Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup La Clusaz Mass start
2013-01-19
Deltävling i
World Cup 2013
<<< World Cup Falun Pursuit
World Cup Sochi Skiathlon >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Alexey Poltoranin
Kazakstan
37:11.223060
96.8p
2
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
37:11.223070
+0
96.8p
3
Dario Cologna
Val Müstair
37:12.223100
+0
96.8p
4
Didrik Toenset
Byåsen IL
37:12.223160
+1
96.8p
5
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
37:13.223200
+1.40
96.8p
6
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
37:13.223240
+1.80
96.8p
7
Johan Olsson
Åsarna IK
37:15.223420
+3.260
96.7p
8
Sjur Røthe
Voss IL
37:17.223660
+6.500
96.6p
9
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
37:17.223680
+6.520
96.6p
10
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
37:17.223680
+6.520
96.6p
11
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
37:18.223700
+6.540
96.6p
12
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
37:18.223730
+6.570
96.5p
13
Lukas Bauer
Dukla Liberec
37:19.223830
+7.670
96.5p
14
Eldar Rønning
Skogn IL
37:20.223920
+8.760
96.5p
15
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
37:21.224020
+9.860
96.4p
16
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
37:21.224050
+9.890
96.4p
17
Tobias Angerer
SC Vachendorf
37:22.224130
+10.970
96.4p
18
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
37:22.224160
+11.1000
96.4p
19
Tim Tscharnke
SV Biberau
37:24.224300
+12.1140
96.3p
20
Valerio Checchi
Forestale
37:25.224400
+13.1240
96.3p
21
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
37:25.224410
+13.1250
96.3p
22
Martin Jaks
Dukla Liberec
37:25.224430
+13.1270
96.3p
23
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
37:28.224730
+16.1570
96.1p
24
Alexander Utkin
Russian Federation
37:31.225060
+20.1900
96.0p
25
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
37:32.225100
+20.1940
96.0p
26
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
37:32.225100
+20.1940
96.0p
27
Lars Nelson
Åsarna IK
37:32.225100
+20.1940
96.0p
28
Andrew Newell
Stratton Mountain School
37:34.225360
+23.2200
95.9p
29
Mathias Wibault
Chamonix
37:36.225530
+24.2370
95.8p
30
Dmitriy Japarov
Russian Federation
37:38.225790
+27.2630
95.7p
31
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
37:46.226520
+34.3360
95.4p
32
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
37:47.226640
+35.3480
95.4p
33
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
37:48.226730
+36.3570
95.3p
34
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
37:54.227350
+42.4190
95.1p
35
Adrien Backscheider
Gerardmer
38:04.228340
+52.5180
94.7p
36
Evgeniy Belov
Russian Federation
38:04.228380
+53.5220
94.7p
37
Jonas Baumann
Tambo Splügen
38:05.228430
+53.5270
94.6p
38
Romain Vandel
Emhm - Bois D Amont
38:08.228750
+56.5590
94.5p
39
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
38:09.228810
+57.5650
94.5p
40
Adrien Mougel
LA Bressaude
38:12.229120
+1:00.5960
94.4p
41
Pål Golberg
Gol IL
38:20.229900
+1:08.6740
94.1p
42
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
38:20.229940
+1:08.6780
94.1p
43
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
38:22.230140
+1:10.6980
94.0p
44
Algo Karp
Skiclub Viljandi
38:22.230180
+1:11.7020
94.0p
45
Sergey Cherepanov
Kazakstan
38:33.231290
+1:22.8130
93.5p
46
Jiri Magal
Dukla Liberec
38:36.231500
+1:24.8340
93.4p
47
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
38:37.231640
+1:25.8480
93.4p
48
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
38:38.231730
+1:26.8570
93.4p
49
Ales Razym
Dukla Liberec
38:41.232020
+1:29.8860
93.2p
50
Len Valjas
Team Hardwood
38:41.232040
+1:29.8880
93.2p
51
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
38:41.232070
+1:30.8910
93.2p
52
Curdin Perl
Bernina Pontresina
38:42.232170
+1:31.9010
93.2p
53
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
38:53.233270
+1:42.10110
92.8p
54
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
38:57.233650
+1:45.10490
92.6p
55
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
38:58.233720
+1:46.10560
92.6p
56
Bastien Poirrier
Emhm - Markstein Ranspach
39:00.233960
+1:49.10800
92.5p
57
Ronny Fredrik Ansnes
Klæbu IL
39:20.235970
+2:09.12810
91.8p
58
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
39:28.236760
+2:17.13600
91.5p
59
Damien Tarantola
Chamonix
39:34.237320
+2:22.14160
91.3p
60
Alexis Jeannerod
Pontarlier
39:34.237350
+2:22.14190
91.2p
61
Sergey Ustiugov
Russian Federation
39:54.239370
+2:43.16210
90.5p
62
Cyril Gaillard
Maudre
39:55.239430
+2:43.16270
90.5p
63
Christophe Perrillat Collomb
Douanes Grand-Bornand
39:58.239740
+2:46.16580
90.4p
64
Nobu Naruse
Gifu Hino Motors
39:58.239790
+2:47.16630
90.4p
65
Martin Egraz
Les Moussieres
40:03.240220
+2:51.17060
90.2p
66
Yevgeniy Koshevoy
Kazakstan
40:04.240380
+2:53.17220
90.1p
67
Ondrej Horyna
Dukla Liberec
40:33.243240
+3:21.20080
89.1p
68
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
41:04.246310
+3:52.23150
88.1p
69
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
41:13.247260
+4:02.24100
87.7p
-
Kari Varis
Kouvolan Hiihtoseura
23:59:58.8639700
-
-
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
23:59:58.8639700
-
-
Imanol Rojo
Alpino Uzturre
23:59:58.8639700
-
-
Callum Watson
Cooma Ski Club
23:59:58.8639700
-
-
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
23:59:59.8639800
-
-
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-