Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2020-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 45
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ronnie Löf
Högbo GIF
1:53:58.683700
83.6p
2
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
1:55:07.690600
+1:09.6800
82.4p
3
Niklas Österberg
Storvreta IK
1:55:18.691700
+1:20.7900
82.2p
4
Carl Troedsson
Stockholms RK
1:55:18.691700
+1:20.7900
82.2p
5
Johan Myhr
Bravur Sports Club
1:57:12.703100
+3:14.19300
80.3p
6
Magnus Hamp
IK Stern
1:57:57.707600
+3:59.23800
79.5p
7
Mattias Nygren
Ulricehamns IF
2:00:01.720000
+6:03.36200
77.6p
8
Henrik Eriksson
IFK Mora SK
2:00:22.722100
+6:24.38300
77.3p
9
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
2:01:13.727200
+7:15.43400
76.5p
10
Niklas Jonasso
IFK Mora SK
2:01:59.731800
+8:01.48000
75.9p
11
Jonas Arnqvist
FK Friskus Varberg
2:02:11.733000
+8:13.49200
75.7p
12
Fredrik Norman
Järvsö IF
2:02:20.733900
+8:22.50100
75.5p
13
Conny Eskilson
Eksjö SOK
2:02:24.734300
+8:26.50500
75.5p
14
Peter Gustafsson
XC Sthlm Ski Club
2:04:31.747000
+10:33.63200
73.7p
15
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:04:54.749300
+10:56.65500
73.4p
16
Anders Movérare
Föreningen IKJ Haninge
2:05:16.751500
+11:18.67700
73.1p
17
Peter Henningsson
Föreningen IKJ Haninge
2:05:27.752600
+11:29.68800
72.9p
18
Tomas Hagström
Sya SK
2:05:35.753400
+11:37.69600
72.8p
19
Andreas Andersson
Tunafors SK
2:05:47.754600
+11:49.70800
72.7p
20
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
2:07:03.762200
+13:05.78400
71.7p
21
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:08:44.772300
+14:46.88500
70.4p
22
Stefan Wiklund
Sundbybergs IK
2:08:46.772500
+14:48.88700
70.4p
23
Magnus Nygren
Väsby SK
2:09:15.775400
+15:17.91600
70.0p
24
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
2:10:03.780200
+16:05.96400
69.4p
25
Mattias Forsberg
Turebergs IF
2:10:21.782000
+16:23.98200
69.2p
26
Mattias Svärd
Gävle SK
2:10:47.784600
+16:49.100800
68.9p
27
Fredrik Zetterling
26
2:12:00.791900
+18:02.108100
68.0p
28
Magnus Granlund
IK Jarl Rättvik
2:12:01.792000
+18:03.108200
68.0p
29
Mikael Lindkvist
Nacka Värmdö SK
2:12:02.792100
+18:04.108300
68.0p
30
Andreas Nilsson
Nybro Ski
2:13:13.799200
+19:15.115400
67.2p
31
Stefan Virtanen
Nässjö SF
2:13:26.800500
+19:28.116700
67.0p
32
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:13:26.800500
+19:28.116700
67.0p
33
Mattias Rapp
IFK Mora SK
2:13:38.801700
+19:40.117900
66.9p
34
Mattias Waller
Axa SC
2:14:12.805100
+20:14.121300
66.5p
35
Magnus Hult
Norrbärke SK
2:14:19.805800
+20:21.122000
66.4p
36
Harald Hasselblad
Axa SC
2:14:35.807400
+20:37.123600
66.2p
37
Joakim Carlson
IK Trasten
2:14:52.809100
+20:54.125300
66.0p
38
Daniel Larson
Falu IK
2:16:03.816200
+22:05.132400
65.3p
39
Magnus Carlander
Hestra IF
2:17:05.822400
+23:07.138600
64.6p
40
Daniel Eriksson
Roslagsbro IF
2:18:07.828600
+24:09.144800
64.0p
41
Mathias Landin
Granbergsdals IF
2:20:04.840300
+26:06.156500
62.8p
42
Stefan Blomberg
Abb IF SK
2:20:14.841300
+26:16.157500
62.7p
43
Mikael Larsson
Gävle SK
2:20:29.842800
+26:31.159000
62.5p
44
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:20:37.843600
+26:39.159800
62.4p
45
Jesper Backeborn
Axa SC
2:20:38.843700
+26:40.159900
62.4p
46
Martin Othozon
Falu IK
2:20:46.844500
+26:48.160700
62.4p
47
Henrik Andersson
Nybro Ski
2:20:51.845000
+26:53.161200
62.3p
48
Ulf Gezelius
IFK Lidingö SOK
2:20:53.845200
+26:55.161400
62.3p
49
Peter Dartman
IFK Skövde SK
2:21:47.850600
+27:49.166800
61.8p
50
Kent Westerberg
Tullinge
2:22:36.855500
+28:38.171700
61.3p
51
Micael Lindgren
Storvreta IK
2:23:13.859200
+29:15.175400
60.9p
52
Daniel Ehn
Pumpen SK
2:23:26.860500
+29:28.176700
60.8p
53
Tomas Brunzell
Grava SK
2:24:18.865700
+30:20.181900
60.3p
54
Patrik Grönman
Axa SC
2:24:24.866300
+30:26.182500
60.3p
55
Johan Bäck
Vaggeryds SOK
2:25:31.873000
+31:33.189200
59.7p
56
Per Guvå
Axa SC
2:25:37.873600
+31:39.189800
59.6p
57
Henrik Westman
Bromma
2:26:19.877800
+32:21.194000
59.2p
58
Thomas Berggren
Falu IK
2:28:51.893000
+34:53.209200
57.9p
59
Johan Jonsson
Fagersta Södra IK
2:29:22.896100
+35:24.212300
57.7p
60
Peter Rosenqvist
Stockholms RK
2:29:38.897700
+35:40.213900
57.5p
61
Niclas Ward
Mälarö SOK
2:30:19.901800
+36:21.218000
57.2p
62
Christian Buchli
Täby
2:31:08.906700
+37:10.222900
56.8p
63
Peter Thunell
Högbo GIF
2:31:42.910100
+37:44.226300
56.5p
64
Johan Ederönn
Axa SC
2:31:58.911700
+38:00.227900
56.4p
65
Andreas Röstberg
Gävle SK
2:32:01.912000
+38:03.228200
56.3p
66
Mika Wahlroos
Hasarna IK
2:32:20.913900
+38:22.230100
56.2p
67
Jonas Annergård
Malungs IF
2:33:10.918900
+39:12.235100
55.8p
68
Rikard Larsson
Axa SC
2:34:29.926800
+40:31.243000
55.2p
69
Patrik Bodegren
Broby GOIF
2:34:32.927100
+40:34.243300
55.2p
70
Tomas Andersson
Fjärdhundra SK
2:35:07.930600
+41:09.246800
54.9p
71
Tobias Duse
Stockholms RK
2:35:15.931400
+41:17.247600
54.8p
72
Nicklas Åhlander
Östervåla IF
2:35:21.932000
+41:23.248200
54.8p
73
Jonas Ivarsson
Högbo GIF
2:35:26.932500
+41:28.248700
54.7p
74
Roine Schölin
Vindrarps SK
2:36:30.938900
+42:32.255100
54.3p
75
Anders Lindh
IK Jarl Rättvik
2:36:55.941400
+42:57.257600
54.1p
76
Tomas Bergström
Bromma
2:37:04.942300
+43:06.258500
54.0p
77
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
2:37:04.942300
+43:06.258500
54.0p
78
Robert Löfving
Föreningen IKJ Haninge
2:37:31.945000
+43:33.261200
53.8p
79
Mattias Carlsson
IK Trenne
2:38:07.948600
+44:09.264800
53.6p
80
Peter Engblom
Nacka Värmdö SK
2:38:28.950700
+44:30.266900
53.4p
81
Martin Andersson
Brattås Ck
2:39:13.955200
+45:15.271400
53.1p
82
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
2:39:45.958400
+45:47.274600
52.9p
83
Håkan Molander
Axa SC
2:40:31.963000
+46:33.279200
52.5p
84
Patrik Tobiasson
Borlänge
2:41:38.969700
+47:40.285900
52.1p
85
Anders Martin
SOK Viljan
2:41:45.970400
+47:47.286600
52.0p
86
Johan Petersson
Nybro Ski
2:44:06.984500
+50:08.300700
51.1p
87
Carl Johan Westlund
Nacka Värmdö SK
2:45:49.994800
+51:51.311000
50.4p
88
Christer Nordin
Paf.Com
2:45:53.995200
+51:55.311400
50.4p
89
Jens Andersson
Fagersta Södra IK
2:46:58.1001700
+53:00.317900
50.0p
90
Jens Nordvang Roved
Sockertoppen IF
2:47:48.1006700
+53:50.322900
49.6p
91
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:47:48.1006700
+53:50.322900
49.6p
92
Joakim Jansson
Ulriksbergs IK
2:48:11.1009000
+54:13.325200
49.5p
93
Mikael Larsson
Sisu Forshaga SK
2:48:15.1009400
+54:17.325600
49.5p
94
Urban Thorsson
Ätrans IF
2:48:51.1013000
+54:53.329200
49.3p
95
Stefan Nordström
Axa SC
2:53:06.1038500
+59:08.354700
47.7p
96
Johan Pahlman
Mariehamn
2:53:18.1039700
+59:20.355900
47.7p
97
Anders Besterman
IK Trenne
2:53:25.1040400
+59:27.356600
47.6p
98
Pierre Björkli
Borås SK
2:54:08.1044700
+1:00:10.360900
47.4p
99
Hans Gyll
Axa SC
2:55:06.1050500
+1:01:08.366700
47.1p
100
Torbjörn Stolpe
Ufk
2:55:22.1052100
+1:01:24.368300
47.0p
101
Mikael Hedlund
Gagnefs IF
2:56:14.1057300
+1:02:16.373500
46.7p
102
Björn Kättström
Västerås
2:56:28.1058700
+1:02:30.374900
46.6p
103
Niclas Gerdsling
IFK Mora SK
2:57:36.1065500
+1:03:38.381700
46.2p
104
Andreas Olsson
IF Thor
2:59:58.1079700
+1:06:00.395900
45.5p
105
Fredrik Månsson
Axa SC
3:00:21.1082000
+1:06:23.398200
45.4p
106
Daniel Cedergren
Sollentuna
3:01:11.1087000
+1:07:13.403200
45.1p
107
Marcus Ehrnell
IK Stern
3:02:26.1094500
+1:08:28.410700
44.7p
108
Arvid Sahlin
Pario IK
3:07:11.1123000
+1:13:13.439200
43.3p
109
Anders Henningsson
Stockholm
3:18:26.1190500
+1:24:28.506700
40.3p
110
Tony Olsson
Hofors Aif
3:23:55.1223400
+1:29:57.539600
39.0p
111
Hampus Stigbrand
Gävle
3:29:05.1254400
+1:35:07.570600
37.9p
112
Sean Donnelly
Ibm-Klubben
3:50:12.1381100
+1:56:14.697300
33.8p
113
Fredrik Fredriksson
Åkersberga SK
4:11:26.1508500
+2:17:28.824700
30.4p
-
Niklas Andersson
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Viktor Fritzon
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
Stefan Johansson
Kils OK
23:59:58.8639700
-
Daniel Tengstad
IFK Hedemora SK
23:59:58.8639700
-
Pontus Tillenius
Vattholma IF
23:59:58.8639700
-
Heikki Isoranta
Team Rasti-Lukko
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)