Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Svegsskidan
2009-03-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Information
Arrangör:
Svegs IK
Plats: Sveg
Längdskidor
Fristil
Länk till officiella resultat
Resultatsammanfattning
H 20
15km, Längdskidor, Fristil
1
Oscar Quicklund
Östersunds SK
39:26.236550
79.6p
2
Henrik Forsberg
Tullus Sg
39:47.238620
79.0p
3
Carl Olander
OK Landehof
41:32.249150
75.6p
H 21
15km, Längdskidor, Fristil
1
Peter Larsson
Hudiksvalls IF
36:55.221420
85.1p
2
Tiio Söderhielm
Östersunds SK
37:12.223130
84.4p
3
Anders Svanebo
Stockviks SF
37:19.223860
84.2p
D 20
10km, Längdskidor, Fristil
1
Jennie Jirhed
Östersunds SK
29:59.179840
64.5p
2
Lisa Hallberg
IFK Mora SK
30:00.179950
64.4p
3
Katja Schwartz
Åsarna IK
30:01.180020
64.4p
D 21
10km, Längdskidor, Fristil
1
Therese Svensson
Järpens SK
27:09.162810
71.1p
2
Sara Lindborg
Östersunds SK
27:34.165360
70.0p
3
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
27:34.165380
70.0p
H 18
10km, Längdskidor, Fristil
1
Andreas Kårström
Norrala IF
27:15.163490
70.8p
2
Marcus Beldt Karlsson
Fränsta IK
27:45.166460
69.6p
3
Andre Larsson
Svegs IK
27:49.166890
69.4p
D 16
5km, Längdskidor, Fristil
1
Jennifer Lindblom
Svegs IK
14:06.84560
2
Agnes Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
14:43.88280
3
Madeleine Bohlin
Svegs IK
15:04.90370
D 18
5km, Längdskidor, Fristil
1
Johanna Meyer
Camp Södergren SC
14:16.85590
61.0p
2
Ida Clareus
Offerdals SK
14:26.86540
60.3p
3
Evelina Bångman
Offerdals SK
14:27.86630
60.2p
H 14
5km, Längdskidor, Fristil
1
Markus Persson
Bjuråkers GOIF
13:51.83060
2
Hannes Stenström
Järpens SK
14:31.87020
3
Torben Svensson
Järpens SK
14:34.87370
H 15
5km, Längdskidor, Fristil
1
August Nilsson
Brunflo IF
13:40.81920
2
Jens Burman
Åsarna IK
14:01.84010
3
Adam Clareus
Östersunds SK
14:03.84210
H 16
5km, Längdskidor, Fristil
1
Olof Andersson
Häggenås SK
12:33.75240
2
Elias Alvebro
Häggenås SK
12:55.77490
3
Rasmus Hörnfeldt
IFK Strömsund
13:11.79050
D 14
3km, Längdskidor, Fristil
1
Hedda Bångman
Offerdals SK
9:49.58830
2
Erika Forslin
Hudiksvalls IF
9:52.59120
3
Lovisa Pettersson
IFK Sala
10:03.60250
D 15
3km, Längdskidor, Fristil
1
Matilda Andersson
Häggenås SK
9:54.59380
2
Jessika Persson
Hede SK
10:14.61320
3
Moa Lönneborg
Östersunds SK
10:19.61870
D 11
2.5km, Längdskidor, Fristil
1
Jonna Marsch
Näsvikens IK
8:36.51570
2
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
9:10.54980
3
Emilia Eriksson
Åsarna IK
9:15.55440
D 12
2.5km, Längdskidor, Fristil
1
Emma Backén
Svegs IK
7:44.46390
2
Hanna Claréus
Östersunds SK
8:13.49280
3
Angelika Eriksson Engelin
Offerdals SK
8:26.50540
D 13
2.5km, Längdskidor, Fristil
1
Sara Östling
Svegs IK
7:48.46710
2
Sofie Nilsson
Delsbo IF
8:01.48040
3
Line Svegare Dalen
Brunflo IF
8:45.52480
H 11
2.5km, Längdskidor, Fristil
1
Carl Rotvold
Åsarna IK
8:16.49500
2
Hampus Millestu
Hammerdal IF
8:35.51480
3
Anton Hammargård
Svegs IK
8:49.52840
H 12
2.5km, Längdskidor, Fristil
1
Marcus Alvebro
Häggenås SK
7:42.46100
2
Hannes Liljedahl
Östersunds SK
7:42.46150
3
Oscar Lindholm
Ljusne AIK SK
8:14.49370
Logga in för att slippa de här annonserna
H 13
2.5km, Längdskidor, Fristil
1
Elias Dahl
Offerdals SK
7:17.43690
2
Niklas Andersson
Häggenås SK
7:25.44410
3
Erik Marsch
Näsvikens IK
7:26.44580
D 9
2km, Längdskidor, Fristil
1
Lovisa Kvarnström
Hede SK
7:58.47710
1
Mikaela Näsman
Njutångers IF
7:58.47710
3
Anna Backman
Hede SK
7:59.47880
D 10
2km, Längdskidor, Fristil
1
Elin Backén
Svegs IK
6:47.40690
2
Julia Andersson
Häggenås SK
6:48.40700
3
Ebba Modin
Hede SK
7:57.47690
H 9
2km, Längdskidor, Fristil
1
Sven Leander
Åsarna IK
7:18.43710
2
Elias Finnström
Jättendals IF
7:24.44300
3
Ossian Rosenberg
Duveds IF
7:36.45500
H 10
2km, Längdskidor, Fristil
1
Samuel Wallberg
Hybo AIK
6:18.37770
2
Emil Forsberg
Hybo AIK
6:52.41160
3
William Steggo Johansson
Delsbo IF
7:04.42320
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)
Se hela resultatlistan
Inofficiella resultat
Resultaten från den här tävlingen är inte inlagda av arrangören själv, det är alltså inte officiella resultat.
Läs mer
Länk till officiella resultat
Karta
Relaterat
Tidigare tävlingar
Svegsskidan 2020
Svegsskidan 2017
Svegsskidan Ungdoms DM Jämtland-Härjedalen 2015
Svegsskidan Ungdoms DM Jämtland-Härjedalen 2014
Svegsskidan 2011
Svegsskidan 2010
Svegsskidan 2009
Svegsskidan 2008
Svegsskidan 2007
Svegsskidan 2006
Tävlingar i närheten
Björnjakten 2009
Dalapremiären 2009
SM Klassiskt Åsarnaspelen 2009
Orsa Grönklitt Skimarathon 2009
Vemdalsskidan 2009
ICA-Loppet 2009
Evertsbergsrännet 2009
Bädda in
Bädda in resultaten på din hemsida eller blogg!
Till inbäddningssidan