Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Andörjan
2013-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Andörjankommiten
Plats: Älvsbyn
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kerstin Holmberg
Strömnäs GIF
2:17:24.824300
59.1p
2
Linnea Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:36:45.940400
50.4p
3
Karin Eknor
OK Milan
2:39:39.957800
49.3p
D 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:15:13.811200
60.3p
2
Åse Nordlund
Strömnäs GIF
2:26:04.876300
54.8p
3
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skid
2:27:16.883500
54.3p
D 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Christina Klingestål
Ohtanajärvi IK
2:29:08.894700
53.5p
2
Gabriella Törngren
Luleå Gjutarens IF
2:49:40.1017900
45.8p
3
Marita Nykäinen
Pajala IF
3:10:46.1144500
39.9p
D 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Görel Nilsson
Råneå SK
2:32:26.914500
52.1p
D 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Catharina Lysell Bergström
Strömnäs GIF
2:44:48.988700
47.4p
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Niklas Niska
Bodens SK
1:45:53.635200
82.5p
2
Klas Nilsson
Bodens SK
1:45:54.635300
82.5p
3
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
1:45:58.635700
82.4p
H 35
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skid
1:52:02.672100
76.6p
2
Hans Turtola
Klubblös
1:55:48.694700
73.4p
3
Thomas Svensson
I 19 IF
1:56:22.698100
72.9p
H 40
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Berglund
Försvarets SK
1:50:45.664400
77.8p
2
Jonas Persson
Ersnäs IF
1:50:53.665200
77.6p
3
Robert Bergvall
Storfors SK
1:56:17.697600
73.0p
H 45
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tommy Gustafsson
Hemmingsmarks IF
1:47:08.642700
81.2p
2
Peter Särkijärvi
Pajala IF
2:07:16.763500
65.0p
3
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:08:20.769900
64.4p
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Michael Gustafsson
Gellivare Skidallians IK
1:55:07.690600
73.9p
2
Torbjörn Andersson
Strömnäs GIF
2:00:36.723500
69.6p
3
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:01:00.725900
69.3p
H 55
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Segerstedt
Hemmingsmarks IF
2:22:23.854200
56.6p
2
Ingemar Kalla
IFK Tärendö
2:33:54.923300
51.5p
3
Anders Moritz
Nattavaaraby SK
2:35:06.930500
51.0p
H 60
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lennart Nilsson
Jokkmokks SK
2:15:25.812400
60.2p
2
Lennart Fredriksson
Strömnäs GIF
2:41:12.967100
48.7p
H 65
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur Skid
2:18:49.832800
58.4p
2
BO Nyström
Älvsby IF
2:27:09.882800
54.4p
3
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
2:32:10.912900
52.2p
H 70
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:26:57.881600
54.4p
2
Ingvar Westman
Bodens SK
2:39:23.956200
49.4p
D 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anna Hansson
Sävast Ski Team
1:11:26.428500
59.3p
2
Jenny Björnfot
Sunderby SK
1:15:09.450800
56.4p
3
Marianne Kortesoja
Älvsby Skytteförening
1:26:54.521300
48.8p
H 21
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Albert Askengren
Visborgs OK
59:01.354000
71.8p
2
Linus Karlsson
Älvsby IF
59:17.355600
71.5p
3
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
59:39.357800
71.0p
H 21
10km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Martin Granberg
Strömnäs GIF
34:29.206800
60.3p
2
Magnus Granberg
Strömnäs GIF
34:30.206900
60.2p
3
Ruben Andersson
Strömnäs GIF
36:47.220600
56.5p
D 21
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pernilla Larsson
Luleå Gjutarens IF
31:03.186200
68.9p
2
Wendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
31:07.186600
68.8p
3
Petra Holmbom
Sävast Ski Team
31:36.189500
67.7p
H/D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mats Nordin
Lulekamraterna
2:11:40.789900
62.3p
2
Andreas Ramström
Trafikverkets FF
2:12:52.797100
61.6p
3
Nicke Juuso
Sunderby SK
2:16:37.819600
59.5p
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Andörjan 2023
Andörjan 2020
Andörjan 2019
Andörjan 2018
Andörjan 2017
Andörjan 2016
Andörjan 2015
Andörjan 2014
Andörjan 2013
Andörjan 2012
Andörjan 2011
Andörjan 2010
Andörjan 2009
Andörjan 2008
Andörjan 2007
Andörjan 2006
Andörjan 2005
Andörjan 2004
Andörjan 2003
Tävlingar i närheten
Sävast Ski Team Jultempo Masstart 2013
Sävast Ski Team Jultempo Intervallstart 2013
SKEGA Ungdomsspel 2013
SM Individuell 30/50km 2013
PT-Loppet 2013
Skatamarksloppet 2013
Frankeloppet 2013
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan