Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2023-02-04
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 19
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:46:40.639970
85.0p
2
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:46:41.640050
+0
85.0p
3
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
1:47:13.643270
+33.3200
84.4p
4
Adrian Lundberg
SK Bore
1:47:19.643810
+38.3740
84.4p
5
Jonatan Steen
Sågmyra SK
1:47:20.643950
+39.3880
84.3p
6
Markus Almgren
IFK Mora SK
1:51:32.669160
+4:51.29090
80.4p
7
David Larsson
Lillhärdals IF
1:51:37.669600
+4:56.29530
80.4p
8
Tor Rönnestrand
Ås IF
1:51:46.670540
+5:05.30470
80.2p
9
Alexander Thudeen
Sya SK
1:52:49.676840
+6:08.36770
79.3p
10
Filip Strand
Domnarvets GOIF
1:52:53.677210
+6:12.37140
79.2p
11
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:53:27.680690
+6:47.40620
78.7p
12
Kristian Ek
XC Sthlm Ski Club
1:53:28.680720
+6:47.40650
78.7p
13
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
1:53:30.680920
+6:49.40850
78.7p
14
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
1:53:50.682910
+7:09.42840
78.4p
15
Adam Ekstedt
IF Ski Team Skåne
1:53:56.683500
+7:15.43430
78.4p
16
Tobias Andervang
Hestra IF
1:53:58.683730
+7:17.43660
78.3p
17
Nils Mattsson
Axa SC
1:54:12.685150
+7:31.45080
78.1p
18
Mikael Andersson
Malungs IF
1:55:26.692590
+8:46.52520
77.1p
19
Markus Melén
Falu IK
1:56:19.697880
+9:39.57810
76.4p
20
Erwan Weber
Nacka Värmdö SK
1:56:52.701110
+10:11.61040
76.0p
21
Jesper Norström
Tunafors SK
1:59:45.718470
+13:05.78400
73.7p
22
Andreas Markeby
Grönklitts IF
1:59:54.719350
+13:13.79280
73.6p
23
Johan Halfvarsson
Sågmyra SK
2:00:24.722300
+13:43.82230
73.3p
24
Oscar Lövgren
Strängnäs SK
2:00:25.722410
+13:44.82340
73.2p
25
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:00:43.724220
+14:02.84150
73.0p
26
Kalle Georgsson
Högbo GIF
2:00:52.725180
+14:12.85110
72.9p
27
William Fälth
Umara SC
2:00:58.725710
+14:17.85640
72.8p
28
Mathias Myrén
OK Alehof
2:01:01.726080
+14:21.86010
72.8p
29
Daniel Forsgren
Karlslunds IF SF
2:01:16.727570
+14:36.87500
72.6p
30
Carl Ljungqvist
XC Sthlm Ski Club
2:01:16.727580
+14:36.87510
72.6p
31
Björn Strömbäck
Vallsta SK
2:04:12.745190
+17:32.105120
70.5p
32
Petter Bäckebjörk
Kilafors SK
2:04:47.748640
+18:06.108570
70.2p
33
Axel Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:04:57.749610
+18:16.109540
70.0p
34
Alexander Öström
No Club
2:05:17.751630
+18:36.111560
69.8p
35
Anton Unger
Falu IK
2:06:59.761890
+20:19.121820
68.7p
36
Erik Jonsson
Strängnäs-Malmby OL
2:07:37.765640
+20:56.125570
68.3p
37
Maximillian Jahn
Karbennings GOIF
2:08:33.771210
+21:52.131140
67.7p
38
Daniel Kolm
XC Sthlm Ski Club
2:08:34.771330
+21:53.131260
67.7p
39
Simon Lundberg
SK Bore
2:08:38.771770
+21:58.131700
67.6p
40
Rickard Rosén
Storvreta IK
2:08:53.773280
+22:13.133210
67.5p
41
Emil Johansson
Sockertoppen IF
2:09:29.776870
+22:49.136800
67.1p
42
Mårten Dalmans
Malungs IF
2:10:01.780010
+23:20.139940
66.8p
43
Sebastian Johansson
IK Nocout.se
2:10:11.781090
+23:31.141020
66.7p
44
Kasper Johansson
Karlslunds IF SF
2:10:12.781160
+23:31.141090
66.7p
45
Simon Gustavsson
Ulricehamn
2:11:25.788450
+24:44.148380
65.9p
46
Markus Lundblad
Täby IS SK
2:12:04.792320
+25:23.152250
65.6p
47
Marcus Nolkrantz
Stockholms RK
2:12:08.792710
+25:27.152640
65.5p
48
Philip Josefsson Sammeli
Näsets Paddlarklubb
2:13:00.797940
+26:19.157870
65.0p
49
Erik Sörheim
Axa SC
2:13:00.797970
+26:20.157900
65.0p
50
Björn Daniels
Orsa SK
2:13:03.798230
+26:22.158160
65.0p
51
Henrik Lundewall
Nyköping
2:13:08.798740
+26:27.158670
64.9p
52
Julius Forsell
Filipstads SF
2:13:19.799810
+26:38.159740
64.8p
53
Per Stigson
Öje IF
2:13:43.802210
+27:02.162140
64.6p
54
Anton Rajalakso
Norrbärke SK
2:13:43.802220
+27:02.162150
64.6p
55
Erik Johansson
Svaide-Roma SOK
2:14:15.805460
+27:34.165390
64.3p
56
Johan Lehtinen
Gustafs GOIF
2:15:07.810620
+28:26.170550
63.8p
57
Eskil Friberg
Vassunda IF
2:16:01.816090
+29:21.176020
63.3p
58
Edvin Ramström
Axa SC
2:16:54.821320
+30:13.181250
62.8p
59
Anders Sjöberg
Källbottens IK
2:17:23.824280
+30:43.184210
62.6p
60
Robin Cardfelt
Snö & Tö Skidklubb
2:17:42.826190
+31:02.186120
62.4p
61
Kristoffer Lundahl
Kimstad GOIF
2:18:33.831220
+31:52.191150
61.9p
62
Anders Hörnström
Gustafs GOIF
2:19:01.834080
+32:21.194010
61.7p
63
Dennis Lindberget
OK Borgen
2:19:49.838820
+33:08.198750
61.3p
64
Markus Tollsten
Orsa
2:19:54.839390
+33:14.199320
61.2p
65
Richard Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:19:56.839510
+33:15.199440
61.2p
66
Joel Jelf
Sundbybergs IK
2:21:29.848810
+34:48.208740
60.4p
67
Perraski Åkerlund
Kvarnsvedens GOIF SK
2:22:16.853570
+35:36.213500
60.0p
68
Niclas Sundberg
Bauhaus Sportklubb
2:24:34.867360
+37:53.227290
58.9p
69
Marcus Lindahl
Stora Tuna IK SK
2:25:28.872760
+38:47.232690
58.5p
70
Erik Vikström
Falu IK
2:26:28.878790
+39:48.238720
58.0p
71
Lucas Gauffin
Axa SC
2:27:17.883600
+40:36.243530
57.7p
72
Vaclav Novak
IFK Mora SK
2:28:29.890830
+41:48.250760
57.1p
73
Björn Brandberg
Axa SC
2:28:37.891690
+41:57.251620
57.0p
74
Martin Dannelind
Ufk
2:28:39.891830
+41:58.251760
57.0p
75
Oscar Syrjä
Korsnäs IF SK
2:28:58.893730
+42:17.253660
56.9p
76
Oscar Eriksson
Uppsala
2:29:47.898630
+43:06.258560
56.5p
77
Johan Dahlstedt
Sälens IF
2:29:53.899290
+43:13.259220
56.5p
78
Leo Von Beckman
Enköpings Aif
2:30:33.903250
+43:52.263180
56.2p
79
Tobias Gustafsson
Hössna IF
2:30:45.904440
+44:04.264370
56.1p
80
Joakim Skärlén
Haninge SOK
2:31:22.908130
+44:41.268060
55.8p
81
Rasmus Janse
Telia IoFF
2:32:01.912030
+45:20.271960
55.6p
82
Mattias Johnsson
DPONLY Ski Club
2:32:17.913630
+45:36.273560
55.5p
83
Wille Johansson
Bjursås IK
2:32:22.914110
+45:41.274040
55.4p
84
Patrik Andersson
IFK Mora SK
2:32:54.917390
+46:14.277320
55.2p
85
Eric Olsson
Johanneshov IF
2:33:20.919930
+46:39.279860
55.0p
86
Kristoffer Wändell
SK Leksand
2:33:26.920510
+46:45.280440
55.0p
87
Daniel Nilsson
Orsa SK
2:33:30.920980
+46:50.280910
54.9p
88
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
2:33:33.921260
+46:52.281190
54.9p
89
Hampus Jelf
Axa SC
2:34:12.925140
+47:31.285070
54.7p
90
Albert Bäckebjörk
Kilafors SK
2:35:54.935330
+49:13.295260
54.0p
91
Markus Maukonen
Västerås
2:35:56.935590
+49:16.295520
54.0p
92
Daniel Gustafsson
Axa SC
2:36:34.939370
+49:54.299300
53.7p
93
Arvid Eng
Axa SC
2:37:18.943760
+50:37.303690
53.4p
94
Hans Friberg
Orsa
2:37:39.945870
+50:59.305800
53.3p
95
Jonas Karlsson
Sundbybergs IK
2:37:53.947200
+51:12.307130
53.2p
96
Jonas Palm
IFK Mora SK
2:38:05.948450
+51:24.308380
53.1p
97
Pontus JOHANSSON
Älvdalens IF SK
2:38:34.951300
+51:53.311230
52.9p
98
Gustav Berner
Filipstads SF
2:38:59.953860
+52:18.313790
52.8p
99
Robin Dernfält
Vreta Skid o Mk
2:39:37.957680
+52:57.317610
52.5p
100
Sebastian Asp
IK Jarl Rättvik
2:40:04.960360
+53:23.320290
52.4p
101
Love Holmsved
Vattenfall IF Stockholm
2:41:15.967430
+54:34.327360
51.9p
102
Mikael Sahlberg
Axa SC
2:42:15.973490
+55:35.333420
51.5p
103
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:44:32.987130
+57:51.347060
50.7p
104
Gustav Eriksson
Evertsbergs SK
2:44:39.987800
+57:58.347730
50.7p
105
Pontus Hindrikes Bergström
Malungs IF
2:45:04.990330
+58:23.350260
50.5p
106
Joakim Nyman
Axa SC
2:47:05.1002420
+1:00:24.362350
49.8p
107
Henrik Johansson
IK Stern
2:47:51.1007040
+1:01:10.366970
49.6p
108
Axel Abrahmsen
Axa SC
2:48:13.1009260
+1:01:32.369190
49.5p
109
David Lindén
Axa SC
2:48:51.1013010
+1:02:10.372940
49.2p
110
Mikael Tärnström
Turebergs IF
2:49:00.1013970
+1:02:20.373900
49.2p
111
Christoffer Mätare
Gagnefs IF
2:49:22.1016140
+1:02:41.376070
49.1p
112
Erik Murmester
Svärdsjö IF
2:49:27.1016610
+1:02:46.376540
49.0p
113
Anders Gyllner
Hägersten
2:49:27.1016620
+1:02:46.376550
49.0p
113
Simon Oswald
Järfälla SK
2:49:27.1016620
+1:02:46.376550
49.0p
115
Emil Johanson
Nacka Värmdö SK
2:51:54.1031360
+1:05:13.391290
48.2p
116
Andreas Lundsten
Sävast Ski Team IF
2:51:57.1031600
+1:05:16.391530
48.2p
117
William Von Heidenstam
Stockholm
2:52:50.1036970
+1:06:10.396900
47.9p
118
David Toms
IFK Mora SK
2:54:57.1049660
+1:08:16.409590
47.3p
119
Oskar Aronsson
Axa SC
2:55:55.1055400
+1:09:14.415330
47.0p
120
Jesper Helsing
Axa SC
2:56:43.1060230
+1:10:02.420160
46.8p
121
Tobias Berg
Falun
2:57:10.1062980
+1:10:30.422910
46.6p
122
Emil Eriksson
Axa SC
2:57:49.1066880
+1:11:09.426810
46.4p
123
Martin Frentz
Västerås Skidklubb
2:59:02.1074150
+1:12:21.434080
46.1p
124
Mattias Tenland
ASK Växjö
2:59:53.1079290
+1:13:13.439220
45.8p
125
Filip Lindqvist
Björkfors GOIF
3:01:22.1088100
+1:14:41.448030
45.4p
126
Sean Donnelly
Ibm-Klubben
3:01:25.1088400
+1:14:44.448330
45.4p
127
Johan Björk
Axa SC
3:02:14.1093380
+1:15:34.453310
45.2p
128
Andreas Klujber
Solna
3:02:37.1095670
+1:15:57.455600
45.0p
129
Christian Helsing
Stockholm
3:03:16.1099560
+1:16:35.459490
44.9p
130
Rickard Liljeros
Nacka Värmdö SK
3:04:34.1107380
+1:17:54.467310
44.5p
131
David Svenson
SOK Viljan
3:05:07.1110630
+1:18:26.470560
44.4p
132
Martin Sager
Axa SC
3:05:26.1112500
+1:18:45.472430
44.3p
133
Robert Sahlberg
Umara SC
3:08:43.1132240
+1:22:02.492170
43.4p
134
Harald Norell IFK
Borlänge
3:11:20.1147920
+1:24:39.507850
42.7p
135
Carl Brishammar
Lidingö
3:11:25.1148480
+1:24:45.508410
42.7p
136
Viktor Grell
Stockholm
3:11:47.1150600
+1:25:06.510530
42.6p
137
Sebastian Zarebski
Orsa
3:12:17.1153690
+1:25:37.513620
42.5p
138
Tom Guinchard
Axa SC
3:13:00.1157940
+1:26:19.517870
42.3p
139
Richard Hörlin
Axa SC
3:14:08.1164790
+1:27:28.524720
42.0p
140
Johan Israelsson
Axa SC
3:15:43.1174270
+1:29:03.534200
41.7p
141
Mattias Smedmalm
OK Nackhe
3:16:44.1180390
+1:30:04.540320
41.4p
142
Jonas Heilborn
Axa SC
3:22:33.1215260
+1:35:52.575190
40.1p
143
Filip Andersson
Korsnäs IF SK
3:24:55.1229470
+1:38:15.589400
39.6p
144
Georg Attling
Axa SC
3:33:10.1278990
+1:46:30.638920
37.9p
145
Daniel Loewenstein
Stockholm
3:41:29.1328850
+1:54:48.688780
36.3p
146
Clas Westerberg
Axa SC
4:07:40.1485980
+2:21:00.845910
32.1p
-
Albin Blomberg
Rehns BK
23:59:58.8639700
-
Joakim Frisk
IF Åland
23:59:58.8639700
-
Bob Impola
Träningskonsulten sports club
23:59:58.8639700
-
Bruno Dettmann
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
Axel Erlandsson
Ödeshögs SK
23:59:59.8639800
-
Oliver Hofmann
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Johannes Josefsson
XC Sthlm Ski Club
23:59:59.8639800
-
Ragnar Morin
HÄSSELBY
23:59:59.8639800
-
Johan Österlund
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Marco Studer
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Simon Taillefer Dellenholt
Axa SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)