Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Maserloppet
2010-01-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Patrik Karlsson
Falun Borlänge SK
1:56:41.700000
81.6p
2
Ronnie Löf
Högbo GOIF
1:58:09.708800
+1:28.8700
80.4p
3
Henrik Alm
Idre SK
1:58:10.708900
+1:29.8800
80.4p
4
Per Wangel
Falu IK
1:58:12.709100
+1:31.9000
80.3p
5
Niclas Bärj
Hybo AIK
1:58:16.709500
+1:35.9400
80.3p
6
Tobias Johansson
Axa SC
2:00:13.721200
+3:32.21100
78.7p
7
Jens Lundgren
Hudiksvalls IF
2:00:49.724800
+4:08.24700
78.3p
8
Linus Larsson
FK Göingarna
2:01:47.730600
+5:06.30500
77.5p
9
Tomas Löfgren
Kvarnsvedens GOIF SK
2:02:57.737600
+6:16.37500
76.6p
10
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:03:16.739500
+6:35.39400
76.4p
11
Tom Ankerstål
Ramsjö SK
2:03:17.739600
+6:36.39500
76.4p
12
Andreas Karlsson
Hällbybrunns IF
2:03:31.741000
+6:50.40900
76.2p
13
Martin Bratt
IFK Mora SK
2:03:49.742800
+7:08.42700
76.0p
14
Rickard Noberius
Axa SC
2:05:27.752600
+8:46.52500
74.8p
15
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
2:06:52.761100
+10:11.61000
73.8p
16
Pontus Rygh
Mariestads FK
2:08:33.771200
+11:52.71100
72.7p
17
Olof Ekberg
Nacka Värmdö SK
2:08:36.771500
+11:55.71400
72.7p
18
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
2:08:57.773600
+12:16.73500
72.4p
19
Mattias Karlsson
Ulricehamns IF
2:09:54.779300
+13:13.79200
71.8p
20
Mikael Sarsgård
IFK Mora SK
2:10:30.782900
+13:49.82800
71.4p
21
Fredrik Gustafsson
Strängnäs-Malmby OL
2:11:13.787200
+14:32.87100
71.0p
22
Peter Zetterström
Rembo IK
2:12:47.796600
+16:06.96500
70.0p
23
Torbjörn Eliasson
Korsnäs IF SK
2:14:38.807700
+17:57.107600
68.8p
24
Lars Erik Ness
Ericsson Kista SK
2:17:34.825300
+20:53.125200
67.1p
25
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:17:46.826500
+21:05.126400
67.0p
26
Johan Nyman
Mariestads FK
2:19:06.834500
+22:25.134400
66.3p
27
Martin Hammarlund
Motala Aif SK
2:20:10.840900
+23:29.140800
65.7p
28
Nils Svensson
Axa SC
2:20:17.841600
+23:36.141500
65.6p
29
Torbjörn Furn
Sälens IF
2:21:17.847600
+24:36.147500
65.1p
30
Linus Jansson
Häverödals IF
2:21:19.847800
+24:38.147700
65.1p
31
Andreas Österlund
Axa SC
2:24:28.866700
+27:47.166600
63.4p
32
Zackarias Toresson
OK Nackhe
2:25:06.870500
+28:25.170400
63.1p
33
Torbjörn Georgsson
Hofors Aif
2:25:09.870800
+28:28.170700
63.1p
34
Robert Östberg
Hällbybrunns IF
2:25:15.871400
+28:34.171300
63.0p
35
Julius Källgård
OK Nackhe
2:25:28.872700
+28:47.172600
62.9p
36
Johan Karlsson
Slussfors IK
2:26:11.877000
+29:30.176900
62.5p
37
Henrik Wallin
IK Stern
2:26:31.879000
+29:50.178900
62.4p
38
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:27:11.883000
+30:30.182900
62.1p
39
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:30:11.901000
+33:30.200900
60.6p
40
Mattias Lidén
Hammarby IF SF
2:36:44.940300
+40:03.240200
57.7p
41
Erik Cuibe
IFK Lidingö SOK
2:36:58.941700
+40:17.241600
57.6p
42
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:36:59.941800
+40:18.241700
57.6p
43
Joel Péclard
Falun Borlänge SK
2:37:51.947000
+41:10.246900
57.3p
44
Jonas Engfeldt
Sundbybergs IK
2:38:47.952600
+42:06.252500
56.9p
45
Per Persson
Evertsbergs SK
2:39:43.958200
+43:02.258100
56.5p
46
Jakob Junker
Tunafors SK
2:40:09.960800
+43:28.260700
56.3p
47
Kalle Björkman
Arboga SK
2:42:24.974300
+45:43.274200
55.4p
48
Jonas Martinsson
Evertsbergs SK
2:45:09.990800
+48:28.290700
54.4p
49
Erik Gustafsson
OK Nackhe
2:48:06.1008500
+51:25.308400
53.3p
50
Tomas Jansson
IFK Mora SK
2:51:13.1027200
+54:32.327100
52.2p
51
Andreas Jonsson
Ockelbo SK
2:52:01.1032000
+55:20.331900
51.9p
52
Johan Mårtensson
Sweco IF
2:52:03.1032200
+55:22.332100
51.9p
53
Henrik Halonen
Kungälvs OK
2:52:27.1034600
+55:46.334500
51.8p
54
David Virdefors
Björnstorps IF
2:55:28.1052700
+58:47.352600
50.8p
55
Niklas Rosén
Gävle SK
2:58:05.1068400
+1:01:24.368300
49.9p
56
Andreas Molin
Häggenås SK
2:58:19.1069800
+1:01:38.369700
49.9p
57
Daniel Boman
Ericsson IK
3:00:18.1081700
+1:03:37.381600
49.2p
58
Simon Nilsson
Vindrarps SK
3:02:39.1095800
+1:05:58.395700
48.5p
59
Henrik Wickström
Arboga SK
3:04:49.1108800
+1:08:08.408700
47.9p
60
David Nyquist
Lugi SK
3:05:55.1115400
+1:09:14.415300
47.6p
61
Fredrik Nohr
Rembo IK
3:05:56.1115500
+1:09:15.415400
47.6p
62
Richard Toss
Axa SC
3:06:05.1116400
+1:09:24.416300
47.5p
63
Henrik Öijer
Sågmyra SK
3:07:09.1122800
+1:10:28.422700
47.2p
64
Pär Nilsson
Nacka Värmdö SK
3:07:40.1125900
+1:10:59.425800
47.1p
65
Michael Wickström
Arboga SK
3:09:28.1136700
+1:12:47.436600
46.6p
66
Filip Gustafsson
Björnstorps IF
3:09:32.1137100
+1:12:51.437000
46.6p
67
Mikael Axbom
Ikj Haninge
3:17:07.1182600
+1:20:26.482500
44.6p
68
Linus Källgård
OK Nackhe
3:34:52.1289100
+1:38:11.589000
40.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Lars Utter
Arlanda-Märsta SK
2:09:52.779100
71.8p
2
Kenneth Löfman
Ikj Haninge
2:20:46.844500
+10:54.65300
65.3p
3
Martin Andersen Rasbøl
Brudpiga RK
2:20:47.844600
+10:55.65400
65.3p
4
Mattias Svärd
Gävle SK
2:22:04.852300
+12:12.73100
64.7p
5
Fredrik Jansson
Stora Tuna IK SK
2:25:38.873700
+15:46.94500
62.8p
6
Daniel Olsson
Karlslunds IF SF
2:27:08.882700
+17:16.103500
62.1p
7
Roger Steen
Väsby SK
2:28:43.892200
+18:51.113000
61.3p
8
Fredrik Andersson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:32:54.917300
+23:02.138100
59.4p
9
Marcus Johnsson
Avesta OK
2:36:38.939700
+26:46.160500
57.8p
10
Mikael Hedlung
Axa SC
2:42:44.976300
+32:52.197100
55.3p
11
Andreas Nilsson
IFK Helsingborg
2:49:39.1017800
+39:47.238600
52.7p
12
Fredrik Zetterström
Mz Plåt IF
2:49:44.1018300
+39:52.239100
52.7p
13
Magnus Mineur
Gävle SK
2:53:09.1038800
+43:17.259600
51.5p
14
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:53:52.1043100
+44:00.263900
51.3p
15
Jonas Häggqvist
Mälarö SOK
2:56:26.1058500
+46:34.279300
50.5p
16
Daniel Andersson
Gävle SK
3:01:10.1086900
+51:18.307700
49.0p
17
Mårten Sundin
Mälarö SOK
3:08:01.1128000
+58:09.348800
47.0p
18
Mikael Embretsen
Hybo AIK
3:14:32.1167100
+1:04:40.387900
45.2p
19
Magnus Bergström
Ericsson IK
3:16:17.1177600
+1:06:25.398400
44.8p
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
2:04:50.748900
75.3p
2
Guy Utter
Arlanda-Märsta SK
2:08:29.770800
+3:39.21800
72.7p
3
Ulf Tingström
Ikj Haninge
2:08:35.771400
+3:45.22400
72.7p
4
Lennart Holmström
IF Åland
2:09:13.775200
+4:23.26200
72.2p
5
Mats Mattes
Edsbyns SK
2:11:55.791400
+7:05.42400
70.5p
6
Mikael Martens
Malungs IF
2:12:36.795500
+7:46.46500
70.1p
7
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
2:14:40.807900
+9:50.58900
68.8p
8
Thomas Skogh
Roslagsbro IF
2:16:14.817300
+11:24.68300
67.9p
9
Henrik Johnsson
Hällbybrunns IF
2:17:01.822000
+12:11.73000
67.4p
10
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:21:13.847200
+16:23.98200
65.1p
11
Jan Östlund
Valbo Aif
2:23:49.862800
+18:59.113800
63.7p
12
Lasse Persson
Ekshärads SF
2:25:10.870900
+20:20.121900
63.1p
13
Lennart Romin
Gävle SK
2:25:40.873900
+20:50.124900
62.8p
14
Jan Moberg
Gävle OK
2:25:42.874100
+20:52.125100
62.8p
15
Oskar Nederheim
Ikj Haninge
2:28:40.891900
+23:50.142900
61.3p
16
Mikael Leitner
Ericsson IK
2:29:23.896200
+24:33.147200
61.0p
17
Anders Lundin
Strängnäs-Malmby OL
2:31:15.907400
+26:25.158400
60.1p
18
Michael Öhr
Ikj Haninge
2:34:31.927000
+29:41.178000
58.7p
19
Kenneth Stenqvist
Domnarvets GOIF
2:35:51.935000
+31:01.186000
58.1p
20
Magnus Wallin
Strängnäs-Malmby OL
2:38:18.949700
+33:28.200700
57.1p
21
Johan Landstedt
Sollefteå SK
2:41:36.969500
+36:46.220500
55.7p
22
Mikael Johansson
Gillberga SK
2:42:43.976200
+37:53.227200
55.3p
23
Magnus Svensson
Täby OK
2:42:46.976500
+37:56.227500
55.3p
24
Mikael Jansson
Hällbybrunns IF
2:43:26.980500
+38:36.231500
55.0p
25
Per Hansson
Sundbybergs IK
2:43:27.980600
+38:37.231600
55.0p
26
Johan Stridh
Sundbybergs IK
2:43:53.983200
+39:03.234200
54.9p
27
Per Sundström
Västerås SOK
2:46:53.1001200
+42:03.252200
53.7p
28
Per Lagerström
IFK Västerås SK
2:49:24.1016300
+44:34.267300
52.8p
29
Sten Wallin
Hammarby IF SF
2:49:45.1018400
+44:55.269400
52.7p
30
Fredrik Hörstedt
Tranemo IF
2:49:54.1019300
+45:04.270300
52.7p
31
Mattias Strömberg
Hammarby IF SF
2:52:53.1037200
+48:03.288200
51.6p
32
Mikael Jönsson
Frösö IF
2:56:03.1056200
+51:13.307200
50.6p
33
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
3:05:36.1113500
+1:00:46.364500
47.7p
34
Jörgen Karlsson
Storådalens SK
3:07:35.1125400
+1:02:45.376400
47.1p
35
Ulf Nordström
Almby IK
3:14:34.1167300
+1:09:44.418300
45.2p
36
Anders Magnusson
Nyköpings OK
3:17:01.1182000
+1:12:11.433000
44.6p
37
Martin Ingelsson
Storvreta IK
3:22:03.1212200
+1:17:13.463200
43.4p
38
Johan Hansson
Uppsala Studenters IF
3:32:41.1276000
+1:27:51.527000
41.0p
39
Jonas Henriksson
Utbrytarna SK
3:43:01.1338000
+1:38:11.589000
38.9p
40
Lars Fyhr
Hammarby IF SF
4:27:10.1602900
+2:22:20.853900
31.9p
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Stig Orre
IF Åland
2:22:10.852900
64.6p
2
Mats Hammerin
Domnarvets GOIF
2:25:51.875000
+3:41.22000
62.7p
3
Lars Janlöv
IF Åland
2:28:28.890700
+6:18.37700
61.4p
4
Sven Persson
Domnarvets GOIF
2:31:09.906800
+8:59.53800
60.2p
5
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:31:46.910500
+9:36.57500
59.9p
6
Christer Hördell
Söders SOL Tyresö
2:37:57.947600
+15:47.94600
57.2p
7
Lars Hagrot
Sundbybergs IK
2:42:36.975500
+20:26.122500
55.4p
8
Anders Björkman
IK Jarl Rättvik
2:45:42.994100
+23:32.141100
54.2p
9
Sven-Olov Andersson
Orsa SK
2:55:52.1055100
+33:42.202100
50.6p
10
Rolf Grönroos
Karlslunds IF SF
2:56:51.1061000
+34:41.208000
50.3p
11
Lars-Erik Boquist
Långshyttans AIK SK
2:59:56.1079500
+37:46.226500
49.4p
12
Tomas Hidman
IFK Västerås SK
3:00:23.1082200
+38:13.229200
49.2p
13
Pereric Club Dahlberg
Club Ski & Run
3:05:00.1109900
+42:50.256900
47.8p
14
Mats Tillenius
Domnarvets GOIF
3:45:35.1353400
+1:23:25.500400
38.4p
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Erik Rollborn
Västerviks OK
2:24:58.869700
63.2p
2
Stig Johansson
Axa SC
2:29:41.898000
+4:43.28200
60.9p
3
Bo Fredriksson
Sundborns GOIF
2:34:10.924900
+9:12.55100
58.8p
4
Leif Hasselqvist
Edsbyns SK
2:38:56.953500
+13:58.83700
56.8p
5
Mats Fredriksson
Malungs IF
2:48:33.1011200
+23:35.141400
53.1p
6
Hjalmar Nordquist
Kopparbergs IF
3:00:12.1081100
+35:14.211300
49.3p
7
Per-Olof Carlson
Helsingborgs SOK
3:00:29.1082800
+35:31.213000
49.2p
8
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
3:19:44.1198300
+54:46.328500
43.9p
9
Erik Sjödin
Vasaloppsklubben Hedemora
4:06:28.1478700
+1:41:30.608900
34.9p
10
Roine Lundin
Vikarby IK
4:27:47.1606600
+2:02:49.736800
31.9p
D 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Anna Lindmark
Sundbybergs IK
1:27:52.527100
58.0p
2
Lisa Heens
Vansbro AIK SK
1:43:25.620400
+15:33.93200
49.3p
3
Linn Danielsson
Dala-Järna IK
1:52:37.675600
+24:45.148400
45.3p
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Susanne Hedlund
Granbergsdals IF
1:17:45.466400
65.6p
2
Carina Lagerlöf
Malungs IF
1:18:26.470500
+41.4000
65.0p
3
Anna Lindgren
Brovallens IF
1:22:46.496500
+5:01.30000
61.6p
4
Magdalena Mattes
Edsbyns SK
1:25:28.512700
+7:43.46200
59.7p
5
Kristina Roberto
Karlslunds IF SF
1:25:38.513700
+7:53.47200
59.5p
6
Agnes Johanna Blomfeldt
Gävle SK
1:26:55.521400
+9:10.54900
58.7p
7
Anna Jansson
Hällbybrunns IF
1:30:32.543100
+12:47.76600
56.3p
8
Caroline Ström
Tierps IF
1:36:26.578500
+18:41.112000
52.9p
9
Sofia Holmen
Hisingsbacka
2:21:00.845900
+1:03:15.379400
36.2p
D 35
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Cecilia Johnsson
Hällbybrunns IF
1:39:07.594600
51.4p
H 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Fredrik Finnskog
Tranemo IF
1:27:25.524400
58.3p
2
Erik Finnskog
Tranemo IF
1:32:28.554700
+5:03.30200
55.1p
3
Anton Nilsson
Tranemo IF
1:34:05.564400
+6:40.39900
54.2p
D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Malin Stövling
IFK Mora SK
2:46:49.1000800
53.8p
2
Anna Lundgren
Månkarbo IF
3:03:37.1101600
+16:48.100700
48.2p
3
Marcia Bergström
Club Ski & Run
3:08:10.1128900
+21:21.128000
46.9p
4
Emilia Källerö
Falu IK
3:10:03.1140200
+23:14.139300
46.4p
5
Bodil Halvarsson
Göteborg/Majorna OK
3:11:02.1146100
+24:13.145200
46.2p
6
Elisabet Öjeskog
Orsa SK
3:12:48.1156700
+25:59.155800
45.7p
7
Hanna Mellby
Eslövs FK
3:13:25.1160400
+26:36.159500
45.5p
8
Nadia Larsson
Fredrikshofs IF SOK
3:17:34.1185300
+30:45.184400
44.5p
9
Åsa Banstorp
Blaikens IF
3:50:32.1383100
+1:03:43.382200
37.5p
10
Helena Olsson
Bergviks IFK
4:11:27.1508600
+1:24:38.507700
34.1p
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Olle Andersson
Källbottens IK
2:38:13.949200
57.1p
2
Jan Lund
Korsnäs IF SK
2:48:05.1008400
+9:52.59100
53.3p
3
Fredrik Graas
Qwarnsveden Triathlon
2:49:31.1017000
+11:18.67700
52.8p
4
Anders Richardsson
Falu IK
2:49:46.1018500
+11:33.69200
52.7p
5
Mattias Eriksson
Falun Borlänge SK
2:59:18.1075700
+21:05.126400
49.6p
6
Andreas Norell
Åf SK
3:00:39.1083800
+22:26.134500
49.1p
7
Mårten Niklasson
Eslövs FK
3:09:12.1135100
+30:59.185800
46.7p
8
Erik Bengtsson
Abb IF SK
3:09:24.1136300
+31:11.187000
46.6p
9
Anders Björk
Falun Borlänge SK
3:11:25.1148400
+33:12.199100
46.1p
10
Joakim Eliasson
Abb IF SK
3:11:42.1150100
+33:29.200800
46.0p
11
Johan Forslund
Domnarvets GOIF
3:12:20.1153900
+34:07.204600
45.8p
12
David Engvall
Åf SK
3:12:29.1154800
+34:16.205500
45.8p
13
Thomas Lundin
Sundbybergs IK
3:24:51.1229000
+46:38.279700
42.7p
14
Erik Gohde
Dalaporten OL
3:27:52.1247100
+49:39.297800
42.0p
15
Roger Widell
Bålsta SK
3:31:23.1268200
+53:10.318900
41.3p
16
Joachim Nordin
Linköpings SK
3:31:24.1268300
+53:11.319000
41.3p
17
Jonathan Lindegren
Bromma Vällingby SOK
3:31:28.1268700
+53:15.319400
41.2p
18
Thomas Lindberg
Nacka Värmdö SK
3:35:44.1294300
+57:31.345000
40.3p
19
Mikael Nygårds
IFK Hedemora SK
3:37:14.1303300
+59:01.354000
40.0p
20
Jonas Nygårdh Brändström
Axa SC
3:43:08.1338700
+1:04:55.389400
38.9p
21
Mats Arnamo
Ericsson Kista SK
3:52:01.1392000
+1:13:48.442700
37.2p
22
Torsten Adalberth
Helsingborgs SOK
3:57:19.1423800
+1:19:06.474500
36.3p
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Bo Håkansson
Malmö Konstklubb
1:51:04.666300
45.9p
2
Per-Owe Hvitfeldt
IFK Mora SK
2:26:19.877800
+35:15.211400
34.8p