Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
La Sgambeda Classic
2012-12-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emma Wikén
Åsarna IK
1:04:52.389180
85.0p
2
Natalia Zernova
Russian Federation
1:09:09.414870
+4:16.25590
79.7p
3
Marianna Longa
S.C. Livigno
1:10:43.424290
+5:51.35010
77.9p
4
Martina Stursova
Cz-policka
1:11:38.429710
+6:45.40430
77.0p
5
Alena Prochazkova
Slovacchi Team
1:12:21.434050
+7:28.44770
76.2p
6
Valentina Kislukhina
Rus-moskow
1:17:08.462710
+12:15.73430
71.5p
7
Chiara Caminada
S.C. Levanna
1:17:22.464160
+12:29.74880
71.2p
8
Mara Zamboni
Montana Valsassina
1:19:21.476090
+14:29.86810
69.5p
9
Elisa Gianola
S.c Primaluna
1:20:13.481270
+15:20.91990
68.7p
10
Valentina Sirio
Polisportiva LE Prese
1:21:03.486260
+16:10.96980
68.0p
11
Monica Galli
S.c Alta Valtellina
1:21:25.488460
+16:32.99180
67.7p
12
Laura Colnaghi
G.s I Camosci A.d
1:21:27.488670
+16:34.99390
67.7p
13
Christa Inauen
Skiclub Samedan
1:25:25.512480
+20:33.123200
64.5p
14
Mara Joly
G.s VV FF Godioz
1:26:13.517240
+21:20.127960
63.9p
15
Monica Confortola
S.c Livigno Asd
1:27:54.527310
+23:01.138030
62.7p
16
Linda Galli
S.C. Livigno
1:30:02.540190
+25:10.150910
61.2p
17
Michela Silvestri
S.C. Livigno
1:30:14.541390
+25:22.152110
61.1p
18
Samantha Plafoni
S.C. Valle Pesio
1:30:32.543150
+25:39.153870
60.9p
19
Tanja Beumler
Ch-silvaplana
1:31:02.546190
+26:10.156910
60.5p
20
Simona Martinelli
S.C. Livigno
1:31:07.546620
+26:14.157340
60.5p
21
Lysanne Zago
G.s.a Alpini Vicenza
1:32:20.553920
+27:27.164640
59.7p
22
Maria Pietrogiovanna
S.c Alta Valtellina
1:32:44.556320
+27:51.167040
59.4p
23
Ivonne Lutze
Skizunft Dresden
1:32:48.556710
+27:55.167430
59.4p
H 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Rickardsson
Helsinge Ski Team
58:26.350570
94.3p
2
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
58:26.350580
+0
94.3p
3
Stanislav Rezac
Skinfit Racing Team
58:28.350710
+1.40
94.3p
4
Petr Novak
Atlas Czech Republic
58:28.350770
+2.100
94.3p
5
Oskar Svärd
Team Coop
58:29.350880
+3.210
94.2p
6
Nicola Morandini
Team Coop
58:30.350910
+3.240
94.2p
7
Bruno Debertolis
Team Rossignol
58:30.350950
+3.280
94.2p
8
Jiri Rocarek
Fischer Subaru Team
58:32.351130
+5.460
94.2p
9
Lars Suther
Skinfit Racing Team
58:32.351170
+6.500
94.2p
10
Jimmie Johnsson
Team Coop
58:32.351180
+6.510
94.2p
11
Andy Gerstenberger
Skinfit Racing Team
58:35.351410
+8.740
94.1p
12
Lorenzo Cerutti
Team Rossignol
58:46.352550
+19.1880
93.8p
13
Paolo Fanton
G.S Fiamme Gialle
58:56.353560
+29.2890
93.5p
14
Ivan Debertolis
Team Rossignol
59:32.357130
+1:05.6460
92.6p
15
Mario Roncador
G.S Fiamme Gialle
1:00:16.361590
+1:50.10920
91.4p
16
Andrea Gola
S.C. Valle Pesio
1:00:18.361740
+1:51.11070
91.4p
17
Eugenio Bianchi
S.C. Sormano
1:01:19.367830
+2:52.17160
89.9p
18
Thomas Steurer
Team Steurer
1:01:19.367840
+2:52.17170
89.9p
19
Riccardo Mich
G.S Fiamme Gialle
1:01:38.369770
+3:12.19100
89.4p
20
Nicolas Bormolini
Team Rossignol
1:01:39.369820
+3:12.19150
89.4p
21
Pietro Valorz
G.S Fiamme Gialle
1:01:39.369830
+3:12.19160
89.4p
22
Tomas Jakoubek
Silvini Ski Trab Team
1:01:40.369900
+3:13.19230
89.4p
23
Daniel Sandoz
Switzerland
1:01:41.370020
+3:14.19350
89.4p
24
Erik Jan Grude
Helleland IL
1:01:44.370310
+3:17.19640
89.3p
25
Dario Giovine
G.S. Hartmann
1:01:54.371300
+3:27.20630
89.1p
26
Marco Crestani
G.S.A. Asiago
1:02:21.374020
+3:54.23350
88.4p
27
Petr Jiran
Skitrab Mara Team
1:03:25.380420
+4:58.29750
86.9p
28
Martin Furrer
Toko Racing Team
1:03:42.382140
+5:15.31470
86.5p
29
Jakub Sikora
Rep Cech
1:03:42.382160
+5:15.31490
86.5p
30
Marco Ruaro
G.s.a Alpini Vicenza
1:04:24.386370
+5:58.35700
85.6p
31
Matteo Pellegrino
Team Rossignol
1:04:30.386900
+6:03.36230
85.5p
32
Lukas Steinwandter
G.S. Hartmann
1:05:44.394350
+7:17.43680
83.9p
33
Baptiste Cazaux
Salomon France
1:05:45.394460
+7:18.43790
83.8p
34
Janis Teteris
1973 Club A2
1:05:49.394830
+7:22.44160
83.8p
35
Sergey Ivanov
Long-distance
1:05:51.395060
+7:24.44390
83.7p
36
Sergey Zernov
Russian Worldloppet Team
1:05:52.395140
+7:25.44470
83.7p
37
Valery Smutin
Dklka
1:05:54.395370
+7:28.44700
83.6p
38
Florian Goebel
SC Willingenb
1:06:00.395940
+7:33.45270
83.5p
39
Gianfranco Polvara
Montana Valsassina
1:06:10.396920
+7:43.46250
83.3p
40
Francesco Tanara
Sci Nordico Prisma
1:06:54.401340
+8:27.50670
82.4p
41
Toni Brunner
Langlauf24.ch
1:07:04.402380
+8:38.51710
82.2p
42
Fabrizio Faggio
S.c.vallepesio
1:07:05.402430
+8:38.51760
82.2p
43
Evgeny Mamonov
Sokol
1:07:08.402730
+8:41.52060
82.1p
44
Andrey Kukrus
Russian Federation
1:07:53.407240
+9:26.56570
81.2p
45
Roberto Tomio
U.S. Dolomitica
1:07:53.407280
+9:27.56610
81.2p
46
Alessandro Carli
G.S.A. Asiago
1:07:56.407550
+9:29.56880
81.1p
47
Fabio Biesuz
UB Banca Gogi
1:07:58.407720
+9:31.57050
81.1p
48
Gregorio Nicolodi
G.S. Hartmann
1:08:05.408450
+9:38.57780
81.0p
49
Hermann Schindler
Wsv Oberhof 05
1:08:10.408900
+9:43.58230
80.9p
50
Matthias Kuhn
Salomon Austria
1:08:12.409100
+9:45.58430
80.8p
51
Ondrej Tuka
Czech Republic
1:08:14.409370
+9:48.58700
80.8p
52
Ruben Caseny
Vitaldent-aran
1:08:17.409620
+9:50.58950
80.7p
53
Davide Maffeis
G.S. I Camosci
1:08:52.413110
+10:25.62440
80.0p
54
Alexander Budnik
Moscow Kuncevo
1:08:53.413200
+10:26.62530
80.0p
55
Antonio Sassano
Amatori Fondo Campobasso
1:08:58.413710
+10:31.63040
79.9p
56
Roberto Gabrielli
Triathlon Trentino
1:09:36.417530
+11:09.66860
79.2p
57
Petr Nesvadba
Czech Republic
1:09:37.417660
+11:10.66990
79.2p
58
Yury Komlev Noname
Russian Federation
1:09:39.417890
+11:13.67220
79.1p
59
Andrea Melesi
Montana Valsassina
1:09:52.419100
+11:25.68430
78.9p
60
Francesco Fuccaro
G.S. Val Gleris
1:10:14.421300
+11:47.70630
78.5p
61
Jan Hasek
Czech Republic
1:10:19.421830
+11:52.71160
78.4p
62
Anatoliy Onegin
Russian Federation
1:10:33.423260
+12:06.72590
78.1p
63
Jiri Suchy
Vittangi SK
1:10:40.423950
+12:13.73280
78.0p
64
Daniele Vuerich
G.S. Val Gleris
1:10:43.424230
+12:16.73560
77.9p
65
Ladislav Knapek
Atlas Czech Republic
1:10:50.424980
+12:24.74310
77.8p
66
Andrea Cusini
S.C. Livigno
1:10:57.425670
+12:31.75000
77.7p
67
Ivano Fontana
Triathlon Trentino
1:11:06.426560
+12:39.75890
77.5p
68
Josef Vejnar
Czech Republic
1:11:07.426620
+12:40.75950
77.5p
69
Arrigo Bonacorsi
S C Gromo
1:11:10.426940
+12:43.76270
77.5p
69
Armin Varesco
Neumarkt
1:11:10.426940
+12:43.76270
77.5p
71
Pierino Confortola
S.C. Livigno
1:11:13.427240
+12:46.76570
77.4p
72
Ole Sivert Moe
Tromsø SK
1:11:16.427560
+12:49.76890
77.3p
73
Paolo Sembenini
G.S. Hartmann
1:11:23.428240
+12:56.77570
77.2p
74
Rolando Tursic
SK Kovinoplastika Loz
1:11:25.428430
+12:58.77760
77.2p
75
Frank Schaub
Rhöner Wsv
1:11:25.428480
+12:59.77810
77.2p
76
Federico Rampazzo
G.S.A. Asiago
1:11:26.428500
+12:59.77830
77.2p
77
Paolo Rivero
S.c Valle Maira
1:11:27.428680
+13:01.78010
77.1p
78
Jiri Jun Fisnar
Ski Klub Sumperk
1:11:30.428900
+13:03.78230
77.1p
79
Marco Corradin
Esercito Alpini Paracadutisti
1:11:34.429340
+13:07.78670
77.0p
80
Manfred Sommer
Tsv Buchenberg
1:11:44.430390
+13:18.79720
76.8p
81
Martin Moravec
Silvini Ski Trab Team
1:11:58.431740
+13:31.81070
76.6p
82
Domenico Invernizzi
Montana Valsassina
1:11:59.431870
+13:33.81200
76.6p
83
Tommaso Vigna
S.C. Valle Pesio
1:12:02.432130
+13:35.81460
76.5p
84
Massimo Malfatti
G.s Brentonico
1:12:11.433070
+13:45.82400
76.4p
85
Paolo Ricca
S.C. Livigno
1:12:12.433180
+13:46.82510
76.3p
86
Markus Knoll
Atsv Gebirge-gelobtland
1:12:16.433570
+13:50.82900
76.3p
87
Martin Pinter Umberto De
G.S. Hartmann
1:12:17.433670
+13:51.83000
76.3p
88
Sven Hartmann
SV Bockau
1:12:19.433860
+13:52.83190
76.2p
89
Angelo Rausse
G.S.A. Asiago
1:12:21.434030
+13:54.83360
76.2p
90
Sasha Alessandro Rampazzo
S.c Alta Valtellina
1:12:24.434370
+13:58.83700
76.1p
91
Nicola Villa
G.S. Brentonico
1:12:36.435540
+14:09.84870
75.9p
92
Fabrizio Casati
U.O.E.I. Pell E oss
1:12:50.436970
+14:24.86300
75.7p
93
Manuel Tomasini
G.S. Brentonico
1:12:54.437300
+14:27.86630
75.6p
94
Ilya Gusev
Rus-st Petersburg
1:12:54.437340
+14:27.86670
75.6p
95
Battista Rossi
A.s.d.sportiva Lanzada
1:12:56.437550
+14:29.86880
75.6p
96
Alfredo Bormolini
S.C. Livigno
1:12:57.437670
+14:31.87000
75.6p
97
Thomas Huber
SC Villingen
1:13:15.439440
+14:48.88770
75.3p
98
Andreas Weniger
Atsv Gebirge-gelobtland
1:13:18.439750
+14:51.89080
75.2p
99
Stefan Krieger
Ski Club Davos
1:13:20.439970
+14:54.89300
75.2p
100
Thomas Braun
Wsv Steinbach 07
1:13:22.440160
+14:55.89490
75.1p
101
Carlo Fazzini
A.S. Premana
1:13:23.440260
+14:56.89590
75.1p
102
Konrad Seelk
Tus Mietter
1:13:25.440470
+14:59.89800
75.1p
103
Alessandro Mauro
S.C. Valle Pesio
1:13:27.440650
+15:00.89980
75.0p
104
Kristian Faste
Team X-personell
1:13:32.441110
+15:05.90440
75.0p
105
Peter Gaffal
Salomon Leki Racing Team
1:13:57.443620
+15:30.92950
74.5p
106
Christoph Gasche
Ch-winkel
1:13:58.443710
+15:31.93040
74.5p
107
Miroslav Palata
Fel Praha
1:14:07.444600
+15:40.93930
74.4p
108
Konrad Blum
Dav Pfullendorf
1:14:09.444850
+15:42.94180
74.3p
109
Marco Rainolter
Valmalenco
1:14:20.445970
+15:54.95300
74.1p
110
Manfred Enzenhofer
Zweitti
1:14:21.446050
+15:54.95380
74.1p
111
Lorenzo Paganin
G.S.A. Asiago
1:14:22.446150
+15:55.95480
74.1p
112
Urbano Ferrazzi
SC S.michele
1:14:23.446250
+15:56.95580
74.1p
113
Peter Körbs
Tsv Ausbach
1:14:34.447340
+16:07.96670
73.9p
114
Gianni Segala
S.C. Rovere Veronese
1:14:41.448030
+16:14.97360
73.8p
115
Giuliano Ferrari
S.C. Marzola
1:14:42.448110
+16:15.97440
73.8p
116
Matteo Tivelli
Triathlon Trentino
1:14:42.448170
+16:16.97500
73.8p
117
Richard Führer
Ssv Wertach
1:14:45.448410
+16:18.97740
73.7p
118
Giovanni Bonelli
U.S. Stella Alpina, Italy
1:14:50.448960
+16:23.98290
73.7p
119
Alfredo Rizzardi
Sabbio Chiese
1:14:52.449180
+16:26.98510
73.6p
120
Gianmario Pedrotti
Retiche Ski Tirano
1:14:55.449460
+16:28.98790
73.6p
121
Matteo Dallabona
U.S. Stella Alpina, Italy
1:14:55.449470
+16:29.98800
73.6p
122
Stefan Schmucki
Trackclub Davos
1:15:00.449920
+16:33.99250
73.5p
123
Claudio Fachin
S.c Alta Valtellina
1:15:00.449950
+16:33.99280
73.5p
124
Giorgio Chiarini
Asd Polisportiva Vobarno
1:15:30.452950
+17:03.102280
73.0p
125
Cristian Dallabona
G.S. Castello Di Fiemme
1:15:33.453240
+17:06.102570
73.0p
126
Radik Nasybullin Noname
Russian Federation
1:15:38.453770
+17:12.103100
72.9p
127
Oleg Petrov
Rus-st Petersburg
1:15:40.453980
+17:14.103310
72.8p
128
Gelsomino Cusini
S.C. Livigno
1:15:41.454030
+17:14.103360
72.8p
129
Franco Brunelli
S.C. Orsi Bianchi
1:15:45.454440
+17:18.103770
72.8p
130
Wolfgang Nuding
SC Degenfeld
1:15:58.455750
+17:31.105080
72.6p
131
Luca Comitti
Usli Lanzo Intelvi
1:16:01.456090
+17:35.105420
72.5p
132
Thomas Ruppaner
Ulricehamns IF
1:16:04.456320
+17:37.105650
72.5p
133
Stefano Moro
Ski Pool Brianza
1:16:05.456480
+17:39.105810
72.4p
134
Marco Rapetti
A.s Corps Forestier
1:16:06.456580
+17:40.105910
72.4p
135
Andreas Böhm
SV Bertsdorf
1:16:16.457580
+17:50.106910
72.3p
136
Martin Rohrer B
Team Nordicarena.de
1:16:17.457680
+17:51.107010
72.3p
137
Iseo Compagnoni
S.C. Livigno
1:16:37.459640
+18:10.108970
71.9p
138
Roman Malivanek
Silvini Ski Trab Team
1:16:38.459720
+18:11.109050
71.9p
139
Diego Demattio
U.S. Stella Alpina, Italy
1:16:40.459990
+18:14.109320
71.9p
140
Andrea Peri
S.C. Livigno
1:17:01.462060
+18:34.111390
71.6p
141
Ivan Smolka
VSK Fel Cvut Praha
1:17:09.462870
+18:43.112200
71.4p
142
Ivan Rastelli
Polisportiva LE Prese
1:17:12.463180
+18:46.112510
71.4p
143
Josef Hofstätter
SU Eidenberg
1:17:16.463540
+18:49.112870
71.3p
144
Arnold Haas
Rival
1:17:20.463920
+18:53.113250
71.3p
145
Ewald Eder
SU Eidenberg
1:17:21.464010
+18:54.113340
71.3p
146
Alessandro Bonetti
Sci Club Gromo Edilmora
1:17:23.464280
+18:57.113610
71.2p
147
Christian Lang
Tsv-roßhaupten
1:17:28.464780
+19:02.114110
71.1p
148
Mario Nigretti
S.C. Levanna
1:17:28.464790
+19:02.114120
71.1p
149
Kirill Gorev
Spb
1:17:54.467390
+19:28.116720
70.8p
150
Guido Bracchetti
Milano
1:17:55.467490
+19:29.116820
70.7p
151
Martin Dvorak
SK Dnf
1:17:56.467570
+19:30.116900
70.7p
152
Claudio Vezzoli
Sci Club Gromo Edilmora
1:18:00.467920
+19:33.117250
70.7p
153
Martin Batek
Silvini Ski Trab Team
1:18:00.467930
+19:33.117260
70.7p
154
Marco Feligetti
Dolomitica
1:18:08.468780
+19:42.118110
70.5p
155
Georg Klein
D-freiburg IM Breisgau
1:18:11.469010
+19:44.118340
70.5p
156
Uli Albrecht
S.c Murnau
1:18:14.469390
+19:48.118720
70.5p
157
Francesco Bertolina
S.C. Livigno
1:18:16.469530
+19:49.118860
70.4p
158
Mariano Covi
S.c Appiano
1:18:23.470250
+19:56.119580
70.3p
159
Alar Just
Estonian Worldloppet Club
1:18:33.471240
+20:06.120570
70.2p
160
Carsten Lenk
Atsv Gebirge-gelobtland
1:18:40.471930
+20:13.121260
70.1p
161
Massimo Baroni
U.S. San Pellegrino
1:18:44.472310
+20:17.121640
70.0p
162
Sergey Titov
Kurkino
1:18:49.472870
+20:23.122200
69.9p
163
Roberto Miselli
Sci Nordico Bismantova
1:18:50.472990
+20:24.122320
69.9p
164
Evgeny Balandin
Rus-solnechnogorsk
1:18:52.473110
+20:25.122440
69.9p
165
Enzo Manfrè
S.C. Panorama
1:18:52.473190
+20:26.122520
69.9p
166
Valerio D andrea
S.C. Capracotta
1:18:55.473400
+20:28.122730
69.9p
167
Manuel Confortola
S.C. Livigno
1:18:55.473420
+20:28.122750
69.9p
168
Michele Benamati
Triathlon Trentino
1:19:01.474040
+20:34.123370
69.8p
169
Jan Tomahogh
Kbbs Turcianske Teplice
1:19:02.474140
+20:35.123470
69.7p
170
Dirk Tünnermann
D-seesen
1:19:20.475900
+20:53.125230
69.5p
171
Claudio Gallizioli
S.C. Marzola
1:19:37.477640
+21:10.126970
69.2p
172
Thomas Helgert
Post SV Weilheim
1:19:39.477890
+21:13.127220
69.2p
173
Giandomenico Zonta
Polisp. Vobarno
1:19:45.478480
+21:19.127810
69.1p
174
Luca Gurini
S.C. Credito Valtellinese
1:19:48.478750
+21:21.128080
69.1p
175
Jörg Eisenberger
SG Schellerhau
1:19:52.479190
+21:26.128520
69.0p
176
Helmut Stieger
Asv Latsch
1:19:55.479470
+21:29.128800
69.0p
177
Georg Perathoner
Asv Latsch
1:19:57.479670
+21:31.129000
68.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
178
Francesco Grisi
Sci Nordico Prisma
1:19:58.479790
+21:32.129120
68.9p
179
Mario Duso
Sci Nordico Monte Corno
1:20:01.480060
+21:34.129390
68.9p
180
Andrea Rottigni
S.c.valgandino A.s.d
1:20:08.480750
+21:41.130080
68.8p
181
Ivan Zhitenev
Skisport.ru
1:20:11.481070
+21:45.130400
68.7p
182
Pavel Mraz
Fel Praha
1:20:16.481580
+21:50.130910
68.7p
183
Avo Kirsipuu
Estonian Worldloppet Club
1:20:19.481880
+21:53.131210
68.6p
184
Attilio Luboz
S.C. Valsavarenche
1:20:20.481910
+21:53.131240
68.6p
185
Arnaldo Fazzini
Sci Nordico Prisma
1:20:25.482480
+21:59.131810
68.5p
186
Italo Massimo Camerin
G.S.A. Asiago
1:20:46.484500
+22:19.133830
68.3p
187
Rainer Wursthorn
SC Villingen
1:20:46.484590
+22:20.133920
68.2p
188
Alberto Frigerio
G.s I Camosci A.d
1:20:49.484870
+22:23.134200
68.2p
189
Alberto Compagnoni
S.C. Livigno
1:20:50.484950
+22:23.134280
68.2p
190
Arno Longa
S.C. Livigno
1:20:54.485360
+22:27.134690
68.1p
191
Fabio Zanni
Polisp. Vobarno
1:20:55.485460
+22:28.134790
68.1p
192
Antonio Massimo Musetti Carrara
G.S.A. Asiago
1:20:58.485790
+22:32.135120
68.1p
193
Peter Jung
Deutschland Trusetal
1:21:06.486520
+22:39.135850
68.0p
194
Fulvio Gaffuri
S.c Alta Valtellina
1:21:09.486800
+22:42.136130
67.9p
195
Andrea Maria Longo
G.S. Hartmann
1:21:10.486910
+22:43.136240
67.9p
196
Siro Caola
U.S. Carisolo
1:21:21.488000
+22:54.137330
67.8p
197
Fred Kirschen
Atsv Gebirge
1:21:21.488070
+22:55.137400
67.8p
198
Olivier Molly
Switzerland
1:21:27.488640
+23:00.137970
67.7p
199
Norbert Beneder
Bad Leonfelden
1:21:27.488670
+23:01.138000
67.7p
200
Giuseppe Miceli
G.S.A. Udine
1:21:35.489430
+23:08.138760
67.6p
201
Frantisek Dvorak
Italy
1:21:37.489610
+23:10.138940
67.5p
202
Luciano Cabassi
Retiche Ski Tirano
1:21:37.489670
+23:11.139000
67.5p
203
Alessandro Zanardi
U.S. San Pellegrino
1:21:38.489710
+23:11.139040
67.5p
204
Giuseppe Bianchetto
G.s.a Vicenza A.d
1:21:39.489850
+23:12.139180
67.5p
205
Luca Davolio
Pol LE Prese
1:21:45.490440
+23:18.139770
67.4p
206
Gabriele Gatti
Polisp. Lizzanella
1:21:50.490990
+23:24.140320
67.4p
207
Günter Ernst
Skatingschule Scherrer
1:21:53.491220
+23:26.140550
67.3p
208
René Liebermann
F-jougne
1:21:54.491330
+23:27.140660
67.3p
209
Odillo Piotti
Polisp. Vobarno
1:21:54.491340
+23:27.140670
67.3p
210
Ivan Pavlik
Kbbs Turcianske Teplice
1:22:08.492760
+23:41.142090
67.1p
211
Claudio Gervasoni
G.s Altitude
1:22:10.492950
+23:43.142280
67.1p
212
Ermes LA Jocallaz
Sci Club Valdigne Mont Blanc
1:22:18.493760
+23:51.143090
67.0p
213
Luigi Fulvi
Ski Nordico Torino
1:22:20.493960
+23:53.143290
66.9p
214
Roman Gusenkov
Russian Federation
1:22:21.494090
+23:55.143420
66.9p
215
Federico Silvestri
S.C. Livigno
1:22:25.494450
+23:58.143780
66.9p
216
Armin Heim
Skiclub Samedan
1:22:28.494760
+24:01.144090
66.8p
217
Ralf Hickmann
SG Schellerhau
1:22:29.494880
+24:03.144210
66.8p
218
Daniele Lazzeri
S.C. Livigno
1:22:30.494980
+24:04.144310
66.8p
219
Vittorino Corso
G.s.a Alpini Vicenza
1:22:34.495390
+24:08.144720
66.8p
220
Herny Butter
Tsg Kleutkirch
1:22:40.495960
+24:13.145290
66.7p
221
Valerio Pedrotti
A.s.d Lanzada
1:22:52.497170
+24:26.146500
66.5p
222
Fabiano Faccin
S.C. Amici Della Neve
1:23:08.498730
+24:41.148060
66.3p
223
Luigi Mario Fanchetti
Sci C.a.i Tirano
1:23:12.499150
+24:45.148480
66.3p
224
Karl Seeger
Ski Club Immenstadt
1:23:16.499590
+24:50.148920
66.2p
225
Andrea Broglio
G.S.A. Asiago
1:23:30.500960
+25:03.150290
66.0p
226
Bruno Mozzi
G.S. Brentonico
1:23:31.501080
+25:05.150410
66.0p
227
Adriano Crosara
G.S.A. Zane
1:23:35.501470
+25:09.150800
65.9p
228
Mattia Pazzola
Usli Lanzo Intelvi
1:23:43.502260
+25:16.151590
65.8p
229
Giorgio Urbani
S.C. Livigno
1:24:06.504530
+25:39.153860
65.5p
230
Mauro Folco
Team Nuovi Traguardi
1:24:10.504940
+25:43.154270
65.5p
231
Sandro D agostini
Sci Nordico Sportful
1:24:11.505080
+25:45.154410
65.5p
232
Rainer Diringer
SC Villingen
1:24:12.505150
+25:45.154480
65.5p
233
Emilio Carraro
S.c Appiano
1:24:18.505760
+25:51.155090
65.4p
234
Willi Gerber
Sss Langnau
1:24:24.506360
+25:57.155690
65.3p
235
Damiano Formenti
G.s I Camosci A.d
1:24:25.506400
+25:58.155730
65.3p
236
Janis Purnins
Sporta Klubs 4
1:24:25.506480
+25:59.155810
65.3p
237
Rinaldo Navillod
S.C. Amis De Verrayes
1:24:26.506530
+25:59.155860
65.3p
238
Luigi Passerini
G.S. Brentonico
1:24:30.506950
+26:03.156280
65.2p
239
Ulrich Pavel
D-diedorf
1:24:35.507480
+26:09.156810
65.2p
240
Giovanni Arrighetti
S.C. Leffe
1:24:58.509700
+26:31.159030
64.9p
241
Sergio Carli
G.S.A. Asiago
1:25:00.509970
+26:34.159300
64.8p
242
Alessio Arrigoni
S.c Boletto
1:25:03.510270
+26:37.159600
64.8p
243
Daniele Doriguzzi
G.S.A. Asiago
1:25:05.510420
+26:38.159750
64.8p
244
Marco Vezzoli
Cral Banca Pop Bergamo
1:25:07.510670
+26:41.160000
64.8p
245
Alfonso Zini
S.C. Livigno
1:25:12.511160
+26:45.160490
64.7p
246
Giancarlo Lanfranchi
S.c Alta Valtellina
1:25:15.511420
+26:48.160750
64.7p
247
Domenico Brigadoi
S.c Gronlaite Team
1:25:17.511650
+26:50.160980
64.6p
248
Rüdiger Mühlig
D-altenberg
1:25:18.511750
+26:51.161080
64.6p
249
Matteo Bolis
G.s Altitude
1:25:21.512060
+26:54.161390
64.6p
250
Sandro Florin
Ch-feusisberg
1:25:23.512290
+26:57.161620
64.6p
251
Jan Rudolf
Cze Fel Praha
1:25:31.513040
+27:04.162370
64.5p
252
Dario Songini
Ski Club Chiavenna
1:25:34.513320
+27:07.162650
64.4p
253
Renzo Corradini
U.S. Stella Alpina, Italy
1:25:35.513420
+27:08.162750
64.4p
254
Enrico Battistino
A.s.d Sci Club Busca
1:25:35.513490
+27:09.162820
64.4p
255
Raoul Ambrosioni
A.S. Premana
1:25:37.513600
+27:10.162930
64.4p
256
Quirino Silvestri
S.C. Livigno
1:25:43.514280
+27:17.163610
64.3p
257
Daniel Vystejn
Silvini Ski Trab Team
1:25:44.514380
+27:18.163710
64.3p
258
Radik Sultanov Noname
Russian Federation
1:25:52.515170
+27:26.164500
64.2p
259
Luigi Costantini
Sciclub Ubi/banca Goggi
1:26:00.515940
+27:33.165270
64.1p
260
Gianluca Capelli
SC Parre AD
1:26:10.516900
+27:43.166230
64.0p
261
Albertino Bormolini
S.C. Livigno
1:26:12.517120
+27:45.166450
63.9p
262
Günter Fritzsch
Atsv Gebirge-gelobtland
1:26:15.517400
+27:48.166730
63.9p
263
Milan Chromy
Mkl Kremnica
1:26:22.518100
+27:55.167430
63.8p
264
Patrizio Telch
S.C. Val Di Cembra
1:26:25.518420
+27:58.167750
63.8p
265
Andrea Uber
G.s Brentonico
1:26:35.519410
+28:08.168740
63.7p
266
Fausto Fazzini
A.S. Premana
1:26:41.520010
+28:14.169340
63.6p
267
Janis Putnins
Lv-riga
1:26:44.520370
+28:18.169700
63.6p
268
Andrè Pawelczyk
Skiclub Frohburg
1:26:47.520630
+28:20.169960
63.5p
269
Guido Soodla
Tartu Suusaklubi
1:26:47.520670
+28:21.170000
63.5p
270
Luca Stefano Gusmeroli
Ski Club Chiavenna
1:26:48.520740
+28:21.170070
63.5p
271
Antonio Giudici
S C Gromo
1:26:49.520840
+28:22.170170
63.5p
272
Marco Nembrini
Ch-bellinzona
1:27:12.523160
+28:45.172490
63.2p
273
Giuseppe Carnovali
Montana Valsassina
1:27:19.523830
+28:52.173160
63.1p
274
Jiri Jun Fisnar
Ski Klub Sumperk
1:27:21.524010
+28:54.173340
63.1p
275
Alfredo Bellati
A.S. Premana
1:27:25.524490
+28:59.173820
63.1p
276
Luciano Dallapozza
S.C. Livigno
1:27:31.525030
+29:04.174360
63.0p
277
Michel Bouteraon
Ski Club Les Rousses
1:27:36.525530
+29:09.174860
62.9p
278
Aldo Jocallaz
Sci Club Valdigne Mont Blanc
1:27:42.526100
+29:15.175430
62.9p
279
Michal Durica
Sk-dolna Tizina
1:27:44.526300
+29:17.175630
62.8p
280
Alessandro Betta
Aretè Club
1:27:47.526620
+29:20.175950
62.8p
281
Luciano Gianmoena
U.S. Stella Alpina, Italy
1:27:47.526660
+29:20.175990
62.8p
282
Vincenzo Guidetti
C.u.s Bologna Asd
1:27:50.526980
+29:24.176310
62.8p
283
Giampaolo Marconcini
S.C. Rovere Veronese
1:27:52.527180
+29:26.176510
62.7p
284
Flavio Manavello
S.C. Levanna
1:27:53.527220
+29:26.176550
62.7p
285
Carlo Cattaruzza
Belluno (bl)
1:27:57.527630
+29:30.176960
62.7p
286
Simone Brunalli
Sci C.a.i Sondrio
1:27:59.527830
+29:32.177160
62.7p
287
Peter Drska
Slovacchia
1:28:04.528300
+29:37.177630
62.6p
288
Gerolamo Fazzini
A.S. Premana
1:28:07.528620
+29:40.177950
62.6p
289
Lubomir Durica
Sk-dolna Tizina
1:28:08.528770
+29:42.178100
62.5p
290
Sergio Bonzanini
Triathlon Trentino
1:28:11.529050
+29:44.178380
62.5p
291
Dmitry Rudenko
Rus-st Petersburg
1:28:24.530330
+29:57.179660
62.4p
292
Andrea Soraruf
Ski Team Fassa
1:28:37.531690
+30:11.181020
62.2p
293
Davide Magni
S.C. Speedy Sport
1:29:02.534100
+30:35.183430
61.9p
294
Alberto Rizzato
G.s.a Alpini Vicenza
1:29:04.534390
+30:38.183720
61.9p
294
Karel Suler
Skiclub Am Bachtel
1:29:04.534390
+30:38.183720
61.9p
296
Markus Kehl
Ski Club Davos
1:29:15.535480
+30:49.184810
61.8p
297
Volkmar Ilgen
Wsc Ruhla
1:29:18.535740
+30:51.185070
61.7p
298
Ludek Pochman
Silvini Ski Trab Team
1:29:23.536210
+30:56.185540
61.7p
299
Tiziano Rocca
Valdidentro
1:29:28.536790
+31:02.186120
61.6p
300
Matteo Long
Team Nuovi Traguardi
1:29:37.537680
+31:11.187010
61.5p
301
Moreno Togni
Gruppo Sciatori Brentonico
1:29:48.538700
+31:21.188030
61.4p
302
Alberto Stocco
Sci Nordico Monte Corno
1:29:48.538760
+31:21.188090
61.4p
303
Matteo Cardani
Sci Club Alaska Milano
1:29:50.538990
+31:24.188320
61.4p
304
Ivano Rivolta
S.C. Lissone
1:29:52.539110
+31:25.188440
61.3p
305
Eric Anesa
S.C. Speedy Sport
1:29:52.539190
+31:26.188520
61.3p
306
Jürgen Kranz
Heienheim
1:30:01.540060
+31:34.189390
61.2p
307
Luigi Sesso
C.S. Bassano
1:30:05.540480
+31:39.189810
61.2p
308
Lubos Halgas
Sk-detva
1:30:09.540840
+31:42.190170
61.1p
309
Fernando Ponza
G.S.A. Zane
1:30:18.541730
+31:51.191060
61.0p
310
Maurilio Cusini
S.C. Livigno
1:30:24.542350
+31:57.191680
61.0p
311
Severino Bortolini
S.C. Valdobbiadene
1:30:25.542480
+31:59.191810
61.0p
312
Aurelio Cristinelli
S.c Marcheno
1:30:28.542700
+32:01.192030
60.9p
313
Luigi Delvai
U.S. Stella Alpina, Italy
1:30:29.542850
+32:02.192180
60.9p
314
Franco Pomoni
S.c Primaluna
1:30:31.543020
+32:04.192350
60.9p
315
Claudio Gianola
A.S. Premana
1:30:32.543170
+32:06.192500
60.9p
316
Mauro Marcomini
Gronlait Orienteering Tea
1:30:34.543380
+32:08.192710
60.9p
317
Matthias Hemmesdorfer
Ch-zürich
1:30:38.543700
+32:11.193030
60.8p
318
Mario Pirotta
Asd Cral Banca Popolare DI Bergamo
1:30:38.543770
+32:12.193100
60.8p
319
Benito Marchesi
Retiche Ski Tirano
1:30:52.545150
+32:25.194480
60.7p
320
Corrado Villa
Ski Pool Brianza
1:31:08.546740
+32:41.196070
60.5p
321
Bortolo Albricci
S.C. Lizzola
1:31:10.546930
+32:43.196260
60.5p
322
Giuseppe Archetti
S.C. Leffe
1:31:29.548860
+33:02.198190
60.3p
323
Jacques Piepenbring
Ski Nordique Chartrousin
1:31:39.549850
+33:12.199180
60.1p
324
Bartolo Beccotto
S.C. Valle Pesio
1:31:43.550290
+33:17.199620
60.1p
325
Luca Elidoro
Italy
1:31:54.551390
+33:28.200720
60.0p
326
Mattia Cola
Valfurva
1:31:55.551440
+33:28.200770
60.0p
327
Gianbattista Molendi
S.c Schilpario A.d
1:31:58.551740
+33:31.201070
59.9p
328
Simone Todeschini
A.S. Premana
1:32:08.552790
+33:42.202120
59.8p
329
Giacomo Finazzi
G.S.A. Sovere
1:32:11.553040
+33:44.202370
59.8p
330
Marco Erlicher
S.C. Filz Sport
1:32:14.553390
+33:48.202720
59.8p
331
Enzo Cossaro
G.S.A. Udine
1:32:18.553780
+33:52.203110
59.7p
332
Günther Reinschlüssel
Team Reinschlüssel
1:32:25.554470
+33:59.203800
59.6p
333
Elio Bernardino Rodigari
S C Gromo
1:32:29.554810
+34:02.204140
59.6p
334
Luciano Micheletti
U.S. San Pellegrino
1:32:30.554920
+34:03.204250
59.6p
335
Giovanni Bertossi
S.c Veronesi A.d
1:32:31.555030
+34:04.204360
59.6p
336
Stefano Materazzi
Cus Camerino
1:32:31.555040
+34:04.204370
59.6p
337
Jozef Mazan
Slovakia
1:32:33.555220
+34:06.204550
59.6p
338
Salvatore Mongardi
C.U.S. Bologna
1:32:34.555300
+34:07.204630
59.6p
339
Benedetto Bagatin
S.C. Lissone
1:32:34.555390
+34:08.204720
59.5p
340
Raimonds Bondars
Www.percmaju.lv
1:32:42.556120
+34:15.205450
59.5p
341
Alberto Raffinati
S.C. Verdefondo
1:32:43.556220
+34:16.205550
59.5p
342
Enrico Coucourde
S.c.sestriere A.d
1:32:53.557230
+34:26.206560
59.3p