Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kronanloppet
2022-01-22
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johannes Hortlund
Älvsby IF SK
1:45:50.634900
81.1p
2
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:45:51.635000
+1
81.0p
3
Alexander Mathisen
Sellnäs IF
1:45:52.635100
+2.100
81.0p
4
Jim Lundmark
Skellefteå XC Club
1:45:54.635300
+4.300
81.0p
5
Daniel Karlström
Jokkmokks SK
1:47:09.642800
+1:19.7800
79.6p
6
Henrik Strand
Luleå
1:49:03.654200
+3:13.19200
77.6p
7
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
1:49:07.654600
+3:17.19600
77.5p
8
Gustav Hindér
Karlslunds IF SF
1:49:39.657800
+3:49.22800
76.9p
9
Daniel Larsson
Gällivare EC
1:50:17.661600
+4:27.26600
76.3p
10
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
1:50:42.664100
+4:52.29100
75.9p
11
Arvid Welin
Ersnäs IF
1:51:04.666300
+5:14.31300
75.5p
12
Jakob Moritz
Nattavaaraby SK
1:51:05.666400
+5:15.31400
75.5p
13
Daniel Larson
Överkalix IF
1:51:06.666500
+5:16.31500
75.5p
14
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:51:08.666700
+5:18.31700
75.5p
15
Kristofer Linder
TTGU IF
1:51:23.668200
+5:33.33200
75.2p
16
Erik Hårrskog
Falu IK Skidklubb
1:51:55.671400
+6:05.36400
74.7p
17
Johan Samuelsson
SK Järven
1:52:39.675800
+6:49.40800
74.0p
18
Erik Skott
Aapua Idrottsförening
1:52:49.676800
+6:59.41800
73.8p
19
Marcus Nilsson
XC Pite
1:52:57.677600
+7:07.42600
73.7p
20
Tommy Hedlund
Ttgu IF
1:53:15.679400
+7:25.44400
73.4p
21
Mats Henriksson
I 19 IF
1:53:23.680200
+7:33.45200
73.3p
22
Anton Hallor
Karlslunds IF SF
1:53:36.681500
+7:46.46500
73.1p
23
Albin Sjölén
Stockviks SF
1:55:24.692300
+9:34.57300
71.5p
24
Henrik Fors
Ttgu IF
1:55:36.693500
+9:46.58500
71.3p
25
Andre’ Nygård
Milslukarna XC
1:56:24.698300
+10:34.63300
70.6p
26
Lucas Skott
Aapua Idrottsförening
1:56:25.698400
+10:35.63400
70.6p
27
Christoffer Hjärtström
AXA SC
1:56:49.700800
+10:59.65800
70.2p
28
Olov Molin
Bondsjöhöjdens IK
1:56:52.701100
+11:02.66100
70.2p
29
Martin Lundström
Bodens SK
1:56:54.701300
+11:04.66300
70.2p
30
Johan Lindberg
Skellefteå XC Club
1:56:55.701400
+11:05.66400
70.2p
31
Oskar Abrahamsson
XC Pite
1:56:56.701500
+11:06.66500
70.1p
32
Niklas Markström
Skellefteå XC Club
1:56:57.701600
+11:07.66600
70.1p
33
Jesper Lundkvist
Skellefteå XC Club
1:57:30.704900
+11:40.69900
69.7p
34
Alexander Ahlvik
Ski team Mäenpää
1:57:36.705500
+11:46.70500
69.6p
35
Elias Hortlund
Älvsby IF SK
1:58:08.708700
+12:18.73700
69.1p
36
Joel Wahlberg
Kiruna
1:58:12.709100
+12:22.74100
69.1p
37
Piotr Sitarz
Ok Renen
1:58:14.709300
+12:24.74300
69.1p
38
Andreas Ehlis
Motala AIF SK
1:59:24.716300
+13:34.81300
68.1p
39
Tomas Törevall
Gällivare
2:00:21.722000
+14:31.87000
67.4p
40
Martin Lundholm
Luleå Gjutarens IF
2:01:19.727800
+15:29.92800
66.6p
41
Martin Risén
Kalix SK
2:01:57.731600
+16:07.96600
66.1p
42
Gabriel Miernik
Gellivare Skidallians IK
2:02:29.734800
+16:39.99800
65.7p
42
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC Club
2:02:29.734800
+16:39.99800
65.7p
44
Pether Arvidsson
Jokkmokks SK
2:02:31.735000
+16:41.100000
65.7p
45
Martin Nathell
Ängelholms rodd och Kanotklubben (Motion
2:03:15.739400
+17:25.104400
65.2p
46
Peter Uusitalo
Aapua Idrottsförening
2:03:51.743000
+18:01.108000
64.7p
47
Mattias Nilsson
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:04:12.745100
+18:22.110100
64.5p
48
Christer Köhler
Abisko Ioik
2:04:13.745200
+18:23.110200
64.5p
49
Martin Larsson
Storfors SK
2:04:36.747500
+18:46.112500
64.2p
50
Mika Mäenpää
Ski team Mäenpää
2:06:25.758400
+20:35.123400
62.9p
51
Göran Karlsson
Luleguttene Skid- och Löparklubb
2:06:46.760500
+20:56.125500
62.7p
52
Jonas Majala
Luleå
2:07:04.762300
+21:14.127300
62.5p
53
Robert Lidström
Piteå
2:07:17.763600
+21:27.128600
62.3p
54
Ergo Kelder
Team Tornedalen
2:09:09.774800
+23:19.139800
61.1p
55
Marko Luukinen
Jokkmokk
2:09:41.778000
+23:51.143000
60.8p
56
Patrik Rådström
Bike & Ski sportsclub
2:09:48.778700
+23:58.143700
60.7p
57
Lars Ola Marakatt
IFK Kiruna
2:09:52.779100
+24:02.144100
60.6p
58
Jan-Anders Karlsson
Överkalix IF
2:10:50.784900
+25:00.149900
60.0p
59
Victor Forsberg
XC Pite
2:11:50.790900
+26:00.155900
59.4p
60
Erik Näsmark
Umeå
2:12:10.792900
+26:20.157900
59.2p
61
Simon Viklander
Luleå
2:12:25.794400
+26:35.159400
59.1p
62
Ulf Rudlund
Jukkasjärvi IF
2:12:26.794500
+26:36.159500
59.1p
63
Jörgen Norén
Malå IF
2:12:27.794600
+26:37.159600
59.0p
64
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
2:13:03.798200
+27:13.163200
58.7p
65
Simon Rönnqvist
Kalix
2:13:23.800200
+27:33.165200
58.5p
66
Erik Rönnqvist
Kalix SK
2:13:30.800900
+27:40.165900
58.4p
67
Johan Lindgren
Ufk
2:13:32.801100
+27:42.166100
58.4p
68
Per Ögren
Luleå
2:14:03.804200
+28:13.169200
58.1p
69
Melker Pettersson
OK Renen
2:14:44.808300
+28:54.173300
57.7p
70
Kenny Vesterberg
Jukkasjärvi IF
2:14:47.808600
+28:57.173600
57.7p
71
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:15:09.810800
+29:19.175800
57.5p
72
Tom Vidmark
Bodens SK
2:16:22.818100
+30:32.183100
56.8p
73
Johan Sjöström
Luleå
2:16:24.818300
+30:34.183300
56.8p
74
Urban Jonsson
Jokkmokks SK
2:16:41.820000
+30:51.185000
56.6p
75
Magnus Oja
IFK Kiruna
2:17:08.822700
+31:18.187700
56.4p
76
Hans Bäckström
Lulekamraternas MLK
2:17:10.822900
+31:20.187900
56.3p
77
Petter Jönsson
Luleå
2:17:36.825500
+31:46.190500
56.1p
78
Kay Rung
XC Pite
2:17:54.827300
+32:04.192300
55.9p
79
Lukas Lindman
Karlskrona SOK
2:18:05.828400
+32:15.193400
55.8p
80
Peter Isaksson
Jukkasjärvi IF
2:18:41.832000
+32:51.197000
55.5p
81
Måns Lundberg
Ttgu IF
2:18:47.832600
+32:57.197600
55.5p
82
Erik Lönnbom
Luleguttene
2:19:01.834000
+33:11.199000
55.3p
83
Simon Larsson
Skellefteå SK
2:19:13.835200
+33:23.200200
55.2p
84
Erik Jangenmalm
Luleå
2:19:24.836300
+33:34.201300
55.1p
85
Per Adrian Kuhmunen
Jokkmokks SK
2:19:45.838400
+33:55.203400
55.0p
86
Sven Östlund
Luleå Gjutarens IF
2:19:46.838500
+33:56.203500
54.9p
87
Jonas Drugge
Lulekamraternas MLK
2:20:26.842500
+34:36.207500
54.6p
88
Niklas Larsson
Vittangi SK
2:20:46.844500
+34:56.209500
54.4p
89
Anssi Korkala
Kalix
2:21:50.850900
+36:00.215900
53.9p
90
Jonas Sundell
Umeå
2:22:48.856700
+36:58.221700
53.4p
91
Fredrik Ludvigsson
Jukkasjärvi IF
2:23:10.858900
+37:20.223900
53.2p
92
Erik Granström
IFK Arvidsjaur SK
2:23:24.860300
+37:34.225300
53.1p
93
Joakim Malmström
Umara SC
2:23:46.862500
+37:56.227500
52.9p
94
Anders Borgeryd
XC Pite
2:24:01.864000
+38:11.229000
52.8p
95
Oscar Paulsson
Luleå
2:24:22.866100
+38:32.231100
52.6p
96
Andreas Lövgren
IFK Arvidsjaur Skidor
2:24:27.866600
+38:37.231600
52.6p
97
Tony Sorsa
Överkalix IF
2:24:48.868700
+38:58.233700
52.4p
98
Inge Axelsson
Luleå
2:25:50.874900
+40:00.239900
52.0p
99
Jonathan Andersson
Piteå
2:25:59.875800
+40:09.240800
51.9p
100
Marko Hyrkäs
Team Tornedalen
2:26:41.880000
+40:51.245000
51.6p
101
Olle Svangren
Gotland
2:27:21.884000
+41:31.249000
51.3p
102
John Granath
Luleå
2:28:15.889400
+42:25.254400
50.9p
103
Tomas Olsson
Luleå
2:28:59.893800
+43:09.258800
50.5p
104
Jonny Nilsson
Luleå
2:29:11.895000
+43:21.260000
50.4p
105
Peter Hietala
Team Tornedalen
2:29:20.895900
+43:30.260900
50.4p
106
Nils Ström
Skellefteå XC Club
2:31:05.906400
+45:15.271400
49.6p
107
Fredrik Hallnor
Luleå
2:31:41.910000
+45:51.275000
49.4p
108
Alexander Rönnbäck
Hertsörinken IF
2:31:58.911700
+46:08.276700
49.2p
109
Mattias Ek
Luleå
2:32:17.913600
+46:27.278600
49.1p
109
Håkan Falk
Jokkmokks SK
2:32:17.913600
+46:27.278600
49.1p
111
Thomas Vainio
Luleå
2:34:28.926700
+48:38.291700
48.2p
112
Martin Larsson
Skellefteå SK
2:35:11.931000
+49:21.296000
47.9p
113
Johan Nyström
Luleå
2:36:38.939700
+50:48.304700
47.4p
114
Per Enberg
Lulekamraterna
2:36:43.940200
+50:53.305200
47.3p
115
Andreas Palo
Luleå
2:38:36.951500
+52:46.316500
46.6p
116
Viktor Sundén
Strömnäs GIF Skidklubb
2:39:32.957100
+53:42.322100
46.3p
117
Jesper Berg
Luleå
2:40:15.961400
+54:25.326400
46.0p
118
Kristian Fredriksson
Luleå
2:40:33.963200
+54:43.328200
45.9p
119
Mats Långström
XC Pite
2:40:36.963500
+54:46.328500
45.9p
120
Björn Wanstål
Övertorneå
2:40:37.963600
+54:47.328600
45.9p
121
Martin Brusewitz
Luleå
2:41:12.967100
+55:22.332100
45.7p
122
Per Nieminen
Luleå Gjutarens IF
2:41:38.969700
+55:48.334700
45.5p
123
Viktor Rönnbäck
Sunderby SK
2:41:53.971200
+56:03.336200
45.4p
124
Kalle Kalliorinne
Luleå
2:43:09.978800
+57:19.343800
45.0p
125
Joakim Lindberg
Skellefteå
2:43:41.982000
+57:51.347000
44.8p
126
Sami Hietala
Luleå Gjutarens IF
2:45:36.993500
+59:46.358500
44.1p
127
Daniel Nygren
Skellefteå SK
2:45:39.993800
+59:49.358800
44.1p
128
Ludvig Mäki
Luleå
2:47:52.1007100
+1:02:02.372100
43.4p
129
Dennis Boström
Umeå
2:48:00.1007900
+1:02:10.372900
43.3p
130
Roger Niemi
Luleå
2:48:09.1008800
+1:02:19.373800
43.3p
131
Natanael Asplund
Boden
2:48:37.1011600
+1:02:47.376600
43.1p
132
Urban Fägnell
Ccc1000
2:48:53.1013200
+1:03:03.378200
43.1p
133
Mathis Warlo
Luleå
2:51:44.1030300
+1:05:54.395300
42.2p
134
Markus Tiburzi
XC Pite
2:54:59.1049800
+1:09:09.414800
41.2p
135
Jan-Christer Mäki
Luleå
2:59:20.1075900
+1:13:30.440900
39.9p
136
Oskar Rosén
Luleå Gjutarens IF
3:02:09.1092800
+1:16:19.457800
39.2p
137
Martin Sandelund
Axa SC
3:02:24.1094300
+1:16:34.459300
39.1p
138
Gustaf Axelström
Luleå
3:02:33.1095200
+1:16:43.460200
39.1p
139
Magnus Edin
Sjulsmark SK
3:09:22.1136100
+1:23:32.501100
37.4p
140
Markus Bergman
Luleå
3:11:25.1148400
+1:25:35.513400
36.9p
141
Björn Thorén
Borlänge
3:12:31.1155000
+1:26:41.520000
36.6p
142
Erik Grein
Överkalix IF
3:14:06.1164500
+1:28:16.529500
36.3p
143
Robert Lindgren
Råneå SK
3:15:35.1173400
+1:29:45.538400
35.9p
144
Hannes Selberg
Karlslunds IF SF
3:17:15.1183400
+1:31:25.548400
35.6p
145
Mats Tränstad
Luleå
3:19:47.1198600
+1:33:57.563600
35.0p
146
Lage Antonsson
Råneå SK
3:28:01.1248000
+1:42:11.613000
33.3p
147
Arvid Nygård
Sunderby SK
3:29:07.1254600
+1:43:17.619600
33.1p
148
Jens Renberg
Piteå
3:42:59.1337800
+1:57:09.702800
30.7p
-
Ken Slättengren
Nybro Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Roger Löf
Lulekamraternas MLK
23:59:58.8639700
-
Ola Zakariasson
Pajala
23:59:58.8639700
-
Martin Lemoine
Luleå
23:59:58.8639700
-
Simon Risén
Luleå
23:59:58.8639700
-
Erik Strand
Umeå
23:59:58.8639700
-
Markus Jakobsen
Luleå
23:59:59.8639800
-
Thomas Fredriksson
Luleå
23:59:59.8639800
-
Martin Berglund
Luleå
23:59:59.8639800
-
Niklas Grip
Lulekamraternas MLK
23:59:59.8639800
-
Ronny Solli
IL Ulvungen
23:59:59.8639800
-
Tarjei Solli
Boden
23:59:59.8639800
-
Markus Lundström
Piteå
23:59:59.8639800
-
Niklas Johansson
XC Pite
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)