Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kopparrajden
2009-03-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
1:21:57.491600
69.2p
2
Kristoffer Linder
IFK Umeå
1:22:27.494600
+30.2900
68.7p
3
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:22:29.494800
+32.3100
68.7p
4
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
1:24:02.504100
+2:05.12400
67.4p
5
Lars Henrik Idivuoma
IFK Kiruna
1:26:51.521000
+4:54.29300
65.2p
6
Tommy Ljung
Gellivare SK
1:28:04.528300
+6:07.36600
64.3p
7
Lars Wiss
Svappavaara Aif
1:29:25.536400
+7:28.44700
63.4p
8
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
1:29:29.536800
+7:32.45100
63.3p
9
Sven-Erik Fjellborg
Sj Sportklubb, Kiruna
1:29:50.538900
+7:53.47200
63.1p
10
Paul Johansson
Pajala IF
1:32:18.553700
+10:21.62000
61.4p
11
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
1:33:38.561700
+11:41.70000
60.5p
12
Johan Nilimaa
Gellivare SK
1:34:26.566500
+12:29.74800
60.0p
13
Hans Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
1:35:35.573400
+13:38.81700
59.3p
14
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
1:35:45.574400
+13:48.82700
59.2p
15
Magnus Oja
IFK Kiruna
1:36:39.579800
+14:42.88100
58.6p
16
Håkan Lundström
Vittangi SK
1:37:39.585800
+15:42.94100
58.0p
17
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:38:00.587900
+16:03.96200
57.8p
18
Samuel Jonsson
Vittangi SK
1:38:47.592600
+16:50.100900
57.4p
19
Ivan Gunnestam
Svappavaara Aif
1:39:16.595500
+17:19.103800
57.1p
20
Torbjörn Mukka
Junosuando IK
1:39:30.596900
+17:33.105200
57.0p
21
Lennart Hannu
Lkab FF
1:39:49.598800
+17:52.107100
56.8p
22
John Tomas Stålnacke
Soppero Sameförening
1:40:32.603100
+18:35.111400
56.4p
23
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:41:11.607000
+19:14.115300
56.0p
24
Jonas Bucht
Lkab FF
1:41:54.611300
+19:57.119600
55.6p
25
Bror Olofsson
Sj/Bv Sport, Östersund
1:41:57.611600
+20:00.119900
55.6p
26
Anders Lindsund
Lkab FF
1:42:58.617700
+21:01.126000
55.0p
27
Jan Ryrland
Jsk Kiruna
1:44:16.625500
+22:19.133800
54.3p
28
Henry Waara
Gellivare Skidallians IK
1:45:40.633900
+23:43.142200
53.6p
29
Mikael Myrsell
Lkab FF
1:45:43.634200
+23:46.142500
53.6p
30
Stefan Hertil
OK Sarven
1:45:57.635600
+24:00.143900
53.5p
31
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
1:46:45.640400
+24:48.148700
53.1p
32
Conny Nilimaa
IFK Kiruna
1:48:07.648600
+26:10.156900
52.4p
33
Göran Uusitalo
Kaunisvaara IF
1:48:13.649200
+26:16.157500
52.4p
34
Bengt Stålnacke
Jukkasjärvi IF
1:49:25.656400
+27:28.164700
51.8p
35
Seppo Koivisto
Lohko
1:50:06.660500
+28:09.168800
51.5p
36
Nils Henrik Allas
Jukkasjärvi IF
1:50:16.661500
+28:19.169800
51.4p
37
Ingemar Mäki
Lkab FF
1:50:17.661600
+28:20.169900
51.4p
38
Andreas Nilsson
Vittangi SK
1:51:32.669100
+29:35.177400
50.8p
39
Simon Lundström
Vittangi SK
1:51:59.671800
+30:02.180100
50.6p
40
Yngve Nilimaa
Vittangi SK
1:53:12.679100
+31:15.187400
50.1p
41
Rune Raatamaa
Friskis och Svettis
1:54:17.685600
+32:20.193900
49.6p
42
Martti Andersson
Sj/Bv Sport, Östersund
1:55:05.690400
+33:08.198700
49.2p
43
Per-Erik Mäki
Lkab FF
1:57:45.706400
+35:48.214700
48.1p
44
Mikael Palovaara
Vittangi SK
1:57:47.706600
+35:50.214900
48.1p
45
Bengt Andersson
Bergens IF SK
1:57:59.707800
+36:02.216100
48.0p
46
Stefan Adolfsson
Lkab FF
1:59:08.714700
+37:11.223000
47.6p
47
Even Bedari
Gellivare SK
2:00:36.723500
+38:39.231800
47.0p
48
Kurt Wiss
Svappavaara Aif
2:01:26.728500
+39:29.236800
46.7p
49
Dan Tannerdal
IFK Kiruna
2:01:49.730800
+39:52.239100
46.5p
50
Kristian Orrmalm Utsi
Pilsnersamfundet
2:02:11.733000
+40:14.241300
46.4p
51
Bror Spett
IFK Kiruna
2:02:13.733200
+40:16.241500
46.4p
52
Kent Strålberg
Vivungi SK
2:02:14.733300
+40:17.241600
46.4p
53
Roger Berggren
Jukkasjärvi IF
2:02:43.736200
+40:46.244500
46.2p
54
Erik Kruuka
Kuoksu
2:03:20.739900
+41:23.248200
45.9p
55
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:03:25.740400
+41:28.248700
45.9p
56
Niklas Löfström
Vittangi SK
2:03:53.743200
+41:56.251500
45.7p
57
Mats Forsberg
Kiruna Sjukhus
2:04:48.748700
+42:51.257000
45.4p
58
Urban Videll
IFK Kiruna
2:05:32.753100
+43:35.261400
45.1p
59
Mats Holmström
IFK Kiruna
2:07:35.765400
+45:38.273700
44.4p
60
Lennart Krekula
Lkab FF
2:08:02.768100
+46:05.276400
44.3p
61
Mats Thorneus
Jukkasjärvi IF
2:08:43.772200
+46:46.280500
44.0p
62
Jonas Kemi
Svappavaara Aif
2:09:39.777800
+47:42.286100
43.7p
63
Ricard Stålnacke
Pilsnersamfundet
2:10:06.780500
+48:09.288800
43.6p
64
Ulf Nilimaa
Svappavaara Aif
2:11:44.790300
+49:47.298600
43.0p
65
Peter Larsson
Ambulansen
2:13:19.799800
+51:22.308100
42.5p
66
Jörgen Ryytiniemi
Lkab FF
2:15:43.814200
+53:46.322500
41.8p
67
Mats Eriksson
Lantmäteriverkets FF
2:16:31.819000
+54:34.327300
41.5p
68
Kent Henriksson
Jukkasjärvi IF
2:16:36.819500
+54:39.327800
41.5p
69
Robert Flygare
Masugnsbyn
2:16:49.820800
+54:52.329100
41.4p
70
Micael Lasu
Pilsnersamfundet
2:18:45.832400
+56:48.340700
40.8p
71
Tomas Stålnacke
Svappavaara Aif
2:19:14.835300
+57:17.343600
40.7p
72
Jorma Kärhä
Lkab FF
2:20:22.842100
+58:25.350400
40.4p
73
Svante Patomella
Jukkasjärvi IF
2:21:14.847300
+59:17.355600
40.1p
74
Börje Andersson
Parkalombolo
2:39:37.957600
+1:17:40.465900
35.5p
75
Risto Annanperä
Fiskspecialisten
2:41:27.968600
+1:19:30.476900
35.1p
76
Roger Olsson
Vittangi SK
2:42:51.977000
+1:20:54.485300
34.8p
77
Oskar Skoglind
Vittangi SK
2:42:53.977200
+1:20:56.485500
34.8p
78
Johannes Skogkvist
Pilsnersamfundet
2:50:26.1022500
+1:28:29.530800
33.2p
79
Patrik Niemi
Sj Sportklubb, Kiruna
2:54:20.1045900
+1:32:23.554200
32.5p