Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Championship Skiathlon
2013-02-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
30km, Längdskidor, Klassiskt/Fristil, Masstart
1
Dario Cologna
Val Müstair
1:13:09.438830
97.2p
2
Martin Johnsrud Sundby
Roea IL
1:13:11.439010
+1.80
97.2p
3
Sjur Røthe
Voss IL
1:13:11.439030
+2.100
97.2p
4
Petter jr Northug
Strindheim IL
1:13:14.439350
+5.420
97.1p
5
Maxim Vylegzhanin
Dinamo
1:13:15.439440
+6.510
97.1p
6
Alexander Legkov
Dinamo
1:13:19.439840
+10.910
96.9p
7
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
1:13:20.439990
+11.1060
96.9p
8
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
1:13:21.440030
+12.1100
96.9p
9
Tobias Angerer
SC Vachendorf
1:13:21.440070
+12.1140
96.9p
10
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
1:13:22.440100
+12.1170
96.9p
11
Evgeniy Belov
Rus
1:13:22.440130
+13.1200
96.9p
12
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
1:13:22.440170
+13.1240
96.9p
13
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
1:13:25.440440
+16.1510
96.8p
14
Curdin Perl
Bernina Pontresina
1:13:25.440490
+16.1560
96.8p
15
Johannes Duerr
SC Goestling-hochkar
1:13:26.440500
+16.1570
96.8p
16
Giorgio DI Centa
C.s Carabinieri
1:13:27.440610
+17.1680
96.7p
17
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
1:13:30.440900
+20.1970
96.6p
18
Daniel Richardsson
Hudiksvalls IF
1:13:31.441010
+21.2080
96.6p
19
Anders Soedergren
Hudiksvalls IF
1:13:31.441050
+22.2120
96.6p
20
Roland Clara
G.s Fiamme Gialle
1:13:32.441120
+22.2190
96.6p
21
Maurice Manificat
Douane/agy ST Sigismond
1:13:35.441420
+25.2490
96.5p
22
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:13:36.441510
+26.2580
96.5p
23
Lukas Bauer
Dukla Liberec
1:13:36.441590
+27.2660
96.5p
24
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
1:13:42.442150
+33.3220
96.3p
25
Ilia Chernousov
Ska
1:13:42.442150
+33.3220
96.3p
26
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
1:13:54.443390
+45.4460
96.0p
27
Martin Jaks
Dukla Liberec
1:13:55.443460
+46.4530
95.9p
28
Dietmar Noeckler
G.s Fiamme Oro
1:13:57.443620
+47.4690
95.9p
29
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
1:13:59.443870
+50.4940
95.8p
30
Jiri Magal
Dukla Liberec
1:14:00.443980
+51.5050
95.8p
31
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:14:03.444200
+53.5270
95.7p
32
Eldar Rønning
Skogn IL
1:14:20.445930
+1:11.7000
95.3p
33
Jens Filbrich
SV Eintracht Frankenhain
1:14:28.446760
+1:19.7830
95.1p
34
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
1:14:35.447470
+1:26.8540
94.9p
35
Valerio Checchi
G.s Forestale
1:14:57.449660
+1:48.10730
94.3p
36
Mathias Wibault
Cnisag /chamonix
1:15:02.450110
+1:52.11180
94.2p
37
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
1:15:25.452470
+2:16.13540
93.6p
38
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
1:15:33.453240
+2:24.14310
93.4p
39
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
1:15:35.453410
+2:25.14480
93.3p
40
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
1:15:44.454330
+2:35.15400
93.1p
41
Paul Constantin Pepene
CS Dinamo Bucuresti
1:15:45.454420
+2:35.15490
93.1p
42
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:15:58.455750
+2:49.16820
92.7p
43
Mark Starostin
Kazakstan
1:16:21.458080
+3:12.19150
92.1p
44
Akira Lenting
Waseda University
1:16:24.458310
+3:14.19380
92.1p
45
Eeri Vahtra
Karupesa Team
1:16:40.459970
+3:31.21040
91.7p
46
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:17:02.462120
+3:52.23190
91.1p
47
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
1:17:02.462160
+3:53.23230
91.1p
48
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
1:17:04.462380
+3:55.23450
91.1p
49
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
1:17:18.463720
+4:08.24790
90.7p
49
Vitaliy Shtun
Colos
1:17:18.463720
+4:08.24790
90.7p
51
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country Ski Club
1:17:18.463790
+4:09.24860
90.7p
52
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
1:17:36.465560
+4:27.26630
90.3p
53
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
1:17:54.467370
+4:45.28440
89.9p
54
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training CE
1:18:16.469510
+5:06.30580
89.4p
55
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
1:18:19.469850
+5:10.30920
89.3p
56
Philipp Haelg Lie
Nordic Club Liechtenstein
1:18:19.469860
+5:10.30930
89.3p
57
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
1:18:26.470570
+5:17.31640
89.1p
58
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-country School
1:19:04.474330
+5:55.35400
88.2p
59
Nils Koons
Nzl
1:19:17.475650
+6:08.36720
87.9p
60
Alexander Lasutkin
Belarus
1:19:18.475740
+6:09.36810
87.9p
61
Javier Gutierrez
Club Esqui Solvay
1:19:48.478770
+6:39.39840
87.2p
62
Yury Astapenka
Belarus
1:20:17.481630
+7:08.42700
86.6p
63
Oleksiy Shvidkiy
Ukr
1:20:20.481920
+7:10.42990
86.5p
64
Wenlong XU
Chn
1:20:20.481990
+7:11.43060
86.5p
65
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
1:20:23.482290
+7:14.43360
86.4p
66
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
1:20:25.482450
+7:16.43520
86.4p
67
Callum Watson
Cooma Ski Club
1:20:31.483060
+7:22.44130
86.3p
68
Andrew Pohl
Nzl
1:20:48.484720
+7:38.45790
85.9p
69
Callum Smith
Huntly Nordic Ski Club
1:22:01.492030
+8:52.53100
84.4p
70
Vytautas Strolia
SK Viesulas Anyksciai
1:22:22.494120
+9:12.55190
83.9p
71
Artur Yeghoyan
Arm
1:22:22.494190
+9:13.55260
83.9p
72
Edi Dadic
Tsk Ravnogorac
1:23:20.499970
+10:11.61040
82.7p
-
Michail Semenov
Belarus
23:59:57.8639600
-
-
Mark Van Der Ploeg
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Bayaraa Gerelt-od
Samglas
23:59:58.8639700
-
-
Robert Slotins
Cesis
23:59:58.8639700
-
-
Oleksii Krasovskyi
Ukr
23:59:58.8639700
-
-
Sergei Dolidovich
Belarus
23:59:58.8639700
-
-
Viossi-akpedje Madja
Toga
23:59:58.8639700
-
-
Cesar Baena
Ven
23:59:58.8639700
-
-
Dachhiri Sherpa
Nepal
23:59:58.8639700
-
-
Bold Byambadorj
Samglas
23:59:58.8639700
-
-
Brynjar Leo Kristinsson
Akureyri
23:59:58.8639700
-
-
Federico Pablo Cichero
Club Andino Ushuaia
23:59:58.8639700
-
-
Tadevos Poghosyan
Ashocq Cross-country School
23:59:58.8639700
-
-
Paul Kovacs
Birkebeiner Nordic Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Petrica Hogiu
Csi Vatra Dornei
23:59:58.8639700
-
-
HU Zhou
Chn
23:59:58.8639700
-
-
Andrej Buric
Tsk Buducnost
23:59:58.8639700
-
-
Lukas Jakeliunas
SK Viesulas Anyksciai
23:59:58.8639700
-
-
Viorel Andrei Palici
SC Cheile Gradistei
23:59:58.8639700
-
-
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
23:59:59.8639800
-
-
Alexander Standen
Huntly Nordic Ski Club
23:59:59.8639800
-