Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Östersund Classic
2013-01-04
Deltävling i
Scandinavian Cup 2012
<<< Scandinavian Cup Inari
Scandinavian Cup Östersund Sprint >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Norway
39:58.239750
93.1p
2
Didrik Toenset
Norway
40:16.241580
+18.1730
92.5p
3
Eldar Rønning
Norway
40:23.242210
+24.2360
92.2p
4
Anders Södergren
Hudiksvalls IF
40:35.243470
+37.3620
91.8p
5
Lars Nelson
Åsarna IK
40:51.245020
+52.5170
91.2p
6
Kristian Rennemo Tettli
Norway
41:07.246680
+1:09.6830
90.6p
7
Ronny Fredrik Ansnes
Norway
41:10.246920
+1:11.7070
90.5p
8
Tiio Söderhielm
Åsarna IK
41:14.247320
+1:15.7470
90.4p
9
Kari Varis
Finland
41:18.247700
+1:19.7850
90.3p
10
Tore Berdal Bjørseth
Norway
41:25.248400
+1:26.8550
90.0p
11
Janne Mononen
Finland
41:28.248750
+1:30.8900
89.9p
12
Teodor Peterson
Åsarna IK
41:41.250030
+1:42.10180
89.4p
13
Anders Rennemo Tettli
Norway
41:43.250260
+1:45.10410
89.4p
14
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
41:45.250430
+1:46.10580
89.3p
15
Eirik Telebond
Norway
41:49.250880
+1:51.11030
89.2p
16
Hallvard Loefald
Norway
41:51.251000
+1:52.11150
89.1p
17
Oeystein Pettersen
Norway
41:53.251270
+1:55.11420
89.0p
18
Emil Iversen
Norway
41:57.251660
+1:59.11810
88.9p
19
Simen Andreas Sveen
Norway
41:59.251890
+2:01.12040
88.8p
20
Morten Harjo Pettersen
Norway
42:02.252100
+2:03.12250
88.7p
21
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
42:11.253020
+2:12.13170
88.4p
22
Hans Christer Holund
Norway
42:12.253100
+2:13.13250
88.4p
23
Rune Malo Oedegaard
Norway
42:14.253390
+2:16.13540
88.3p
24
Jussi Simula
Finland
42:15.253460
+2:17.13610
88.3p
25
Mathias Rundgreen
Norway
42:17.253640
+2:18.13790
88.2p
26
Lars Suther
Lima IF
42:19.253890
+2:21.14040
88.1p
27
Carl Quicklund
Östersunds SK
42:23.254240
+2:24.14390
88.0p
28
Sami Lahdemaki
Finland
42:40.255900
+2:41.16050
87.5p
29
Morten Eide Pedersen
Norway
42:43.256220
+2:44.16370
87.4p
30
Tomas Northug
Norway
42:43.256250
+2:45.16400
87.4p
31
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
42:44.256390
+2:46.16540
87.3p
32
Eirik Lorentsen
Norway
42:46.256590
+2:48.16740
87.2p
33
Daniel Stock
Norway
42:47.256650
+2:49.16800
87.2p
34
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
42:54.257360
+2:56.17510
87.0p
35
Per Kristian Nygård
Norway
42:55.257460
+2:57.17610
87.0p
36
Aanund Lid Byggland
Norway
42:56.257590
+2:58.17740
86.9p
37
Markus Ottosson
IFK Umeå
42:58.257760
+3:00.17910
86.9p
38
Bjoern Thomas Nygaard
Norway
42:59.257890
+3:01.18040
86.8p
39
Sindre Sætre Hammerlund
Norway
43:00.257920
+3:01.18070
86.8p
40
Thomas Albertsen Dahlén
Norway
43:00.257930
+3:01.18080
86.8p
41
Adam Steen
Falun Borlänge SK
43:03.258200
+3:04.18350
86.7p
42
Mikko Koutaniemi
Finland
43:04.258320
+3:05.18470
86.7p
43
Anders Svanebo
Stockviks SF
43:06.258550
+3:08.18700
86.6p
44
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
43:09.258870
+3:11.19020
86.5p
45
Ole Marius Bach
Norway
43:11.259050
+3:13.19200
86.4p
46
Paal Troean Aune
Norway
43:12.259150
+3:14.19300
86.4p
47
Eirik Kurland Olsen
Norway
43:13.259280
+3:15.19430
86.4p
48
Oeyvind Gloeersen
Norway
43:22.260120
+3:23.20270
86.1p
49
David Frisk
IFK Mora SK
43:22.260150
+3:24.20300
86.1p
50
Ristomatti Hakola
Finland
43:24.260330
+3:25.20480
86.0p
51
Martin Andersen
Norway
43:26.260540
+3:27.20690
86.0p
52
Eeri Vahtra
Estonia
43:29.260820
+3:30.20970
85.9p
53
Jonas Austmo Kolstad
Norway
43:31.261020
+3:32.21170
85.8p
54
Antti Lampinen
Finland
43:31.261080
+3:33.21230
85.8p
55
Perttu Hyvarinen
Finland
43:32.261120
+3:33.21270
85.8p
56
Topi Kuorelahti
Finland
43:33.261280
+3:35.21430
85.7p
57
Mikael Norberg
Piteå Elit SK
43:36.261550
+3:38.21700
85.6p
58
Arvid Forss
Åsarna IK
43:41.262080
+3:43.22230
85.5p
59
Hampus Lindblom
Åsarna IK
43:43.262240
+3:44.22390
85.4p
60
Hallvard Moian Nydal
Norway
43:44.262300
+3:45.22450
85.4p
61
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
43:44.262320
+3:45.22470
85.4p
62
Martin Hammer
Norway
43:45.262480
+3:47.22630
85.4p
63
Martin Nyenget Loewstroem
Norway
43:47.262650
+3:49.22800
85.3p
64
Petter Rinde Oeverland
Norway
43:47.262670
+3:49.22820
85.3p
65
Eivind Bakkene
Norway
43:51.263030
+3:52.23180
85.2p
66
Kristian Hammer Riseth
Norway
43:51.263070
+3:53.23220
85.2p
67
Rolf Einar Jensen
Norway
43:58.263700
+3:59.23850
85.0p
68
Espen Kveli
Norway
43:58.263790
+4:00.23940
84.9p
69
Jens Andersson
Kalix SK
44:01.264020
+4:02.24170
84.9p
70
Ronny Andre Hafsaas
Norway
44:01.264020
+4:02.24170
84.9p
71
Jim Åhl
Bodens SK
44:01.264050
+4:03.24200
84.9p
72
Henrik Bakke
Norway
44:02.264140
+4:03.24290
84.8p
73
Frode Jermstad
Norway
44:05.264430
+4:06.24580
84.7p
74
Vetle Thyli
Norway
44:09.264800
+4:10.24950
84.6p
75
Raido Rankel
Estonia
44:09.264880
+4:11.25030
84.6p
76
Ole-henrik Kabbe
Norway
44:11.265010
+4:12.25160
84.6p
77
Niko Koskela
Finland
44:11.265030
+4:12.25180
84.6p
78
Johan Häggström
Kalix SK
44:13.265290
+4:15.25440
84.5p
79
Juho Mikkonen
Finland
44:15.265400
+4:16.25550
84.4p
80
Marius Caspersen Falla
Norway
44:19.265850
+4:21.26000
84.3p
81
Halvor Thoner Korboel
Norway
44:20.265980
+4:22.26130
84.3p
82
Daniel Svensson
IFK Mora SK
44:22.266120
+4:23.26270
84.2p
83
Jerry Ahrlin
Brunflo IF
44:28.266790
+4:30.26940
84.0p
84
Markus Westgaard Johansen
Norway
44:33.267270
+4:35.27420
83.9p
85
Mats Haakon Breda
Norway
44:34.267310
+4:35.27460
83.9p
86
Joergen Braathen
Norway
44:34.267320
+4:35.27470
83.9p
87
Oscar Lund
IF Hallby SOK
44:36.267520
+4:37.27670
83.8p
88
Johan Riseth Hammer
Norway
44:36.267550
+4:38.27700
83.8p
89
Erlend Skippervik Saetre
Norway
44:38.267710
+4:39.27860
83.7p
90
Robin Norum
IFK Umeå
44:40.267920
+4:41.28070
83.7p
91
Oscar Bergström
IFK Mora SK
44:42.268190
+4:44.28340
83.6p
92
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
44:45.268400
+4:46.28550
83.5p
93
Arvis Liepins
Latvia
44:45.268410
+4:46.28560
83.5p
94
Martin Bergström
Piteå Elit SK
44:45.268470
+4:47.28620
83.5p
95
Janari Rajas
Estonia
44:48.268760
+4:50.28910
83.4p
96
Gustav Nordström
Gävle SK
44:51.269060
+4:53.29210
83.3p
97
Stian Stærkeby Jelstad
Norway
45:00.269960
+5:02.30110
83.1p
98
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
45:01.270040
+5:02.30190
83.0p
99
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
45:01.270040
+5:02.30190
83.0p
100
Markus Leijon
IFK Mora SK
45:01.270050
+5:03.30200
83.0p
101
Kalle Koistinen
Finland
45:02.270110
+5:03.30260
83.0p
102
Stian Lilleeng Sverdrup
Norway
45:02.270110
+5:03.30260
83.0p
103
Carl Olander
IK Stern
45:03.270250
+5:05.30400
83.0p
104
Morten Priks
Estonia
45:04.270350
+5:06.30500
82.9p
105
Patrik Tallbom
Östersunds SK
45:06.270570
+5:08.30720
82.9p
106
Andreas Nygaard
Norway
45:07.270600
+5:08.30750
82.9p
107
Klas Nilsson
Bodens SK
45:12.271160
+5:14.31310
82.7p
108
Öyvind Watterdal
Norway
45:17.271620
+5:18.31770
82.6p
109
Karl-Johan Westberg
Borås SK
45:31.273030
+5:32.33180
82.2p
110
Niklas Niska
Bodens SK
45:31.273050
+5:33.33200
82.2p
111
Marcus Schei Wiseth
Norway
45:32.273130
+5:33.33280
82.1p
112
Heikki Korpela
Finland
45:33.273220
+5:34.33370
82.1p
113
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
45:36.273560
+5:38.33710
82.0p
114
Einar Flaktveit Moxnes
Norway
45:38.273760
+5:40.33910
82.0p
115
Joergen Grav
Norway
45:40.273990
+5:42.34140
81.9p
116
Magnus Moholt
Norway
45:44.274310
+5:45.34460
81.8p
117
Emil Ekman
Ulricehamns IF
45:46.274530
+5:47.34680
81.7p
118
Per Olav Oedegaard Holm
Norway
45:49.274800
+5:50.34950
81.7p
119
Lars Amund Toftegaard
Norway
45:50.274950
+5:52.35100
81.6p
120
Haakon Hjelstuen
Norway
45:52.275120
+5:53.35270
81.6p
121
Eirik Nordvik
Norway
45:54.275300
+5:55.35450
81.5p
122
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
45:56.275520
+5:57.35670
81.4p
123
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
45:59.275820
+6:00.35970
81.4p
124
Simon Åslin
Stockviks SF
46:02.276140
+6:03.36290
81.3p
125
Reinar Aaland
Norway
46:03.276250
+6:05.36400
81.2p
126
Lars Stenseth
Norway
46:04.276310
+6:05.36460
81.2p
127
Odd Erlend Berg Hansen
Norway
46:04.276380
+6:06.36530
81.2p
128
Sindre Palm Odberg
Norway
46:12.277130
+6:13.37280
81.0p
129
Adrian Bergström
Bodens SK
46:13.277200
+6:14.37350
81.0p
130
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
46:14.277320
+6:15.37470
80.9p
131
Marcus Svelander
Åsarna IK
46:24.278370
+6:26.38520
80.6p
132
Timo Andre Bakken
Norway
46:28.278750
+6:30.38900
80.5p
133
Martin Rosvall
Lycksele IF
46:30.278930
+6:31.39080
80.5p
134
Erik Oskarsson
Sorsele SK
46:43.280220
+6:44.40370
80.1p
135
Mattias Argårds
IFK Mora SK
46:45.280440
+6:46.40590
80.1p
136
Ronny Wedin
Norbergs SK
46:46.280530
+6:47.40680
80.0p
137
Patrik Wikström
Dorotea IF
46:50.280910
+6:51.41060
79.9p
138
Brynjar Leo Kristinsson
Island
46:50.280940
+6:51.41090
79.9p
139
Jesse Smith
Usa
47:03.282270
+7:05.42420
79.6p
140
Tobias Nilsson
IFK Umeå
47:22.284190
+7:24.44340
79.0p
141
Christian Westgaard
Norway
47:35.285460
+7:37.45610
78.7p
142
Emil Lagergren
Tynderö IK
47:40.285940
+7:41.46090
78.6p
143
Andre Jakobsson
Östersunds SK
47:48.286760
+7:50.46910
78.4p
144
David Siebers
IK Hakarpspojkarna
48:24.290300
+8:25.50450
77.4p
145
Anton Svensson
Åsarna IK
49:43.298210
+9:44.58360
75.4p
146
Andre Larsson
Svegs IK
51:09.306800
+11:10.66950
73.4p
147
Tom Arntsen
Norway
54:13.325200
+14:14.85350
69.4p
-
Jonas Häggström
Anundsjö IF
23:59:58.8639700
-
-
Jimmy Emilsson
Offerdals SK
23:59:58.8639700
-
-
Saevar Birgisson
Island
23:59:58.8639700
-
-
Petter Toraas Halseth
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Johannes Ringsby
Töcksfors IF
23:59:58.8639700
-
-
Mads Madsgaard Granrud
Norway
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Engström
Stockviks SF
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Oskarsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
-
-
Even Berg Langseth
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
jr Karstein Johaug
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Vidar Undebakke
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Anton Karlsson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Torstein Oestnor
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Sondre Oldervoll
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Ola Fines Berg
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Mads Ek Stroem
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Anders Solin
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Torjus BOERSHEIM
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
23:59:59.8639800
-
-
Haakon Ramstad
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Emil Nyeng
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Eivind Klemoen
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Espen Udjus Frorud
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Anders Jonsson
Stockviks SF
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Myrmæl Helgestad
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Torgeir Skare Thygesen
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Øyvind Moen Fjeld
Norway
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Byström
Sollefteå SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Myrland
Finland
23:59:59.8639800
-
-
Petter Eliassen
Norway
23:59:59.8639800
-