Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Birkebeinerrennet
2018-03-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 18
54km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Kirkeng
IL R.O.S.
2:51:56.1031500
83.9p
2
Iver Tildheim Andersen
Rustad IL
2:55:31.1053060
+3:35.21460
82.0p
3
Simen Løbak
Asker SK
2:56:55.1061400
+4:59.29800
81.4p
4
Amund Riege
Rustad IL
2:57:46.1066510
+5:50.34910
81.0p
5
Petter Stokkeland
Tistedalen FL
2:57:50.1066950
+5:54.35350
80.9p
6
Ansgar Evensen
Vind IL
2:58:35.1071480
+6:39.39880
80.6p
7
Ludvig Vartdal
Emblem IL
3:00:29.1082800
+8:33.51200
79.7p
8
Espen Hegstad Krüger
Lyn Ski
3:01:02.1086100
+9:06.54500
79.4p
9
Mathias Øivind Andresen
Kjelsås IL
3:03:46.1102500
+11:50.70900
78.2p
10
Eirik Andreas Mortensbakke
Bærums Skiklubb
3:04:31.1107000
+12:35.75400
77.8p
11
Herman Gløersen
Fredrikstad SK
3:05:05.1110400
+13:09.78800
77.6p
12
Simen Hårstad
Rennebu IL
3:05:25.1112410
+13:29.80810
77.4p
13
Ole Tobias Utne Bjerke
Sørum IL
3:05:42.1114100
+13:46.82500
77.3p
14
Marius Vesterås
Gjøvik
3:05:43.1114200
+13:47.82600
77.3p
15
Torstein Bolstad Blikra
Gaular IL
3:06:02.1116100
+14:06.84500
77.2p
16
Nicolay Sevang
Lyn Ski
3:06:26.1118500
+14:30.86900
77.0p
17
Ola Lier
Asker SK
3:06:49.1120800
+14:53.89200
76.8p
18
Henrik Vik Tolo
Asker SK
3:07:32.1125100
+15:36.93500
76.5p
19
Simen Øiseth
Fett Skiklubb
3:09:28.1136700
+17:32.105100
75.7p
20
Kristoffer Sørnes
Lier IL
3:09:53.1139200
+17:57.107600
75.5p
21
Anders Johan Rogne
Hakadal Langrenn
3:09:56.1139500
+18:00.107900
75.5p
22
Kristoffer Sverdrup
Dombås IL
3:10:45.1144400
+18:49.112800
75.2p
23
Sivert Eggen
Rustad IL
3:11:33.1149200
+19:37.117600
74.8p
24
Nico Bennert
One Way Proteam
3:11:35.1149400
+19:39.117800
74.8p
25
Ivar Harald Clem
Fossum IF
3:11:37.1149600
+19:41.118000
74.8p
26
Vegard Lund Røer
Bækkelagets SK
3:12:20.1153900
+20:24.122300
74.5p
27
Jørgen Stigen
Fredrikstad SK
3:13:25.1160440
+21:29.128840
74.1p
28
Fredrik L Nilsen
Heming IL
3:13:59.1163810
+22:03.132210
73.9p
29
Vegard EK Hagen
Driv IL
3:14:52.1169100
+22:56.137500
73.5p
30
Martin Øyen Tøraasen
Folldal
3:14:54.1169300
+22:58.137700
73.5p
31
Rasmus Hemma
Team Parkettpartner
3:14:59.1169800
+23:03.138200
73.5p
32
Trym Nesje-haugli
Lillehammer SK
3:15:00.1169900
+23:04.138300
73.5p
33
Thomas Stangjordet
Raufoss IL Langrenn
3:15:26.1172500
+23:30.140900
73.3p
34
Sondre Haneberg
Oppegård IL
3:15:26.1172580
+23:30.140980
73.3p
35
Håvard Høymork
Heming IL
3:15:45.1174400
+23:49.142800
73.2p
36
Magnus Mortensen Hellum
Røa IL
3:16:43.1180200
+24:47.148600
72.8p
37
Oskar Berntsen Flata
Lillehammer SK
3:17:21.1184000
+25:25.152400
72.5p
38
Even Hognestad
Nordre Eidsvoll IL
3:18:26.1190500
+26:30.158900
72.1p
39
Håkon Skramstad
Nordbygda Løten Ski
3:18:37.1191600
+26:41.160000
72.1p
40
Martin Nordvold Lunde
Åslia Skilag
3:18:40.1191900
+26:44.160300
72.0p
41
Herman Paus
Asker SK
3:19:07.1194600
+27:11.163000
71.9p
42
Marius Lunder Jensen
Fett Skiklubb
3:19:41.1198000
+27:45.166400
71.7p
43
Matias Navelsaker
No Club
3:19:46.1198500
+27:50.166900
71.6p
44
Eirik Nordaas
Strandbygda IL
3:20:11.1201000
+28:15.169400
71.5p
45
Kristian Sollie Kollen
Kjelsås IL
3:20:52.1205100
+28:56.173500
71.2p
46
Kristoffer Dunham
Bærums Skiklubb
3:21:59.1211800
+30:03.180200
70.8p
47
Ola Trommald Straumsheim
Lyn Ski
3:22:45.1216400
+30:49.184800
70.5p
48
Tom-erik Johnsen
Lillomarka SK
3:23:08.1218700
+31:12.187100
70.4p
49
Christian Opsahl Eriksen
Vind IL
3:23:21.1220000
+31:25.188400
70.3p
50
Kristoffer Thorud
Lyn Ski
3:24:00.1223900
+32:04.192300
70.1p
51
Elias Tangen
Oseberg Skilag
3:24:03.1224200
+32:07.192600
70.0p
52
Leo Fossholt Olsen
Eiker Ski
3:25:06.1230500
+33:10.198900
69.7p
53
Torstein Ous
Søre ÅL IL
3:25:15.1231400
+33:19.199800
69.6p
54
Jostein Wiig Dagestad
Haslum IL
3:25:35.1233400
+33:39.201800
69.5p
55
Herman Grytnes
IL Jardar
3:25:43.1234200
+33:47.202600
69.5p
56
Trym Hagen
Lyn Ski
3:26:26.1238500
+34:30.206900
69.2p
57
Sondre Nydal
Høybråten&Stovner
3:26:40.1239900
+34:44.208300
69.1p
58
Sigurður Arnar Hannesson
Sfí
3:27:00.1241900
+35:04.210300
69.0p
59
Albert Sperstad
Bærums Skiklubb
3:27:12.1243100
+35:16.211500
68.9p
60
Lars Øvrebø
Gaular IL
3:27:16.1243500
+35:20.211900
68.9p
61
Asbjørn Holt Tønsberg
Fett Skiklubb
3:27:25.1244400
+35:29.212800
68.9p
62
Sigurd Rustad
Vang IL
3:28:04.1248300
+36:08.216700
68.6p
63
Simen Bergh Pedersen
No Club
3:28:28.1250700
+36:32.219100
68.5p
64
Herman Karterud
Nordbygda Løten Ski
3:28:32.1251100
+36:36.219500
68.5p
65
Adrian Orellana Hellerud
Eiker Ski
3:29:14.1255300
+37:18.223700
68.2p
66
Mads Hagen
Oseberg Skilag
3:29:16.1255500
+37:20.223900
68.2p
67
Magnus Brynsrud
Bærums Verk IF Langrenn
3:29:38.1257700
+37:42.226100
68.1p
68
Tobias H Mortensen
Lyn Ski
3:29:47.1258600
+37:51.227000
68.0p
69
Carl Gröstad
Nesodden I.F.
3:30:07.1260600
+38:11.229000
67.9p
70
Joar Oldernes
Høybråten & Stovner IL
3:30:13.1261200
+38:17.229600
67.9p
70
Martin Solbakken
IL Jardar
3:30:13.1261200
+38:17.229600
67.9p
72
Eskil Frøisland
Vang IL
3:30:35.1263400
+38:39.231800
67.8p
73
Lars-martin Fossgard
Asker SK
3:30:57.1265600
+39:01.234000
67.7p
74
Sigurd Gjerdingen
Søndre ÅL Sportsklubb
3:31:23.1268200
+39:27.236600
67.5p
75
Jacob Weel Rosbo
København SK
3:31:29.1268800
+39:33.237200
67.5p
76
Erik Torvbråten
Vollen Ungdomslag
3:31:33.1269200
+39:37.237600
67.5p
77
Johan Storebakken
Hamar SK
3:31:38.1269700
+39:42.238100
67.4p
78
Vetle Uhre
Gif langrenn
3:31:51.1271000
+39:55.239400
67.4p
79
Knut Ørjavik
BUL-Tromsø
3:32:34.1275300
+40:38.243700
67.1p
80
Lars Bjørnsgaard
No Club
3:32:59.1277800
+41:03.246200
67.0p
81
Martin Moosmayer
IL Jardar
3:33:05.1278400
+41:09.246800
66.9p
82
Eivind Carlsen
Skimt
3:33:39.1281800
+41:43.250200
66.8p
83
Einar Lund Westgaard
Rustad IL
3:33:58.1283700
+42:02.252100
66.7p
84
Edvard Lauritz Sæthern
Magnor Ul
3:34:41.1288000
+42:45.256400
66.4p
85
Marius Sjølie
Haslum
3:35:00.1289900
+43:04.258300
66.3p
86
Sander Kjus Tjøgersen
Høybråten & Stovner IL
3:35:25.1292400
+43:29.260800
66.2p
87
Axel Villanger Bang
Røa IL
3:36:14.1297300
+44:18.265700
65.9p
88
Walker Bean
Dartmouth Ski Team
3:36:39.1299800
+44:43.268200
65.8p
89
Peder Owren
No Club
3:37:16.1303500
+45:20.271900
65.6p
90
Herman Kjærnsmo
Bærums Skiklubb
3:37:19.1303800
+45:23.272200
65.6p
91
Raymond Johannesen
Svea Skilag
3:38:00.1307900
+46:04.276300
65.4p
92
Halvard Haugse
Fossum IF
3:38:37.1311600
+46:41.280000
65.2p
93
Kristian Evenhus
IL Aasguten
3:38:38.1311700
+46:42.280100
65.2p
94
Emil Edseth
No Club
3:39:23.1316200
+47:27.284600
64.9p
95
Olav Berger
Skedsmo SK
3:40:28.1322700
+48:32.291100
64.6p
96
Lars Benske
Fredriksstad Roklub
3:40:32.1323100
+48:36.291500
64.6p
97
Einar Hoff
Team Sport 1
3:41:27.1328600
+49:31.297000
64.3p
98
Arnar Olafsson
Akureyri
3:41:37.1329600
+49:41.298000
64.3p
99
Nikolai Nordhaug
Konnerud IL
3:42:04.1332300
+50:08.300700
64.1p
100
Marius Skara
No Club
3:42:42.1336100
+50:46.304500
63.9p
101
Gaute Owren
Vingrom IL
3:45:36.1353500
+53:40.321900
63.1p
102
Kim Olav Tråseth
Vestringen IL
3:46:52.1361100
+54:56.329500
62.7p
103
David Thorvik
Kjelsås IL
3:47:32.1365150
+55:36.333550
62.5p
104
Eskil Engdahl
Torvikbukt IL
3:47:47.1366600
+55:51.335000
62.4p
105
Jørgen Smith-Meyer
No Club
3:47:51.1367000
+55:55.335400
62.4p
106
Olav Størdal
Molde og Omengn idrettsforening
3:48:00.1367900
+56:04.336300
62.4p
107
Nicolay Bjønness
Ormsund Roklubb
3:48:09.1368800
+56:13.337200
62.3p
108
Marcus Midtenget
Vestringen IL
3:48:38.1371700
+56:42.340100
62.2p
109
Filip Glittenberg-holt
Tistedalen FL
3:48:54.1373300
+56:58.341700
62.1p
110
Marius Braathen Kleven
Lier IL
3:51:36.1389500
+59:40.357900
61.4p
111
Simen Offigstad
Øyer og Tretten IF
3:52:59.1397800
+1:01:03.366200
61.0p
112
Fredrik Nakken Langstein
Tomrefjord IL
3:54:27.1406600
+1:02:31.375000
60.6p
113
Tobias Moholt
Drøbak Frogn Ski
3:54:52.1409100
+1:02:56.377500
60.5p
114
Ole-Martin Sandness
Sørum IL
3:56:04.1416300
+1:04:08.384700
60.2p
115
Simen Meistad Hermansen
Fredrikstad SK
3:56:08.1416700
+1:04:12.385100
60.2p
116
Philip Drivenes
Fredrikstad SK
3:56:48.1420700
+1:04:52.389100
60.0p
117
Trond Elias Ødegård
Aktiv mot kreft
3:57:36.1425500
+1:05:40.393900
59.8p
118
Erlend Rondeel
Drøbak Frogn Ski
3:57:38.1425700
+1:05:42.394100
59.8p
119
Morten Andre Sætre
Rustad IL
3:59:43.1438200
+1:07:47.406600
59.2p
120
Harald Schaanning
Fossum IF
4:00:19.1441800
+1:08:23.410200
59.1p
121
Martin Vang Dahl
No Club
4:01:14.1447300
+1:09:18.415700
58.8p
122
Magnus Hagen Fraurud
Hamar SK
4:03:12.1459100
+1:11:16.427500
58.3p
123
Kristian Lindh Aandahl
No Club
4:03:54.1463300
+1:11:58.431700
58.2p
124
Joakim Ryen
Ullensaker SK
4:04:16.1465500
+1:12:20.433900
58.1p
125
Oskar Fjelldal
Eid IL
4:04:31.1467000
+1:12:35.435400
58.0p
126
Karl Hallberg Ringstad
No Club
4:07:21.1484000
+1:15:25.452400
57.3p
127
Mads Arnesen
Fredrikstad SK
4:08:32.1491100
+1:16:36.459500
57.0p
128
Johan Unneberg
Tistedalen FL
4:13:58.1523760
+1:22:02.492160
55.8p
129
Elias Huser Lien
Vestringen IL
4:14:06.1524500
+1:22:10.492900
55.7p
130
Fredrik Hesselberg
Hakadal IL
4:16:12.1537100
+1:24:16.505500
55.3p
131
Emil Jaksland
Bødalen
4:17:58.1547700
+1:26:02.516100
54.9p
132
Iver Stadsvoll
Søre ÅL IL
4:18:28.1550700
+1:26:32.519100
54.8p
133
Kristoffer Krogh Wetterhus
Team Vollen
4:18:38.1551700
+1:26:42.520100
54.7p
134
Christoffer Enderud Hansen
Galterud IF
4:19:19.1555800
+1:27:23.524200
54.6p
135
Cameren Eli Nielsen
No Club
4:19:25.1556400
+1:27:29.524800
54.6p
136
Syver Røhnebæk Kongsrud
Vikersund IF
4:21:53.1571200
+1:29:57.539600
54.0p
137
Jesper E Lyssand
Njård
4:22:36.1575500
+1:30:40.543900
53.9p
138
Fredrik Gudheim Haraldstad
No Club
4:24:55.1589400
+1:32:59.557800
53.4p
139
Sivert Rønningen
Skedsmo SK
4:25:51.1595000
+1:33:55.563400
53.2p
140
Georg Skogseth
No Club
4:27:32.1605100
+1:35:36.573500
52.8p
141
Nicolai Heimbeck Arnesen
Heming IL
4:28:57.1613600
+1:37:01.582000
52.6p
142
Eivind Søyland
No Club
4:31:12.1627100
+1:39:16.595500
52.1p
143
Lasse Bøverdalen
Næroset IL
4:32:12.1633100
+1:40:16.601500
51.9p
144
Niclas Følbæk
No Club
4:33:26.1640500
+1:41:30.608900
51.7p
145
Marcus Fremstad Myrvang
No Club
4:38:49.1672800
+1:46:53.641200
50.6p
146
Johan Hanestad
Vestringen IL
4:42:27.1694600
+1:50:31.663000
50.0p
147
Sondre Selsaas
No Club
4:48:58.1733700
+1:57:02.702100
48.8p
148
Kim-Andre Kolloen
No Club
4:52:20.1753900
+2:00:24.722300
48.2p
149
Oscar Ravik
No Club
4:52:50.1756900
+2:00:54.725300
48.1p
150
Trym Bigseth
No Club
4:52:51.1757000
+2:00:55.725400
48.1p
151
Andreas Vangsnes
Ålesund
4:55:58.1775700
+2:04:02.744100
47.6p
152
Karl Biehl
No Club
4:59:12.1795100
+2:07:16.763500
47.1p
153
Edvard Skjolden
Hauger
4:59:35.1797400
+2:07:39.765800
47.0p
154
Ulrik Aakre
Fredrikstad idrettsforening
5:02:03.1812200
+2:10:07.780600
46.6p
155
Sivert Myrold
Tsv Buchenberg
5:05:12.1831100
+2:13:16.799500
46.1p
156
Anton Olstad
Magnor Ul
5:05:52.1835100
+2:13:56.803500
46.0p
157
Claes Johan Bergland
Oil
5:06:22.1838100
+2:14:26.806500
45.9p
158
Jakob Toft Michelsen
No Club
5:09:47.1858600
+2:17:51.827000
45.4p
159
Nikolai Stang-holm
No Club
5:09:49.1858800
+2:17:53.827200
45.4p
160
Marius Buskenes Ringstad
No Club
5:11:21.1868000
+2:19:25.836400
45.2p
161
Henrik Mathiesen
Asker Trekkhundklubb
5:11:56.1871500
+2:20:00.839900
45.1p
162
Giacomo Gaetani
No Club
5:12:19.1873800
+2:20:23.842200
45.0p
163
Petter Løype
No Club
5:18:47.1912600
+2:26:51.881000
44.1p
164
Jonathan Blom Christensen
No Club
5:24:07.1944600
+2:32:11.913000
43.4p
165
Oscar Jacobsen
Bødalen
5:28:07.1968600
+2:36:11.937000
42.8p
166
Son Luu
No Club
5:30:55.1985400
+2:38:59.953800
42.4p
167
Benjamin Sturek
SOK Viljan
5:36:19.2017800
+2:44:23.986200
41.7p
168
Herman Jakob Haugaa
IL Koll
5:42:51.2057000
+2:50:55.1025400
40.9p
169
Eivind Løkstad
No Club
5:44:09.2064800
+2:52:13.1033200
40.8p
170
Christoffer Larsen
No Club
5:45:34.2073300
+2:53:38.1041700
40.6p
171
Anders Aulie Løype
No Club
5:58:43.2152200
+3:06:47.1120600
39.1p
172
Markus Engås
Vestborg Vgs
6:09:36.2217500
+3:17:40.1185900
37.9p
173
Kristian Riis Grønli
No Club
6:16:41.2260000
+3:24:45.1228400
37.2p
174
Jesper Grøttumsbråten
No Club
6:19:17.2275600
+3:27:21.1244000
36.9p
175
Arne Midtbø
No Club
6:30:57.2345600
+3:39:01.1314000
35.8p
176
Theodor Hellesøy
Stod Idrettslag
6:47:24.2444300
+3:55:28.1412700
34.3p
177
Carl Emil Lou Oppfeldt
No Club
6:59:47.2518600
+4:07:51.1487000
33.3p
178
Ole Jørgen Bratshaug
Vestborg Vgs
7:03:25.2540400
+4:11:29.1508800
33.0p
179
Tobias Bergwitz-larsen
Fossum IF
7:05:04.2550300
+4:13:08.1518700
32.8p
180
Hermann Furland
Vestborg Vgs
7:33:05.2718400
+4:41:09.1686800
30.8p
181
Emil Granaasen
No Club
7:45:47.2794600
+4:53:51.1763000
29.9p
182
August Thygesen
No Club
7:55:00.2849900
+5:03:04.1818300
29.3p