.1883900
+2:32:14.913300
35.7p
124
Eric Brobeck
DG
5:14:31.1887000
+2:32:45.916400
35.6p
125
Carl Jernberg
SOK Aneby
5:19:21.1916000
+2:37:35.945400
35.0p
126
Andreas Andersson
Göteborg
5:22:29.1934800
+2:40:43.964200
34.6p
127
Dewin Nguyen
Axa SC
5:23:13.1939200
+2:41:27.968600
34.5p
128
Christoffer Örnhagen
Dolcegrabbana
5:56:11.2137000
+3:14:25.1166400
30.8p
129
Adam Rostedt
Norrköping
6:10:30.2222900
+3:28:44.1252300
29.4p
130
Mathias Johansson
Föreningen Engelbrektsloppet
7:07:39.2565800
+4:25:53.1595200
25.0p
131
Peter Liff
IK Stern
7:13:19.2599800
+4:31:33.1629200
24.6p
-
Kenneth Nilsson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
-
Peter Skoglund
Stuga77 IF
23:59:58.8639700
-
-
Robert Ericson
Föreningen Engelbrektsloppet
23:59:58.8639700
-
-
Robin Anderssson
Hallstahammars SK SOFK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Lindberg
Nyhammars IF
23:59:59.8639800
-
-
Anders Möller
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Andreas Johansson
Utbrytarna SK
23:59:59.8639800
-
-
Bengt Hellman
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
-
-
Björn Andersson
Stockholm
23:59:59.8639800
-
-
Björn Engman
Södertälje
23:59:59.8639800
-
-
Cristoffer Stockman
Fm Fmtm
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Terblanche
Fagersta
23:59:59.8639800
-
-
Dennis Eriksson
Västerås IF
23:59:59.8639800
-
-
Emil Johansson
Sätra IF
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Löf
Oslo
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Enarsson
Berga SOK
23:59:59.8639800
-
-
Johan Sebardt
Fm/Ledr
23:59:59.8639800
-
-
John Herbertsson
Nordic Choice Hotels
23:59:59.8639800
-
-
Marcus Wilhelmsen
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Mattias Stengl
Nordic Choice Hotels
23:59:59.8639800
-
-
Neil Phippen
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Peter Hällgren
Föreningen Engelbrektsloppet
23:59:59.8639800
-
-
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby SK
23:59:59.8639800
-
-
Robbin Kantarp
Ärla IF
23:59:59.8639800
-
-
Sebastian Rosemann
Luxembourg
23:59:59.8639800
-