Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2012-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Föreningen Engelbrektsloppet
Plats: Norberg
Längdskidor
Klassisk stil
Masstart
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
D 21
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nina Lintzén
Årsunda IF
2:20:17.841600
72.5p
2
Karin Vemhäll
Rembo IK
2:26:37.879600
68.5p
3
Kristina Eliasson
Boxholm-Ekeby SK
2:44:23.986200
59.2p
D 35
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Elin Jacobsson
Sya SK
2:59:18.1075700
53.2p
2
Ann Sofie Eliasson
Rembo IK
3:12:40.1155900
48.7p
3
Maria Nilsson
Rembo IK
3:46:13.1357200
40.3p
D 40
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Pernilla Söderqvist
Bälinge IF
2:51:49.1030800
56.0p
2
Maria Strömberg Bylund
Fagersta Södra IK
2:53:00.1037900
55.6p
3
Petra Söderqvist
Uppsala IF
3:02:51.1097000
51.9p
D 45
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ann-Mari Silfver
IK Rex
2:56:53.1061200
54.1p
2
Elsa Djärv
Rembo IK
3:10:38.1143700
49.3p
3
Maria Cole
Axa SC
3:23:20.1219900
45.7p
D 50
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Laila B.höglund
FK Herkules
3:01:37.1089600
52.3p
2
Carina Hammarstrand
FK Snapphanarna
3:30:14.1261300
43.9p
3
Tina Freby Hjort
Team Isover SK
3:45:48.1354700
40.3p
D 55
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marita Nordgren
Källbottens IK
3:06:10.1116900
50.8p
2
Gudrun Hedlund
Falu IK
3:22:45.1216400
45.8p
3
Saga Dahlsberg
IK Westmannia Frisk
4:29:08.1614700
32.9p
H 21
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Suther
IFK Mora SK
2:03:33.741200
85.9p
2
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:07:13.763200
82.6p
3
Oscar Lund
IF Hallby SOK
2:07:59.767800
81.9p
H 35
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Hägg
Finspångs SOK
2:14:44.808300
76.5p
2
Olof Malm
Norbergs Ck
2:15:34.813300
75.8p
3
Antonio Cicchetti
IFK Västerås SK
2:21:58.851700
71.4p
H 40
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ronnie Löf
Högbo GOIF
2:07:13.763200
82.6p
2
Tobias Lyckman
IFK Sala
2:08:03.768200
81.8p
3
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:14:00.803900
77.0p
H 45
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Per Olov Andersson
IFK Västerås SK
2:17:31.825000
74.4p
2
Jan Hollbeck
Bromma Vällingby SOK
2:22:26.854500
71.1p
3
Krister Jonsson
IFK Mariefred
2:24:15.865400
69.9p
H 50
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:08:06.768500
81.8p
2
Mikael Anderäng
Rembo IK
2:10:40.783900
79.7p
3
Leif Åhman
Hägersta GF
2:29:17.895600
66.9p
H 55
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mikael Slotte
Envikens IF Sverige
2:28:23.890200
67.4p
2
Lars-Erik Moberg
Broby GOIF
2:28:54.893300
67.1p
3
Lars Janlöv
IF Åland
2:30:12.901100
66.4p
H 60
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
2:19:28.836700
73.1p
2
Terho Uksila
Hägersta GF
2:28:20.889900
67.4p
3
Rolf Lindgren
Brovallens IF
2:36:00.935900
63.2p
H 65
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Stig Johansson
Axa SC
2:35:34.933300
63.5p
2
Ulf Larsson
Vasaloppsklubben Hedemora
2:36:23.938200
63.0p
3
Leif Larsson
Team Esplanad
2:45:14.991300
58.8p
D 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Åsa Bäck
Himmeta IF
3:21:09.1206800
46.3p
2
Helena Zingmark
Norrfjärdens IF
3:21:23.1208200
46.2p
3
Kristina Elf
Tandvårdsgruppen
3:25:20.1231900
45.1p
H 21 Motion
46km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Henrik Ljunggren
Storumans IK
2:34:31.927000
64.0p
2
Jan Fryk
Sigtuna OK
2:48:24.1010300
57.5p
3
Henrik Albertsson
Linköping
2:49:53.1019200
56.8p
D 21 Motion
30km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna Sömskar
Norbergs SK
2:03:31.741000
62.8p
2
Camilla Sömskar
Norbergs Ck
2:06:22.758100
61.3p
3
Reino Lind
Avesta
2:08:05.768400
60.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21 Motion
30km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmy Nyberg
Norbergs Ck
1:42:00.611900
76.0p
2
Thomas Brunkert
Hällbybrunns IF
1:46:55.641400
72.5p
3
Sven Mildenberger
Djurmo
1:48:27.650600
71.5p
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Höjdgraf
Din webbläsare stödjer inte HTML5, uppgradera till en
modern webbläsare
för att se graferna
Relaterat
Tidigare tävlingar
Engelbrektsloppet 2019
Engelbrektsloppet 2018
Engelbrektsloppet 2017
Engelbrektsloppet 2015
Engelbrektsloppet 2014
Engelbrektsloppet 2013
Engelbrektsloppet 2012
Engelbrektsloppet 2011
Engelbrektsloppet 2010
Engelbrektsloppet 2009
Engelbrektsloppet 2008
Engelbrektsloppet 2007
Engelbrektsloppet 2006
Engelbrektsloppet 2004
Engelbrektsloppet 2003
Tävlingar i närheten
Paviljongsvarvet 2012
Näsrullen 2012
Lugnets skicross 2012
Högboskidan 2012
Pjäxloppet 2012
Kämpoloppet 2012
Bessemerloppet 2012
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan