Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västgötaloppet Tävling
2019-02-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:59:52.719100
85.6p
2
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
2:00:00.719900
+8.700
85.4p
3
Dan Moberg
IFK Skövde SK
2:01:26.728500
+1:34.9300
84.1p
4
Henrik Alm
Gnosjö FK
2:03:09.738800
+3:17.19600
82.6p
5
Erik Nero
Mullsjö SOK
2:03:13.739200
+3:21.20000
82.6p
6
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:04:23.746200
+4:31.27000
81.6p
7
Robert Malmgren
Hestra IF
2:04:34.747300
+4:42.28100
81.4p
8
Linus Svensson
Ulricehamns IF
2:05:50.754900
+5:58.35700
80.4p
9
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:06:21.758000
+6:29.38800
80.0p
10
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:06:38.759700
+6:46.40500
79.7p
11
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
2:06:52.761100
+7:00.41900
79.6p
12
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:07:34.765300
+7:42.46100
79.0p
13
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
2:08:44.772300
+8:52.53100
78.1p
14
Henrik Litzell
Hestra IF
2:09:24.776300
+9:32.57100
77.6p
15
Peter Ettling
Finspångs SOK
2:10:29.782800
+10:37.63600
76.8p
16
John Enander
Ulricehamns IF
2:10:49.784800
+10:57.65600
76.5p
17
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
2:11:41.790000
+11:49.70800
75.9p
18
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
2:13:23.800200
+13:31.81000
74.7p
19
Sebastian Backlund
IK Stern
2:14:03.804200
+14:11.85000
74.2p
20
Benjamin Ericsson
Äspereds IF
2:14:14.805300
+14:22.86100
74.1p
21
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:14:54.809300
+15:02.90100
73.6p
22
Axel Svensson
Landsbro IF SK
2:15:31.813000
+15:39.93800
73.2p
23
Jens Halvarsson
Göteborgs SK
2:16:31.819000
+16:39.99800
72.5p
24
Johan Karlsson
Överkalix IF
2:17:04.822300
+17:12.103100
72.2p
25
Adam Rohr
SK Bore
2:18:41.832000
+18:49.112800
71.1p
26
Erik Lundell
Istrums SK
2:18:54.833300
+19:02.114100
71.0p
27
Marcus Ullman
OK Alehof
2:18:56.833500
+19:04.114300
71.0p
28
Magnus Calestam
IF Hagen SK
2:19:54.839300
+20:02.120100
70.4p
29
Martin Sandgren
Tidaholm SOK Sisu
2:20:17.841600
+20:25.122400
70.1p
30
Martin Johansson
Linköpings SK
2:20:59.845800
+21:07.126600
69.7p
31
Kristian Larsson
IK Stern
2:21:01.846000
+21:09.126800
69.7p
32
Samuel Hahnsson
IK Stern
2:21:10.846900
+21:18.127700
69.6p
33
Andreas Bengtsson
Hestra IF
2:21:38.849700
+21:46.130500
69.3p
34
Oscar Bergenholtz
Äspereds IF
2:24:31.867000
+24:39.147800
67.6p
35
Magnus Sjöbjer
Hestra IF
2:26:37.879600
+26:45.160400
66.4p
36
Tobias Andervang
Fritsla Vik
2:27:01.882000
+27:09.162800
66.2p
37
Alexander Blom
Högsäters GF
2:27:21.884000
+27:29.164800
66.0p
38
Anders Johansson
Dalstorps IF
2:27:23.884200
+27:31.165000
66.0p
39
Johannes Carlsson Matti
Borås SK
2:27:48.886700
+27:56.167500
65.7p
40
Filip Johansson
Hestra IF
2:28:02.888100
+28:10.168900
65.6p
41
Oskar Nilsson
Nybro Ski
2:29:00.893900
+29:08.174700
65.1p
42
Pierre Hallin
Hössna IF
2:29:23.896200
+29:31.177000
64.9p
43
Samuel Elmersson
Gnosjö FK
2:30:11.901000
+30:19.181800
64.5p
44
Simon Karlsson
Slussfors IK
2:30:29.902800
+30:37.183600
64.3p
45
Johan Didron
IK Stern
2:31:17.907600
+31:25.188400
63.9p
46
Jesper Barrefors
Axa SC
2:31:24.908300
+31:32.189100
63.8p
47
Alfred Björback
Göteborgs SK
2:31:59.911800
+32:07.192600
63.5p
48
Anders Karlsson
Fritsla Vik
2:32:22.914100
+32:30.194900
63.3p
49
Jakob Svensson
Härlövs IF
2:32:37.915600
+32:45.196400
63.2p
50
Linus Laggar
Axa SC
2:32:45.916400
+32:53.197200
63.2p
51
Stefan Larsson
Rydboholms SK
2:32:47.916600
+32:55.197400
63.1p
52
Johan Renhage
SK Granan
2:32:50.916900
+32:58.197700
63.1p
53
Andreas Andersson
IK Stern
2:33:04.918300
+33:12.199100
63.0p
54
Johan Magnusson
Hestra IF
2:33:29.920800
+33:37.201600
62.8p
55
Daniel Åkerberg
Hestra IF
2:34:14.925300
+34:22.206100
62.4p
56
Emil Andersson
IF Hallby SOK
2:34:20.925900
+34:28.206700
62.4p
57
Robin Sundqvist
IK Stern
2:35:02.930100
+35:10.210900
62.0p
58
Erik Tengvall
Göteborgs SK
2:35:24.932300
+35:32.213100
61.8p
59
Björn Svernhage
IF Rigor
2:36:08.936700
+36:16.217500
61.5p
60
Andreas Westlin
IK Stern
2:36:09.936800
+36:17.217600
61.5p
61
Viktor Kastanius
Ulricehamns IF
2:36:36.939500
+36:44.220300
61.3p
62
Linus Wallden
SK Graal
2:37:10.942900
+37:18.223700
61.0p
63
Johan Johansson Park
Gnosjö FK
2:37:22.944100
+37:30.224900
60.9p
64
Timmie Nilsson
Axa SC
2:37:25.944400
+37:33.225200
60.9p
65
Jacob Vikström
Volvo IF
2:37:26.944500
+37:34.225300
60.9p
66
Rikard Ingvarsson
Göteborgs Polismäns IF
2:37:47.946600
+37:55.227400
60.7p
67
Jerker Aspgård
Aktivitus Sports Club
2:38:07.948600
+38:15.229400
60.6p
68
Jimmie Ström
Göteborgs Polismäns IF
2:38:18.949700
+38:26.230500
60.5p
69
Viktor Fredriksson
Axa SC
2:38:31.951000
+38:39.231800
60.4p
70
Johan Carlsson
Rejlers IF
2:38:53.953200
+39:01.234000
60.2p
71
Johan Olausson
Magra IS
2:40:29.962800
+40:37.243600
59.5p
72
Erik Svensson
Ölmstads IS
2:40:54.965300
+41:02.246100
59.3p
73
Johan Wengbrand
Högaborgs Athleter
2:41:11.967000
+41:19.247800
59.2p
74
Per Waltersson
Tranemo IF
2:41:27.968600
+41:35.249400
59.1p
75
Linus Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:42:26.974500
+42:34.255300
58.6p
76
Michael Crona
Göteborgs SK
2:42:57.977600
+43:05.258400
58.4p
77
Klas Kälström
Ryda SK
2:43:01.978000
+43:09.258800
58.4p
78
David Wikström
IK Ymer
2:43:01.978000
+43:09.258800
58.4p
79
Anders Wadman
Arvika IS
2:43:51.983000
+43:59.263800
58.0p
80
Christian Bremer
IK Ymer
2:44:50.988900
+44:58.269700
57.6p
81
Daniel Petersson
Gnosjö FK
2:45:18.991700
+45:26.272500
57.4p
82
Jonas Järvstedt
IF Ski Team Skåne
2:45:57.995600
+46:05.276400
57.1p
83
Jakob Henriksson
Brittatorps Tk
2:46:34.999300
+46:42.280100
56.9p
84
Dan Andersson
Hestra IF
2:46:55.1001400
+47:03.282200
56.8p
85
Josef Svensson
Axa SC
2:48:02.1008100
+48:10.288900
56.3p
86
Pontus Andersson
Herrljunga Skid o OL
2:48:11.1009000
+48:19.289800
56.2p
87
Albin Johansson
IK Hakarpspojkarna
2:48:34.1011300
+48:42.292100
56.1p
88
Ronny Bengtsson
Tormestorps IF
2:48:48.1012700
+48:56.293500
56.0p
89
Victor Hall
IF Ski Team Skåne
2:49:05.1014400
+49:13.295200
55.9p
90
Johan Jungmark
Axa SC
2:49:10.1014900
+49:18.295700
55.9p
91
Alexander Olander
OK Alehof
2:49:58.1019700
+50:06.300500
55.5p
92
Jakob Hallquist
IK Ymer
2:50:02.1020100
+50:10.300900
55.5p
93
Mikael Nygren
Axa SC
2:51:16.1027500
+51:24.308300
55.0p
94
Johan Gustafsson
Serneke IF
2:52:06.1032500
+52:14.313300
54.7p
95
Jonatan Viker
IK Stern
2:52:26.1034500
+52:34.315300
54.6p
96
Emil Göhlin
Gnosjö FK
2:53:06.1038500
+53:14.319300
54.3p
97
Erik Öhlund
Ulricehamns IF
2:53:29.1040800
+53:37.321600
54.2p
98
Petter Larsson
Vaggeryds SOK
2:54:01.1044000
+54:09.324800
54.0p
99
Oscar Gründer
Ärla IF
2:54:29.1046800
+54:37.327600
53.8p
100
Alexander Johansson
Burseryds IF
2:55:14.1051300
+55:22.332100
53.6p
101
Mikael Svensson
Axa SC
2:55:48.1054700
+55:56.335500
53.4p
102
John Landstedt
OK Alehof
2:56:56.1061500
+57:04.342300
53.0p
103
Marcus Johansson
IF Hagen SK
2:57:07.1062600
+57:15.343400
52.9p
104
Christian Lyckell
Peab Bedriftsidrettslag
2:57:15.1063400
+57:23.344200
52.8p
105
Anders Jansson
Täby OK
2:57:26.1064500
+57:34.345300
52.8p
106
Anders Lind
IK Stern
2:57:37.1065600
+57:45.346400
52.7p
107
Johan Banstorp
Slussfors IK
2:57:42.1066100
+57:50.346900
52.7p
108
Rasmus Larsson
Axa SC
2:59:22.1076100
+59:30.356900
52.1p
109
Jonas Haapasaari
Hestra IF
3:00:52.1085100
+1:01:00.365900
51.6p
110
Oskar Eskilsson
SK Hylte
3:01:00.1085900
+1:01:08.366700
51.6p
111
Joakim Albrektsson
Hestra IF
3:01:40.1089900
+1:01:48.370700
51.3p
112
Peter Filipsson
IK Stern
3:02:06.1092500
+1:02:14.373300
51.2p
113
Daniel Skatt
Axa SC
3:02:32.1095100
+1:02:40.375900
51.0p
114
Jonas Hallberg
OK Landehof
3:02:55.1097400
+1:03:03.378200
50.9p
115
Simon Alm
Göteborgs SK
3:03:57.1103600
+1:04:05.384400
50.6p
116
Timo Niiniskorpi
IF Hallby SOK
3:04:44.1108300
+1:04:52.389100
50.3p
117
Daniel Andrén
Axa SC
3:06:34.1119300
+1:06:42.400100
49.8p
118
Christoffer Larsson
Tvärreds IF
3:07:29.1124800
+1:07:37.405600
49.5p
119
Erik Turner
Axa SC
3:07:50.1126900
+1:07:58.407700
49.4p
120
Mattias Gustavsson
IK Ymer
3:07:54.1127300
+1:08:02.408100
49.3p
121
Per Kjöllerström
Tranemo IF
3:08:03.1128200
+1:08:11.409000
49.3p
122
Carl-Adam Hernvall
Axa SC
3:08:09.1128800
+1:08:17.409600
49.3p
123
Mikkel Clausen
IFK Helsingborg
3:08:45.1132400
+1:08:53.413200
49.1p
124
Martin Svensson
Axa SC
3:09:20.1135900
+1:09:28.416700
48.9p
125
Alexander Tossavainen
Hestra IF
3:09:31.1137000
+1:09:39.417800
48.8p
126
Johan Hedling
Skanska IF
3:09:55.1139400
+1:10:03.420200
48.7p
127
Anders Nord
Axa SC
3:11:00.1145900
+1:11:08.426700
48.4p
128
Gustav Öhrvik
Axa SC
3:11:56.1151500
+1:12:04.432300
48.1p
129
Henrik Nilson
Axa SC
3:13:11.1159000
+1:13:19.439800
47.8p
130
Filip Carlsson
Anderstorps OK
3:14:20.1165900
+1:14:28.446700
47.4p
131
Kristoffer Andersson
IF Ski Team Skåne
3:15:38.1173700
+1:15:46.454500
47.1p
132
Marcus Larsson
Tvärreds IF
3:19:37.1197600
+1:19:45.478400
46.0p
133
Johan Lidén
Magra IS
3:22:50.1216900
+1:22:58.497700
45.1p
134
Erik Öster
SOK Aneby
3:24:08.1224700
+1:24:16.505500
44.8p
135
Jakob Itzigehl
IFK Helsingborg
3:24:57.1229600
+1:25:05.510400
44.6p
136
Tobias Magnusson
Hestra IF
3:27:07.1242600
+1:27:15.523400
44.1p
137
Joel Folkesson
Bottnaryd IF
3:28:10.1248900
+1:28:18.529700
43.8p
138
Ludvig Ahlin-Hamberg
Axa SC
3:31:01.1266000
+1:31:09.546800
43.1p
139
David Ekman
Axa SC
3:33:27.1280600
+1:33:35.561400
42.6p
140
Axel Pelling
Axa SC
3:51:37.1389600
+1:51:45.670400
38.8p
141
Jonathan Berg
Axa SC
4:04:45.1468400
+2:04:53.749200
36.4p
-
Martin Gotting
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
Viktor Axelsson
Borås SK
23:59:58.8639700
-
Mikael Ragneheim
Hestra IF
23:59:58.8639700
-
Tobias Arvidsson
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
-
Martin Ahlberger
Hestra IF
23:59:58.8639700
-
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
23:59:58.8639700
-
David Stjerna
Skogsbygdens IF
23:59:58.8639700
-
Michael Andersson
Tranemo IF
23:59:58.8639700
-
Jonas Hedin
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Christian Sahlin
Projektengagemang IF
23:59:58.8639700
-
Kim Andersson
IF Hagen SK
23:59:58.8639700
-
Simon Grenlöv
Äspereds IF
23:59:59.8639800
-
Petter Persson
Borås SK
23:59:59.8639800
-
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
Peter Hörstedt
Tranemo IF
23:59:59.8639800
-
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
23:59:59.8639800
-
Albert Söderlind
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Jakob Lindfors Boij
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Ludwig Åkestrand
Burseryds IF
23:59:59.8639800
-
Anton Hermansson
IK Ymer
23:59:59.8639800
-
Jimmy Friestad
IF Ski Team Skåne
23:59:59.8639800
-
Heino Ollin
Sävedalens AIK
23:59:59.8639800
-
Jakob Böhm
IK Ymer
23:59:59.8639800
-
Anders Fredriksson
Arvika IS
23:59:59.8639800
-
Sebastian Fagerholm
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Philip Gelin
Hestra IF
23:59:59.8639800
-
Andreas Klaesson
IK Hakarpspojkarna
23:59:59.8639800
-
Johan Moreau
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Tobias Petrén
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Peter Ståhlman
Borgstena IF
23:59:59.8639800
-
Magnus Pettersson
Burseryds IF
23:59:59.8639800
-
Anders Arosenius
Ryda SK
23:59:59.8639800
-
Måns Larsson
Herrljunga Skid o OL
23:59:59.8639800
-
Robert Davidsson
Ölmstads IS
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)