Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Skinnarloppet
2009-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
2:05:02.750100
83.3p
2
Pekka Pohjola
Motala Aif SK
2:06:57.761600
+1:55.11400
81.5p
3
Pär-Anders Järsenholt
Vålådalen SK
2:07:15.763400
+2:13.13200
81.2p
4
Peter Johansson
OK Skogshjortarna
2:09:51.779000
+4:49.28800
78.9p
5
Anders Johansson
OK Skogshjortarna
2:11:16.787500
+6:14.37300
77.7p
6
Tomas Persson
Åtvidabergs IF
2:12:00.791900
+6:58.41700
77.1p
7
Johan Gustafsson
IFK Mora SK
2:12:04.792300
+7:02.42100
77.1p
8
Mikael Martens
Malungs IF
2:12:05.792400
+7:03.42200
77.1p
9
Jan Sarenmark
Brudpiga RK
2:12:13.793200
+7:11.43000
77.0p
10
Mattias Beuter
Sc. Girkhausen, Germany
2:12:17.793600
+7:15.43400
76.9p
11
Bengt Björklund
Karlslunds IF SF
2:12:36.795500
+7:34.45300
76.7p
12
Björn Madsstuen
Halmstad OK
2:12:40.795900
+7:38.45700
76.6p
13
Mats Larsson
Malungs IF
2:12:43.796200
+7:41.46000
76.6p
14
Keith Ilvesson
Tidaholm SOK Sisu
2:13:59.803800
+8:57.53600
75.6p
15
Claes Björklund
OK Skogsvargarna
2:15:16.811500
+10:14.61300
74.6p
16
Henrik Landström
Säffle SK
2:15:34.813300
+10:32.63100
74.3p
17
Göran Sahlin
Falköpings AIK SK
2:17:17.823600
+12:15.73400
73.1p
18
Ronny Halvarsson
IFK Mora SK
2:17:53.827200
+12:51.77000
72.6p
19
Mikael Drakes
Säters IF SK
2:17:54.827300
+12:52.77100
72.6p
20
Stig Erlandsson
Norra Dals SK
2:17:57.827600
+12:55.77400
72.6p
21
Peter Johansson
Falköpings AIK SK
2:20:06.840500
+15:04.90300
71.1p
22
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
2:20:25.842400
+15:23.92200
70.8p
23
Håkan Olofsson
Järla IF SK
2:20:37.843600
+15:35.93400
70.7p
24
Nils Fisketjönn
Norway
2:21:26.848500
+16:24.98300
70.1p
25
John Harrysson
Göteborgs SK
2:22:24.854300
+17:22.104100
69.5p
26
Stefan Norling
IK Stern
2:22:32.855100
+17:30.104900
69.4p
27
Anders Samuelsson
Mullsjö SOK
2:22:53.857200
+17:51.107000
69.2p
28
Per-Egil Linna
Kongsvinger IL
2:25:06.870500
+20:04.120300
67.8p
29
Svein Joten
Norway
2:25:33.873200
+20:31.123000
67.5p
30
Jörn Erik Smörböl
Magnor Ul
2:26:07.876600
+21:05.126400
67.1p
31
Joacim Rangedahl
SK Nor
2:28:01.888000
+22:59.137800
66.0p
32
Roger Rönning
Björneborgs SK
2:29:54.899300
+24:52.149100
64.9p
33
Mikael Andersson
Istrums SK
2:31:09.906800
+26:07.156600
64.2p
34
Kent Lindgren
Kvarnsvedens GOIF SK
2:31:23.908200
+26:21.158000
64.0p
35
Lars Christensen
Sisu Forshaga SK
2:31:55.911400
+26:53.161200
63.7p
36
Christer Pertun
Kristinehamns OK
2:32:05.912400
+27:03.162200
63.6p
37
Jan Willman
Vansbro AIK SK
2:32:15.913400
+27:13.163200
63.5p
38
Per Vidar Fjeld
Austmarka IL
2:34:46.928500
+29:44.178300
62.2p
39
John Kristian Solbrekke
Rödenes IL Norge
2:35:46.934500
+30:44.184300
61.7p
40
Håkan Ekström
Boxholm-Ekeby SK
2:37:16.943500
+32:14.193300
60.9p
41
Lars Inge Eskfeldt
Åmots OK
2:37:22.944100
+32:20.193900
60.8p
42
Erik Andersson
Arvika SLK
2:39:26.956500
+34:24.206300
59.8p
43
Henrik Ottosson
Norra Dals SK
2:39:29.956800
+34:27.206600
59.8p
44
Per Nordahl
Domnarvets GOIF
2:40:25.962400
+35:23.212200
59.3p
45
Bengt Näs
Mora Räddningstjänst IF
2:40:27.962600
+35:25.212400
59.3p
46
Tony Lövkvist
Brandsbols SK
2:40:28.962700
+35:26.212500
59.3p
47
Henrik Hedberg
Kroppa IF
2:40:31.963000
+35:29.212800
59.3p
48
Jens Jörgen Mortensen
Hvidovre Kajakklubb
2:40:39.963800
+35:37.213600
59.2p
49
Gert Nilsson
SK Bore
2:40:58.965700
+35:56.215500
59.1p
50
Tommy Skiöld
Kungälvs OK
2:41:20.967900
+36:18.217700
58.9p
51
Magnus Almén
Ryda SK
2:42:09.972800
+37:07.222600
58.5p
52
Lars Jönsson
SK Bore
2:42:40.975900
+37:38.225700
58.3p
53
Mikael Sandzelius
Älvdalens IF SK
2:43:37.981600
+38:35.231400
57.8p
54
Kent Aurbakken
Köla AIK
2:43:43.982200
+38:41.232000
57.8p
55
Jonny Persson
OK Gipen
2:44:46.988500
+39:44.238300
57.3p
56
Nils-Erik Björkbacka
Domnarvets GOIF
2:44:49.988800
+39:47.238600
57.3p
57
Sven-Erik Ericsson
Säffle SK
2:46:23.998200
+41:21.248000
56.6p
58
Janne Sätherberg
IK Fryken
2:46:41.1000000
+41:39.249800
56.5p
59
Hans Huse
Norway
2:47:15.1003400
+42:13.253200
56.2p
60
Björn Ahnlund
Trafikverket FF
2:48:06.1008500
+43:04.258300
55.8p
61
Syver Ekbrant
Köla AIK
2:48:42.1012100
+43:40.261900
55.6p
62
Jan Lindbäck
Strömtorps IK
2:48:43.1012200
+43:41.262000
55.6p
63
Sven Erik Skoglund
Köla AIK
2:49:04.1014300
+44:02.264100
55.4p
64
Robert Lundén
Sunne SLF
2:49:41.1018000
+44:39.267800
55.2p
65
Peter Ask
Borås SK
2:50:18.1021700
+45:16.271500
54.9p
66
Ricky Augustsson
IK Fryken
2:51:31.1029000
+46:29.278800
54.4p
67
Daniel Svanström
Täby OK
2:51:39.1029800
+46:37.279600
54.4p
68
Anders Carlsson
Ekshärads SF
2:52:47.1036600
+47:45.286400
53.9p
69
Anders Åhs
Skärhamns IK
2:53:00.1037900
+47:58.287700
53.8p
70
Olle Sundelin
Säffle SK
2:54:29.1046800
+49:27.296600
53.2p
71
Staffan Thörne
Hagfors SF
2:55:16.1051500
+50:14.301300
52.9p
72
Nicolas Dela
IF Rigor
2:58:50.1072900
+53:48.322700
51.6p
73
Göran Malmsten
IFK Mora SK
2:59:50.1078900
+54:48.328700
51.2p
74
Larry Wadlin
Främmestads IK
3:00:46.1084500
+55:44.334300
50.9p
75
Jan Erik Pettersson
OK Kroppefjäll
3:00:53.1085200
+55:51.335000
50.9p
76
Jonas Lundberg
Malungs IF
3:01:27.1088600
+56:25.338400
50.7p
77
Per Edlund
Grytgöls IK
3:02:06.1092500
+57:04.342300
50.4p
78
Kjell Pettersen
Granbergsdals IF
3:02:48.1096700
+57:46.346500
50.2p
79
Benny Grankvist
Öjebyns IF
3:03:11.1099000
+58:09.348800
50.1p
80
Per-Arne Bogg
IFK Mora SK
3:03:47.1102600
+58:45.352400
49.9p
81
Jonas Danils
Hovsta IF
3:03:57.1103600
+58:55.353400
49.8p
82
Jan Ove Kristiansen
Kjellmyra IL
3:04:19.1105800
+59:17.355600
49.7p
83
Mattias Hedberg
Leksands SK
3:05:27.1112600
+1:00:25.362400
49.3p
84
Mikael Sinding
Oslo Norge
3:05:35.1113400
+1:00:33.363200
49.3p
85
Lennart Olsson
Hagfors SF
3:06:32.1119100
+1:01:30.368900
48.9p
86
Peter Toreheim
IK Droppen
3:06:45.1120400
+1:01:43.370200
48.9p
87
Anders Edlund
Garphyttans IF
3:07:15.1123400
+1:02:13.373200
48.7p
88
Magnus Kallin
Säffle SK
3:07:20.1123900
+1:02:18.373700
48.7p
89
Magnus Svensson
Tidaholm SOK Sisu
3:07:35.1125400
+1:02:33.375200
48.6p
90
Micael Falk
Källbottens IK
3:08:18.1129700
+1:03:16.379500
48.4p
91
Tomas Bäck
Vansbro AIK SK
3:08:24.1130300
+1:03:22.380100
48.3p
92
Mikael Larsson
Malungs IF
3:08:44.1132300
+1:03:42.382100
48.2p
93
Anders Ågren
Åmåls OK
3:09:28.1136700
+1:04:26.386500
48.0p
94
David Aspelin
Hallstahammars SK SOFK
3:10:51.1145000
+1:05:49.394800
47.6p
95
Anders Lundqvist
Sundborns GOIF
3:12:53.1157200
+1:07:51.407000
46.9p
96
Jan Larsson
Hagfors SF
3:13:09.1158800
+1:08:07.408600
46.9p
97
Thomas Heurlin
Möja IF
3:13:12.1159100
+1:08:10.408900
46.9p
98
Anders Byström
Sisu Forshaga SK
3:13:59.1163800
+1:08:57.413600
46.6p
99
Mikael Eidsell
Hagfors SF
3:14:35.1167400
+1:09:33.417200
46.4p
100
Magnus Uddgren
Sisu Forshaga SK
3:14:46.1168500
+1:09:44.418300
46.4p
101
Joachim Berglert
Sya SK
3:16:16.1177500
+1:11:14.427300
45.9p
102
Thomas Andersson
Korsnäs IF SK
3:16:53.1181200
+1:11:51.431000
45.8p
103
Ola Abrahamsson
Mora Räddningstjänst IF
3:17:04.1182300
+1:12:02.432100
45.7p
104
P-O Karlsson
Boxholm-Ekeby SK
3:17:04.1182300
+1:12:02.432100
45.7p
105
Lennart Zetterberg
Handelsbankens IF
3:18:57.1193600
+1:13:55.443400
45.2p
106
Mikael Larsson
Säters IF SK
3:18:59.1193800
+1:13:57.443600
45.2p
107
Ola Green
Dalregementets IF
3:19:33.1197200
+1:14:31.447000
45.0p
108
Martin Larsson
Norra Ny SK
3:22:15.1213400
+1:17:13.463200
44.3p
109
Magnus Svahn
Brandsbols SK
3:23:16.1219500
+1:18:14.469300
44.0p
110
Peder Björk
Bäckefors IF
3:23:40.1221900
+1:18:38.471700
43.9p
111
Peter Jonsson
Ibm-Klubben
3:24:28.1226700
+1:19:26.476500
43.7p
112
Jonas Eriksson
Karlslunds IF SF
3:25:11.1231000
+1:20:09.480800
43.5p
113
Jonas Ström
Estuna IF
3:26:19.1237800
+1:21:17.487600
43.2p
114
Joachim Palmborg
Gagnefs IF
3:28:14.1249300
+1:23:12.499100
42.7p
115
Johan Gustavsson
Skärhamns IK
3:28:28.1250700
+1:23:26.500500
42.7p
116
Rickard Svenegård
Sisu Forshaga SK
3:29:49.1258800
+1:24:47.508600
42.3p
117
Lars Olsson
IK Stern
3:30:13.1261200
+1:25:11.511000
42.2p
118
Anders Samuelsson
IK Jarl Rättvik
3:31:23.1268200
+1:26:21.518000
42.0p
119
Urban Åhl
Åmots OK
3:32:47.1276600
+1:27:45.526400
41.6p
120
Morgan Davidsson
Bullarens GOIF
3:34:00.1283900
+1:28:58.533700
41.3p
121
Mikael Stridsberg
Arvika IS
3:36:28.1298700
+1:31:26.548500
40.8p
122
Mats Olsson
IK Stern
3:37:41.1306000
+1:32:39.555800
40.5p
123
Joachim Törngård
Volvo Flygmotor FF
3:37:49.1306800
+1:32:47.556600
40.5p
124
Henrik Zetterström
IK Stern
3:38:39.1311800
+1:33:37.561600
40.3p
125
Magnus Göras
Kvarnsvedens GOIF SK
3:40:23.1322200
+1:35:21.572000
39.9p
126
Kjetil Dahl Eriksen
Sparebanken Hedmark Bil
3:41:15.1327400
+1:36:13.577200
39.7p
127
Martin Weimarck
IK Stern
3:41:26.1328500
+1:36:24.578300
39.7p
128
Björn Lerudsmoen
Kjellmyra IL
3:42:36.1335500
+1:37:34.585300
39.4p
129
Stefan Strand
Dala-Järna IK
3:44:37.1347600
+1:39:35.597400
39.0p
130
Ulf Andersson
Domnarvets GOIF
3:45:57.1355600
+1:40:55.605400
38.7p
131
Kent Eriksson
OK Gipen
3:50:00.1379900
+1:44:58.629700
37.9p
132
Anders Gustafsson
Bålsta SK
3:55:02.1410100
+1:50:00.659900
36.9p
133
Henrik Westlin
Högbo AIK
3:56:19.1417800
+1:51:17.667600
36.7p
134
Mats Agélli
IK Stern
4:03:14.1459300
+1:58:12.709100
35.5p
135
Jörgen Lööv
Vreta Skid o Mk
4:06:27.1478600
+2:01:25.728400
34.9p
136
Jonas Wikdal
Sågmyra SK
4:08:20.1489900
+2:03:18.739700
34.6p
137
Anders Hultgren
Ställbergs IK
4:10:49.1504800
+2:05:47.754600
34.2p
138
Thomas Andersson
Vansbro AIK SK
4:22:57.1577600
+2:17:55.827400
32.4p
139
Peter Berglund Andersson
Järfälla SK
4:22:58.1577700
+2:17:56.827500
32.4p
140
Peter Söderberg
Grums SK
4:29:33.1617200
+2:24:31.867000
31.4p
141
Tomas Kleimert
Säffle SK
4:30:52.1625100
+2:25:50.874900
31.3p