Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
World Cup Davos
2011-12-10
Deltävling i
World Cup 2012
<<< World Cup Milano Sprint
World Cup Davos >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
30km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
1:07:43.406280
98.5p
2
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
1:08:35.411420
+51.5040
96.9p
3
Lukas Bauer
Dukla Liberec
1:08:43.412230
+59.5850
96.6p
4
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
1:08:55.413460
+1:11.7080
96.2p
5
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
1:09:03.414250
+1:19.7870
96.0p
6
Petter Eliassen
Byåsen IL
1:09:29.416800
+1:45.10420
95.2p
7
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
1:09:33.417220
+1:49.10840
95.1p
8
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
1:09:44.418380
+2:01.12000
94.8p
9
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
1:09:47.418600
+2:03.12220
94.7p
10
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:09:52.419120
+2:08.12740
94.5p
11
Martin Jaks
Dukla Liberec
1:09:53.419280
+2:10.12900
94.5p
12
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
1:09:57.419640
+2:13.13260
94.4p
13
Sergei Dolidovich
Belarus
1:09:58.419710
+2:14.13330
94.4p
14
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
1:10:00.419910
+2:16.13530
94.3p
15
Mathias Wibault
Chamonix
1:10:01.420070
+2:17.13690
94.3p
16
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
1:10:03.420270
+2:19.13890
94.2p
17
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
1:10:09.420820
+2:25.14440
94.0p
18
Petr Sedov
Russian Federation
1:10:13.421270
+2:29.14890
93.9p
19
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
1:10:18.421710
+2:34.15330
93.8p
20
Keishin Yoshida
Cold Weather Combat Training Unit
1:10:20.421990
+2:37.15610
93.7p
21
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
1:10:22.422140
+2:38.15760
93.7p
22
Jiri Magal
Dukla Liberec
1:10:22.422180
+2:39.15800
93.6p
23
Dario Cologna
SC Val Mustair
1:10:25.422470
+2:41.16090
93.6p
24
Toni Livers
Gardes Frontière
1:10:27.422670
+2:43.16290
93.5p
25
Fabio Santus
C.S Carabinieri
1:10:32.423170
+2:48.16790
93.4p
26
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
1:10:33.423200
+2:49.16820
93.3p
27
Tad Elliott
Ski Snowboard Club Vail
1:10:35.423450
+2:51.17070
93.3p
28
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
1:10:36.423510
+2:52.17130
93.3p
29
Alexey Poltoranin
Kazakstan
1:10:36.423550
+2:52.17170
93.2p
30
Anders Södergren
Östersunds SK
1:10:38.423770
+2:54.17390
93.2p
31
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
1:10:47.424620
+3:03.18240
92.9p
32
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
1:10:50.424980
+3:07.18600
92.8p
33
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
1:10:51.425020
+3:07.18640
92.8p
34
Graham Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
1:10:58.425780
+3:15.19400
92.6p
35
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
1:11:03.426200
+3:19.19820
92.5p
36
Martin Bajcicak
Skp Strbske Pleso
1:11:04.426340
+3:20.19960
92.4p
37
Curdin Perl
Bernina Pontresina
1:11:08.426720
+3:24.20340
92.3p
38
Remo Fischer
Arve Mols
1:11:21.428020
+3:37.21640
92.0p
39
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
1:11:23.428280
+3:40.21900
91.9p
40
Thomas Grader
Wsv Stall
1:11:24.428390
+3:41.22010
91.9p
41
Lars Flora
Apu Nordic Ski Center
1:11:30.428950
+3:46.22570
91.7p
42
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
1:11:32.429190
+3:49.22810
91.6p
43
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
1:11:34.429390
+3:51.23010
91.6p
44
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
1:11:43.430240
+3:59.23860
91.4p
45
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
1:11:48.430790
+4:05.24410
91.2p
46
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
1:11:53.431290
+4:10.24910
91.1p
47
Tero Similae
Ylivieskan Kuula
1:11:58.431720
+4:14.25340
90.9p
48
Alexander Lasutkin
Belarus
1:12:06.432530
+4:22.26150
90.7p
49
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
1:12:07.432650
+4:23.26270
90.7p
50
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
1:12:12.433150
+4:28.26770
90.6p
51
Roman Furger
Schattdorf
1:12:15.433430
+4:31.27050
90.5p
52
Raul Shakirzianov
Russian Federation
1:12:20.433980
+4:37.27600
90.3p
53
Tobias Angerer
SC Vachendorf
1:12:20.433990
+4:37.27610
90.3p
54
Michail Semenov
Belarus
1:12:32.435120
+4:48.28740
90.0p
55
Eeri Vahtra
Karupesa Team
1:12:36.435530
+4:52.29150
89.9p
56
Masaya Kimura
Gifu Hino Motors
1:12:37.435680
+4:54.29300
89.9p
57
Marco Muehlematter
Nordischer SC Oberhasli
1:12:39.435880
+4:56.29500
89.8p
58
Nikolay Chebotko
Cska
1:12:43.436260
+4:59.29880
89.7p
59
Vicenc Vilarrubla
C.E.F.U.c
1:13:03.438280
+5:20.31900
89.2p
60
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
1:13:21.440070
+5:37.33690
88.7p
61
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
1:13:46.442560
+6:02.36180
88.1p
62
Mark Starostin
Kazakstan
1:13:56.443510
+6:12.37130
87.8p
63
Mariusz Michalek
Nks Trojwies Beskidzka
1:14:37.447610
+6:53.41230
86.8p
64
Louis Deschamps
Karellis
1:14:59.449890
+7:16.43510
86.2p
65
Diego Ruiz
Montana Guardia Civil
1:15:00.449920
+7:16.43540
86.2p
66
Philipp Haelg
Nordic Club Liechtenstein
1:15:03.450200
+7:19.43820
86.1p
67
Jonas Baumann
Tambo Splügen
1:15:08.450790
+7:25.44410
86.0p
68
Gianluca Cologna
Val Müstair
1:15:32.453160
+7:48.46780
85.4p
69
Candide Pralong
Val Ferret
1:16:02.456120
+8:18.49740
84.7p
70
Anton Lindblad
Östersunds SK
1:16:04.456320
+8:20.49940
84.7p
71
Mathias Inniger
Adelboden
1:16:17.457670
+8:33.51290
84.3p
72
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
1:17:31.465060
+9:47.58680
82.6p
73
Ueli Schnider
Fluehli
1:20:04.480310
+12:20.73930
79.3p
74
Piet Heer
Ski Club Davos
1:22:33.495200
+14:49.88820
76.3p
-
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
23:59:58.8639700
-
-
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
23:59:58.8639700
-
-
Callum Watson
Nsw Ski Association
23:59:58.8639700
-
-
Dominik Volken
SC Obergoms
23:59:58.8639700
-
-
David Hofer
C.S Carabinieri
23:59:58.8639700
-
-
Dietmar Noeckler
G.S Fiamme
23:59:58.8639700
-
-
Sami Jauhojaervi
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-
-
Sjur Røthe
Voss IL
23:59:59.8639800
-
-
Chris Andre Jespersen
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-