Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2018-02-10
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Dick Gustafsson
Landehof Skidor
2:11:55.791400
74.5p
2
Jari Jussi
Gävle SK
2:15:31.813000
+3:36.21500
71.7p
3
Patrik Larsson
XC STHLM Skiklubb / Xc Sthlm Skiklubb
2:16:48.820700
+4:53.29200
70.8p
4
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF / Team XC Gold
2:19:11.835000
+7:16.43500
69.2p
5
Jörgen Eriksson
Ätrans IF
2:22:22.854100
+10:27.62600
67.1p
6
Jonas Bohlin
Borlänge Energi
2:23:32.861100
+11:37.69600
66.3p
7
Ulf Edsfors
Orsa SK
2:24:00.863900
+12:05.72400
66.1p
8
Odd Wallum
Sävedalens AIK / Sävedalens AIK
2:25:44.874300
+13:49.82800
65.0p
9
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
2:26:08.876700
+14:13.85200
64.8p
10
Mattias Klintemar
Stockholms RK
2:27:30.884900
+15:35.93400
64.0p
11
Peter Drottman
Nybro Skidklubb / Nybro Skidklubb
2:27:46.886500
+15:51.95000
63.8p
12
Niklas Kåvius
Tullinge SK
2:30:31.903000
+18:36.111500
62.3p
13
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:30:32.903100
+18:37.111600
62.3p
14
Tomas Lindén
Nacka Värmdö SK
2:30:45.904400
+18:50.112900
62.1p
15
Niklas Vernholt
Borås SK
2:30:47.904600
+18:52.113100
62.1p
16
Fredrik Ahlsson
Sunnersta AIF
2:30:49.904800
+18:54.113300
62.1p
17
Andreas Nordström
Team Ormsalva AC / Team Ormsalva AC
2:31:14.907300
+19:19.115800
61.9p
18
Pål Olofsson
AXA Sports Club
2:32:22.914100
+20:27.122600
61.3p
19
Patrik Andersson
IF Spirit IF
2:33:07.918600
+21:12.127100
60.9p
20
Bo Lundgren
Åmåls OK
2:36:27.938600
+24:32.147100
59.2p
21
Ola Andersson
Domnarvets GOIF
2:37:08.942700
+25:13.151200
58.8p
22
Marcus Markström
Åkersberga SK / XC Gold
2:37:56.947500
+26:01.156000
58.5p
23
Stefan Born
Ufk
2:38:57.953600
+27:02.162100
58.0p
24
Göran Olsson
Lillhärdals IF
2:40:16.961500
+28:21.170000
57.4p
25
Urban Johansson
Väsby SK
2:43:04.978300
+31:09.186800
56.1p
26
Håkan Olofsson
Hällbybrunns if
2:43:56.983500
+32:01.192000
55.7p
27
Tomas Sellström
Insjöns IF OK
2:45:10.990900
+33:15.199400
55.2p
28
Michael Hertin
IK Hakarpspojkarna
2:45:17.991600
+33:22.200100
55.1p
29
Tommy Petersson
Nybro Skidklubb
2:45:43.994200
+33:48.202700
54.9p
30
Dan Wallerman
Nacka Värmdö SK
2:49:10.1014900
+37:15.223400
53.5p
31
Fredrik Åslund
Peab IF
2:49:58.1019700
+38:03.228200
53.2p
32
Robert Nilsson
Hammarby IF SF
2:51:21.1028000
+39:26.236500
52.6p
33
Robert Kraft
Sunnersta AIF
2:53:36.1041500
+41:41.250000
51.8p
34
Mikael Andersson
IF Spirit Idrottförening
2:55:11.1051000
+43:16.259500
51.2p
35
Hans Rynnel
Nacka Värmdö SK
2:55:40.1053900
+43:45.262400
51.0p
36
Jan Axelsson
Högbo GIF
2:55:48.1054700
+43:53.263200
50.9p
37
Christer Nikolausson
OK Norrvirdarna / Ok Norrvirdarna
2:56:04.1056300
+44:09.264800
50.8p
38
Thomas Lindholm
Axa SC
2:58:43.1072200
+46:48.280700
49.9p
39
Henrik Nordholm
Sävedalens AIK / Sävedalens AIK
2:59:44.1078300
+47:49.286800
49.5p
40
Gabriel Wetter
Saltsjöbadens IF
2:59:51.1079000
+47:56.287500
49.5p
41
Tomas Bergman
Åkersberga SK
3:01:32.1089100
+49:37.297600
48.9p
42
Dan Lindgren
Korsnäs IF SK
3:01:50.1090900
+49:55.299400
48.8p
43
Anders Larsson
Team Ormsalva AC
3:04:30.1106900
+52:35.315400
47.9p
44
David Sandegard
Valbo AIF
3:07:12.1123100
+55:17.331600
47.1p
45
Manfred Aronsson
BROMMA
3:14:56.1169500
+1:03:01.378000
44.8p
46
Göran Ljudén
Axa SC
3:14:56.1169500
+1:03:01.378000
44.8p
47
Michael Bergström
Sundbybergs IK
3:15:40.1173900
+1:03:45.382400
44.6p
48
Pontus Gustafsson
Karlsluns IF
3:18:16.1189500
+1:06:21.398000
43.9p
49
Stefan Eliasson
VALLENTUNA
3:18:23.1190200
+1:06:28.398700
43.8p
50
Pär Leksell
Axa SC
3:19:24.1196300
+1:07:29.404800
43.5p
51
Jörgen Karlsson
Nacka Värmdö SK
3:20:12.1201100
+1:08:17.409600
43.3p
52
Mats Finér
Osab
3:34:58.1289700
+1:23:03.498200
39.7p
53
Per Jemth
Arvika IS
3:38:07.1308600
+1:26:12.517100
39.1p
54
Mathias Segerbrandt
No club
3:42:32.1335100
+1:30:37.543600
38.1p
55
Thomas Ibsen Jensen
Københavns Skiklub
3:50:06.1380500
+1:38:11.589000
36.6p
56
Ulrik Björklund
JÄRFÄLLA
4:00:35.1443400
+1:48:40.651900
34.7p
-
Anders Bystedt
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
-
Leif Bjerner
Kimstad GOIF
23:59:59.8639800
-
Martin Ingelsson
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Magnus Karlsson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
Thomas Roos
IF Thor
23:59:59.8639800
-
Niklas Sjöholm
Enköping Almänna if
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)