Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Järnforan
2020-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21 Motion
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ann-Marie Lindgren
Hägglunds Ski Team SK
2:31:54.911300
55.5p
2
Lena Mjörndal
Hägglunds Ski Team SK
2:40:00.959900
+8:06.48500
52.1p
3
Mimmi Persson
Sveaskogs IF
2:57:52.1067100
+25:58.155700
46.0p
4
Malin Lundberg
Graninge-Alliansen
3:01:15.1087400
+29:21.176000
45.0p
5
Amanda Sangemark
Springtime
3:06:14.1117300
+34:20.205900
43.6p
6
Emelie Domeij
Husums IF SK
3:07:12.1123100
+35:18.211700
43.4p
7
Maria Wahlberg
Örnsköldsvik
3:07:13.1123200
+35:19.211800
43.4p
8
Lotta Bäckelin
Axa SC
3:10:34.1143300
+38:40.231900
42.5p
9
Eva Bohm
Ragunda IF
3:19:10.1194900
+47:16.283500
40.4p
10
Anna Aronsson
Rödön SK
3:21:41.1210000
+49:47.298600
39.8p
11
Louise Fredriksen
Hh64
3:23:23.1220200
+51:29.308800
39.5p
12
Maria Mohlin
Hh64
3:23:24.1220300
+51:30.308900
39.4p
13
Vilda Forsén
Danderyd
3:27:09.1242800
+55:15.331400
38.6p
14
Renee Fäldt
Undroms IF
3:27:15.1243400
+55:21.332000
38.6p
15
Matilda Ljuden
Uppsala SLK
3:28:20.1249900
+56:26.338500
38.4p
16
Ida Strålberg
Sundsvall
3:29:45.1258400
+57:51.347000
38.1p
17
Anne Eriksson
IF Thor
3:29:55.1259400
+58:01.348000
38.1p
18
Kerstin Caap Hällgren
Härnösands OK
3:29:57.1259600
+58:03.348200
38.1p
19
Emma Gabrielsson
Stockholm
3:32:11.1273000
+1:00:17.361600
37.6p
20
Kristina Vestman
Hägglunds Ski Team SK
3:32:21.1274000
+1:00:27.362600
37.6p
21
Elisabeth Mikaelsson
Graninge-Alliansen
3:35:56.1295500
+1:04:02.384100
36.9p
22
Elisabeth Wiklund
Stigsjö IK
3:42:50.1336900
+1:10:56.425500
35.6p
23
Hanna Berg
Östersund
3:43:30.1340900
+1:11:36.429500
35.5p
24
Monica Hansson
Åshammars IK
3:46:30.1358900
+1:14:36.447500
34.9p
25
Annelie Morin
Gävle SK
3:49:05.1374400
+1:17:11.463000
34.5p
26
Agneta Morin
Gävle SK
3:49:06.1374500
+1:17:12.463100
34.5p
27
Therese Hovland
Njurunda SK
3:56:36.1419500
+1:24:42.508100
33.3p
28
Karolina Lindberg
Axa SC
3:57:15.1423400
+1:25:21.512000
33.2p
29
Ida Hallin Leruyet
Nätra SK
4:00:48.1444700
+1:28:54.533300
32.6p
30
Charlotte Norberg
Indals-Lidens SK
4:02:40.1455900
+1:30:46.544500
32.3p
31
Evelina Bondeson
Sollefteå SK
4:03:21.1460000
+1:31:27.548600
32.2p
32
Karolina Strömqvist
BLOCK.RACE.TEAM
4:03:23.1460200
+1:31:29.548800
32.2p
33
Rebecka Bylund
Graninge-Alliansen
4:08:16.1489500
+1:36:22.578100
31.5p
34
Johanna Ramberg
Östersund
4:14:17.1525600
+1:42:23.614200
30.7p
35
Minna Räihä
Öre-Långsele IF
4:42:20.1693900
+2:10:26.782500
27.4p
H 21 Motion
41km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Brink Ski Team
2:01:41.730000
72.8p
2
Rolf Kempe
Timrå SOK
2:02:11.733000
+30.2900
72.4p
3
Erik Viklund
Stigsjö IK
2:02:13.733200
+32.3100
72.4p
4
Robert Åström
Hägglunds Ski Team SK
2:05:17.751600
+3:36.21500
70.2p
5
Daniel Granberg
Mellansel IF
2:05:18.751700
+3:37.21600
70.2p
6
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:08:55.773400
+7:14.43300
67.7p
7
Ulf Häggblad
IK Studenterna
2:14:44.808300
+13:03.78200
64.1p
8
Patrik Håkansson
Junsele IF
2:15:02.810100
+13:21.80000
64.0p
9
Mattias Liljedahl
Hägglunds Ski Team SK
2:15:58.815700
+14:17.85600
63.4p
10
Mikael Ekholm
BLOCK.RACE.TEAM
2:16:04.816300
+14:23.86200
63.4p
11
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:16:06.816500
+14:25.86400
63.3p
12
Henrik Heino
Kramfors Alliansen
2:16:30.818900
+14:49.88800
63.1p
13
Fredrik Bergman
Bondsjöhöjdens IK
2:16:40.819900
+14:59.89800
63.0p
14
Patrik Byström
1life IF
2:16:50.820900
+15:09.90800
62.9p
15
Andreas Kårström
Näldens IF
2:17:22.824100
+15:41.94000
62.6p
16
Fredrik Karlsson
Vårby IK
2:18:00.827900
+16:19.97800
62.3p
17
Tomas Andersson
Hägglunds Ski Team SK
2:19:11.835000
+17:30.104900
61.6p
18
Jörgen Norén
Malå IF
2:19:40.837900
+17:59.107800
61.4p
19
Daniel Söderström
Sportringen Sollefteå
2:21:42.850100
+20:01.120000
60.3p
20
Tomas Nilsson B
Näldens IF
2:21:45.850400
+20:04.120300
60.3p
21
Anders Söderberg
Hägglunds Ski Team SK
2:21:47.850600
+20:06.120500
60.3p
22
Emil Hugo
Östersund
2:21:56.851500
+20:15.121400
60.2p
23
Otto Lampinen
Graninge-Alliansen
2:21:56.851500
+20:15.121400
60.2p
24
Olov Hamqvist
Vårby IK
2:22:27.854600
+20:46.124500
59.9p
25
Anders Näström
Hägglunds Ski Team SK
2:23:40.861900
+21:59.131800
59.3p
26
Daniel Abrahamsson
Graninge-Alliansen
2:29:17.895600
+27:36.165500
56.6p
27
Thomas Eriksson
Kramfors
2:29:28.896700
+27:47.166600
56.5p
28
Andreas Mattsson
Lucksta IF
2:29:29.896800
+27:48.166700
56.5p
29
Hugo Håkansson
IK Ymer
2:30:44.904300
+29:03.174200
56.0p
30
Tobias Olli
IK Hakarpspojkarna
2:31:25.908400
+29:44.178300
55.7p
31
Mattias Settlin
BLOCK.RACE.TEAM
2:32:01.912000
+30:20.181900
55.4p
32
Stefan Lund
Kramfors Alliansen
2:32:19.913800
+30:38.183700
55.3p
33
Anders Solin
Sollefteå Skidor IF
2:33:56.923500
+32:15.193400
54.6p
34
Fredrik Larsson
I21if
2:34:17.925600
+32:36.195500
54.4p
35
Erik Westman
Mellansel IF
2:36:23.938200
+34:42.208100
53.6p
36
Johan Knutsgård
Hägglunds Ski Team SK
2:36:55.941400
+35:14.211300
53.3p
37
Ulf Isacson
Brunflo IF
2:38:24.950300
+36:43.220200
52.8p
38
Gustaf Silfverdal
Sundsvall
2:38:38.951700
+36:57.221600
52.7p
39
Martin Sundberg
Skorpeds SK
2:38:43.952200
+37:02.222100
52.6p
40
John Hägglöf
Örnsköldsvik
2:39:48.958700
+38:07.228600
52.2p
41
Lars Wallin
Sockertoppen IF
2:39:49.958800
+38:08.228700
52.2p
42
Fred Wahlberg
Örnsköldsvik
2:39:55.959400
+38:14.229300
52.2p
43
Ola Grankvist
Axa SC
2:41:05.966400
+39:24.236300
51.7p
44
Jörgen Domeij
Hägglunds Ski Team SK
2:41:57.971600
+40:16.241500
51.4p
45
Johan Dackhammar
Axa SC
2:42:23.974200
+40:42.244100
51.2p
46
Jes Lønborg
Vårby IK
2:42:24.974300
+40:43.244200
51.2p
47
Fredrik Nyman
Vörå IF
2:43:22.980100
+41:41.250000
50.9p
48
Andreas Arvidsson
Skorpeds SK
2:45:01.990000
+43:20.259900
50.3p
49
Östen Strömgrem
Husums IF SK
2:45:24.992300
+43:43.262200
50.1p
50
Andreas Winterqvist
BLOCK.RACE.TEAM
2:46:29.998800
+44:48.268700
49.7p
51
Fredrik HÖRNFELDT
Hägglunds Ski Team SK
2:46:38.999700
+44:57.269600
49.7p
52
Per West
Sollefteå SK
2:47:03.1002200
+45:22.272100
49.5p
53
Staffan Granholm
Finland
2:47:23.1004200
+45:42.274100
49.4p
54
Thomas Altin
Hägglunds Ski Team SK
2:47:23.1004200
+45:42.274100
49.4p
55
Sebastian Österlund
Sweco IF
2:49:10.1014900
+47:29.284800
48.8p
56
Hans Östling
Arlanda-Märsta SK
2:49:32.1017100
+47:51.287000
48.7p
57
John Byman
Kimito Skiteam
2:49:35.1017400
+47:54.287300
48.7p
58
Hans Byström
Mellansel IF
2:49:47.1018600
+48:06.288500
48.6p
59
Calle Nydahl
Ramviks IF
2:50:02.1020100
+48:21.290000
48.5p
60
Olav Eriksson
Bondsjöhöjdens IK
2:51:50.1030900
+50:09.300800
47.9p
61
Henrik Engblom
Lucksta IF
2:52:06.1032500
+50:25.302400
47.8p
62
Jens Lundqvist
Kilafors SK
2:52:13.1033200
+50:32.303100
47.8p
63
Johan Eliasson
Bondsjöhöjdens IK
2:53:10.1038900
+51:29.308800
47.5p
64
Jens Köpsén
Ås IF
2:53:33.1041200
+51:52.311100
47.4p
65
Ove Alenius
Försvarets Sk
2:53:35.1041400
+51:54.311300
47.4p
66
Patrik Bergesol
Tandsbyns IF
2:54:59.1049800
+53:18.319700
46.9p
67
Mats Lif
Junsele IF
2:55:02.1050100
+53:21.320000
46.9p
68
Tomas Andersson
Sollefteå SK
2:55:05.1050400
+53:24.320300
46.9p
69
Mats Andersson
Sollefteå Skidor IF
2:55:23.1052200
+53:42.322100
46.8p
70
Jari Rauhala
Graninge-Alliansen
2:57:34.1065300
+55:53.335200
46.1p
71
Mats Olofsson
Karlslunds IF SF
2:57:53.1067200
+56:12.337100
46.0p
72
Greger Albertsson
Ådalslidens SK
2:58:01.1068000
+56:20.337900
46.0p
73
Leif Selling
Bondsjöhöjdens IK
2:59:00.1073900
+57:19.343800
45.7p
74
Roger Pettersson
Axa SC
2:59:09.1074800
+57:28.344700
45.7p
75
Tommy Hassel
Tynderö IK
3:02:03.1092200
+1:00:22.362100
44.8p
76
Hannes Bergdahl
Axa SC
3:02:17.1093600
+1:00:36.363500
44.7p
77
Jonas Olsson Lindblad
BLOCK.RACE.TEAM
3:02:47.1096600
+1:01:06.366500
44.6p
78
Oskar Johansson
Sweco IF
3:03:20.1099900
+1:01:39.369800
44.4p
79
Martin Davén
Sundsvall
3:04:26.1106500
+1:02:45.376400
44.1p
80
Daniel Runebjörk
Sundsvall
3:06:52.1121100
+1:05:11.391000
43.5p
81
Daniel Forsman
Sundsvall
3:07:12.1123100
+1:05:31.393000
43.4p
82
Dan Olofsson
Axa SC
3:07:12.1123100
+1:05:31.393000
43.4p
83
Hans-erik Jonsson
Indals-Lidens SK
3:07:13.1123200
+1:05:32.393100
43.4p
84
Gustav Nilsson
Matfors
3:07:16.1123500
+1:05:35.393400
43.4p
85
Per Fläckman
Vallsta SK
3:07:31.1125000
+1:05:50.394900
43.3p
86
Albin Wiklund
Sya SK
3:08:57.1133600
+1:07:16.403500
42.9p
87
Urban Edlund
Hägglunds Ski Team SK
3:09:34.1137300
+1:07:53.407200
42.8p
88
Richard Sjöström
Husums IF SK
3:09:38.1137700
+1:07:57.407600
42.7p
89
Magnus Nordenmark
Sollefteå SK
3:09:52.1139100
+1:08:11.409000
42.7p
90
David Kjellqvist
Sidensjö IK
3:10:35.1143400
+1:08:54.413300
42.5p
91
Mattias Lundberg
Sweco IF
3:11:07.1146600
+1:09:26.416500
42.4p
92
Robert Hollsten
Sollefteå Skidor IF
3:13:19.1159800
+1:11:38.429700
41.8p
93
Per Åke Domeij
Molidens IK
3:13:54.1163300
+1:12:13.433200
41.7p
94
Carl Wiklund
Malmö
3:14:15.1165400
+1:12:34.435300
41.6p
95
Mikael Fornaeus
Stockholm
3:14:19.1165800
+1:12:38.435700
41.6p
96
Stefan Olsson
Härnösands OK
3:17:00.1181900
+1:15:19.451800
40.9p
97
Niklas Persson
Sweco IF
3:20:38.1203700
+1:18:57.473600
40.1p
98
Gustav Jonsson
Östersund
3:21:42.1210100
+1:20:01.480000
39.8p
99
Peter Aronsson
Graninge-Alliansen
3:22:31.1215000
+1:20:50.484900
39.6p
100
Filip Wallin
Axa SC
3:22:34.1215300
+1:20:53.485200
39.6p
101
Tyson Leruyet
Nätra SK
3:22:40.1215900
+1:20:59.485800
39.6p
102
Björn Paulsson
Sundsvall
3:23:00.1217900
+1:21:19.487800
39.5p
103
Johan Ericsson
Njurunda SK
3:25:39.1233800
+1:23:58.503700
39.0p
104
Alexander Montgomery
Sundsvalls SLK
3:25:46.1234500
+1:24:05.504400
38.9p
105
Lennart Wiklund
Stigsjö IK
3:25:53.1235200
+1:24:12.505100
38.9p
106
Tomas Bylund
Graninge-Alliansen
3:26:13.1237200
+1:24:32.507100
38.8p
107
Tony Öhman
Bollstabruk
3:31:32.1269100
+1:29:51.539000
37.7p
108
Larry Filin
Kvissleby
3:35:00.1289900
+1:33:19.559800
37.0p
109
BO Grimholm
Hägglunds Ski Team SK
3:35:57.1295600
+1:34:16.565500
36.9p
110
Clas Norenius
BLOCK.RACE.TEAM
3:37:47.1306600
+1:36:06.576500
36.5p
111
Claes Meltzer
Ericsson IK
3:43:51.1343000
+1:42:10.612900
35.4p
112
Kent Törnlund
Undroms IF
3:44:33.1347200
+1:42:52.617100
35.3p
113
Hasse Arbrahamsson
Gideå IK
3:45:21.1352000
+1:43:40.621900
35.1p
114
Jonas Bostedt
Resele IF
3:49:33.1377200
+1:47:52.647100
34.4p
115
Christian Olsson
Rödön SK
3:54:10.1404900
+1:52:29.674800
33.6p
116
Mikael Broman
Indals-Lidens SK
3:57:38.1425700
+1:55:57.695600
33.1p
117
Sven Bylund
Graninge-Alliansen
4:07:16.1483500
+2:05:35.753400
31.7p
118
David Klippström
BLOCK.RACE.TEAM
4:08:12.1489100
+2:06:31.759000
31.5p
119
Pieter Vlag
BISPGÅRDEN
4:16:39.1539800
+2:14:58.809700
30.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
12km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Sara Dewall
Forsmo IF
39:09.234800
51.5p
2
Johanna Norberg
Sollefteå Skidor IF
39:28.236700
+19.1800
51.1p
3
Anita Könberg
IFK Nyland
39:40.237900
+31.3000
50.8p
4
Maria Forsberg
Sollefteå SK
41:31.249000
+2:22.14100
48.6p
5
Hanna Wörman
Sollefteå SK
41:32.249100
+2:23.14200
48.6p
6
Majken Nilsson
Hudiksvalls IF
44:43.268200
+5:34.33300
45.1p
7
Pernilla Steen
Hägglunds Ski Team SK
46:48.280700
+7:39.45800
43.1p
8
Josefin Lindberg
BLOCK.RACE.TEAM
47:34.285300
+8:25.50400
42.4p
9
Anna Söderström
Öre-Långsele IF
50:16.301500
+11:07.66600
40.1p
10
Eva Pettersson
Graninge-Alliansen
51:17.307600
+12:08.72700
39.3p
11
Siri Lindahl
Stockholm
52:19.313800
+13:10.78900
38.5p
12
Kristin Sundqvist
IFK Nyland
57:57.347600
+18:48.112700
34.8p
13
Gun Bylund
Graninge-Alliansen
1:07:10.402900
+28:01.168000
30.0p
H 21 Motion
12km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
31:11.187000
64.7p
2
Axel Mannelqvist
Vårby IK
31:16.187500
+5.400
64.5p
3
Erik Sundberg
Vårby IK
33:05.198400
+1:54.11300
61.0p
4
Mathias Sundberg
Vårby IK
33:44.202300
+2:33.15200
59.8p
5
Sören Pettersson
Graninge-Alliansen
37:38.225700
+6:27.38600
53.6p
6
Hugo Kallin
Hägglunds Ski Team SK
37:43.226200
+6:32.39100
53.5p
7
Edvin Källström
Sollefteå Skidor IF
38:08.228700
+6:57.41600
52.9p
8
Oskar Andersson
Sollefteå Skidor IF
39:06.234500
+7:55.47400
51.6p
9
Erik Nordenmark
Sollefteå Skidor IF
39:42.238100
+8:31.51000
50.8p
10
Per Erik Spovmark
Husums IF SK
41:09.246800
+9:58.59700
49.0p
11
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
43:49.262800
+12:38.75700
46.0p
12
Emil Åström
Bondsjöhöjdens IK
43:50.262900
+12:39.75800
46.0p
13
Per-olov Svensson
Sollefteå SK
45:06.270500
+13:55.83400
44.7p
14
Arne Söderlind
Graninge-Alliansen
48:10.288900
+16:59.101800
41.9p
15
Per Söderström
Graninge-Alliansen
1:01:46.370500
+30:35.183400
32.6p
16
Matz Bylund
Graninge-Alliansen
1:07:08.402700
+35:57.215600
30.0p