Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2012-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
2:03:20.739900
84.5p
2
H 21
David Hedlund
Piteå Elit SK
2:03:21.740000
+1
84.4p
3
H 21
Tommy Ljung
Östersunds SK
2:04:22.746100
+1:02.6100
83.5p
4
H 21
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
2:04:24.746300
+1:04.6300
83.5p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:05:00
5
H 21
Christian Grannas
Vörå IF
2:05:13.751200
+1:53.11200
82.7p
6
H 21
Jonny Nilimaa
Bodens SK
2:05:30.752900
+2:10.12900
82.4p
7
H 21
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
2:05:38.753700
+2:18.13700
82.3p
8
H 21
Mattias Westman
Röbäcks SK
2:06:41.760000
+3:21.20000
81.4p
9
H 21
Johan Samuelsson
SK Järven
2:07:18.763700
+3:58.23700
80.8p
9
H 21
Anders Strid
Lucksta IF
2:07:18.763700
+3:58.23700
80.8p
11
H 21
John Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
2:07:22.764100
+4:02.24100
80.8p
12
H 21
Joel Bodén
IFK Umeå
2:07:31.765000
+4:11.25000
80.7p
13
H 21
Lars Tuoremaa
Tuoremaa Skiteam
2:10:38.783700
+7:18.43700
78.0p
14
H 21
Mikael Stenqvist
Försvarets Sk
2:10:41.784000
+7:21.44000
78.0p
15
H 21
Hans Turtola
Överkalix IF
2:12:55.797400
+9:35.57400
76.2p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:13:00
16
H 21
Anders Tuoremaa
Tuoremaa Skiteam
2:13:13.799200
+9:53.59200
76.0p
17
H 21
Johan Lintzén
Försvarets Sk
2:14:36.807500
+11:16.67500
74.9p
18
D 21
Nina Lintzén
Årsunda IF
2:14:38.807700
+11:18.67700
74.9p
19
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
2:14:39.807800
+11:19.67800
74.9p
20
H 21
Peter Boström
Studentidrott
2:14:40.807900
+11:20.67900
74.9p
21
H 21
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:14:44.808300
+11:24.68300
74.8p
22
H 21
Anders Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:14:45.808400
+11:25.68400
74.8p
23
H 21
Jan-Erik Karlsson
Norsjö SK
2:17:46.826500
+14:26.86500
72.6p
24
H 21
Magnus Lundbäck
Bergnäsets AIK
2:18:05.828400
+14:45.88400
72.4p
25
H 21
Thomas Löfgren
Skellefteå SK
2:19:28.836700
+16:08.96700
71.5p
26
H 21
Lars Nilsson
Strömnäs GIF
2:19:33.837200
+16:13.97200
71.4p
27
H 21
Magnus Blomdahl
Skellefteå SK
2:20:30.842900
+17:10.102900
70.8p
28
H 21
Fredrik Norman
No Club
2:21:43.850200
+18:23.110200
70.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:22:00
29
H 21
Fredrik Medelid
Pajala IF
2:24:05.864400
+20:45.124400
68.4p
30
H 21
Patrik Tuoremaa
Tuoremaa Skiteam
2:24:36.867500
+21:16.127500
68.1p
31
H 21
Mika Pihlajaniemi
Team Lapland
2:24:51.869000
+21:31.129000
68.0p
32
H 21
Peter Uusitalo
Pajala IF
2:25:08.870700
+21:48.130700
67.8p
33
H 21
Peter Lundgren
Ätrans IF
2:26:59.881800
+23:39.141800
66.7p
34
H 21
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
2:28:02.888100
+24:42.148100
66.1p
35
H 21
Harry Olli
IF Polcirkeln
2:28:12.889100
+24:52.149100
66.0p
36
H 21
Robert Boman
Strömnäs GIF
2:28:14.889300
+24:54.149300
65.9p
37
H 21
Fredrik Isaksson
No Club
2:28:20.889900
+25:00.149900
65.9p
38
H 21
Thomas Ottosson
Skellefteå SK
2:28:29.890800
+25:09.150800
65.8p
39
H 21
Tobias Johansson
Luleå Gjutarens IF
2:28:53.893200
+25:33.153200
65.6p
40
H 21
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:29:44.898300
+26:24.158300
65.1p
41
D 21
Malin Rensfeldt
Råneå SK
2:29:46.898500
+26:26.158500
65.1p
42
H 21
Patrik Stenberg
Bergnäsets AIK
2:31:08.906700
+27:48.166700
64.3p
43
H 21
Mattias Nilsson
Bergnäsets AIK
2:31:19.907800
+27:59.167800
64.2p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:32:00
44
H 21
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:32:20.913900
+29:00.173900
63.6p
45
H 21
Mattias Lundborg
Luleå Gjutarens IF
2:32:39.915800
+29:19.175800
63.5p
46
H 21
Niklas Eriksson
Norsjö SK
2:32:49.916800
+29:29.176800
63.4p
47
H 21
Anton Mikko
No Club
2:33:42.922100
+30:22.182100
62.9p
48
H 21
Johan Lahti
Luleå Gjutarens IF
2:33:53.923200
+30:33.183200
62.8p
49
H 21
Ulf Nylund
IF Minken
2:34:24.926300
+31:04.186300
62.5p
50
H 21
Roger Lundqvist
Råneå SK
2:34:33.927200
+31:13.187200
62.5p
51
H 21
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
2:34:42.928100
+31:22.188100
62.4p
52
H 21
Jan Erik Töyrä
Sunderby SK
2:36:10.936900
+32:50.196900
61.6p
53
H 21
Niklas Zakrisson
Lkab FF
2:36:47.940600
+33:27.200600
61.3p
54
H 21
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:37:23.944200
+34:03.204200
61.0p
55
H 21
David Falk
Jukkasjärvi IF
2:37:25.944400
+34:05.204400
61.0p
56
H 21
Vesa Järvinen
Haparanda SKT
2:38:04.948300
+34:44.208300
60.7p
57
H 21
Teppo Järvinen
Haparanda SKT
2:38:06.948500
+34:46.208500
60.7p
58
H 21
Görgen Segerlund
Kukkola IF
2:38:39.951800
+35:19.211800
60.4p
59
H 21
Jan-olov Nilsson
Kiruna Brandkårs IF
2:38:40.951900
+35:20.211900
60.4p
60
H 21
Thomas Mikko
Jukkasjärvi IF
2:38:52.953100
+35:32.213100
60.3p
61
H 21
Thomas Johansson
Unbyns IF
2:38:57.953600
+35:37.213600
60.3p
62
H 21
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
2:39:05.954400
+35:45.214400
60.2p
63
H 21
Mikael Lundqvist
SK Järven
2:40:40.963900
+37:20.223900
59.4p
64
H 21
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:40:42.964100
+37:22.224100
59.4p
65
H 21
Bror Olofsson
Järnvägarnas SK
2:40:59.965800
+37:39.225800
59.3p
66
H 21
Eric Lundqvist
Byske SK
2:41:08.966700
+37:48.226700
59.2p
67
H 21
Jonas Nilsson
Volvo IF
2:41:31.969000
+38:11.229000
59.0p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:42:00
68
H 21
Petter Johansson
Esrange IF
2:42:00.971900
+38:40.231900
58.8p
69
H 21
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:42:50.976900
+39:30.236900
58.4p
70
H 21
Anders Bergvall
Storfors SK
2:42:51.977000
+39:31.237000
58.4p
71
H 21
Jim Niemi
Sunderby SK
2:43:04.978300
+39:44.238300
58.3p
72
H 21
Mattias Hugo
IFK Kiruna
2:44:07.984600
+40:47.244600
57.9p
73
H 21
Bengt Krukka
IFK Kiruna
2:44:51.989000
+41:31.249000
57.5p
74
H 21
Marko Hyrkäs
Övertorneå IF
2:45:27.992600
+42:07.252600
57.3p
75
H 21
Tommy Fors
Bergens IF SK
2:45:32.993100
+42:12.253100
57.2p
76
H 21
Jan Haupt
Luleå Gjutarens IF
2:46:51.1001000
+43:31.261000
56.7p
77
H 21
Tord Karlsson
Överkalix IF
2:48:32.1011100
+45:12.271100
55.9p
78
H 21
Tommy Niva
Gellivare SK
2:50:27.1022600
+47:07.282600
55.2p
79
H 21
Jan Eriksson
Luleå Gjutarens IF
2:51:19.1027800
+47:59.287800
54.8p
80
D 21
Lis Svonni
Jukkasjärvi IF
2:51:57.1031600
+48:37.291600
54.5p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:52:00
81
H 21
Mikael Renström
Luleå Triathlon
2:52:04.1032300
+48:44.292300
54.5p
82
H 21
Patrik Lundberg
Strömnäs GIF
2:52:26.1034500
+49:06.294500
54.4p
83
H 21
Andreas Bergman
Sunderby SK
2:54:11.1045000
+50:51.305000
53.7p
84
H 21
Björn Norberg
Sunderby SK
2:54:19.1045800
+50:59.305800
53.6p
85
H 21
Stefan Södersten
Axa SC
2:54:30.1046900
+51:10.306900
53.6p
86
H 21
Love Brovik
Nacka Värmdö SK
2:54:37.1047600
+51:17.307600
53.5p
87
H 21
Mikael Lundbäck
Kalix SK
2:54:51.1049000
+51:31.309000
53.4p
88
H 21
Jörgen Selstedt
Skellefteå SK
2:55:16.1051500
+51:56.311500
53.3p
89
H 21
Greger Berglund
Norsjö SK
2:56:05.1056400
+52:45.316400
53.0p
90
H 21
Lars Matson
Bergnäsets AIK
2:56:11.1057000
+52:51.317000
52.9p
91
H 21
Matts Engvall
Bodens SK
2:56:15.1057400
+52:55.317400
52.9p
92
H 21
Peter Liikamaa
OK Renen
2:57:01.1062000
+53:41.322000
52.6p
93
H 21
Jesper Lindgren
Byske SK
2:58:51.1073000
+55:31.333000
51.9p
94
H 21
Jan Fjordell
Kiruna Kommuns FF
2:58:54.1073300
+55:34.333300
51.9p
95
H 21
Holger Jakobsson
Övertorneå IF
3:00:43.1084200
+57:23.344200
51.3p
96
H 21
Lennart Vikberg
OK Renen
3:00:45.1084400
+57:25.344400
51.3p
97
H 21
Mattias Hagbo
No Club
3:01:11.1087000
+57:51.347000
51.1p
98
H 21
Tage Fors
Bergens IF SK
3:01:27.1088600
+58:07.348600
51.0p
99
H 21
Marcus Björling
Studentidrott
3:01:44.1090300
+58:24.350300
50.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:02:00
100
H 21
John Sandström
Jes Cunsulting
3:02:06.1092500
+58:46.352500
50.8p
101
H 21
Mauri Romppainen
Haparanda SKT
3:02:21.1094000
+59:01.354000
50.7p
102
H 21
Kenneth Nilsson
Lkab FF
3:02:22.1094100
+59:02.354100
50.7p
103
D 21
Marlene Bjuhr
Sorsele SK
3:02:24.1094300
+59:04.354300
50.7p
104
H 21
Andreas Engvall
Bodens SK
3:02:27.1094600
+59:07.354600
50.7p
105
H 21
Daniel Berggren
Jävre IF
3:03:16.1099500
+59:56.359500
50.4p
106
H 21
Niklas Grip
OK Renen
3:03:25.1100400
+1:00:05.360400
50.3p
107
H 21
Marcus Lenndin
Strömnäs GIF
3:04:08.1104700
+1:00:48.364700
50.1p
108
H 21
Per Lenndin
Strömnäs GIF
3:04:09.1104800
+1:00:49.364800
50.1p
109
H 21
Niilas Blind
Gellivare SK
3:04:34.1107300
+1:01:14.367300
50.0p
110
H 21
Jan Boman
Luleå Ak
3:04:49.1108800
+1:01:29.368800
49.9p
111
D 21
Sara Forsgren
IFK Arvidsjaur SK
3:04:50.1108900
+1:01:30.368900
49.9p
112
H 21
Mattias Rönnqvist
Lkab FF
3:05:24.1112300
+1:02:04.372300
49.7p
113
H 21
Stephan Schnabel
Gävle SK
3:05:42.1114100
+1:02:22.374100
49.6p
114
H 21
Magnus Spett
IFK Kiruna
3:06:27.1118600
+1:03:07.378600
49.3p
115
H 21
Fredrik Wikberg
Skellefteå SK
3:06:32.1119100
+1:03:12.379100
49.3p
116
H 21
Kurt Brännmark
OK Vargen
3:06:35.1119400
+1:03:15.379400
49.3p
117
D 21
Ida Lindberg
Sorsele SK
3:08:42.1132100
+1:05:22.392100
48.6p
118
H 21
Håkan Olovsson
Bodens SK
3:09:19.1135800
+1:05:59.395800
48.4p
119
H 21
Viktor Olofsson
Kågedalens SK
3:09:49.1138800
+1:06:29.398800
48.3p
120
H 21
Daniel Cedering
Lahnajärvi SIF
3:10:17.1141600
+1:06:57.401600
48.1p
121
H 21
Robert Eckhardt
Skellefteå SK
3:10:36.1143500
+1:07:16.403500
48.0p
122
D 21
Jennie Bäckström
IFK Kiruna
3:10:55.1145400
+1:07:35.405400
47.9p
123
H 21
Markus Gunillasson
Esrange IF
3:12:24.1154300
+1:09:04.414300
47.5p
124
H 21
Mattias Pettersson
IFK Kiruna
3:13:58.1163700
+1:10:38.423700
47.0p
125
H 21
Stefan Linder
Skellefteå SK
3:14:02.1164100
+1:10:42.424100
47.0p
126
H 21
Gregory Simmons
Studentidrott
3:14:09.1164800
+1:10:49.424800
47.0p
127
H 21
Fredrik Öman
Antnäs BK
3:15:00.1169900
+1:11:40.429900
46.7p
128
H 21
Roger Ekebjörk
Strömnäs GIF
3:15:27.1172600
+1:12:07.432600
46.6p
129
D 21
Birgitta Mörtberg-pajala
Strömnäs GIF
3:15:49.1174800
+1:12:29.434800
46.5p
130
D 21
Cecilia Häggroth
Jukkasjärvi IF
3:16:07.1176600
+1:12:47.436600
46.4p
131
D 21
Linda Lundberg
Luleå Gjutarens IF
3:16:13.1177200
+1:12:53.437200
46.4p
132
H 21
Patrik Johansson
Kalix SK
3:16:15.1177400
+1:12:55.437400
46.3p
133
D 21
Gabriella Törngren
Luleå Gjutarens IF
3:16:28.1178700
+1:13:08.438700
46.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:17:00
134
H 21
Nils Forsell
Skellefteå SK
3:19:07.1194600
+1:15:47.454600
45.5p
135
H 21
Ulf Sundqvist
Brändöns IF
3:20:27.1202600
+1:17:07.462600
45.2p
136
D 21
Monica Äijä-lenndin
Strömnäs GIF
3:21:05.1206400
+1:17:45.466400
45.0p
137
D 21
Kerstin Larsson-Linder
Skellefteå SK
3:22:09.1212800
+1:18:49.472800
44.7p
138
H 21
Johan Nordlund
Svensby SK
3:22:13.1213200
+1:18:53.473200
44.7p
139
H 21
Per Lind
Studentidrott
3:22:28.1214700
+1:19:08.474700
44.6p
140
H 21
Mattias Wallin
Strömnäs GIF
3:25:42.1234100
+1:22:22.494100
43.8p
141
H 21
Fredrik Mark
Strömnäs GIF
3:25:50.1234900
+1:22:30.494900
43.8p
142
H 21
Magnus Rönnberg
Antnäs BK
3:26:17.1237600
+1:22:57.497600
43.6p
143
D 21
Klara Blommegård
No Club
3:27:08.1242700
+1:23:48.502700
43.4p
144
H 21
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
3:28:01.1248000
+1:24:41.508000
43.2p
145
D 21
Ulrica Jonsson
No Club
3:29:02.1254100
+1:25:42.514100
42.9p
146
H 21
Hans Burman
Axa SC
3:29:45.1258400
+1:26:25.518400
42.8p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:32:00
147
D 21
Jeanette Nilsson
Sävast Ski Team IF
3:33:53.1283200
+1:30:33.543200
41.8p
148
H 21
Ove Nygren
Åf SK
3:35:02.1290100
+1:31:42.550100
41.5p
149
H 21
Timmy Kristoffersson
Sunderby SK
3:36:35.1299400
+1:33:15.559400
41.2p
150
H 21
Peter Johansson
Lahnajärvi SIF
3:38:09.1308800
+1:34:49.568800
40.8p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:47:00
151
H 21
Fredrik Hjälmsson
Antnäs BK
3:55:55.1415400
+1:52:35.675400
37.2p
152
D 21
Ingrid Vikman
Lulekamraterna
3:56:14.1417300
+1:52:54.677300
37.2p
153
D 21
Sigrid Flensburg
No Club
3:56:25.1418400
+1:53:05.678400
37.1p
154
H 21
Wesa Riihinen
Luleå Gjutarens IF
3:57:06.1422500
+1:53:46.682500
37.0p
155
D 21
Bettan Lindberg-littorin
Studentidrott
4:13:32.1521100
+2:10:12.781100
34.2p
155
D 21
Inger Karlefors
IK Studenterna
4:13:32.1521100
+2:10:12.781100
34.2p
157
H 21
Anders Nystedt
Avans SK
4:24:32.1587100
+2:21:12.847100
32.6p
158
D 21
Ann-Helen Rönnberg
Antnäs BK
4:32:07.1632600
+2:28:47.892600
31.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
1:08:33.411200
77.1p
2
H 21
Jesper Boman
Strömnäs GIF
1:13:00.437900
+4:27.26600
72.4p
3
H 21
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
1:15:53.455200
+7:20.43900
69.6p
4
D 21
Anna Gustafsson
IFK Arvidsjaur SK
1:18:01.468000
+9:28.56700
67.7p
5
H 21
Andreas Palo
Luleå
1:20:11.481000
+11:38.69700
65.9p
6
H 21
Rickard Öberg
Hemmingsmarks IF
1:22:29.494800
+13:56.83500
64.0p
7
D 21
Saga Stenman
SK Järven
1:23:14.499300
+14:41.88000
63.5p
8
D 21
Caroline Blombacke
Gellivare Skidallians IK
1:24:22.506100
+15:49.94800
62.6p
9
H 21
Mattias Holmkvist
K4 IF
1:29:07.534600
+20:34.123300
59.3p
10
H 21
Tony Gustafsson
K4 IF
1:31:27.548600
+22:54.137300
57.8p
11
H 21
Karl Herlin
Atlegossarna
1:32:47.556600
+24:14.145300
56.9p
12
D 21
Johanna Nilsson
Överkalix IF
1:32:53.557200
+24:20.145900
56.9p
13
H 21
Pär Töyrä
No Club
1:36:59.581800
+28:26.170500
54.5p
14
H 21
Erling Lundbäck
Pålänge GIF
1:39:12.595100
+30:39.183800
53.2p
15
H 21
Thomas Aho
Tulldata IF
1:41:18.607700
+32:45.196400
52.1p
16
H 21
Petter Juntti
Haparanda SKT
1:41:20.607900
+32:47.196600
52.1p
17
D 21
Helena Landström
IFK Arvidsjaur SK
1:42:20.613900
+33:47.202600
51.6p
18
H 21
Eric Lundgren
No Club
1:43:06.618500
+34:33.207200
51.2p
19
D 21
Marlene Sandberg
IFK Arvidsjaur SK
1:44:46.628500
+36:13.217200
50.4p
20
D 21
Emma Brännström
Sävast Ski Team IF
1:44:58.629700
+36:25.218400
50.3p
21
D 21
Tove Landström
IFK Arvidsjaur SK
1:49:41.658000
+41:08.246700
48.2p
22
D 21
Linda Stenvall
IFK Arvidsjaur SK
1:49:42.658100
+41:09.246800
48.1p
23
H 21
Anders Ågren
Studentidrott
1:50:04.660300
+41:31.249000
48.0p
24
D 21
Karin Niva
Gellivare SK
1:57:44.706300
+49:11.295000
44.9p
25
H 21
Jürgen Bihagen
Pålänge GIF
2:03:50.742900
+55:17.331600
42.7p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H/D 21 Motion
Ulf Vikström
Antnäs BK
41:36.249500
56.2p
2
H/D 21 Motion
Herman Lindström
No Club
47:28.284700
+5:52.35100
49.2p
3
H/D 21 Motion
Mikaela Langås
Luleå Gjutarens IF
47:49.286800
+6:13.37200
48.9p
4
H/D 21 Motion
David Öberg
Hemmingsmarks IF
48:32.291100
+6:56.41500
48.1p
5
H/D 21 Motion
Klas Berg
Atlegossarna
52:00.311900
+10:24.62300
44.9p
6
H/D 21 Motion
Andreas Strömbäck
Atlegossarna
52:03.312200
+10:27.62600
44.9p
7
H/D 21 Motion
Tommy Stålnacke
No Club
55:45.334400
+14:09.84800
41.9p
8
H/D 21 Motion
Andreas Rönnberg
Antnäs BK
58:58.353700
+17:22.104100
39.6p
9
H/D 21 Motion
Alice Häggblad
No Club
1:17:58.467700
+36:22.218100
30.0p