Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2018-02-11
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
60km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Graas
OK Linné
2:56:17.1057600
77.2p
2
Per Olov Andersson
Västerås Skidklubb
2:59:51.1079000
+3:34.21300
75.2p
3
Tommie Lindblom
Stockholms RK
3:01:35.1089400
+5:18.31700
74.2p
4
Lars Johansson
Karlsbyhedens IK
3:04:49.1108800
+8:32.51100
72.5p
5
Patrik Lehtonen
IF Åland
3:08:50.1132900
+12:33.75200
70.5p
6
Henrik Nyström
Nacka
3:13:24.1160300
+17:07.102600
68.3p
7
Sjur Jensen
Vattenfall IF Stockholm
3:13:27.1160600
+17:10.102900
68.3p
8
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
3:15:50.1174900
+19:33.117200
67.2p
9
Claes Bång
Axa SC
3:15:53.1175200
+19:36.117500
67.2p
10
Krister Jonsson
IFK Mariefred
3:17:08.1182700
+20:51.125000
66.6p
11
Thomas Persson
Karlslunds IF SF
3:17:21.1184000
+21:04.126300
66.5p
12
Anders Grånäs
Dalarnas Försäkringsbolag IF
3:19:12.1195100
+22:55.137400
65.7p
13
Sören Karlsson
Tormestorps IF
3:21:09.1206800
+24:52.149100
64.9p
14
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
3:22:30.1214900
+26:13.157200
64.3p
15
Stefan Rodheim
SK Glädjen Göteborg
3:23:52.1223100
+27:35.165400
63.8p
16
Anders Fryxell
Sundbybergs IK
3:25:47.1234600
+29:30.176900
63.0p
17
Stanislav Kudriashov
Chusovoy
3:26:55.1241400
+30:38.183700
62.6p
18
Krister Nyrén
Heds IF
3:27:13.1243200
+30:56.185500
62.5p
19
Göran Klinga
Pumphusets RSC
3:27:48.1246700
+31:31.189000
62.2p
20
Erik Brisenheim
Stockholms RK
3:29:35.1257400
+33:18.199700
61.6p
21
Matti Nylund
Sigtuna OK
3:29:50.1258900
+33:33.201200
61.5p
22
Stefan Olofsson
Sunnansjö IK
3:29:55.1259400
+33:38.201700
61.4p
23
Kenneth Pettersson
IFK Sala
3:30:37.1263600
+34:20.205900
61.2p
24
Kai Byggmästars
Västeråspolisens IF
3:33:50.1282900
+37:33.225200
60.0p
25
Lars-Åke Åberg
IFK Hedemora SK
3:34:00.1283900
+37:43.226200
60.0p
26
Jan Östlund
IFK Sala
3:34:39.1287800
+38:22.230100
59.7p
27
Robert Svensson
Finspångs Skidallians
3:35:09.1290800
+38:52.233100
59.5p
28
Pontus Rosberg
Ufk
3:36:23.1298200
+40:06.240500
59.1p
29
Kalle Widlert
Venjans AIK
3:38:30.1310900
+42:13.253200
58.4p
30
Stefan Eriksson
Västerås Skidklubb
3:38:46.1312500
+42:29.254800
58.3p
31
Lars Landenberg
Rembo IK
3:40:06.1320500
+43:49.262800
57.9p
32
Mikael Gustafsson
Heds IF
3:40:13.1321200
+43:56.263500
57.8p
33
Jens Eriksson
Athletic Club Salt Lake
3:41:55.1331400
+45:38.273700
57.3p
34
Magnus Wennberg
Föreningen IKJ Haninge
3:42:25.1334400
+46:08.276700
57.1p
35
Anders Andersson
Norrfors IK
3:43:14.1339300
+46:57.281600
56.8p
36
Anders Joelsson
Finspångs SOK
3:43:16.1339500
+46:59.281800
56.8p
37
Roger Runebrant
Burseryds IF
3:45:18.1351700
+49:01.294000
56.2p
38
Bo Strand
OK Linné
3:46:34.1359300
+50:17.301600
55.8p
39
Patrik Ström
Bålsta SK
3:46:41.1360000
+50:24.302300
55.8p
40
Björn Johansson
Östervåla IF
3:48:33.1371200
+52:16.313500
55.2p
41
Peter Delbom
Stockholms RK
3:49:30.1376900
+53:13.319200
54.9p
42
Anders Westerlund
Enebyberg
3:53:47.1402600
+57:30.344900
53.7p
43
Robert Pira
Norrala IF
3:53:59.1403800
+57:42.346100
53.6p
44
Niklas Andersson
Broby GOIF
3:54:01.1404000
+57:44.346300
53.6p
45
Mats Hellberg
Rehns BK
3:54:03.1404200
+57:46.346500
53.6p
46
Magnus Eklund
Sundbybergs IK
3:54:50.1408900
+58:33.351200
53.4p
47
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
3:55:18.1411700
+59:01.354000
53.2p
48
Ronny Sandell
Heby Allmänna IF
3:55:21.1412000
+59:04.354300
53.2p
49
Lars Eriksson
Axa SC
3:56:26.1418500
+1:00:09.360800
52.9p
50
Rikard Bremer
Ringhals IF
3:56:59.1421800
+1:00:42.364100
52.8p
51
Jarmo Rantakokko
Storvreta IK
3:58:40.1431900
+1:02:23.374200
52.3p
52
Thomas Andersson
Näs IF
4:02:33.1455200
+1:06:16.397500
51.3p
53
Patrik Karpaty
Karlslunds IF SF
4:02:36.1455500
+1:06:19.397800
51.3p
54
Mats Thelin
Burseryds IF
4:03:34.1461300
+1:07:17.403600
51.0p
55
Per Ragnarsson
Ställbergs IK
4:04:17.1465600
+1:08:00.407900
50.8p
56
Fredrik Hammarqvist
Vendelsö IK
4:04:42.1468100
+1:08:25.410400
50.7p
57
Anders Nordzell
Sundbybergs IK
4:05:38.1473700
+1:09:21.416000
50.5p
58
Jonas Svensson
Gimo IF SK
4:06:28.1478700
+1:10:11.421000
50.3p
59
Thomas Dahlin
Kumla
4:07:47.1486600
+1:11:30.428900
50.0p
60
Peter Brandt
IK Hakarpspojkarna
4:08:46.1492500
+1:12:29.434800
49.7p
61
Johan Jansson
Hägersta GF
4:08:56.1493500
+1:12:39.435800
49.7p
62
Per Zetterberg
Järfälla SK
4:09:53.1499200
+1:13:36.441500
49.4p
63
Niko Tapanila
Storvreta IK
4:09:59.1499800
+1:13:42.442100
49.4p
64
Anders Stach
FM/Förband
4:11:48.1510700
+1:15:31.453000
49.0p
65
Jonas Björk
FMTIS
4:12:59.1517800
+1:16:42.460100
48.7p
66
Thommy Dicander
Källbottens IK
4:13:12.1519100
+1:16:55.461400
48.7p
67
Anders Winblad
Söders SOL Tyresö
4:14:15.1525400
+1:17:58.467700
48.4p
68
Henrik Junno
Fagersta
4:16:57.1541600
+1:20:40.483900
47.8p
69
Jan Englundh
Fjärdhundra SK
4:22:21.1574000
+1:26:04.516300
46.6p
70
SOL Rytting
Venjans AIK
4:22:57.1577600
+1:26:40.519900
46.5p
71
Hans Franck
örsundsbro if
4:23:14.1579300
+1:26:57.521600
46.4p
72
Kolbjörn Kjören
Täby IS SK
4:24:33.1587200
+1:28:16.529500
46.1p
73
Karsten Dyhrberg Nielsen
København SK
4:27:07.1602600
+1:30:50.544900
45.6p
74
Peter Dahlberg
Peab Bedriftsidrettslag
4:27:14.1603300
+1:30:57.545600
45.6p
75
Peter Tholse
Broby GOIF
4:29:23.1616200
+1:33:06.558500
45.1p
76
Björn Göthlin
Östansjö SK
4:29:31.1617000
+1:33:14.559300
45.1p
77
Magnus Wallin
Strängnäs SK
4:31:42.1630100
+1:35:25.572400
44.7p
78
Jari Toivanen
Västerås Skidklubb
4:32:35.1635400
+1:36:18.577700
44.5p
79
Lars-ove Larsson
Axa SC
4:32:40.1635900
+1:36:23.578200
44.5p
80
Conny Eriksson
Ätrans IF
4:34:48.1648700
+1:38:31.591000
44.1p
81
Kenth Pettersson
Karbennings GOIF
4:36:15.1657400
+1:39:58.599700
43.8p
82
Magnus Rydling
Axa SC
4:36:32.1659100
+1:40:15.601400
43.7p
83
Lars Holmgård
Grava SK
4:40:51.1685000
+1:44:34.627300
42.9p
84
Per Videhult
Västerås Skidklubb
4:46:08.1716700
+1:49:51.659000
42.0p
85
Stefan Karlqvist
Spånga
4:47:45.1726400
+1:51:28.668700
41.7p
86
Åke Jerlenius
Åkersberga SK
4:48:31.1731000
+1:52:14.673300
41.6p
87
Anders Johansson
Axa SC
4:48:59.1733800
+1:52:42.676100
41.5p
88
Jens Dahle
Nmt
4:50:05.1740400
+1:53:48.682700
41.3p
89
Teddy Falkenek
Ica-Handlarnas IF
4:57:55.1787400
+2:01:38.729700
40.0p
90
Reine Eklund
Västerås Skidklubb
3:30:40.1263900
+34:23.206200
61.2p
91
Kent Andersson
Upplands Väsby
5:05:45.1834400
+2:09:28.776700
38.8p
92
Fredrik Sandgren
Ufk
5:07:40.1845900
+2:11:23.788200
38.6p
93
Mats Jarnulf
Scania IF
5:09:45.1858400
+2:13:28.800700
38.2p
94
Thomas Löveneke
Umara SC
5:12:50.1876900
+2:16:33.819200
37.8p
95
Andreas Marcström
IK Droppen
5:21:34.1929300
+2:25:17.871600
36.6p
96
Anders Carlsson
Axa SC
5:29:35.1977400
+2:33:18.919700
35.6p
97
Thomas Åhlen
Föreningen Engelbrektsloppet
5:39:55.2039400
+2:43:38.981700
34.3p
98
Per Johansson
Sundbybergs IK
6:16:12.2257100
+3:19:55.1199400
30.6p
99
Christer Andersson
IK Stern
7:08:32.2571100
+4:12:15.1513400
26.4p
-
Stefan Johansson
IFK Sala
23:59:58.8639700
-
Lars Danielsson
Tumba-mälarhöjden OK
23:59:58.8639700
-
Göran Eliasson
Västerås Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Patrik Jonsson
Motala Aif SK
23:59:58.8639700
-
Lars Lundeborg
Täby IS SK
23:59:59.8639800
-
Andreas Jansson
Ride of Hope
23:59:59.8639800
-
Mårten Vinterbäck
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Erik Johansson
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
-
Ulrik Rönnbäck
Avan SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)