I den här listan visas inlägg och nyheter från olika skidbloggar och skid-nyhetssidor.
Inläggen hämtas med några timmars mellanrum och texten skannas igenom automatiskt för att tagga personer, klubbar eller tävlingar som nämns i texten.
När en t ex en skidåkare taggas i en artikel dyker en notis om detta upp på åkarens sida.
Om fel åkare skulle taggas i en artikel kan du rapportera taggen genom att klicka på "Rapportera tagg" så kikar vi administratörer närmare på den.
Scandiccupen lördag med distans 10/15 km klassiskt… bra jobbat av upplands deltagare, här resultat… D 17-18, 47:a Sara Ingard IK Rex… D 19-20, 12:a Emma Olsson Vassunda IF – 27:a Johanna Ingard IK Rex H 17-...
Scandic-cupen gör avslut i Kalix… i dag fredag är det sprint i fristil, med följande resultat för upplänningarna… prolog, D 17-18, 55:a Sara Ingard IK Rex… D 19-20, 34:a Emma Olsson Vassunda IF – 35:a Johanna...
Avslutning: på Världscupen i Kanada… Volkswagencupen och Scandiccupen i Kalix… DM-avslutning i Bålsta med Bålsta-stafetten Team-sprint… Världscupen, kommer Johaug att vinna även de sista tävlingarna...
Sol, minus ett par grader, härlig skatbädd, bästa tänkbara förutsättningar för skidtävling. Tack för ett m-bra arrangemang av Storvreta IK:s stab… jag fick också vara med i speakerbåset, (kul, tack Erik o Thoma...
Sena resultat från Åsarna… junior-cupen och JVM-test, segrare o uppländska resultat… bra jobbat!! 5 km i fristil, D 17-18, 1:a Tide Bångman Offerdal 14.12.5 – 12:a Erika Österman Häverödal 15.28.9 – 19:e Julia Löf...
Boden junior-cupen söndag med distans i fristil… uppländska resultat. 10 km H 17-20, 1:a Emil Danielsson 24.318 – 39:a Karl Grywenz Täby (f.d. Storvreta) – 47:a David Sjöberg 27.27,1 – 50:a Gabriel Söderqvist ...
Juniorcupen i dag sprint i klassisk stil… prolog med uppländska resultat… D 17-18, 21:a Julia Löfström Månkarbo – 64:a Sara Ingard Rex… D 19-20, Emma Olsson Vassunda – 36:a Johanna Ingard Rex H 17-18, 17:e D...
På förekommen anledning fick ni inga resultat i går… kommer en del nu > Sprint (F): D 17-18 22:a Lisa Melén/Olsson Häverödal – 30:a Sara Ingard Rex – 39:a Alma Nordström Vassunda… D19-20, 19:e Johanna Ingard...
Här några resultat från midsommarens löpning i Orsakajt´n… bl.a uppländska skidåkare och några till… men ni kan söka själv i resultatlistan 25 km Helene Söderlund Mora (en gång i Tierp) 1.54.41 15 km Tove Alexand...
Varje år är det alltid några skidåkande ungdomar som får, och tar chansen att kombinera studier och skidträning… från uppland är det fem från fyra klubbar… tre av dem till RIG (Riksidtrott...
Årefjällsloppen lördag distans i fristil och masstart, söligt fint vinterväder… bra resultat av "våra" uppländska åkare… 6 km D16, 1:a Saga Fältenhag Högbo 15.59.1 – 11:a Julia Löfström Månkarbo 16.36.6 – 13:e Sar...
Pilgrimsloppet i Lofsdalen 30 km (K), med många upplänningar till start… samma distans för damer o herrar… nedan några av "våra" bästa >> 1:a Stina Nilsson Mora 1.11.11… 10:a Elin Karlsson OK Borgen 1.23.58 – 1...
Folksam-cupens riksfinal körs fre-söndag i Torsby, gäller klasserna D+H 15-16… arrangör SK Bore… i dag tekniksprint i fristil…här tävlar man för distriktet (Uppland)… uppländska resultat > OBS 3 st på plac 16 H15:...
Folksam-cupen avgörs 2-4 mars i Torsby arr SK Bore… det är ungdomar 15 och 16 år, Uppland har följande deltagare… D15, Josefine Söderqvist Bälinge – Lina Sjöberg Gimo – Jessica Borg Storvreta – Ebba Gårdmark Öregrun...
USM-skidor i Lycksele… här går alla tävlingar i klassisk stil… i dag distans… en mycket fin inledning för "våran" Julia Löfström som tog en 5:e plats bland 16-åringarna… jag lyfter på hatten o Gratulerar, myck...
Vassundaskidan (Vassunda IF) 10/2 och Flygloppet (Arlanda/Märsta SK) 11/2 är inställt (snöbrist). Master-SM 9-11/2 i Hudiksvall med sex deltagare från Strömsbergs IF… 9/2 intervallstart o klassisk stil… 1...
I går tävlades det i Orsa Grönklitt, från skidstadion klättrades det upp till toppstugan 2,5 km… en blandning av elit och motionärer i alla åldrar… några upplänningar deltog, bl.a. fem från Team Ingard (Rex)...
Några resultat från terränglöpning på midsommarafton i Orsa… 2.5 km 1:a Julia Meijer 8.59 – 4:a Julia Löfström Månkarbo 9.29.2 … Bra jobbat Julia 6 km 1:a Ida Ingemarsdotter 23.06.4 – 12:a Mikaela Wendt Bålsta 2...
ICA-cupens riksfinal är i gång, (Ulricehamn i Västergötland) i dag fredag med distans 3.3 km i fristil, här resultat (preliminära)… D14, 1:a Kajsa Rapp Dalarna 8.01.6 – uppländska resultat, 19:e Julia Löf...
Här är alla ICA-cup deltagare från uppland som skall tävla i Ulricehamn 19-22 febr, här avgörs riksfinalen i ICA-Cupen, det som tidigare var Kalle Anka…ledare Jocke Sköld USF D13, Lina Sjöberg Gimo IF – Alic...
Uppländska resultaten dag 2 i jaktstarten. H 17-18, 2:a Gustav Berglund 51.59 – 15.e Karl Ingard Rex 54.53… H 19-20, 19:e Emil Eriksson Tierp 58.00… H 21, 38:a Erik Ohlström Rex 58.22.5 – 39:a Magnus Bj...
Mora-Pinglan dag ett med fristil… Grattis till Helene Söderlund Mora f.d Tierp som segrade i damernas seniorklass… många upplänningar deltog, mycket bra åkte Storvretas Gustaf Berglund i H17-18, en andra p...
I dag klassisk tävling i Idre med korta sträckor, 3 km för alla klasser juniorer och seniorer, resultat H 21 1:a Oskar Kardin 6.45.6 – 61:a Joakim Eriksson Mora (f.d Tierp) 7.57.9… H19-20 1:a Max Novak...
Cuperna forsätter idag med distans i (F)…D 17-18 o19-20 5 km – D 21 och H 17-18, H 19-20 10 km, H 21 15 km Placeringar för deltagare från Uppland och f.d. Upplänningar. D 21 1:a Sofia Henriksson Piteå 3...
Terränglöpning i Orsa midsommarafton med inslag av upplänningar, här några resultat: 1.1 km, 9:a Emil Öjdahl Månkarbo 4.32 – 55:a Johan Löfström Månkarbo 5.46… 2.5 km, 3:a Julia Löfström Månkarbo 9.23 – 11:a Sar...
ICA-Cupens (tidigare Kalle Anka) riksfinal körs i Ulricehamn 13-15 februari, en tävling för klasserna D+H 13-14… här är alla Upplands deltagare: Ledare Joakim Sköld D 14, Lisa Melén/Olsson – Erika Österman ...
Resultat från helgen: Grönklittsjakten med upplänningar H7-8, deltog Anton Adill… och i D10, 11:a Alva Adill båda Öregrunds IK… D12, 14:e Sara Ingard Rex… D21, vann Marika Sundin Sollefteå, före tvåan Helen...
21 st Upplänningar i mål… facit blev en segrare, en andra plats, och fem till bland dom 10 första… Segern kom i H19-20, Jonas Ingard Rex… andra platsen i D8, till Moa Söderqvist Storvreta… Grattis! H21, 6:a St...
Var med på IK Rex årligen återkommande träningsdag med rullskidor (distans) och löpträning (bl.a stafetter)… rullskidpasset startade från Läby (gamla E4:an), Vendelsvarv, mot Örbyhus, Vendels kyrka, Husby, Vik...